Neler yeni
İslami Forum, Dini Forum, islami site, islami sohbet, radyo, islami bilgiler

İslam-tr.org'a hoş geldiniz! Hemen üye olun ve kendi konularınızı, düşüncelerinizi paylaşarak bu platforma katılın. Oturum açtıktan sonra, İslam dini, tarih ve güncel konularla ilgili paylaşımlarda bulunabilirsiniz.

Caferi, Şii Ve Rafizilerin Inanç Esaslari

metin öztürk Çevrimdışı

metin öztürk

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Şii mezhepleri arasında birbirini hak görme durumu yok. Her bir şii mezhebi kendini hak görür diğerlerini dışlar Şii görmez. Misal Caferi Şiasına göre Zeydi Şiası hak değildir ama müslümandır.
Caferilik bile kendi içinde Ahbari ve Usuli diye 2 ye ayrılmışken Şiilik onlarca türlü türlü dallara ayrılmıştır. Şiilik homojen tek bir mezhep değildir. O kadar çok grupları var ki hepsini tek tek açıklamak zor olur ama ;
Günümüzde en yaygın kolu Caferiliktir. Bu yüzden Şii denilince akla hemen caferilik gelir. karşılaşağınız Şii, Caferi olacaktır büyük olasılıkla.

Caferi inancına gelirsek : Kelimei Şehadet aynıdır. Hac Yeri bizlerle aynıdır. Ramazan orucu da aynıdır hatta iftarı bizden 10-15 dk geç açarlar güneş battıktan sonra kızıllığın iyice gitmesini beklerler, Zekat da vardır. Günlük 5 vakit namaz da vardır lakin namazları birleştirerek 3 vakitte kılıyorlar. Tabi çok az da olsa ayrı ayrı kılanları da vardır.
Caferi inancında sevilen sahabe sayısı 3-5 tane de değildir bir hayli vardır. Evet ilk 3 halife sevilmez, Hz.Aişe, Ebu hureyre, Muaviye,amr bin as vs bir çok meşhur sahabeler sevilmez. ama az da olsa sevenler var genellenemez. Bu sevilmeyen kişilerden gelen hadis rivayetlerini almazlar.
İmamlar masumdur hatadan beridir. vahiy almazlar. İmamların görevi Resulullahın misyonunu devam ettirmek ümmete yardımcı olmak.
İçtihadda kıyası kabul etmezler.
Muta nikahı haram değildir, bu nikahda Mehir de vardır. ama öyle abartıldığı kadar da çok uygulanan bir nikah değildir. Eğer bakire bir kız muta nikahı ile evlenecekse velisinin izni gerekir ki pek de izni olmaz ailelerin. Genelde dullar, evliliğe gücü yetmeyen kişiler yapar bu nikahı.
Kuran tamdır. Allahın onu koruduğunu bilirler. Kuran eksik inancı gulat fırka inancıdır.
Hz.Aişe ,Cemel savaşı, Hz.Hasan'ın dedesinin yanına gömülmesine izin vermemesi gibi bir kaç nedenlerden dolayı sevilmez. ama Zina ithahımı da yapılmaz. Hatta asırlar önce şia alimlerinin yazdığı "Aişenin zinadan tenzihi" adlı kitapları vardır.
Ezanda "Eşhedü Enne Aliyyen Veliyullah" sözü vardır lakin bu sözü Ezanın bir parçası görmezler, ezanın parçası görülmesi bidattır derler. bu sözü kurbet niyetiyle söylemekteler. Zeydi Şiasında bu söz yoktur.
Bizdeki Sabah ezanında bulunan Namaz uykudan daha hayırlıdır sözü onlara göre bidattir. Ve ezanlarımız eksiktir. Hayya ala hayril amel cümlesi hem Caferi hem de Zeydi Şiasında vardır. ezanın bir parçası olarak kabul ederler. ve bu sözün Hz.Ömer tarafından cihada yönelim olması için çıkarıldığına inanmaktalar
Sünniler müslümandır .Sünniler nasibi değildir, Nasibi Ehlibeyte düşmanlık edenlere denir .biz ehlisünnetin ehlibeyti sevdiğimizi bilirler.lakin aşırı fanatikleri bizleri nasibilikle itham edebiliyor. ama genel görüş Ehlisünnetin nasibi olmadığı inancıdır.
11.İmam Hasan El Askeri'nin oğlu Muhammed Mehdi'nin gaybete çekildiğine inanırlar kıyamete yakın ortaya çıkacaktır.
Sahabelere sövme konusuna gelince böyleleri elbette var. Lakin sövmeyenler de az değillerdir. Son yıllardaki Şia alimleri sövmeyi azaltmak için fetvalar veriyor ve bir gelişme olduğunu görüyorum şahsen.
Takiye Can ve namus durumunda farzdır. Mali zarar durumunda mübahtır.
Son yıllarda internette sahte bir Şia mollası görülmeye başlandı, en çok tepkiyi de Şiilerden aldı. Bu kişinin elbet videolarını izlemişsinizdir kendisi İngiltereden yayın yapan orada yaşayan Yaser El Habib, hani şu namazda sahabelere lanet okuyan kişi. Bu kişi ve Hasan Allahyari, Sadık Şirazi,Mucteba Şirazi ye Şiilerden yoğun tepkiler geldi ve onların Şii olmadığı ve fitneci oldukları vurgulandı. Bunlar gibi fanatikleri de ayırmak gerek. Bu konuda şu video yararlı olabilir

Zeydiler ile Caferiler arasında baya fark vardır. Zeydiler ılımlıdır Ehlisünnete yakındır.İmamları 5 tanedir. Bunlarla karşılaşmak zordur azdır sayıları. İsmailliye şiası ile de karşılaşmak zordur. İsmailiyye şiası, Fatimiler döneminde çoktular ama şuan az sayıları.

İran son yıllarda Anadolu Alevilerini, Şii-Caferileştirmeye çalışıyor, Caferi olmayıp,Anadolu aleviliğini terk etmeyen kişiler bile kendilerine Şii-Caferi demeye başladılar. Bunların internet ortamında kendilerini Caferi olarak tanıtmaları karışıklığa yol açıyor. Anadolu alevisi olduğunu anlayana kadar sıkıntı olur.

bildiklerini aktardığın için teşekkür ederim kardeşim
Allah Subhanehu ve Teala seni mükafatlandırsın.
akide konusunda kendisini ehli sünnete nispet etdiği halde birbirini tekfir eden guruplarda var.
anladığım kadarıyla şiaların geneli caferi, muhtemelen iran devleti içinde caferilik devlet politikası haline gelmiş olmalı.
malum yayılmacı çabalarını biliyoruz
bu saydığınız inanışa bakınca ehlisünnete düşmanlık iranın politikası olmamalı diyebiliriz, hatta irandan bazı üst düzey devlet yönetiçilerindende ehlisünnet bizim kardeşimizdir şeklinde söylemlere şahid oluyoruz.
buna rağmen görüyoruzki iranın her hamlesi ehlisünnet düşmanlığı içeriyor, evet bu durum akidelerinde takiye yapılamıyacak bir konu olabilir.
fakat uygulama çok farklı, neden iranın içinden dindar caferiler devletlerinin akidelerine muhalif politikalarına karşı müdahele gelmez?
misal suriyede müslümanları katleden iran devletine karşı neden halk ayaklanmaz.
suriyede müslümanları öldürenler neden irana döndüklerinde kahraman olarak karşılanır?
kısacası iranın veya caferilerin akidelerin kağıt üzerinde farklı uygulamada farklımıdır?
sadece sizin fikrinizi öğrenmek için soruyorum, yoksa onların hatalarından elbetde siz sorumlu değilsiniz

yenibahar Çevrimdışı

yenibahar

Aktif Üye
İslam-TR Üyesi
Yukarda kaç tene abisi ablası kardeşi güzel güzel doğruyu anlatmaya çalışıyor , bu kardeş istediği gibi konuşuyor birde konuştuklarının arkasında durmuyor , kendimdeyim evet

Yaaa kim neyi anlatıyor , konu amacından saptı ve herkes benden HESAP SORUYOR ...neyi anlatıp öğretiyorlar ? ( Bu konu başlığı Altın da söylüyorum ) metin abi dışında .

Kelimeleri saptıranlara AZAP üzerine azap gelsin .

Ebu Selman et-Turkî Çevrimdışı

Ebu Selman et-Turkî

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Yaaa kim neyi anlatıyor , konu amacından saptı ve herkes benden HESAP SORUYOR ...neyi anlatıp öğretiyorlar ? ( Bu konu başlığı Altın da söylüyorum ) metin abi dışında .

Kelimeleri saptıranlara AZAP üzerine azap gelsin .
Evlenmeyi düşündüğün kişinin ve senin veliniz var mı?

Abdulmuizz Fida Çevrimdışı

Abdulmuizz Fida

فَاسْتَقِمْ كَمَا أُمِرْتَ
Admin
Hadisleri / sunnetleri kafasına göre ayıklayan mutezililer, sunniyim - ehl-i sunnetim diyemezler, çünkü sapıktırlar! sıkışınca ben "musluman"ım maskesinin arkasına sığınarak savunma yaparlar.

Ummu Aişe Çevrimdışı

Ummu Aişe

حسبي الله ونعم الوكيل
Site Emektarı
Ben bugüne kadar takip ettiklerimden bir çıkarım yapayım o zaman: Kur'an'ı delil kabul eden, ama hadisleri delil görmeyen birisiniz. Doğru mudur?
Hala bi cevap alamadım.
Başka birisi olsa, görüşünü öğrenmek için bu kadar sabırsızlanmazdım. Ben sadece IP numaranızın, neden sitemizde daha önceden (başta nitelikli yalan ve hadis inkarcılığı sebebiyle) banlanmış birden fazla üyeyle aynı çıktığını merak ediyorum yenibahar ?

Hadis inkarcığı neyse, ilmi bir konudur ve doğru yol bulunsun diye konuşulur tartışılır. Ama ben en çok yalandan nefret ederim. Bu yüzden vaktimizi almadan, bu sorularıma bir cevap vermenizi bekliyorum. Bir cevap verecek misiniz? Yoksa sessizliğinizi kabul olarak yorumlayıp, önceki nicklerinize uyguladığımızı peşinen uygulayayım mı?

yenibahar Çevrimdışı

yenibahar

Aktif Üye
İslam-TR Üyesi
Diledinizi YAPMAKTA SERBESTSİNİZ ...Sadece EHLI KURANIM ...Ümmü Ayşe

Elyesa Abdurrahman Çevrimdışı

Elyesa Abdurrahman

"Hüküm ancak Allah'ındır..." En'am 57
İslam-TR Üyesi
Hala bi cevap alamadım.
Başka birisi olsa, görüşünü öğrenmek için bu kadar sabırsızlanmazdım. Ben sadece IP numaranızın, neden sitemizde daha önceden (başta nitelikli yalan ve hadis inkarcılığı sebebiyle) banlanmış birden fazla üyeyle aynı çıktığını merak ediyorum yenibahar ?

Hadis inkarcığı neyse, ilmi bir konudur ve doğru yol bulunsun diye konuşulur tartışılır. Ama ben en çok yalandan nefret ederim. Bu yüzden vaktimizi almadan, bu sorularıma bir cevap vermenizi bekliyorum. Bir cevap verecek misiniz? Yoksa sessizliğinizi kabul olarak yorumlayıp, önceki nicklerinize uyguladığımızı peşinen uygulayayım mı?
+1 yenibahar bak gel tevbe et bir ara mustafa i.oglunun talebesi oldugunu soylemstn o adam zındıktır . Gel bak burda sahih akideyi ogren insallah

Ebu Selman et-Turkî

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
evlatmı ediniceksin
Abi vallahi kötü bir şey söylemek için sormadım
Evlenmeyi düşünüyormuş ve belli ki bu konularda cehaleti var. Kendisinin ve evlenmeyi düşündüğü kardeşin geçersiz bir evlilik yapmaması için sordum, belki araştırır ve işin aslını öğrenir diye.

Ebu Selman et-Turkî

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
peki yemenli husilere bakışımız nasıl olmalı ehli sünnete yakın olduğu söyleniyor
Özetle: Kabeye balistik füze yollayan İran'a itlik eden kafirlerdir. Fakat bu mesele inşeAllah başka bir konu başlığı altında uygun zamanda konuşulmalı.

metin öztürk Çevrimdışı

metin öztürk

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Diledinizi YAPMAKTA SERBESTSİNİZ ...Sadece EHLI KURANIM ...Ümmü Ayşe

sırf Allahın rızasını kazanmak niyetiyle susun
Haklı çıkmaya çalışmaktan Allaha sığının
tek derdiniz Hak olanı bulmak ve ona tabi olmak olsun
Allahdanda layıkıyla korkun
siz bu nasihatimi dinlerseniz belki nefse ağır gelir fakat inşAllah cennet ehlinden olursunuz
sizin için Allaha dua ediyorum, dualarınızda bu abinizide unutmayın

Ummu Aişe Çevrimdışı

Ummu Aişe

حسبي الله ونعم الوكيل
Site Emektarı
Diledinizi YAPMAKTA SERBESTSİNİZ ...Sadece EHLI KURANIM ...
Teşekkür ederim, benim için bu kadarı yeterli bir bilgi. İnandıklarınızı açıkça anlatın, gizlemenize gerek yok. Sırf bu yüzden banlanacak olsanız bile, inandıklarınızı savunarak ayrılmış olursunuz. Her insan için önemli olan budur; doğruluk ve inandığı şeyi savunma yani..