Neler yeni
İslami Forum, Dini Forum, islami site, islami sohbet, radyo, islami bilgiler

İslam-tr.org'a hoş geldiniz! Hemen üye olun ve kendi konularınızı, düşüncelerinizi paylaşarak bu platforma katılın. Oturum açtıktan sonra, İslam dini, tarih ve güncel konularla ilgili paylaşımlarda bulunabilirsiniz.

Çin Krypto Para Ticaretini Yasakladı

Pangea Çevrimdışı

Pangea

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Dolara karşı yeni dünya düzeninin para birimi diye görülen (benim de gördüğüm) sanal paraların ticareti çinde yasaklandı. Kaynak; Welt.de

Bana çok ilginç geldi. Paylaşmak istedim. Görüşü olan buyursun.

Pangea Çevrimdışı

Pangea

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Bu arada bence bu kararın devamı gelir. Yatırım yapanlar değer düşüşüyle yüz yüze kalabilir.

İmam Malik Çevrimdışı

İmam Malik

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Çin hala Sol refleks gösteriyor, başka bir açıklaması yok...
Yeni dünya nizamının para birimi zaten dolar, bundan sonrada başka bir ülkenin para birimi olabilir, vergilendirilmesi ve takibi mümkün olmayan ve özellikle mücahidler başta olmak üzere her türlü direniş hareketinin yararlanmasına açık olan bu parayı yeni geçerli para yapmaları için delirmeleri lazım herhalde

Pangea Çevrimdışı

Pangea

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Çin hala Sol refleks gösteriyor, başka bir açıklaması yok...
Yeni dünya nizamının para birimi zaten dolar, bundan sonrada başka bir ülkenin para birimi olabilir, vergilendirilmesi ve takibi mümkün olmayan ve özellikle mücahidler başta olmak üzere her türlü direniş hareketinin yararlanmasına açık olan bu parayı yeni geçerli para yapmaları için delirmeleri lazım herhalde
Hayır yeni dünya düzeninin para birimi kesinlikle dolar değil. Nakit para bile değil. Elektronik çiplerle yaşanılacak bir gelecekte nakit kağıt parayı kim ne yapsın.

İmam Malik Çevrimdışı

İmam Malik

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Hayır yeni dünya düzeninin para birimi kesinlikle dolar değil. Nakit para bile değil. Elektronik çiplerle yaşanılacak bir gelecekte nakit kağıt parayı kim ne yapsın.

Abla herkesin kafasında bir ütopya/distopya yeni dünya düzeni var, avrupada yaşadığına göre Huxley'in, Brave new World romanını okuduğunu tahmin ediyorum. Orada da bir yeni dünya nizamı anlatılıyor ama içi tamamen boş.
Mali nufuz sahibi bir grup eblehin planlarına göre yürümüyor bu işler...
Bundan bir iki asır evveline kadar insanlar bilimsel gelişmenin artması ile ahlakta dahil olmak üzere her şeyin mükemmel olacaüı bir ütopya hayal ediyorlardı. Hatta Tevfik Fikret dahi "Bir gün yapacak fen şu siyah toprağı altın/ Her şey olacak kudret-i irfanla inandım." diyecekti.
Ama bunun en mutaassıbları dahi II. Dünya savaşı ile bu inancı terk etti.
Aynı şekilde Sosyalsitlerinde bir yeni dünya hayali vardı, Fransız Jakobenlerinde ve daha pek çoklarınında ama hepsi patladı.
El Hasıl diyeceğim şey şu, dünya ideolojiler üzerine dönmüyor, IŞİD örnekliğinde bunu gördük. Yeni dünya nizamı olarak ortaya pek çok teori atılıyor ama üstte örnek verdiğim Brave New World distopyası benzeri bir şey olmaksızın bunun mümkün olacağını düşünmüyorum. Öyle bir şey olursa da zaten kıyametin yaklaştığını anlamamız gerekir...
Vesselam

Pangea Çevrimdışı

Pangea

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Bahsettiğin kitabı okumadım kardeşim. Benzer konulardan bahsetmiyoruz kanımca.

Hutve Çevrimdışı

Hutve

Cihadın farz oldğu yerde gözyaşı dğl ter dkmk grkr
İslam-TR Üyesi
Alışveriş tarih boyunca şekil değiştirmiş takas, altın, madeni para, kağıt para ve dijital para. Çin kendi para biriminin değeri düşmemesi için böyle karar almış olabilir yoksa kripto paralarının belli bir avantajları varken aklıma başka birşey gelmiyor zaten Çin'de kağıt para kullanımı çok yaygın değil. İnsanlar WeChat uygulamasıyla bile ödeme yapıyor. Gerçekten dijital dünyada Çin bir adım önde. Teknolojik olarak ABD'ye bağlı kalmamak için herşeyin bir alternatifini yapmışlar.

Pangea Çevrimdışı

Pangea

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Alışveriş tarih boyunca şekil değiştirmiş takas, altın, madeni para, kağıt para ve dijital para. Çin kendi para biriminin değeri düşmemesi için böyle karar almış olabilir yoksa kripto paralarının belli bir avantajları varken aklıma başka birşey gelmiyor zaten Çin'de kağıt para kullanımı çok yaygın değil. İnsanlar WeChat uygulamasıyla bile ödeme yapıyor. Gerçekten dijital dünyada Çin bir adım önde. Teknolojik olarak ABD'ye bağlı kalmamak için herşeyin bir alternatifini yapmışlar.
İşte bu abdden bağımsızlık hedefiyle yeni dünya düzeninden bahsediyor insanlar. Dinsiz bireyselci kişisel mülkiyetten arındırılmış az insanlı bir dünya.

Hutve Çevrimdışı

Hutve

İslam-TR Üyesi
İşte bu abdden bağımsızlık hedefiyle yeni dünya düzeninden bahsediyor insanlar. Dinsiz bireyselci kişisel mülkiyetten arındırılmış az insanlı bir dünya.

Bu yeni düzen için şuan Çin çok uygun. Sanki yeni dünya düzeninin fragmanı Çin'de yaşanıyor gibi... Farklı bir dünyada yaşıyorlar. Yeni küresel güç ABD değil, para birimide Dolar değil bu tür ezberleri bırakmamız lazım artık.

Pangea Çevrimdışı

Pangea

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Bu yeni düzen için şuan Çin çok uygun. Sanki yeni dünya düzeninin fragmanı Çin'de yaşanıyor gibi... Farklı bir dünyada yaşıyorlar. Yeni küresel güç ABD değil, para birimide Dolar değil bu tür ezberleri bırakmamız lazım artık.
Evet zaten böyle deniliyor. Çin hem yeni dünya düzeninin hem geleceğin merkezi. Toprak olarak olmasa da ideoloji ve ekonomi bakımından. İşte bu yüzden koronanın çinden çıkması ve 5G yarışında çinin abdyi geçmesi de olay oluyor.

Hutve Çevrimdışı

Hutve

İslam-TR Üyesi
Paris İklim Antlaşması, kömürden/doğalgazdan elektrik üretilmesini tavsiye etmiyor. Bu yüzden Çin'de, son günlerde (kasıtlı yada kasıtsız) elektrik kesintileri yaşanıyormuş. En kuvvetli ihtimal enerji yüzünden yasaklanmış olabilir.

Son düzenleme:
Pangea Çevrimdışı

Pangea

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Paris İklim Antlaşması, kömürden/doğalgazdan elektrik üretilmesini tavsiye etmiyor. Bu yüzden Çin'de, son günlerde (kasıtlı yada kasıtsız) elektrik kesintileri yaşanıyormuş. En kuvvetli ihtimal enerji yüzünden yasaklanmış olabilir.
Termik santraller yasaklanmadı çinde. Ama çin geçtiğimiz günlerde paris antlaşmasına uygun olarak yurtdışında yeni termik santral yapımlarını durduracağını açıkladı. Ama sadece yurtdışında.

Üst Ana Sayfa Alt