Çin'den Akıl Almaz Bahane Ile Tutuklama!!

JuNDuLLAH

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
İşgalcı Çin yönetimi esareti altında tuttuğu Doğu Türkistan’da Uygur Türklerini bahaneler, ,gerekçeler ve akla hayale gelmedik Çin işi iftira ve haksız suçlamalar ile tutuklamaya ve yargısız infaz yaparak yok etmeyi sürdürüyor.
Yaklışık bir yıldır, Çin işgal Ordusunun “Terörle Savaş ve Sert Darbeler Vurma” operasyonlarının sürdürüldüğü Aksu ve bağlı yerleşim birimlerinden Cagrak kenti’nde yaşayan Turdi Tuniyaz ve karışı Gülmire Emin “Dini Duygularının Aniden Artması” suçlaması ile tutuklandığı ve hapse atıldığı bildirildi.

Özgür Asya radyosu haber sitesinde yer alan bilgilere göre, daha önceleri de çeşitli takip ve sorgulamalara maruz kalan çift, İşgalcı Çin’in baskı ve zulmünden kurtulmak için memleketi Cagrak’ı terk ederek Çin’in sahil kenti Guangdong eyaletine giderek yerleşti.Ancan Çin işgal polisi’nin çifti yaşadığı Guangdong eyaletinde tutuklayarak zorla Aksu Çagrak’a getirerek tutukladıkları açıklandı.

Çin’in bir Hukuk Haberleri Sitesi’nde yayanlanan ve Çin yönetimi tarafından çıkarıldığı belirtilen “Dini Aşırılığın 101 Çeşidi “ adlı bir genelge“’de Aşırı Dini Duyguların Aniden Artması” de bu 101 çeşit tanımlamanın içinde yer aldığı belirtiliyor. Tuniyaz Turdi ve eşi Gülmire Emin’in tutuklanmış olmasının bu genelge’nin fiili olarak uygulandığının bir kanıtı olduğu ifade ediliyor.
Yayınlanan 101 çeşit aşırı akımlar genelgesinde içki içenlerin aniden içmeye son vermeleri,kişilerin birden bire namaz kılmaya başlamaları ve günlük hayatlarında dini içerikli yöneliş ve değişimler bu 101 çeşit tanımlamaların içinde yer aldığı bildiriliyor.

Kaynak : Uyghurnet/UYHAM
 

Benzer konular

Şu an bu konuyu görüntüleyenler (Kullanıcı: 0, Ziyaretçi: 1)

Üst Alt