Neler yeni
İslami Forum, Dini Forum, islami site, islami sohbet, radyo, islami bilgiler

İslam-tr.org'a hoş geldiniz! Hemen üye olun ve kendi konularınızı, düşüncelerinizi paylaşarak bu platforma katılın. Oturum açtıktan sonra, İslam dini, tarih ve güncel konularla ilgili paylaşımlarda bulunabilirsiniz.

Çizgi Filmler Günlük Hayatta Ilham Kaynağı Olabilir Mi?

Alketa Çevrimdışı

Alketa

2024 Resmi Kitap Sponsoru
İslam-TR Üyesi
Çizgi film/roman sever misiniz?
Peki bir çizgi film/roman, bir ulusun kaderini belli oranda da olsa etkileyebilir mi?

Çocukluğumuzun en hoş hatıralarından biri olan çizgi filmler pek gerçekçi olmasalar da, bazen günlük hayatta ilham kaynağı olabiliyorlar

Yıl 1964. Kuveyt’e ait bir gemi,taşıdığı 6000 koyunla birlikte batar.Geminin batması maddi açıdan olmasa da,başka bir açıdan çok önemlidir

Çünkü geminin battığı yer,denizden su arıtma rafinerisinin bulunduğu yerdir,yani Kuveyt halkına içme suyu sağlayan çok önemli bir tesistir

Gemi bir an önce buradan çıkartılamazsa, ölen koyunların çürüyen bedenleri rafineriye ciddi zarar verecek, bu da halkı susuz bırakacaktır

Gemiyi bulunduğu yerden vinçle kaldırmak aylar alacaktı, oysa ne o kadar zaman vardı, ne de hızlı bir şekilde bunu yapabilecek bir firma.

O yıllarda Kuveyt’te çalışan Danimarkalı mühendis Kari Kroyer’in aklına daha önce okuduğu bir Donald Duck (Vakvak Amca) çizgi romanı gelir

Çizgi romanda Vakvak Amca’nın yatı batmış ama 3 yeğeninin yardımıyla, yata pinpon topları doldurarak tekrar su yüzeyine çıkarmıştı

IMG_20170705_133635.jpg

Kroyer, batan geminin de bu yöntemle çıkarılabileceğini düşündü ama tonlarca ağırlıktaki gemiyi çıkaracak kadar pinpon topu piyasada yoktu

IMG_20170705_133647.jpg

Bu yüzden polistiren tozunu kaynatarak inci büyüklüğünde içi hava dolu toplar üretti ve pompalarla bunları geminin omurgasına yerleştirdi

Çizgi romandaki yöntem, gerçek hayatta işe yaramış ve 27 milyon içi hava dolu topun etkisiyle gemi yavaş yavaş hareket etmeye başlamıştı

Üç ay süren çalışmaların sonucunda gemi tamamen kurtarılarak kızağa çekilmiş ve Kuveyt halkı ciddi bir susuzluk tehlikesinden kurtulmuştu

Olay dünya basınında büyük ilgi çeker. Kroyer röportajlar verir, çizgi romanın nasıl ilham kaynağı olduğunu heyecanla ve espriyle anlatır

Bu başarısını tescillemek isteyen Kroyer ve şirketi, patent başvurusunda bulunur ancak hiç ummadıkları şekilde başvuruları reddedilir.

Çünkü bu çözüm, daha önce basılı olarak bir kaynakta (çizgi romanda) yayınlanmıştır, bu nedenle de özgün bir geliştirme sayılmamaktadır.

Kroyer ve şirketi, Vakvak Amca’dan hiç bahsetmeselerdi muhtemelen patenti alacaklardı ama artık iş işten geçmişti.

Yıllar sonra meşhur Mythbusters ekibi, batan bir geminin pinpon toplarıyla kurtarılıp kurtulamayacağını görmek için bir deney yaptı

Küçük bir yatı bu amaçla batıran ekip, daha sonra yatı yukarı çıkarabilmek için 27000 pinpon topunu yata pompaladı. Sonuç mu? Videoada...

( 33.saniyeden itibaren yatin videosu)

Kaynak:Lagari bey

eL_Muhacir Çevrimdışı

eL_Muhacir

İlimsiz Mucâhid, kâtil; Cihâdsız âlim, belâm olur
Frm. Yöneticisi
ruhisukut Çevrimdışı

ruhisukut

Önce tanı sonra bağlan!
İslam-TR Üyesi
Bu 1/1000 lik bir ihtimal sanırım. Çünkü çevremde gördüğüm çocukların çoğu kendisini süper kahraman zannediyor. Yaşanmış bir olaydan kesit sunayım. Bakın çok değil yaklaşık 1 buçuk ay önce bir abinin oğlu inşaattan boşluğa atladı. Allah'a hamd olsun bir kaç kırıkla atlattı. Doktorlar bile bu derecede küçük kırıklarla atlattığına şaşırdı. Neyse abiye geçmiş olsuna geldik, çocuk afacan... 'Abi çocuk nasıl' dedim. 'Bak o takla atan afacan o işte' dedi. SubhanAllah, durmuyor yerinde. Neyse abiye 'durumu iyidir inşaAllah' diyerek hal hatır sordum. Bana söylediği şey muazzam bir korku saldı kalbime ve sordum kendi kendime 'bu nesil ne olacak?' diye... Abi ne dedi biliyor musunuz? Çocuk hastahanede kendine geldiği zaman şunu söylemiş; 'Bir daha olsa yine atlarım. Çünkü süper kahramanlara birşey olmaz'. SubhanAllah, varın gerisini siz düşünün...

Çocuk 3-4 yaşlarında..

Alketa Çevrimdışı

Alketa

2024 Resmi Kitap Sponsoru
İslam-TR Üyesi
Bu 1/1000 lik bir ihtimal sanırım. Çünkü çevremde gördüğüm çocukların çoğu kendisini süper kahraman zannediyor. Yaşanmış bir olaydan kesit sunayım. Bakın çok değil yaklaşık 1 buçuk ay önce bir abinin oğlu inşaattan boşluğa atladı. Allah'a hamd olsun bir kaç kırıkla atlattı. Doktorlar bile bu derecede küçük kırıklarla atlattığına şaşırdı. Neyse abiye geçmiş olsuna geldik, çocuk afacan... 'Abi çocuk nasıl' dedim. 'Bak o takla atan afacan o işte' dedi. SubhanAllah, durmuyor yerinde. Neyse abiye 'durumu iyidir inşaAllah' diyerek hal hatır sordum. Bana söylediği şey muazzam bir korku saldı kalbime ve sordum kendi kendime 'bu nesil ne olacak?' diye... Abi ne dedi biliyor musunuz? Çocuk hastahanede kendine geldiği zaman şunu söylemiş; 'Bir daha olsa yine atlarım. Çünkü süper kahramanlara birşey olmaz'. SubhanAllah, varın gerisini siz düşünün...

Çocuk 3-4 yaşlarında..

Bende küçükken
Monte kristo kontunu okuyup
Balik kilcigindan igne yapmaya heves ediyordum

Ama konu daha cok yetiskinlere olan ilham ile alakali.

Üst Ana Sayfa Alt