Cihad Farz-ı Ayn'dır (cihad'a Çağrı)!..

Kalbim Bu Konu Üzerine Mutmain Oldu İnşallah!..

  • Evet İnşallah.

    Kullanılan: 11 91.7%
  • Diğer...

    Kullanılan: 1 8.3%

  • Kullanılan toplam oy
    12
Cihad Farz-ı Ayn'dır!..

De ki: Eğer babalarınız, oğullarınız, kardeşleriniz, eşleriniz, hısım akrabanız kazandığınız mallar, kesada uğramasından korktuğunuz ticaret, hoşlandığınız meskenler size Allah’tan, Resûlünden ve Allah yolunda cihad etmekten daha sevgili ise, artık Allah emrini getirinceye kadar bekleyin. Allah fâsıklar topluluğunu hidayete erdirmez. ( Tevbe Suresi 24)


İnsanlardan ve Arap dünyasındaki Şeyhlerden bazıları kitaplarla kafası karışmış. “Cihad Farz-ı Ayn mı?” yoksa “Farz-ı Kifaye mi?” diye düşünüyorlar. Ne zaman sonra Farz-ı Ayn diyecekler? Vallahi Cihad şimdi Farz-ı Ayn değilse, hiçbir zaman kıyamete kadar Farz-I Ayn olmayacaktır! Bunun üzere ittifak vardır kardeşlerim. Bu ilkeler üzere ittifak vardır. Bütün Tefsir, Hadis, Fıkıh Alimleri, kafiler Müslüman topraklarına hareket ettiğinde ve yaklaştığında Cihad her Müslüman üzerine Farzı Ayn olur (demişlerdir). Hatta kadın kocasına, velisine; köle sahibine; borçlu alacaklısına; çocuk ailesine sormadan Cihada çıkar. Fakat eğer onlar sayıca azsa ve yenilirlerse, o zaman Farz-ı Ayn genişler ve onlara yakın Müslümanlar başta olmak üzere bu şekilde güç olana kadar Farz-ı Ayn her yeri kaplar. Farz-ı Ayn Oruç ve Namaz da olduğu gibi terki kabul edilemez bir şeydir. Bu konuda bütün Alimler ittifak etmiştir. Öyleyse kardeşlerim, inanıyorum ki bizim Cihad konusunda ki bildiklerimizi bilen doğru sözlü bir Alim için, Cihad hakkında Farz-ı Ayn dışında fetva vermesi imkansızdır. Ama onlar durumu bilmiyorlar. Onlar, bizim Alimlerimiz olabilirler ve dünya üzerindeki en iyi insanlar olabilirler fakat onlara için durum o kadar açık değil. Şeyhül İslam İbni Teymiyye (Rahimehullah) şöyle söylüyor; "Cihadın konusu ve kapsamı, dünya üzerindeki insanoğlunu çok iyi tanıyan Alimlerin fikirlerine göre muhakeme edilir. Bu alimin her iki türkü eşsiz bir bilgiye sahip olması ve durumun gerçekliliğinin farkında olması gerek. Ve bu din adamları, dini iyi bilen fakat dünya ve kainat hakkında herhangi bir bilgisi olmayan insanların düşünceleri ile muhakeme edilemezler.” Benim İbn-i Teymiyye (Rahimehullah)'nin bir sözünü tekrar etme sebebim budur: "Dine ve dünyayı bölerek işgal eden her bir düşman için imanın geri püskürtmesinden daha mecburi bir şey yoktur." Düşman saldırırsa ilk önce "Laİlaheİllallah (Kelime-i Tevhit)" gelir, sonra "LailaheİllallahMuhammedenResulullah (Kelime-i Şehadet)" gelir. Sonra saldıran düşmanın def edilmesi gerekir. Daha sonra namaz, oruç, zekat ve hac gelir. Bu konuda Alimler hemfikirdirler. İbn Rushd (Rahimehullah) şöyle söylüyor; "Bütün Alimlerin bu konuda İcması vardır, Cihad Farz-ı Ayn olduğunda, Hac'dan önce mecburi önceliği alır." Namaz, Cihadın faydası için değiştirilebilir (kısaltılabilir-birleştirilebilir); Oruç, Cihadın faydası için ertelenebilir. Cihad'ta Namazın birleştirilmesine (Cem) ruhsat verilmiyor mu? Namazın kısaltılmasına ruhsat verilmiyor mu? Ama Cihad Farz-ı Ayn ise, o sonraya ertelenemez. O zaman Allah yanında ailelerinizden ne izin istiyorsunuz? Babanız savaş meydanlarında sizin önünüzde olmalıdır. Ama normalde o itaatsiz biri bu yüzden bunu yapmayacaktır. Sen, nasıl olurda bir günahkardan izin isteyip, onu dinin farzlarından biriyle ilişkilendirirsin.

Şehid Şeyh Abdullah Azzam (Rahimehullah)

Video İçin Tıklayın ve İndirin: http://archive.org/embed/Abdullah_Azzam_Cihad_Farz_Ayn

-----

"...düşmanın şerri def edilinceye kadar sırasıyla yakın bulunan beldelerdeki Müslümanlara cihad farz olur. Müdafaa ancak bütün Müslümanların savaşmasıyla olursa namaz , oruç gibi cihad da mükellef olan bütün Müslümanlara farz-ı ayn olur."

REDDUL – MUHTAR ALE’D –DURRİ’L – MUHTAR / Muellifi : İBN-İ ABİDİN / CİLT 8 SAYFA 374 - 381
 
Önemli olduğu için güncelliyorum arkadaşlar hakkınızı helal edin.
 

lookingforthetruth1

Yeni Üye
İslam-TR Üyesi
Üye
Allah Şehid Şeyh Abdullah Azzam (Rahimehullah)" dan razı olsun. Benim sormak istediğim bir soru var:

"kafiler Müslüman topraklarına hareket ettiğinde ve yaklaştığında Cihad her Müslüman üzerine Farzı Ayn olur" cümlesi inkar edilemez bir gerçektir. Lakin bir toprağa (suriye için konuşalım) müslüman toprağı/beldesi demek için gerekli olan şartlara bakıldığı zaman (Şer'i hükümlerin uygulanıyor olması) müslüman bir toprak (şuan idlib bölgesinde şeriat ilan edilip bir ülke kurulduysa bilmiyorum) ve devlet yok ve ayrıca cihad çağrısı yapacak olan bir "emiril mü'minin" diyebilinecek bir imam da yok. Tabi ülke dışına illegal giriş çıkışlarda problemler konusunda kesin bilgim yok ama zor olduğunu duymuştum. Ayrıca haber ve bildirilerde de bazı cihatçı grupların bile arasında (gerekirse ÖSO'nun diğer cihatçı gruplarla savaşmayı göze aldığı gibi -Bilgi haberlerden okuduğum kadarıyladır, en doğrusunu Allah bilir) birlik sağlanamamışken nasıl bir yol izlemek en doğrusu olur?

Bu durumda da bir kısmı farzı-ayn deyip anne-baba rızasına dahi gerek olmadığından dolayı kesin olarak gitmeyi ve bir kısmı farzı kifaye deyip önce türkiyedeki kendini müslüman sananların (Malesef tevhid akidesinden uzak olsan en yakınlarımız bile bu grubun içine girebilir) hidayeti için cihat (ilim ve bildiri ile) etmenin öncelikli olduğunu, burda aileni bile tevhidle buluşturmanın orada müslümanlara yapılacak olan(herhangi bir fitne durumunda bu durum da muallağa düşebilir) yardımdan daha efdal olduğunu söylüyor.
 

Şu an bu konuyu görüntüleyenler (Kullanıcı: 0, Ziyaretçi: 1)

Üst Alt