Neler yeni
İslami Forum, Dini Forum, islami site, islami sohbet, radyo, islami bilgiler

İslam-tr.org'a hoş geldiniz! Hemen üye olun ve kendi konularınızı, düşüncelerinizi paylaşarak bu platforma katılın. Oturum açtıktan sonra, İslam dini, tarih ve güncel konularla ilgili paylaşımlarda bulunabilirsiniz.

Cibuti (Afrikanın En Küçük Ülkesinde Yaşanan Zulüm)

A Çevrimdışı

Abdulberr

Yeni Üye
İslam-TR Üyesi
cibuti8qb.jpg

Cibuti, Somali, Eritre ve Etiyopya arasında kalan, pek çok insanın adını dahi bilmediği çok küçük bir Afrika ülkesidir. Ancak bu ülkede asırlardır çok büyük karışıklıklar, savaşlar, katliamlar devam etmekte, Müslüman halk sömürgecilik döneminden bu yana çatışmalardan kurtulamamaktadır.

Cibuti bölgesine İslam 7. ve 8. yüzyıllarda geldi. 16. yüzyılın başlarına kadar, bölgenin yegane hakimi olan Müslümanların elinde bulunan Cibuti yöresi, daha sonra milletlerarası ticaret ve siyasette büyük bir güç haline gelen Portekiz'in etki alanında kaldı. Mısır'ın Osmanlı hakimiyetine geçmesi üzerine içinde bulunduğu Afrika Boynuzu'yla birlikte Osmanlı Devleti'ne katıldı.

Cibuti'nin asıl kanlı tarihi, Süveyş Kanalı'nın milletlerarası deniz trafiğine açılması ve Avrupa devletlerinin Afrika ve Asya ülkelerini ekonomik, siyasi, askeri ve dini maksatlarla hegemonyaları altına alma ve sömürge haline getirme yarışına girmeleriyle başladı. İngiltere ve Fransa, 19. yüzyılın en büyük devletleri olarak sömürgecilik ve yayılmacılık alanında büyük bir rekabete giriştiler ve bu arada İngiltere Aden'e (1839) ve Somali'ye (1869) yerleşip, Kızıldeniz'deki ticaret yolunun denetimi üzerinde önemli bir üstünlük elde etti. İşte bu aşamada Süveyş Kanalı açısından çok stratejik bir noktada bulunan Cibuti çok büyük önem kazandı. Fransa, İngiltere'nin bu avantajlı durumunu dengeleyebilmek için Cibuti kıyısında bir iskele kurdu. 1884 yılına kadar çeşitli anlaşmalar ve sözleşmelerle bölgeyi tamamen eline geçirdi.

Bundan sonraki yıllar Cibuti halkı için çok karanlık bir dönemdi. Müslüman Cibuti halkında ülkenin geleceği ile ilgili çok büyük bir görüş farklılığı vardı. Somali asıllı olan İşaalar Somali Cumhuriyeti ile birleşmeyi savunurlarken, Cibuti'nin ikinci büyük etnik topluluğu olan Müslüman Afarlar Fransa'ya bağlılığı savunuyorlardı. Bu iki ayrı görüş arasında Fransa'nın da tahrikiyle çatışmalar şiddetlendi. Somali ile birleşme taraftarı olan Müslümanlar sayıca fazla olmalarına rağmen, ülkede 16 Mart 1967 yılında yapılan referandumun neticesinde Fransa'ya bağlı kalma kararı alındı. Ancak Fransa'nın baskısı nedeniyle sahtekarlıkların karıştığı referandum sonrası çok büyük çatışmalar çıktı. Bunun üzerine Fransız birlikleri, Afarlar ve İşaalar arasında kanlı hale gelen olaylara müdahale bahanesiyle ülkeyi işgal ettiler, yerli halkın çok büyük bir bölümü öldürüldü, yüz binlercesi ülkeden sürüldü. Bu hareket sırasında İşaaların zayıflaması üzerine Afarlar yönetimi ele geçirdiler.
 
A Çevrimdışı

Abdulberr

Yeni Üye
İslam-TR Üyesi
146e2pq.jpg
146f7du.jpg

Resimde ilk önce tecavüze uğrayıp, daha sonra şiddetli işkence gören, en son olarak da üzerine benzin dökülüp canlı canlı yakılan bir Müslüman Cibutili kadın görülmektedir.
 
A Çevrimdışı

Abdulberr

Yeni Üye
İslam-TR Üyesi
1977 yılında halkın %97'sinin bağımsızlık yönünde oy kullanmasıyla özgürlüğüne kavuşan Cibuti, bu tarihten itibaren darbeler ülkesi haline geldi. 1977 ve 1991 yılları arasında, 2.000 Müslüman insanlık dışı ve aşağılayıcı muamelelere maruz kaldı. Cibuti'de insanların, işkencenin son derece korkunç ve aşağılayıcı yöntemlerine maruz bırakıldıklarını Amnesty International'ın raporlarından öğreniyoruz. Devlet güçleri tarafından yaklaşık 7.000 kişi hiçbir mazeret gösterilmeden tutuklanmış ve işkence görmüştür.

Hala Fransa'nın ekonomik ve askeri denetimi altında olan Cibuti Cumhuriyeti'nde 3.500 kişilik bir Fransız silahlı kuvveti görev yapmaktadır. Cibuti'nin Kendi milli ordusu yoktur ve Fransa'nın askeri vesayetine boyun eğmiştir. Bağımsızlık sonrası iç güvenlikten de uzun yıllar boyunca Fransa sorumlu olmuştur. Bunun yanı sıra Cibuti yönetiminde çok sayıda Fransız danışman, katılımcı ve görevli bulunmaktadır. İflasın eşiğinde olan hükümet, Avrupalı devletlerin desteğiyle ayakta durmaktadır.

Bugün Cibuti yıllardır süren sömürge yönetimin ardından çok büyük bir sefalet ile karşı karşıyadır. Kuraklık yüzünden çok sayıda hayvanın telef olduğu, bu yüzden de gıda sıkıntısının baş gösterdiği ülkede pek çok insan da yetersiz beslenme nedeniyle hayatını kaybediyor.146e8qy.jpg
147a2nv.jpg


Yıllardır süren iç çatışmalar sırasında Cibuti halkı çok şiddetli işkencelere maruz kaldı. Bu işkencelerden birinin adı "Posta" idi. İlk kez 1993 yılında Lac Assal kampında uygulanan işkencede kurbanı bir plaka üzerine yüz üstü yatırıyor, kollarını bedenine sabitliyor, yalnızca yüzü bir çukurun içine denk gelecek şekilde aşağıya doğru sarkıtıyorlardı. Ancak yüzü yere değmiyordu. Daha sonra omuzlarına iki tat koyuyorlardı ve bir süre sonra tüm vücut ağırlığı omuzlara biniyor ve omuzlarda ağrı olmaya başlıyordu. Bu işkencenin neticesinde kişi kollarını yukarı kaldıramaz duruma geliyordu. Bu geleneksel işkence, rejim karşıtlarına karşı Cibuti ordusu tarafından uygulanıyor. Resimdeki Afarlı da "Posta" isimli işkenceye maruz kalan binlerce Cibutiliden biridir.
 
S Çevrimdışı

Süfyan

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Abdullah kardeş ALLAH a şirk koşan hergün onlarca cocuk bebek demeden öldüren insanlar medeni olurmu hiç..Hİç bir ALLAH a iman eden müslüman onlara medeni diyecek kadar kendi değerini düşürmez,derse zavallı olur..Medeniyeti Kur an Ve sünnetden değilde avrupadan öğrenicem diyen insanların günümüzde ne hallere düştüğünü görüyorsun..Binbirtürlü ahlaksızlık zuhur etti.Zİna hırsızlık cinayet.Bumu medeniyet...Müslümanlar böyle şeyleri bilmiyordu daha doğrusu şiddetle kaçınırlardı..
 
Üst Ana Sayfa Alt