Neler yeni
İslami Forum, Dini Forum, islami site, islami sohbet, radyo, islami bilgiler

İslam-tr.org'a hoş geldiniz! Hemen üye olun ve kendi konularınızı, düşüncelerinizi paylaşarak bu platforma katılın. Oturum açtıktan sonra, İslam dini, tarih ve güncel konularla ilgili paylaşımlarda bulunabilirsiniz.

Cihad Islam’ın Ruhudur

E Çevrimdışı

Ebu Halid

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
CİHAD İSLAM’IN RUHUDUR
Cihad İslam’ın ruhu ve bu dinin temelidir. Hatta geçmiş bütün dinlerin temeli yine odur. Tüm nebiler cihad ile gönderilmiştir. Allah-u Teâlâ’nın indirdiği tüm kitaplar cihada teşvik edip mücahidleri cennet ile müjdelemiştir.

Bunun delili ise Allah-u Teâlâ’nın şu sözüdür: “Şüphesiz Allah, müminlerden canlarını ve mallarını –onlara cennet vermek karşılığında- satın almıştır. Onlar Allah yolunda savaşır, öldürür ve öldürülürler. Tevrat’ta, İncil’de ve Kur’an’da yerine getirmeyi taahhüt ettiği hak bir vaaddir bu. Allah’tan daha çok ahdini kim yerine getirebilir ki? O halde yapmış olduğunuz bu alış verişe sevinin. En büyük kurtuluş işte budur.” [Tevbe:111]

Ayet, Allah-u Teâlâ’nın müminlerden cihadı talep ettiğini ve buna karşılık onları cennet ile müjdelediğini bildiriyor. Ayrıca bunun sadece Kur’an’da olmadığını, aynı zamanda Tevrat’ta ve İncil’de de olduğunu haber veriyor. “Tevrat’ta, İncil’de ve Kur’an’da yerine getirmeyi taahhüt ettiği hak bir vaattir bu.”

Kur’an’ı-Kerim, cihaddan, savaşa teşvikten ve Allah düşmanları ile karşılaşmaya teşvikten fazlaca bahsetmiştir!

Rasulullah (s.a.v.)’de cihaddan çokça bahsettiği gibi O’nun cihad ile ilgili sözleri hadis kitaplarının büyük bir kısmını kapsamaktadır.

Rasulullah (s.a.v.) sadece cihaddan bahseden biri değildi. Aynı zamanda onun fiili yaşamının tümü Allah yolunda cihaddı.

Mekke dönemindeki davet hayatı; beyan, tebliğ, hüccet ikamet etme, hak yolda sebat ve batıl ehli ile yüzleşme üzere olan davet cihadı idi.

Medine dönemindeki yaşamı da cihaddı; davet, hüccet ve sebat cihadının yanında aynı zamanda kıtal, harp ve çatışma cihadı.

Aslında Rasulullah’ın (s.a.v.) sireti için en doğru başlık: “Mücahid Rasulün Sireti” olurdu.

Rasulullah (s.a.v.), cihadı İslam dininin ruhu ve en yüce zirvesi olarak sayması ile bu temel değeri ashabının kalplerine yerleştirmiştir. Onlar, Allah yolunda mücahidler ve cihadlarında sadık olanlardı. Onların hayatları, -davet cihadı ve savaş cihadı olan- iki kısmıyla da cihad üzere kurulmuştu.
 
Ömer İbn Abdulaziz Çevrimdışı

Ömer İbn Abdulaziz

Aktif Üye
İslam-TR Üyesi
Salah Abdulfettah el Halidi'nin cihad üzerine yazdığı bir eserin mukaddimesi diye hatırlıyorum bu bölümü. Kitap Sahabe'nin cihadıyla ilgili rivayetlerle dolu ve çok güzel bir eser. Sahabe'yi tanımak isteyen herkesin okuması gerekli diye düşünüyorum.
 

Benzer konular

Üst Ana Sayfa Alt