Neler yeni
İslami Forum, Dini Forum, islami site, islami sohbet, radyo, islami bilgiler

İslam-tr.org'a hoş geldiniz! Hemen üye olun ve kendi konularınızı, düşüncelerinizi paylaşarak bu platforma katılın. Oturum açtıktan sonra, İslam dini, tarih ve güncel konularla ilgili paylaşımlarda bulunabilirsiniz.

Cehalet Özür Değildir

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
M Çevrimdışı

Mutedeyyin

Guest
Ahi sen bayadır bu sitede kullanıcısın, sence bu yazdıkların ayıp değil mi, bana iftira attığının farkında mısın?

Soruyu aynen sana da soruyorum,

Demokratik seçimlerde oy kullanan
Askere giden
Okula giden, gönderen
Mahkemeye giden
Türbeye giden

Bu sorulara cevap vermeden yazı ekleme inşeallah

HERKES İSTİSNASIZ Sorgusuz sualsiz cehennemlik Kafir midir ?

Ayrıca "Sorgusuz sualsiz herkese istisnasız kafir denmez" diyenlerin hükmü nedir ?

ben sizi hedef almadım farkında olmamak dışında kimseye iftira atmam

tawh1d Çevrimdışı

tawh1d

Aktif Üye
İslam-TR Üyesi
Mutedeyyin kardes, güzel tesbitlerde bulunmussun.

Seyyid Kutub rahimehullah'ta tam senin söylediginden bahsediyor:

“Bilmediklerinden ötürüdür ki Allah'ın bu dosdoğru dinine uymamaktadırlar. Bu noktada hiçbir şey bilmeyen bir kimsenin, ne inanması beklenebilir, ne de gerekenleri yapması!.. Dinin özünü ve gerçeğini bilmeyen birtakım kimseleri, onlar da bu dine mensup diye nitelemek ne akla sığar, ne de realiteye! Bu tür kimseleri müslüman olarak niteleyip eksikliklerinin faturasını da bilgisizliklerine çıkarmak geçerli bir mazeret değildir. Zira bilgisizlik ya da bilmemek, söz konusu niteliği taşıyabilmeyi anında engellemektedir. Aslında bir şeye inanmak, o şeyi bilip öğrenmiş olmanın sonucudur... Akla da mantığa da uygun olanı budur. Bunun böyle olduğu zaten kendiliğinden apaçık ortadadır.”
(Fi’Zilal’il Kur’an, 8/405)

Yüz cevirme küfrü tamda bunu ifade ediyor.

!sLaM4eVeR Çevrimdışı

!sLaM4eVeR

لا اله الا الله
Admin
Mutedeyyin kardes, güzel tesbitlerde bulunmussun.

Seyyid Kutub rahimehullah'ta tam senin söylediginden bahsediyor:

“Bilmediklerinden ötürüdür ki Allah'ın bu dosdoğru dinine uymamaktadırlar. Bu noktada hiçbir şey bilmeyen bir kimsenin, ne inanması beklenebilir, ne de gerekenleri yapması!.. Dinin özünü ve gerçeğini bilmeyen birtakım kimseleri, onlar da bu dine mensup diye nitelemek ne akla sığar, ne de realiteye! Bu tür kimseleri müslüman olarak niteleyip eksikliklerinin faturasını da bilgisizliklerine çıkarmak geçerli bir mazeret değildir. Zira bilgisizlik ya da bilmemek, söz konusu niteliği taşıyabilmeyi anında engellemektedir. Aslında bir şeye inanmak, o şeyi bilip öğrenmiş olmanın sonucudur... Akla da mantığa da uygun olanı budur. Bunun böyle olduğu zaten kendiliğinden apaçık ortadadır.”
(Fi’Zilal’il Kur’an, 8/405)

Yüz cevirme küfrü tamda bunu ifade ediyor.

Sorumu size de sorayım ahi,

Askere giden
Okula giden, gönderen
Mahkemeye giden
Türbeye giden

HERKES İSTİSNASIZ

Sorgusuz sualsiz cehennemlik Kafir midir ?

!sLaM4eVeR Çevrimdışı

!sLaM4eVeR

لا اله الا الله
Admin
Sorum eksik kalmış,

Ayrıca "Sorgusuz sualsiz herkese istisnasız kafir denmez" diyenlerin hükmü nedir ?

tawh1d Çevrimdışı

tawh1d

Aktif Üye
İslam-TR Üyesi
Sorumu size de sorayım ahi,

Askere giden
Okula giden, gönderen
Mahkemeye giden
Türbeye giden

HERKES İSTİSNASIZ

HER FERT ISTISNASIZ KAFIR DEGILDIR!

SORGUSUZ SUALSIZ HER FERDE KAFIR DENMEZ DIYEN KISIDE KAFIR DEGILDIR!

AMA SIZIN CEHALET ÖZRÜ HAKKINDAKI GÖRÜSLERINIZI KABUL ETMEDIGIMI SÖYLEMEK ISTERIM.

SELAMETLE...

!sLaM4eVeR Çevrimdışı

!sLaM4eVeR

لا اله الا الله
Admin
HER FERT ISTISNASIZ KAFIR DEGILDIR!

SORGUSUZ SUALSIZ HER FERDE KAFIR DENMEZ DIYEN KISIDE KAFIR DEGILDIR!

AMA SIZIN CEHALET ÖZRÜ HAKKINDAKI GÖRÜSLERINIZI KABUL ETMEDIGIMI SÖYLEMEK ISTERIM.

SELAMETLE...

Her fert sorgusuz sualsiz kafir değilse yaptığınız yorumlarla ne demeye çalışıyorsunuz?

Cehalet özür mü değil mi?
Özürse bunlar kafir değil mi diyorsunuz?
Cehalet özür değilse, bunlar kafirdir neden demiyorsunuz?

!sLaM4eVeR Çevrimdışı

!sLaM4eVeR

لا اله الا الله
Admin
sizin o sorduklarınızı içinde bir sıkıntı olmadan gayet gönüllü yapan herkesin imanını tartması gerektiğini düşünüyorum

ahi hakkını helal et yine anlamadım. Cümlelerin eksik kalıyor ya da gece olduğundan ikimizden biri birşeyleri eksik yazıyor.

Sorduklarım içinde sıkıntı olmadan gayet gönüllü yapan derken ne kastettin. Cümle vurgunu yaparken neye vurgu yaptığınıda yazar mısın.

Hayırlı geceler. sabah okuyacağım inşAllah.

tawh1d Çevrimdışı

tawh1d

Aktif Üye
İslam-TR Üyesi
Her fert sorgusuz sualsiz kafir değilse yaptığınız yorumlarla ne demeye çalışıyorsunuz?

Cehalet dinin aslinda özür degildir ama hal cehli baska bir deyimle meselenin cahili özürlü sayilabilir ama bunlar cok istisnai durumlardir ve mutlak hükmü degistirmez.

Cehaletin hangi konuda mazeret olacagi hangi konuda olmiyacagi iyi tesbit edilmesi lazim. Dinin aslina dahil olmayan konularda cehalet, taklid, tevil vs. mazeret olabilir. Ama dinin aslinda yukarda belirttigim gibi cehalet mazeret olmaz, hal cehli bundan haric. Elbette Dinin aslina dahil olan konularda tek muteber engel hal cehli degildir. Ikrah ve zuhul halide muteber birer engeldir.

Kisaca cevabim budur.

!sLaM4eVeR Çevrimdışı

!sLaM4eVeR

لا اله الا الله
Admin
Ahi çelişkili ifadeler veriyorsun o yüzden tekrar soruyorum,

Askere giden
Okula giden, gönderen
Mahkemeye giden
Türbeye giden

bu meseleler dinin aslına girmiyormu da sen kafir olmaz dedin.

tawh1d Çevrimdışı

tawh1d

Aktif Üye
İslam-TR Üyesi
Ahi çelişkili ifadeler veriyorsun o yüzden tekrar soruyorum,

Askere giden
Okula giden, gönderen
Mahkemeye giden
Türbeye giden

bu meseleler dinin aslına girmiyormu da sen kafir olmaz dedin.

Elbette dinin asli olan meselelere dahil bunlar.

Öyle ise sana bir misal vererek cevab vereyim.

Oy kullanmak büyük sirktir. Oy kullananlar müsriktir. Yani 42 milyon oy kullandiysa, o 42 milyona zahiren müsrik olarak bakarim. Aralarinda yukarda belirttigim muteber engellere muhatab olan kisiler olursa ve ben bunlari tesbit edersem, hallerinden haberdar olursam o zaman o kisilerin durumu acikliga kavustugu icin onlara müsrik olarak bakmam. Ama yukardada belirttigim gibi istisnalar mutlak hükmü degistirmez. Nasil Daru'l Harbte eger bir Muwahhid varsa ve dinini aciga vurmuyorsa ve halinden haberdar olunamayip beraberinde bulundugu kisilerin hükmünü aliyorsa, buda öyledir. Almanyada yasayanlarin zahiren hükmü müsriktir, bazi yerlerde ezan okunmasina ragmen. Ingitlerede yasayanlarin zahiren hükmü Müsriktir bazi yerlerde ezanin okunup ser'i mahkemelerin bulunmasina ragmen. Almanya ve Ingilterede hic Muwahhid yok mu ? Var! Izharu'd Din iste burda cok büyük bir rol oynuyor Muwahhidleri tesbit edebilmek icin.

!sLaM4eVeR Çevrimdışı

!sLaM4eVeR

لا اله الا الله
Admin
Yani sana göre şuan,

42 milyon oy kullanan
askere giden herkes
çocuğunu okula gönderen

pislik bir müşrik, kafir diyorsun değil mi?

Lütfen kıvırmadan yanıt ver. Üstte kafir değil diyorsun açıklama da müşrik diyorsun, müşriklerde kafirdir.

tawh1d Çevrimdışı

tawh1d

Aktif Üye
İslam-TR Üyesi
Yani sana göre şuan,

42 milyon oy kullanan
askere giden herkes
çocuğunu okula gönderen

pislik bir müşrik, kafir diyorsun değil mi?

Lütfen kıvırmadan yanıt ver. Üstte kafir değil diyorsun açıklama da müşrik diyorsun, müşriklerde kafirdir.

Sen sorularinla, cevaplarimi istedigin yere cekiyorsun Islam4Ever.

Ben her ferdin hakiki durumundan bahsettim, kafir degildir derken. Oy kullanan her fert hakiki anlamda azaba müstahak ebedi cehennemlik bir müsrik degildir.

Ama oy kullanan herkes zahire göre müsriktir. Zahire göre müsriktir derken, Müsrik ismini alir. Azab, yani hadd sözkonusu degildir, taki her ferdin durumu acikca belli oluncaya kadar.

!sLaM4eVeR Çevrimdışı

!sLaM4eVeR

لا اله الا الله
Admin
El-insaf kardeşim ben hiç birşeyi bir yere çekmiyorum. Tüm yanıtlarınıza en son ayrı ayrı yanıt yazacağım. Sizle işim bitti.

Konu devam ediyor,

abdulfettah,İbn_Talha,mutedyyin kardeşlere tek tek soruyorum,

Askere giden
Okula giden, gönderen
Mahkemeye giden
Türbeye giden

HERKES İSTİSNASIZ

Evet yanıtınızı bekliyorum.

eL_Muhacir Çevrimdışı

eL_Muhacir

İlimsiz Mucâhid, kâtil; Cihâdsız âlim, belâm olur
Frm. Yöneticisi
ALLAHtan korkun ALLAHtan

İslamsever akhinin sorusunu neden yanlış anlıyorsunuz ?

Askere giden
Okula giden, gönderen
Mahkemeye giden
Türbeye giden

HERKES İSTİSNASIZ

Sorgusuz sualsiz cehennemlik Kafir midir

özellikle kırmızı ve altı çizili olarak bunu belirtiyorum.

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
Üst Ana Sayfa Alt