Neler yeni
İslami Forum, Dini Forum, islami site, islami sohbet, radyo, islami bilgiler

İslam-tr.org'a hoş geldiniz! Hemen üye olun ve kendi konularınızı, düşüncelerinizi paylaşarak bu platforma katılın. Oturum açtıktan sonra, İslam dini, tarih ve güncel konularla ilgili paylaşımlarda bulunabilirsiniz.

Çeçenistan Mücahitleri : Cahar Dudayev

S Çevrimdışı

saime

Üye
İslam-TR Üyesi
Cahar Dudayev
Özgürlüğe and içmiş liderlerden ilki şehid Cahar Dudayev… Kahır dolu, her anı çile ve azap dolu bir hayat yaşadı. Zorluklar ve yokluklar gördü. Ama hiçbir zaman davasından vazgeçmedi. Dünyanın süper gücüne sahip Kızıl Orduya karşı küçük ama inancı büyük bir orduyla direndi.
Aslında Onun zulmü daha anne karnındayken başladı. 23 Şubat 1944 tarihinde dünyaya geldiğinde Çeçenler sürgündeydi. Kazakistan steplerine doğru giderken "artık Çeçenya diye bir yer yok. Geri dönüş yok. Bundan sonra ya ölümü ya da bu dağları mesken tutacaksınız" diyen ve bir yandan da sürgün konvoyunu idare eden Rus komutana inat tümgeneral rütbesine kadar yükseldi. Yükselmekle kalmadı, ülkesini Rusların elinden kurtarmak için başlatılacak büyük direnişin de komutanı oldu.
Ateist okullarda yetişmişti ama ne imanını ne de kültürünü hiç bir zaman kaybetmemişti. Dudaklarından dökülen şu cümleler Onun benliğini neden kaybetmediğini öyle güzel anlatıyor ki; "Ben dinimi annemin koynunda öğrendim. Okul öncesi çok iyi bir terbiye aldım. Çocukluğumda arkadaşlarımla oyun aralarında hep bunları konuşurduk. Aramızda hep anavatanı hayal eder mutlaka bir gün kendi vatanımızda özgür olacağımıza olan inancımızı söyleşirdik. Bugün o çocukluk yıllarımı hatırladığımda düşünüyorum... Bugün Çeçenistanda olanlar geleceğin büyükleri olacak çocuklarımız nasıl değerlendirecek acaba? Bu işgali ve zulmü unutmayacakları bir gerçek! Ben müslüman olduğumu hiçbir zaman unutmadım."
"Üzerimdeki üniformam kefenim, şahadete talibim. Şehitliği rütbe ve şeref kabul ediyorum. Kanımın son damlasına kadar ülkemin bağımsızlığı ve milletimin hürriyeti için savaşmaya hazırım diyen bu cesur komutan istediği gibi şehidliğe kavuştu. Rusların roketli saldırısı sonucu 21 Nisan 1996da şehit edildi

H Çevrimdışı

hümam

Üye
İslam-TR Üyesi
Allah razı olsun kardeşim.Gerçekten güzel bir konuya değinmişsin.Müslüman kardeşlerimiz sadece dinlerini yaşamak ve bağimsiz olmak için mücadele ediyorlar biz ise sadece onları izliyoruz.Rabbim o mücahitlerin yardımcısı olsun şehadetlerini kabul etsin.Gerek çeçenistan gerek filistin veya diğer müslüman ülkelerde olsun kardeşlerimiz çok acılar çekiyorlar.Rabbim mutlaka ecirlerini verecektir ama böyle eli kolu bağlı hiçbir şey yapamamak bana çok acı veriyor.Allah bizleri affetsin onlarda şikayetçi olmasınlar inşaalah...Allah yar ve yardımcınız olsun...

!sLaM4eVeR Çevrimdışı

!sLaM4eVeR

لا اله الا الله
Admin
Paylaşım için teşekkür ederiz.Çeçenler hakkında daha çok bilgiyi www.kavkazcenter.com sitesinin türkçe bölümününden bakabilirsiniz..

S Çevrimdışı

saime

Üye
İslam-TR Üyesi
hümam ' Alıntı:
Allah razı olsun kardeşim.Gerçekten güzel bir konuya değinmişsin.Müslüman kardeşlerimiz sadece dinlerini yaşamak ve bağimsiz olmak için mücadele ediyorlar biz ise sadece onları izliyoruz.Rabbim o mücahitlerin yardımcısı olsun şehadetlerini kabul etsin.Gerek çeçenistan gerek filistin veya diğer müslüman ülkelerde olsun kardeşlerimiz çok acılar çekiyorlar.Rabbim mutlaka ecirlerini verecektir ama böyle eli kolu bağlı hiçbir şey yapamamak bana çok acı veriyor.Allah bizleri affetsin onlarda şikayetçi olmasınlar inşaalah...Allah yar ve yardımcınız olsun...

Allah bizleri de inş o mücahitler gibi şehitlik mertebesine eriştirir

M Çevrimdışı

mehmet05

Yeni Üye
İslam-TR Üyesi
Cenab-ı Allah kafirlerin zulmü altında yaşayan bütün müslümanlara yardım etsin.sanada teşekkür ederim rabia bizi bu ALLAH rızası için milletni kurtarmaya çalışan lideri azda bilgilendirdiğin için ALLAH RAZI OLSUN