Neler yeni
İslami Forum, Dini Forum, islami site, islami sohbet, radyo, islami bilgiler

İslam-tr.org'a hoş geldiniz! Hemen üye olun ve kendi konularınızı, düşüncelerinizi paylaşarak bu platforma katılın. Oturum açtıktan sonra, İslam dini, tarih ve güncel konularla ilgili paylaşımlarda bulunabilirsiniz.

Çözüldü Cihad Bölgelerinden Gelen Yetişkin, Sağlıklı Erkek Muhacirlere Yardım Etmek Gerekir mi?

R Çevrimdışı

Rabbani

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Selamun Aleykum ve Rahmetullah. Abi bizim bina'da Suriyeli muhacirler var ve biz bu muhacirlere sürekli maddi, manevi yardım ediyoruz. Ama aklıma bir soru takıldı, bu muhacirler Cihad meydanından kaçıp gelmişse, bunlara yardım etmek caiz midir?

Abdulmuizz Fida Çevrimdışı

Abdulmuizz Fida

فَاسْتَقِمْ كَمَا أُمِرْتَ
Admin
Yusuf Hanzala;288354' Alıntı:
Selamun Aleykum ve Rahmetullah. Abi bizim bina'da Suriyeli muhacirler var ve biz bu muhacirlere sürekli maddi, manevi yardım ediyoruz. Ama aklıma bir soru takıldı, bu muhacirler Cihad meydanından kaçıp gelmişse, bunlara yardım etmek caiz midir?
Aleykum selam we rahmetullahi we berakatuhu;
İşgal altındaki topraklardan hicret eden muhacirler arasında ihtiyarların, kadın ve çocukların olması doğaldır. Fakat cihadla mukellef olan sağlıklı yetişkin erkeklerin ülkelerinde cihad devam ederken ve çeşitli bölgelerden muslumanlar oraya cihad için koşarken;
bir plan program doğrultusunda olmadan, veya emirin (âmir) talimatıyla hicret edenlerin (kadın) güvenlik ve bakımı için başlarında veya gidilen ülkeden cihada çeşitli katkılar sağlamak gibi sorumluluğu olmadan; kadın ve çocuklarla birlikte başka ülkelere gelerek normal yaşamına devam etmesi caiz olmaz. Bu durum da uzaktan bakılarak, zan ile verilecek bir karar değildir. Çok hassas olunmalıdır.

İfk olayında, Aişe’nin ve Safvân b Muattal’ın suçsuzluğu, Kur’an-ı Kerim aracılığıyla isbat edildikten sonra;

"Haberiniz olsun ki (Muhammed'in eşine) bu ağır ifki (iftirayı) uyduranlar sizin içinizden bir gruptur. Bunu kendiniz için bir kötülük saymayın; aksine o, sizin için bir iyiliktir. Onlardan herbir kişiye, günah olarak ne işlemişse (onun karşılığı ceza) vardır. (Elebaşlılık yapan, bu yüzden de) bu günahın büyüğünü yüklenen kimse için de çok büyük bir azab vardır." (Nur 11)

Ebu Bekir (r.anh) bu olayın kızgınlığıyla teyzeoğlu Mıstah b. Usâse’nin, iftiracılarla beraber iftiraya katıldığından ona bulunduğu yardımı artık yapmayacağına and içti:
"İçinizden faziletli ve servet sahibi kimseler akrabaya, yoksullara, Allah yolunda göç edenlere (mallarından) vermeyeceklerine yemin etmesinler; bağışlasınlar, feragat göstersinler. Allah'ın sizi bağışlamasını arzulamaz mısınız? Allah çok bağışlayandır, çok merhametlidir.
Namuslu, kötülüklerden habersiz mu'min kadınlara zina isnadında bulunanlar, dünya ve ahirette lanetlenmişlerdir. Onlar için çok büyük bir azab vardır." (Nur 22 - 23)

Ebu Bekir: "Allah'ın sizi affetmesini sevmez misiniz?" ifadesini duyunca: "Evet, Allah'ın beni affetmesini severim" dedi ve yardımına devam etti.
(Buhari, K. cl-Megazi, Bab: 34. K. Tefsir el- Kuran, hah: 6; Muslim, K. el- Tevhid, Hadis No: 2770)