Neler yeni
İslami Forum, Dini Forum, islami site, islami sohbet, radyo, islami bilgiler

İslam-tr.org'a hoş geldiniz! Hemen üye olun ve kendi konularınızı, düşüncelerinizi paylaşarak bu platforma katılın. Oturum açtıktan sonra, İslam dini, tarih ve güncel konularla ilgili paylaşımlarda bulunabilirsiniz.

Makale Cihad Sahalarında Fitne mi Var?

Hutve Çevrimdışı

Hutve

Cihadın farz oldğu yerde gözyaşı dğl ter dkmk grkr
İslam-TR Üyesi


Andolsun, içinizden, cihad edenleri ve sabredenleri belirleyinceye ve durumlarınızı ortaya koyuncaya kadar sizi deneyeceğiz." (Muhammed/31)

İmtihansız, fitnesiz herşeyin tozpembe, mükemmel olduğu bir cihad sahası yok kardeşim hatta raşid halifelik döneminden sonra dosdoğru bir sancak yok. Bir yerlerde medyanın zayıf olması oralarda sıkıntı olmadığı anlamınada gelmiyor.
Bugün nasıl 4 kişilik ailemizin içinde, 20 kişilik mescidimizde bile sıkıntılar oluyorsa veya nasıl bir mahallede 3 tane dernek olup 3'üde Tevhid ehli olduğunu söylüyorsa, eli silahlı binlerce kişinin olduğu sahada da elbette sıkıntılar olacak.
Bu ümmet maalesef fitneye düşecek, tefrikaya düşecek. Rasulullah sallallahu aleyhi vesellem, Allah'tan üç şey istedim diyor. İki isteğimi kabul etti ama "ümmetimi fitneden, tefrikadan koru" isteğimi kabul etmedi diyor. Peygamber sallallahu aleyhi vesellem'in vefatından çok geçmeden, bizden daha hâyırlı olan, aralarında cennet ile müjdelenen sahabeler bile olmasına rağmen maalesef cemal vakasında sahabeler bile birbiriyle savaşmıştır.
Bugün paralar Suud tağutuna gidiyor diye Hac ibadetini kaldırabiliyor muyuz? Yada başörtülü birisi zina yapıyor diye hicab terk edilebiliniyor mu? Size ne oldu da Allah yolunda ve “Rabbimiz, bizi halkı zalim olan bu şehirden çıkar, bize tarafından bir sahip gönder, bize katından bir yardımcı yolla!” diyen çaresiz erkekler, kadınlar ve çocuklar uğrunda savaşmıyorsunuz? (Nisa/75) Cihad emride terk edemeyecemiğiz bir ibadet.

''Her kim cihad ederse, ancak kendisi için cihad etmiş olur. Şüphesiz Allah, âlemlere muhtaç değildir. (Ankebut/6) Kim bu ibadeti yapıyorsa kendi nefsi için yapıyor kardeşim. Başka sahalarada gitmeyip bu ibadeti terk edende kendi nefsine zulmediyor. Yoksa Allahu Teala, bu dini facirle bile olsa destekleyeceğim diyor.

Ayrıca fitne var diyenler genellikle bu ibadeti terk eden guruh oldukları için İnsanoğlu, ne yazık ki terk ettiği şeyde insaflı ve adaletli çok zor oluyor. Eşini terk ediyor "şöyle şöyle kötü huyları vardı" diyor, işini terk ediyor "patron şöyle şöyle adamdı" diyor, cihad ibadetini terk ediyor "falan sahada şöyle şöyle sıkıntılar" vardı diyor. Bu kişiler başka sahalarda cihad ibadetine devam ediyorsa işte o zaman "adam samimiymiş!" deriz. Aksi takdirde mazeretleri geçerli mi/değil mi hep birlikte ahirette göreceğiz...

-Hutve
 
Y Çevrimdışı

Yusuf Culeybib

Online
İslam-TR Üyesi
Cihad beldeleri için kullanılan şu fitne var kelimesine gıcık olduğum kadar başka hiçbir kelimeye gıcık olmadım. Anlamıyor musunuz oğlum fitne işte da doğasında var.
 
Üst Ana Sayfa Alt