Neler yeni
İslami Forum, Dini Forum, islami site, islami sohbet, radyo, islami bilgiler

İslam-tr.org'a hoş geldiniz! Hemen üye olun ve kendi konularınızı, düşüncelerinizi paylaşarak bu platforma katılın. Oturum açtıktan sonra, İslam dini, tarih ve güncel konularla ilgili paylaşımlarda bulunabilirsiniz.

Cehennemliklerin Yiyeceği ''zıkkım''

eL_Muhacir Çevrimdışı

eL_Muhacir

İlimsiz Mucâhid, kâtil; Cihâdsız âlim, belâm olur
Frm. Yöneticisi
RAHMAN ve RAHİM olan ALLAH'ın adı ile

43-44- Şüphesiz zakkum ağacı, günahkarların, cehennemdeki yiyecekleridir.
( Duhan suresi)

Taberi tefsiri

âyetleri inince Ebu Cehil, hurma ve kaymak istemiş ve "Bundan zakkumla-nın. Muhammed ise ancak böyle bal gibi şeyleri vaad ediyor." demiştir.

Kâfirler, Kur'an-ı Kerim ile istihza ettiklerinden Resulullah (s.a.v.) Kur'an-ı Kerim'le düşman topraklanna yolculuk yapmayı yasaklamıştır.

Abdullah b. Ömer diyor ki:

"Resulullah (s.a.v.) düşmanın Kur'an'a el uzatacağından korkarak onunla düşman topraklarına yolculuk yapmayı yasaklıyor ve Duyuruyordu ki: "Kur'an-la (düşman topraklarına) yolculuk yapmayın, zira ben, düşmanın ona herhangi bir şey yapmayacağından emin değilim.
 
HCT Çevrimdışı

HCT

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Akhi affına sığınarak;

VÂKIA 56/52 “Elbette bir ağaçtan, zakkum ağacından yiyeceksiniz.”

Zakkum ağacının tadı çok acıdır, görüntüsü de çok çirkindir. Rivayet edilir ki o zakkum ağacından bir damla yeryüzüne gelseydi ekinler bir daha yeşermezdi. Böylesine acı bir yiyecek.

VÂKIA 56/53 “Ve bu ağaçtan karınlarınızı doyuracaksınız”

İnsanlar acıktığı zaman yemek yiyeceklerdir. Ve bu insanların yiyeceği tek yemek de zakkumdur. Ve onlar zakkumu yiyecekler. Ve sonra;

VÂKIA 56/54 “O yediğinizin üzerine de kaynamış sudan içeceksiniz”

İnsanlar acının üzerine sıcak su içmenin ne olduğunu dünya hayatında da biraz bilirler. Onun üzerine kaynamış su. Ve bu kaynamış su dünya hayatındaki bildiğimiz kaynamış su değildir bu cehennemliklerin vücudundan akan irindir. Yani zakkumun harareti aşırı açlıkla birlikte onları oldukça susatacak ve susuzluklarını gidereceğini sandıkları bu sudan içecekler.

VÂKIA 56/55 “İçtikçe kanmama hastalığına uğramış develerin içtiği gibi içeceksiniz.”

Onlar bu içtiklerinde doymayacaklar susuzlukları giderilmeyecek bu nedenle başka da bir içecek yoktur bunu Kur’an söylüyor.

İşte bu kısacık dünya hayatında Allah Teâlâ’ya haksız yere isyanda bulunanlar ve yine bu akılları gibi bir nimeti kullanmayanlar ve yine bu hiçbir delil indirilmediği halde şirkin, küfrün, tuğyanın kendi bataklığında boğulanlar, bu dünya hayatının sonunda o meyvelere karşılık, o kuş etlerine karşılık, o soğuk pınarların yanında durmaya karşılık, içecekleri kaynamış irin, yiyecekleri ise zakkumdur. Adaletin kendisi nimetin kendisiyle eşit olarak, biz burada hakikaten adaletin kendisini görüyoruz.
 
eL_Muhacir Çevrimdışı

eL_Muhacir

İlimsiz Mucâhid, kâtil; Cihâdsız âlim, belâm olur
Frm. Yöneticisi
sübhanALLAH

Ebu Cehil hakkaten isminin hakkını veriyon
 

Benzer konular

Üst Ana Sayfa Alt