Neler yeni
İslami Forum, Dini Forum, islami site, islami sohbet, radyo, islami bilgiler

İslam-tr.org'a hoş geldiniz! Hemen üye olun ve kendi konularınızı, düşüncelerinizi paylaşarak bu platforma katılın. Oturum açtıktan sonra, İslam dini, tarih ve güncel konularla ilgili paylaşımlarda bulunabilirsiniz.

Camius Sağir - Dua Kitabı

E Çevrimdışı

Ebu Bekir

Üye
İslam-TR Üyesi
3101. [5:98, Hadîs No: 6562]

Ebâ Said el-Hudri'den (r.a.) rivayetle:

Hz. Peygamber ister gömlek, ister sarık, isterse cübbe olsun yeni bir elbise giydiğinde onun ismini söyleyerek şöyle duâ ederdi:

"Allah'ım! Sana hamd ve senalar olsun. Bunu bana Sen giydirdin . Bunun hayrını ve hayır için giymemi Senden diliyorum . Şerrinden ve şer için giymekten Sana sığınırım. [2]

3102. [5:99, Hadîs No: 6565]

îbni Amr (r.a.) rivayet ediyor:

Hz. Peygamber yağmur yağması için duâ ettiğinde şöyle derdi:

"Ya Rabbi, kullarını ve hayvanlarını sula. Rahmetini yay. Ve ölü olan mülkünü dirilt. [3]

3103. [5:99, Hadîs No: 6566]

Semâre'den (r.a.) rivayetle:

Hz. Peygamber yağmur yağması için duâ ettiğinde şöyle derdi:

"Allah'ım, dünyamıza bereketin i, süsünü ve huzurunu indir. Bize rızık ver. Sen rızık verenleri n en hayırlısısm."[4]

3104. [5:101, Hadîs No: 6571]

Osman bin Ebi'l-Âs'dan (r.a.) rivayetle:

Rüzgar şiddetli estiğinde Hz. Peygamber şöyle duâ ederdi:

"Allah'ım, bununla gönderdiğinin şerrinden Sana sığınıyorum." [5]

3105. [5:101, Hadîs No: 6572]

Seleme bin Ekvâ (r.a.) rivayet ediyor:

Rüzgar şiddetle estiğinde Hz. Peygamber şöyle duâ ederdi:

"Allah'ım, aşılayıcı olsun, neticesiz olmasın." [6]

3106. [5:101, Hadîs No: 6573]

Hz. Aişe'den rivayetle Peygamber Efendimiz (a.s.m.) şöyle buyur­muşlardır:

Bir yeri ağrıdığında Hz. Peygamber Ihlâs, Felâk ve Nâs sûreleri­ni okur, üzerine üfler ve eliyle ağrıyan yeri meshederd i. [7]

3107. [5:102, Hadîs No: 6574]

Uz. Aişe'den rivayetle Resûl-ü Ekrem Efendimiz (a.s.m.) şöyle bu­yurmuşlardır:

Hz. Peygamber in bir yeri ağrıdığında Cebrail (a.s.m.] ona şunu okuyup üfler di:

"Seni bundan kurtaraca k, her hastalığa karşı sana şifâ verecek, hased ettiğinde hasetçinin ve bütün kem göz sahipleri nin şerrinden seni koruyacak Allah'ın adıyla." [8]

3108. [5:103, Hadîs No: 6577]

îbni Ömer (r.a.) rivayet ediyor:

Hz. Peygamber birşeyi unutmakta n endişe ettiğinde küçük par­mağına veya yüzüğüne bir ip bağlardı. [9]

3109. [5:104, Hadîs No: 6579]

Enes'den (r.a.) rivayetle:

Kendisini n veya Sahabîîerinden birisinin gözü ağrıdığında Hz. Peygamber şöyle duâ ederdi: "Allah'ım, beni gözümden faydalandır, ömrümün sonuna kadar benden alma. Düşmanımdan intikamımı al­dığını bana göster. Ve bana zulmedenl ere karşı bana yardım et." [10]

3110. [5:104, Hadîs No: 6580]

Halil bin Mürre rivayet ediyor:

Kendisine bir üzüntü veya sıkıntı geldiğinde Hz. Peygamber şöyle duâ ederdi:

"Kullara bedel Rabbim bana yeter. Yaratıklara karşı Yaratıcı ba­na yeter. Rızık isteyenle re karşı Rezzak bana yeter. Bana yeten bana yeter. Allah bana yeter, O ne güzel vekildir. Allah bana yeter. Ondan başka hiçbir ilâh yoktur. Ona güvenip dayandım. O, büyük Arşın Rabbidir. [11]

3111 . [5:105, Hadîs No: 6581]

Enes'den (r.a.) rivayetle

Resûlullah sabahladığında ve akşamladığında şöyle duâ ederdi:

"Allah'ım, Senden, beklenmed ik nimeti dilerim ve beklenmed ik serden de Sana sığınırım. Şüphesiz hiçbir kul sabahladığında ve ak­şamladığında beklenmed ik hangi şeyle karşılaşacağını bilmez. [12]

3112. [5:107, Hadîs No: 6590]

ibniAbbas (r.a.) rivayet ediyor:

Hz. Peygamber orucunu açtığı zaman şöyle duâ ederdi: "Allah'ım, Senin için oruç tuttum, Senin rızkınla orucumu açtım, benden kabul eyle. Şüphesiz Sen herşeyi işiten ve bilensin." [13]

3113. [5:107, Hadîs No: 6592]

Hz. Peygamber birilerin in davetinde iftar ettiğinde şöyle duâ eder­di:

"Oruçlular sizde oruçlarını açsınlar, yemekleri nizi iyi insanlar ye­sin. Yanınıza melekler insin." [14]

3114. [5:108, Hadîs No: 6596]

Hakem bin Amr rivayet ediyor:

Hz. Peygamber yemek yediği zaman başkasının önünden asla ye­mezdi. [15]

3115. [5:109, Hadîs No: 6597]

Ebû Eyyub'den (r.a.) rivayetle Peygamber Efendimiz (a.s.mj şöyle buyurmuşlardır:

Hz. Peygamber yemek yediği veya su içtiği zaman şöyle dua eder­di: "Bunu yediren, içiren, içe sindiren ve çıkmasını sağlayan Allah'a hamd olsun." [16]

3116. [5:111, Hadîs No: 6608]

Enes (r.a.) rivayet ediyor:

Hz. Peygamber yatağına girdiğinde şöyle duâ ederdi: "Bizi yedi­ren, içiren, her türlü ihtiyacımızı karşılayan ve bizi barındıran Al­lah'a hamdolsun . İhtiyaçlarına cevap vereni bulunmaya n ve barınağı olmayan nice kimseler vardır. [17]

3117. [5:112, Hadîs No: 6610]

İnsanlar kendisine bîat ettikleri nde Hz. Peygamber şöyle derdi: "Gücünün yettiği kadarını yaparsın." [18]

3118. [5:112, Hadîs No: 6612]

Ebû Mûsâ (r.a.) rivayet ediyor:

Hz. Peygamber Sahabîlerinden birini bir vazife için gönderdiğinde şöyle derdi: "Müjdeleyiniz, nefret ettirmeyi niz. Kolaylaştınnız, güçleştirmeyiniz." [19]

3119. [5:112, Hadîs No: 6614]

Hz. Âişe'den rivayetle:

Hz. Peygamber, bir kişi hakkında kulağına uygun olmayan bir ha­ber gelirse: "Falan kişiye ne oluyor ki, şöyle şöyle diyor" demez, "Bâ­zılarına ne oluyor ki, şöyle şöyle diyorlar" derdi. [20]

3120. [5:113, Hadîs No: 6616]

Ümmü Seleme (r.a.) rivayet ediyor:

Hz. Peygamber geceleyin uyandığında şöyle duâ ederdi: "Ya Rab-bi, bağışla, merhamet et ve en doğru yola ilet."[21]

3121. [5:118, Hadîs No: 6634]

Ebû Bekrete'den (r.a.) rivayetle:

Hz. Peygamber e sevindiri ci bir haber geldiğinde Allah'a şükür için secdeye kapanırdı. [22]

3122. [5:120, Hadîs No: 6642]

Abdullah bin Ca'fer (r.a.) rivayet ediyor:

Birşey kendisine üzüntülü ve sıkıcı geldiğinde Hz. Peygamber şöy­le duâ ederdi:

"Sonsuz hilim ve kerem sahibi olan Allah'tan başka hiçbir ilah yoktur. Büyük Arşın Rabbi olan Allah her türlü noksan sıfattan mü­nezzehtir. Âlemlerin Rabbi olan Allah'a hamdolsun ." [23]

3123. [5:121. Hadîs No: 6646]

Ebû Musa'dan (r.a.) rivayetle:

Hz. Peygamber bir topluluğun şerrinden çekindiğinde şöyle duâ ederdi: "Allah'ım, onların hakkından gelmeni diliyoruz ve şerlerinden sana sığınıyoruz." [24]

3124. [5:121, Hadîs No: 6648]

Said bin Hakim (r.a.) rivayet ediyor:

Hz. Peygamber birşeye nazarının değmesinden endişe ettiğinde, "Allah'ım, mübarek kıl ve ona zarar verme" buyururla rdı. [25]

3125. [5:122, Hadîs No: 6649]

Hz. Peygamber tuvalette n çıktığında şöyle duâ ederdi: "Benden si-kıntıyı gideren ve bana afiyet veren Allah'a hamdolsun ." [26]

3126. [5:123, Hadîs No: 6655]

Büreyde (r.a.) Peygamber Efendimiz in (a.s.m.) şöyle buyurdukl arı­nı rivayet ediyor:

Hz. Peygamber evinden çıktığında şöyle duâ ederdi: "Allah'ın adıy­la. Allah'a tevekkül ettim. Kötülükten sakınma ve iyiliğe güç yetirme ancak Allah'ın yardımıyladır. Allah'ım, doğru yoldan sapmaktan ve­ya başkalarını saptırmaktan, haktan kaymaktan ve kaydırmaktan, zulmetmek ten veya zulme uğramaktan, kabalık etmekten veya kaba­lığa uğramaktan, hakka tecâvüz etmekten veya hakkıma tecâvüz edilmesin den Sana sığınırım." [27]

3127. [5:125, Hadîs No; 6661]

Aişe'den (r.a.) rivayetle Peygamber Efendimiz (a.s.m.) şöyle buyur­muşlardır:

Hz. Peygamber hanımlarıyla yalnız kaldığında insanların en yu­muşağı, en lütufkârı, en güleci ve en tebessüm edeni idi. [28]

3128. [5:128, Hadîs No: 6668J

İbni Ömer (r.a.) Resûl~ü Ekrem Efendimiz in (a.s.m.) şöyle buyur­duklarını rivayet ediyor:

Hz. Peygamber tuvalete girdiğinde şöyle derdi: "Allah'ım, pislik, necis, habis, kötü olarak kabul edilmiş ve rahmetten kovulmuş olan şeytandan Sana sığınırım." Tuvalette n çıktığında ise şöyle derdi: "Ye­diğimin lezzetini bana tattıran, enerjisin i bende bırakan ve sıkıntısı­nı ise gideren Allah'a hamdolsun ." [29]

3129. [5:129, Hadis No: 6670]

Hz. Fatıma'dan (r.a.) rivayetle Peygamber Efendimiz (a.s.m.) şöyle buyurmuşlardır:

Hz. Peygamber camiye girdiğinde şöyle dua ederdi: "Allah'ın adıy­la. Allah'ın Resulüne selâm olsun. Allah'ım, günahlarımı bağışla, ba­na rahmetini n kapılarını aç." Camiden çıktığında ise şöyle derdi: "Al­lah'ın adıyla, Resûlullaha selâm olsun. Allah'ım, günahlarımı bağışla ve bana fazl ve ihsanının kapılarını aç." [30]

3130. [5:129, Hadîs No: 6673]

Büreyde (r.a.) rivayet ediyor:

Hz. Peygamber çarşı ve pazara girdiğinde şöyle duâ ederdi: "Al­lah'ın adıyla. Allah'ım, bu çarşının ve içindeki şeylerin hayrını Sen­den diliyorum . Onun ve içindeki şeylerin şerrinden Sana sığınıyo­rum. Allah'ım, burada yalan yere bir yemin etmekten veya zararlı bir alışveriş yapmaktan Sana sığınıyorum." [31]

3131. [5:130, Hadis No: 6676]

İbni Mes'ud'dan (r.a.) rivayetle:

Hz. Peygamber mezarlığa girdiğinde şöyle derdi: "Size selâm olsun ey bedende geçici ruhlar, çürük bedenler, ufalmış kemikler! Dünya­dan mü'min olarak göçenler! Allah'ım, bunlara kendinden genişlik ve istirahat, bizden de bir selâm ihsan et. [32]

3132. [5:131, Hadîs No: 6677]

İbniAbbas (r.a.) rivayet ediyor:

Hz. Peygamber bir hastayı ziyarete gittiğinde şöyle derdi: "Merak etme, zararı yok. Günahları temizleyi cidir inşallah." [33]

3133. [5:131, Hadîs No: 6678]

Receb ayı girdiğinde Hz. Peygamber şöyle duâ ederdi: "Allah'ım, Receb ve Şa'ban'ı bizim için mübarek kıl ve bizi Ramazan'a ulaştır." Cuma gecesi olduğunda da şöyle derdi: "Bu parlak ve nurlu bir gece­dir." [34]

3134. [5:132, Hadîs No: 6683]

Huzeyfe (r.a.) rivayet ediyor:

Hz. Peygamber bir kişiye duâ ettiğinde o duanın tesiri onda, çocu­ğunda ve çocuğunun çocuğunda dahi görülürdü; [35]

3135. [5:134, Hadîs No: 6691]

Aişe'den (r.a.) rivayetle:

Yağmurun yağdığını gördüğünde Hz. Peygamber, "Allah'ım, bol ve faydalı olsun diye duâ ederdi. [36]

3136. [5:135, Hadîs No: 6693]

Ebû Said (r.a.) rivayet ediyor:

Hz. Peygamber hilâli gördüğünde şöyle duâ ederdi: "Bu, hilâl ha­yır ve yol gösterici olsun. Seni yaratana îman ettim (Bunu üç defa tekrarlar dı)." Sonra da şöyle derdi: Falan ayı götürüp filan ayı geti­ren Allah'a hamd olsun." [37]

3137. [5:135, Hadîs No: 6694]

Rafi' bin Hadîc'den (r.a.) rivayetle:

Hz. Peygamber hilâli gördüğünde şöyle duâ ederdi: "Bu, hayır ve yol gösterici bir hilâl olsun. Allah'ım, Şenden bu ayın hayrını diliyo­rum (bunu üç defa tekrarlar dı). Allah'ım, Senden bu ayın ve takdir ettiğin şeylerin hayırlısını diliyorum . Onun şerrinden de Sana sığmı­yorum (Bunu üç defa tekrarlar dı). [38]

3138. [5:136, Hadîs No: 66973

Hz. Ömer'den (r.a.) rivayetle Resûl-ü Ekrem Efendimiz (a.s.m.) şöyle buyurmuşlardır:

Hz. Peygamber hilâli gördüğünde şöyle dua ederdi: "Allah'ım, onu bizim için güvenin, imânın, selâmetin, îslâmın ve sevip razı olduğun şeylere muvaffaki yetin başlangıcı kıl. Benim de, onun da, Rabbimiz Allah'tır." [39]

3139. [5:137. Hadîs No: 6701]

Âişe'den (r.a.) rivayetle Peygamber Efendimiz (a.s.m.) şöyle buyur­muşlardır:

Peygamber imize sevinçli bir haber geldiğinde şöyle duâ ederdi: "İnsanıyla faydalı şeylerin gerçekleştiği Allah'a hamd olsun." Hoşlan­madığı bir haber geldiğinde ise, "Her hal için Allah'a hamdolsun . Rabbim, Cehennem ehlinin hâlinden Sana sığınırım" derdi. [40]

3140. [5:138, Hadîs No: 6704]

Ebû Hüreyre (r.a.) rivayet ediyor:

Hz. Peygamber evlenen birisini tebrik ettiğinde şöyle derdi:

"Allah eşini sana bereketli ve mübarek kılsın. Sizi hayırda birleştirsin." [41]

3141 . [5:139, Hadîs No: 6707]

Aışe den (r,a.) rivayetle:

Hz. Peygamber gözünü göğe çevirdiğinde şöyle duâ ederdi: "Ey kalpleri çekip çeviren Allah! Kalbimi kulluğunun üzerinde sabit tut." [42]

3142. [5:139, Hadîs No: 6708]

Ebû Ümâme (r.a.) rivayet ediyor:

Sofrası kaldırıldığında Hz. Peygamber şöyle duâ ederdi:

"Allah'a bol, temiz ve mübarek bir hamdle hamdolsun . Kendisi hiçbir şeye muhtaç olmadığı, fazl ve ihsanı inkar edilemediği, terk edilip yüz çevirilemediği ve kendisind en müstağni kahnamadığı hal­de ihtiyaçlarımızı gideren ve bizi barındıran Allah'a hamdolsun ."

Üst Ana Sayfa Alt