Neler yeni
İslami Forum, Dini Forum, islami site, islami sohbet, radyo, islami bilgiler

İslam-tr.org'a hoş geldiniz! Hemen üye olun ve kendi konularınızı, düşüncelerinizi paylaşarak bu platforma katılın. Oturum açtıktan sonra, İslam dini, tarih ve güncel konularla ilgili paylaşımlarda bulunabilirsiniz.

Çözüldü Cenaze Sahibinin, Taziye Sebebiyle Tv. Açmaması Bid'at midir?

Maryam Noor Çevrimdışı

Maryam Noor

Yeni Üye
İslam-TR Üyesi
Taziyemiz var,ve burdakiler bir süre(bir kaç ay) hiç televiziyon açmiyorlar. Günah olduğunu bildiklerine rağmen, ölüye saygı, aileye saygi diye...söylüyorlar ve açmiyorlar - yas tutuyorlar. Günahı açmiyanlara mi, ölüye mi ?

eL_Muhacir Çevrimdışı

eL_Muhacir

İlimsiz Mucâhid, kâtil; Cihâdsız âlim, belâm olur
Frm. Yöneticisi
akhi televizyonun olmaması daha iyi,

Maryam Noor Çevrimdışı

Maryam Noor

Yeni Üye
İslam-TR Üyesi
Yanlış anladınız, ben kendim üzerime demedim, genel olarak....

Bir adet gibi sanırım... Bildiğim sadece 3 gün İslam dinimizde yas tutulmaya izin var, 3 günden sonra...yasak.

Abdulmuizz Fida Çevrimiçi

Abdulmuizz Fida

فَاسْتَقِمْ كَمَا أُمِرْتَ
Admin
Cenaze olan (ölü çıkan) evde, Tv nin kapatılması, 3 gün bile olsa yas olduğundan dolayı değil, ölüye hurmetin gereği ve taziyelere gelen kişilerle ilgilenilmesi içindir. Cenaze evinde nasıl ki kahkaha atılmaz, şarkı söylenmez, fıkra anlatılmaz (ki bunlar hem hafiflik hem ölüye saygısızlıktır) taziye ve cenaze evinin edebi gereğidir.
İnsanların cenaze sebebiyle de olsa, ölümü ahirati tefekkür etmeleri sebebiyle TV leri kapatarak, bir anlıkta olsa dalgınlıkla İslama yakışmayan necislere bakıp günaha girmemesi güzel bir şeydir. Bu türlü dinden olmayan şeyler ne yas tutmadır ne de Bid'attır.

Üst Ana Sayfa Alt