Neler yeni
İslami Forum, Dini Forum, islami site, islami sohbet, radyo, islami bilgiler

İslam-tr.org'a hoş geldiniz! Hemen üye olun ve kendi konularınızı, düşüncelerinizi paylaşarak bu platforma katılın. Oturum açtıktan sonra, İslam dini, tarih ve güncel konularla ilgili paylaşımlarda bulunabilirsiniz.

Cehennemden En Son Çıkacak Insan

Abdulmuizz Fida Çevrimdışı

Abdulmuizz Fida

فَاسْتَقِمْ كَمَا أُمِرْتَ
Admin
Cehennemden En Son Çıkacak İnsan

Muslim'in Sahihinde Abdullah b. Mes'ud Radıyallahu Anhu dan şu hadis gelmiştir.

Rasûlullah Sallallahu Aleyhi ve Sellem buyurdu ki: "Cennet'e girecek son kişi şöyle bir adamdır:
Sırat üzerinde kah yürür, kah yüzüstü kapaklanır, bazan da ateş yüzünü yalar kavurur. Geçip aştığı zaman ateşe dönüp, 'beni senden kurtaran ne mubârak ne yüce bir varlıktır', der. 'O Allah bana öyle bir şey ihsan etmiştir ki ne öncekilerden ne sonrakilerden kimseye onu ihsan etmemiştir.' Ona bir ağaç gösterilir, 'ey Rabb'im, beni bu ağaca yaklaştır da gölgesinde gölgeleneyim,
suyundan içeyim' der.
Allah, "ey Adem oğlu, ben sana istediğini versem herhalde başkasını da istersin", buyurur.
Adam
'hayır ya Rabbi der,

Allah (c.c.) başka bir şey istemeyeceğine dair ondan söz alır. Aslında Rabbi onu mâzur görecektir, nelere dayanamayacağını görmektedir. Neyse ağaca yaklaştırır, adam ağacın gölgesinde gölgelenir, suyundan içer. Sonra ona birinciden daha güzel bir ağaç gösterilir.
Adam 'ya Rabb Beni buna yaklaştır, suyundan içeyim, gölgesinde gölgeleneyim, senden, başkasını istemeyeceğim'. der.
Allah (c.c.)
, "ey Ademoğlu, benden, başkasını istemeyeceğine dair söz vermemiş miydin, seni ona yaklaştırsam bir başkasını da istersin, buyurur.

Sonra başkasını istemeyeceğine dair ondan söz alır. Halbuki Rabbi onun mâzur olduğunu bilmektedir, onun dayanamayacaklarını görmektedir. Neyse onu ağaca yaklaştırır, adam gölgesinde gölgelenir, suyundan içer. Sonra ona Cennet kapısının yanında önceki ikisinden daha güzel bir ağaç gösterilir.
'Ey Rabb'im, beni bu ağaca yaklaştır da gölgesinde gölgeleneyim, suyundan içeyim, artık senden, başkasını daha istemeyeceğim' der
Allah (c.c.), 'ey Ademoğlu, bana, daha başkasını istemeyeceğim diye söz vermemiş miydin?', buyurur.
Adam
, 'evet ya Rabb'i artık bu son' der.
Rabbi onun mâzurluğunu bilmektedir, çünki onun dayanamayacağı şeyleri görmektedir. Onu ağaca yaklaştırır. Ama o ağaca yaklaştırınca adam Cennet ehlinin seslerini duyar.
Der ki,
'ya Rabb beni içeri koy'.
Allah (c.c.), 'ey Ademoğlu seni benden ne radı edecek? Sana bir dünya bir de mislini versem radı olur musun?, buyurur.
Adam
(c.c.),
ya Rabb, sen alemlerin Rabbisin, benimle alay eder misin der."

Bunun üzerine İbn Mes'ud güldü ve niye güldüğümü sormayacak mısınız? dedi.
Niye gülüyorsun? dediler.
Rasulullah da gülmüştü, kendisine 'niye gülüyorsun ey Allah'ın rasülü?' dediler,
Buyurdu ki:
"Adam, sen alemlerin Rabb'isin, benimle alay eder misin? dediği zaman Rabbu'l- âlemin güleceği için güldüm.
Onun o sözüne Allah
(c.c.) şöyle karşılık verir:
"Seninle alay etmem. Fakat, ben ne istersem gücüm yeter."

(Muslim, 187, İman kitabı, Cehennem ehlinden son çıkacak kişi babı.)