Neler yeni
İslami Forum, Dini Forum, islami site, islami sohbet, radyo, islami bilgiler

İslam-tr.org'a hoş geldiniz! Hemen üye olun ve kendi konularınızı, düşüncelerinizi paylaşarak bu platforma katılın. Oturum açtıktan sonra, İslam dini, tarih ve güncel konularla ilgili paylaşımlarda bulunabilirsiniz.

Çocuk ve Bebekler İçin Hazır Gıdaların Yerine Alternatifler

kâtib Çevrimdışı

kâtib

لَا إِلَٰهَ إِلَّا ٱللَّٰهُ
İslam-TR Üyesi
Esselamu Âleykum we Rahmatullâhi we Berekâtuh

ALLAH(C.C.)'dan bu konunun forum(özellikle hanımlar)için faydalı olmasını diliyorum. Tecrübesi/bilgisi olan kardeşler de ekleme yapabilir Biiznillâh.

Katkı maddeleri yetişkinleri de etkilediği gibi bebek ve çocukları daha kötü etkiliyor. Bebekler için anne sütü yerine devam sütleri ya da karışımlar kullanmak hem içindeki katkı maddeleri hem de anne sütü gibi besleyici olmaması sayesinde bebek gelişimini etkileyebilir, bebek mamaları da aynı şekilde. Üstelik haram mı Helâl mi oldukları bile şüpheli. Onun yerine Biiznillâh bebekler için imkânınız dahilinde kendiniz hazırlayabilecekleriniz(tabii bebeklerin kaç aylık olduklarına göre değişiyor):
Muz püresi(özellikle potasyum ve magnezyum ve çeşitli vitaminler bulundurduğu için)/Alerjen olabilir.
Yumurtalı püreler(özellikle kolin-beyin ve göz için iyi-, sağlıklı kolesterol bulundurduğu için)
Kırmızı etli püreler(özellikle çinko, demir, protein ve çeşitli vitaminler bulundurduğu için)
Yoğurt(özellikle protein ve kalsiyum bulundurduğu için)
Hayvan organlarıyla püreler(folat/B9 vitamini, çinko ve çeşitli vitaminler bulundurduğu için)
Avokado püresi(sağlıklı yağlar, niyasin/B3 vitamini ve çeşitli vitaminler bulundurduğu için)
Balıklı püreler(beyin, göz ve bağışıklık sistemi için iyi, çeşitli vitaminler ve sağlıklı yağlar bulundurduğu için)/Alerjen olabilir.
Bezelye püresi(K vitamini, lif, protein ve çeşitli vitaminler bulundurduğu için)
Balkabaklı veya dolmalık kabak püreleri(magnezyum, potasyum, manganez ve çeşitli vitaminler içerdikleri için)
Brokoli püresi(C vitamini, beta-karoten, folik asit, demir, potasyum lif içerdiği için)
Tavuklu püreler(protein, B6 vitamini içerdiği için)
Kemik ve et suyu çorbaları

kâtib Çevrimdışı

kâtib

İslam-TR Üyesi
Aynı zamanda hazır gıdalarda çocuğun ihtiyacından fazla, aşırı derecede şeker bulunuyor. 5-6 yaşındaki çocukların bir gün içerisinde tüketmesi gereken şeker miktarı 19, 7-10 yaş arasındaki çocukların ise 24 gram. Şeker(glikoz)normal şartlarda beynin çalışmasını sağlayan tek besindir. Bu yüzden çocuklara şeker ve karbonhidratı tamamen kısıtlamak çok yararlı olmayacaktır.

kâtib Çevrimdışı

kâtib

İslam-TR Üyesi
Bebekler için anne sütü yerine devam sütleri ya da karışımlar kullanmak hem içindeki katkı maddeleri hem de anne sütü gibi besleyici olmaması sayesinde bebek gelişimini etkileyebilir,
Anne sütünün daha besleyici olması için;
Annenin dengeli beslenmesi gerekir. Annenin tükettiği yiyecekler sütü de etkiler, bu yüzden annelerin de katkı maddeleri içeren yiyecekler tüketmemeleri gerekir. Aynı zamanda yiyeceklerin vitamin ve kalsiyum içerikli olmasına dikkat edilebilir.

Anne sütünün artması için;
Daha sık emzirme, tam buğday yiyecekler ve yulaf ezmesi tüketmek faydalı olabilir.

Ummu Aişe Çevrimdışı

Ummu Aişe

حسبي الله ونعم الوكيل
Site Emektarı
Ve aleykum selamu ve rahmetullahi ve berakatuhu kardeşim,

"Yeni doğan" ve "ilk aylarda" bebekler -anne sütü dışında (bir sorun olduğunda)- nasıl beslenir, en merak ettiğim konular arasında. Eskiler pirinç unlu muhallebi yaparlarmış ama sağlıksız deniliyor. Ama hazır mamalar da sağlıksız; hatta katkı türüne göre daha sağlıksızdır.

kâtib Çevrimdışı

kâtib

İslam-TR Üyesi
Ve aleykum selamu ve rahmetullahi ve berakatuhu kardeşim,

"Yeni doğan" ve "ilk aylarda" bebekler -anne sütü dışında (bir sorun olduğunda)- nasıl beslenir, en merak ettiğim konular arasında. Eskiler pirinç unlu muhallebi yaparlarmış ama sağlıksız deniliyor. Ama hazır mamalar da sağlıksız; hatta katkı türüne göre daha sağlıksızdır.
İlk 4 ayda anne sütü dışında bir şey tüketmemeleri gerekiyormuş(ben de öğreniyorum). 4-6 aylık arasında bazı refleksler yerindeyse(ağız açıp-kapama, dik oturabilme)daha katı gıdalar verilebilir, yukarıdakiler gibi meyve ya da et püreleri, ama anne sütü de devam etmeli Biiznillâh.

Ummu Aişe Çevrimdışı

Ummu Aişe

حسبي الله ونعم الوكيل
Site Emektarı
İlk 4 ayda anne sütü dışında bir şey tüketmemeleri gerekiyormuş(ben de öğreniyorum).

İşte misal annede süt olmama durumu, kullandığı ilaç vb sebebi ile süt verememe veya Allah korusun vefat etmiş olduğunda; böyle durumlar için sağlıklı bir bilgi lazım. Kimsenin başına gelsin istenmez ama bilinmesi gereken bilgilerden. Bu bilginin olmaması koca bir boşluk. Katkılı bebek maması mı, besinsel değeri düşük olan pirinç muhallabesi mi var elimizde sadece; başka seçenekler de olmalı...

Bu alanın profesörlük sorusu bu sanırım )

Ummu Aişe Çevrimdışı

Ummu Aişe

حسبي الله ونعم الوكيل
Site Emektarı
En sağlıklı çözüm: Süt annelik. Neden daha önce aklıma gelmediyse...

Rahman ve Rahim olan Allah'ın adıyla

"O kadınları, gücünüz ölçüsünde oturduğunuz yerin bir bölümünde oturtun ve onları sıkıştırmak için kendilerine zarar vermeye kalkışmayın. Şayet gebe iseler, yüklerini bırakıncaya kadar onları besleyin. Sonra sizin için emzirirlerse ücretlerini verin ve aranızda güzellikle konuşup danışın. Güçlük çekerseniz çocuğu, başka bir kadın emzirecektir."

Talak: 6

Zamane müslümanları olarak hep kendi yağımızda kavrulmaya alışmışız, bir başka müslüman anne bulmak/akletmek bize bu kadar zor işte.

kâtib Çevrimdışı

kâtib

İslam-TR Üyesi

"O kadınları, gücünüz ölçüsünde oturduğunuz yerin bir bölümünde oturtun ve onları sıkıştırmak için kendilerine zarar vermeye kalkışmayın. Şayet gebe iseler, yüklerini bırakıncaya kadar onları besleyin. Sonra sizin için emzirirlerse ücretlerini verin ve aranızda güzellikle konuşup danışın. Güçlük çekerseniz çocuğu, başka bir kadın emzirecektir."

Zamane müslümanları olarak hep kendi yağımızda kavrulmaya alışmışız, bir başka müslüman anne bulmak/akletmek bize bu kadar zor işte.
Bir kadın anne olabildiyse şükretmelidir. Bazı kişilerin hamile kalırsa hayatı tehlikeye girecek hastalıkları olabiliyor ya da kısır olabiliyor. SubhanALLAH dünya böyle bir yer ama; birinin aklından süt annelik çıkmaz, başka kişiler de öyle bir şey olduğunu unutabilir...Biiznillâh her şeye şükür gözüyle bakarsak böyle bir sorun kalmayacaktır. İnsanlar bazı şeyleri "olması gereken bu, normal" şeklinde görüp şükretmiyor ama o nimet belki de olmayadabilirdi, belki de bugün olan yarın olmayacak. Bugün çocuğu var yarın çocuk ölebilir.

kâtib Çevrimdışı

kâtib

İslam-TR Üyesi
İşlenmiş/Hazır Gıdaların Çocuklar Üzerindeki Zararları

(Şu an dışarıda satılan yiyeceklerin neredeyse hiçbiri "gerçek" yiyecek değildir. Besin değerleri az, içinde kimyasallar bulunan, yağlı ve şekerli yiyeceklerdir.)

Kalp hastalığına
Kansere
Obeziteye
Diyabete yol açabilir.
İşlenmiş gıdalarla beslenen çocukların IQ'su gerçek ve sağlıklı gıdalarla beslenen çocuklardan daha düşük oluyor.
Hormonel gelişim de yavaşlıyor. Günümüzde zaten hormonsuz, yaşına göre küçük gözüken çocukların artmasının sebebi de bu gibi etkenler.(Spor yapmamak da bir etken, ALLAH'u Âlem. Çünkü spor yapmak hormonları sağlıklı şekilde artırıyor.)

Alketa Çevrimdışı

Alketa

2024 Resmi Kitap Sponsoru
İslam-TR Üyesi

Ama bunu da bilincli yapmak gerek iste.
Sut annelik olayi yani.
En kucuk ikiz kardeslerim cok erken doğmuşlardı. Annem dogumu cok zor yapti yani bebekleri icerde tutmak için çok çabaladılar. Aralarinda 2 gün var.
fakat sonraki beslenme vs olaylari 3 aya yakin kuvözde kaldıkları icin sut anneler devreye girdi ama daimi 1 kisi yok farkli kisiler falan.
Ben o kismi pek hatirlamiyorum bilemiyorum tabi.
Sonra annem onlarin hepsinin kim oldugunu tek tek ogrenmis kayit almis
Dini acidan degil de tesekkur icin.
Yani bu tip erken dogumlarda vs hastanede ne gibi prosedurler var bilmiyorum da dikkat etmek lazim.

Ummu Aişe Çevrimdışı

Ummu Aişe

حسبي الله ونعم الوكيل
Site Emektarı
Ama bunu da bilincli yapmak gerek iste.
Sut annelik olayi yani.
En kucuk ikiz kardeslerim cok erken doğmuşlardı. Annem dogumu cok zor yapti yani bebekleri icerde tutmak için çok çabaladılar. Aralarinda 2 gün var.
fakat sonraki beslenme vs olaylari 3 aya yakin kuvözde kaldıkları icin sut anneler devreye girdi ama daimi 1 kisi yok farkli kisiler falan.
Ben o kismi pek hatirlamiyorum bilemiyorum tabi.
Sonra annem onlarin hepsinin kim oldugunu tek tek ogrenmis kayit almis
Dini acidan degil de tesekkur icin.
Yani bu tip erken dogumlarda vs hastanede ne gibi prosedurler var bilmiyorum da dikkat etmek lazim.
Aynen, rastgele olabilecek bir iş değil, nitekim "süt kardeşliği" sonucunu doğuran bir durum. "Çocuğun ailesi olması dilenilen" nitelikte bir aile seçimi gerekiyor, süt kardeşle nikah haram, çünkü kardeş; süt anne hükmen öz anne gibi vb.

Kısaca: Ömür boyu hal hatır sorma, bayram ziyareti vs gerektirir; nitekim artık akraba ve tüm hükümleri ona göre )

Üst Ana Sayfa Alt