Neler yeni
İslami Forum, Dini Forum, islami site, islami sohbet, radyo, islami bilgiler

İslam-tr.org'a hoş geldiniz! Hemen üye olun ve kendi konularınızı, düşüncelerinizi paylaşarak bu platforma katılın. Oturum açtıktan sonra, İslam dini, tarih ve güncel konularla ilgili paylaşımlarda bulunabilirsiniz.

Çayı Kim Keşfetti?

samanpan Çevrimdışı

samanpan

.
Site Emektarı
Çaysız bir dünya nasıl olurdu acaba? Çay keşfedilmeseydi, çaydanlık, çay fincanı, kaşığı, işyerlerinde çay paydosu, şehirlerarası otobüslerde çay molası olamazdı. Şükür ki çay milattan önce 2737 yılında büyük Çin İmparatoru Shen Nung tarafından tesadüfen de olsa keşfedildi.

Shen Nung bir gün bahçede ağzı açık bir kapta su kaynatırken çalılıklardan bir kaç yaprak kaynayan suyun içine düştü. Nung yaprakları suyun içinden toplayamadan yapraklar suda kaynamaya, hoş bir koku etrafa yayılmaya başladı. İmparator merak edip suyun tadına bakınca çay keşfedilmiş oldu.

İmparatorun kendi keşfi hakkındaki düşüncesi çayın susuzluğu bastırdığı, harareti giderdiği ve uykuya olan isteği azalttığı şeklindeydi. Çay ismi de Çincedeki "ça"dan geliyor. Benzer şekilde çaya Ruslar "chay" Araplar "shaye" Japonlar 'cha' diyorlar.

Çay bugün dünyada sudan sonra en çok içilen içecektir. Avrupa'ya gelişi 1610 yılını buldu, başlangıçta da ilaç muamelesi gördü. Halbuki o yıllarda çay Orta Asya'da o kadar değerliydi ki çay balyaları ticarette para yerine geçebiliyordu.

Çayın Avrupa'ya geldiği ilk yıllarda tüccarlar satışını ateş düşürücü, mide ağrısı giderici, romatizmayı önleyici bir ilaçmış gibi yaparlarken, doktorlar biraz daha ileri giderek çaydan yapılan iksirin tüm hastalıklara karşı direnç kazandırdığını ve yaşlanmayı geciktirdiğini ileri sürüyorlardı.

Zamanla bu sefer de çayın aleyhine görüşler yayılmaya başladı. Fransız fizikçiler çayı asrın en münasebetsiz yeniliği diye nitelendirirlerken bir Alman doktor da 40 yaşından sonra çay içenlerin ölüme daha yakın olacaklarını iddia ediyordu.

İngiltere'de ise çay içmek alışkanlık haline gelince kadın dergileri ev kadınlarının çay yüzünden ev işlerine soğuk bakmaya başladıklarını, ekonomistler ise çalışmaya harcanacak zamanın çay içmekle tüketildiğini ileri sürdüler. Ancak bunların hiçbiri çayın dünyanın en favori içeceği olmasını önleyemedi. Miktar tam olarak bilinemiyor ama dünyada senede 2 milyon ton civarında çay tüketildiği tahmin edilmektedir.

 
hayalet Çevrimdışı

hayalet

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
:hahahaa bizde cay aliskanligi dogduktan 3 gun sonra basladi hem de cay kasigi ile yudum yudum rahmetli buyukbabam sayesinde :hahahaa
 
W Çevrimdışı

wahdet

Yeni Üye
İslam-TR Üyesi
sabah 3 bardak kafadan içerim sonra her 45 dk bir bardak standart arada gelen olursa onuda içeriz.akşamda evde 3 bardak toplamda herhalde 20 ila 25 i buluyor

:)
 
eylemzayi Çevrimdışı

eylemzayi

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
birisi çay mı dedi?
günde yaklaşık 3 demlik + orda burda içtiklerimi sayarsak benim vucudumun % kaçı çaydan oluşuyor diye bir hesap yapabilirim...

kötü yapmış bu çinliler çayı bulmakla
bağımlılıklarımızdan kurtulmamız lazım...
 
D Çevrimdışı

didar

Aktif Üye
İslam-TR Üyesi
çaysız olur mu ya hiç saymadım kaç demlik veya bardak içiyorum ama çok severim ev arkadaşlarım bn yokken çay ve tüpün uzun süre idare ettiğini söylüyolar eeeeeeeee çay tiryakilerinden olunca
 
Ö Çevrimdışı

Örnek

Aktif Üye
İslam-TR Üyesi
Filistinim ' Alıntı:
köççükken ağlarmışım zırılzırıl annem çayı soğutuncaya kadar. e şimdilerde soğutulmasını beklemiyoruz hamdolsun :güldüm . ağrı kesici kullanmam mesela çay kafi geliyor şöyle demlenmişinden buharı üstünde. daha fazla yazmayayım kalkıp demleyemeceğim şimdi neyse. 5 bardaktan fazlası demir eksikliği yapar deseler de bişeyi değiştirmiyor tiryakilik işte insanın avucundaki sıcaklığı da bi başka oluyor hele Van'ın kanı donduran havalarında...


van değil ama al bendede o kadar ahı...dumanı ustunde bır çay...offf anam offfff :güller :güller


çok ıcıoz yahu :huhuuhuu
 

Benzer konular

Üst Ana Sayfa Alt