Neler yeni
İslami Forum, Dini Forum, islami site, islami sohbet, radyo, islami bilgiler

İslam-tr.org'a hoş geldiniz! Hemen üye olun ve kendi konularınızı, düşüncelerinizi paylaşarak bu platforma katılın. Oturum açtıktan sonra, İslam dini, tarih ve güncel konularla ilgili paylaşımlarda bulunabilirsiniz.

Makale Çocuklarımızın İmanı Tehlikede!

Nesîbe Lena Çevrimdışı

Nesîbe Lena

"عِشْ حَمِيداً، وَمُتْ شَهِيدًا"
Süper Moderatör
Ürdün halkından hayır üzere olduğunu sandığım bir kişi tanıyorum. Çocuklarını İslami bir terbiye ile yetiştirmek için elinden gelen gayreti sarf ediyor.

1. Takva üzere kurulmuş bir evi, fazilet sahibi, dindar da bir hanımı va
2. Çocuklarını Allah için sevip, Allah için buğz etme akidesi ile yetiştiriyor
3. Onları seçkin İslâmi okullara gönderiyor ve bu okulların çocuklarını İslâmi terbiye ile eğitmesine karşılık ağır masraflarını da üstleniyor
4. Evinde hiçbir şekilde normal Tv alıcısı kullanmıyor, aksine sadece İslâmi programlar izlenmesi çin Mecid Kanallarının alıcısı mevcut. Çocukları yerel televizyon kanallarını seyretmiyor, yerel radyo kanallarını da dinlemiyorlar
5. Çocuklarını yetiştirirken bilhassa Allah’ı yüceltmenin anlamı konusuna eğiliyor ve bunun için de her fırsatı değerlendiriyor
6. Hem kendi ailesi hem de eşinin ailesi dindar kimseler

İşte bu şahsı, bir gün, yemek esnasında birinci sınıfta okuyan oğlunun sorusu oldukça şaşırtmış: “Babaa! Kim daha büyük? Kral mı, yoksa Allah mı?” (Ürdün Kralını kastediyor

Çocuğun babasını dürüstlüğünden ötürü asla suçlamıyorum, o: “Eğer benim çocuğum bu şekilde düşünüyorsa, eğitimi ondan düşük olan çocuklar nasıldır kim bilir! Ve onu bu şekilde düşündüren nedir?” diye soruyo

Kardeşlerim, doğrusu bu çocuğun sorusu oldukça tehlikeli işaretler içeriyor

Evet, o büyüdükçe Allah’ın kraldan daha büyük olduğunu anlayacak! Fakat bu nasıl bir beyin yıkamadır ki, toplumsal akıl üzerinden çocuklara uygulanmakta ve onlar da- babalarının bütün koruma çabalarına rağmen- kralın Allah’a benzer olduğunu, belki de O’nu geçtiğini zannedebilmektedirler!

Açık bir şey ki, bilhassa da dev boyutta olanlarıyla, her yerde kralın resimlerinin asılı olması ve milli marş konusunda diretilmesi, çocukların okullarda Kur’an’da onlara böyle bir şey emredilmediği halde, marş esnasında kımıldamadan durmalarının emredilmesi! Yüceltme ve tazim görüntüler

Görünen o ki işte bu şeyler çocuklarımızın bilinçaltına bizim hayal edebileceğimizden daha büyük mesajlar göndermektedir.

Çocuk büyüdükçe Allah’ın kraldan daha büyük olduğunu evet anlayacak! Lâkin çocuğun şahsiyetinde genellikle hayatı boyunca etkilerini bırakan bu tehlikeli hassas dönemde, Allah-u Teâlâ’yı tazim ibadeti kalbinde yara aldıktan sonra...
Bu sebeple, yaratılmışlardan duydukları korku şirk derecesine varan ve Allah’a isyan olan hususlarda onlara olan itaatleri de Ahiretlerini satacak dereceye ulaşan insanlar gördüğünde sakın şaşırma!

Çocuklarına hakikatleri anlatmada kusurlu davranan babaların hiçbir mazereti yoktur!
“Ey insanlar! Kendinizi ve ailenizi yakıtı insanlar ve taşlar olan ateşten koruyunuz.” (Tahrim Sûresi, 6)
Çocuklarının kalbinde azâmetin (yüceliğin) tek başına Allah’a ait olduğunu ve kulların hepsinin zelil halde mertebe olarak O’nun altında olduğunu, kendi nefislerine bile ne zarar ne yarar sağlayamadıklarını, öldürmeye, yaşatmaya ve yeniden diriltip yaymaya güçleri yetmediğini, başkalarına yapmak şöyle dursun kendilerine bunları yapacak yetkinlikte olmadıkları hakikatini yerleştirmek için babaların hiçbir mazeretleri yoktur!

Ve yine yeryüzünün bütün hükümdarlarının zamanla mülklerinin bir anda ellerinden çekilip alınabileceğini, onların da yiyip, içtiğini ve bunun sonucunda def-i hâcet giderdiklerini, sonra öldüklerini ve cesetlerini kurtların yediğini, sonra da mülklerinin onlara hiçbir fayda sağlamadan yalın ayak ve çıplak halde Allah’ın huzurunda duracaklarını ve orada sadece amellerin fayda sağlayacağını çocuklarına açıklamak için babaların hiçbir mazeretleri yoktur!
Kim iyilik yaptı ise, o Cennet'tedir, kim de kötülük yaptı ise yüzüstü ateşe sürüklenir.
İşte bunların hepsi unutsanız da, onları açıklamaktan korksanız da mazereti olmayacak hakikatlerdir ey Babalar! Bunlar kimsenin inkâr edemeyeceği hakikatlerdir ve bir yıldan üç yıla kadar hapsi olacak bir “dil uzatma” ya da “makama hakaret” değildir(2) Ey Baba, oğlun sana “hakaret” ve sorun getirmesin diye bazı konularda “ayrıntılara” girmekten çekiniyorsan eğer, senin bu çekingenliğin, oğluna hakikatleri sunmandan ve ona sevgiyle dostluğun ve nefretle düşmanlığın hangi esaslar üzerine olması gerektiğini öğretmenden daha basit bir şey değil midir? Tıpkı hadisteki gibi: “İmanın en sağlam kulpu, Allah için sevmek, Allah için buğz etmek, Allah için dost olup, Allah için düşmanlık beslemektir.”

Bu makaleyi okuduktan sonra oğluna, krala giden o bilge adamın kıssasını anlat, o bilge adam, krala demişti ki: “Şayet çok susuz kalsan ve suyla aranda bir engel olsa, o engeli kaldırabilmek için mülkünün yarısını harcar mıydın?”
Kral dedi ki: “Evet”. Bilge: “Peki, suyu içsen ve sonra da bir sıkıntıdan ötürü def-i hâcet gideremesen, mülkünün diğer yarısını da onu giderebilmek için harcar mıydın?”
Kral yine “evet” dedi.
Bunun üzerine bilge: “Bir içimlik suya denk olmayan bu mülk de nedir öyleyse?! (Sakın servetine güvenme)” diye cevap verdi.!

Dr.İyad Kunaybi
Çeviri: Kulliyetu Neva

Pangea Çevrimdışı

Pangea

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Bir anımı anlatayım. Hacdayken mescidi haramda kabe katında ezanı bekliyoruz. Önümde bir kadın oturuyor yanında çocuğu var ve maksimum iki yaşında çocuk. Hani yalpalayarak ayakta durdukları yaşta. Ezan okundu önümdeki bacının seccade vb bir şeyi yoktu, benimse yanımda getirdiğim bir çulum vardı. Çocuk otursun biz namaz kılarken diye kadına uzattım el işaretiyle “çocuk için, üzerinde oturur” demeye çalıştım kadın red etti. Sonra namaza kalktı bir de ne göreyim çocuk da annesinin yanında ayağa kalktı. Önümde oldukları için namaz esnasında da gördüm çocuk ruku etmeye çalılıyor secde ediyor ma şa Allah dedim çokça içimden. Demek ki annesi sürekli yanında namaz kılıyor ki çocuk alışmış taklit ediyor.

Alketa Çevrimdışı

Alketa

2024 Resmi Kitap Sponsoru
İslam-TR Üyesi
Her konuya bilmis gibi yorum yapma huyumdan sıkılsam da kendimi tutamiycam yine. ( şu an ki işimden dolayi da cok fazla cocuk ve aile örnekleriyle ( trajik) karşılaşıyorum çünkü)

Çocuğa bakıp anne babayi tahmin etmek zor olmuyor ve yahut anne baba yoksa aile yapisi neyse o cocuga sirayet ediyor, ek olarak da çevresel faktörler.

Her bilinçli müslüman ana baba yukardaki verilen orneklerdeki gibi hassasiyet gostermeli fakat dis dunyadan bu kadar soyutlamamali diye düşünüyorum ben
Cocugun bilişsel ve zihinsel gelisimi ile ilgili elbette dis uyaricilardan net tv tablet tel vs mumkun oldugunca uzak durmali ama ayni zamanda bilincli kullanma da ogretilmeli.

Evdeki eğitim disardaki eğitimle ters düşüyorsa bu da her şekilde anlatilmali, yoksa toplum tarafindan red yiyen bireyler yetişmis oluyor
Ama cocuk bu bilinc icinde yetisirse toplumun tarafindan red yese bile bu onu o kadar çok etkilemiyor cunku zaten onceden hazirlanmis oluyor, farkindaligi artiyor.
Tabi bu egitim denilen olayin bir sonu yok.
Okul oncesi ilkorta ogretim ergenlik donemleri vs bitmiyor yani. Armut neyse dibi odur net yani ( genelde) .

Nesîbe Lena Çevrimdışı

Nesîbe Lena

Süper Moderatör
Her konuya bilmis gibi yorum yapma huyumdan sıkılsam da kendimi tutamiycam yine. ( şu an ki işimden dolayi da cok fazla cocuk ve aile örnekleriyle ( trajik) karşılaşıyorum çünkü)

Çocuğa bakıp anne babayi tahmin etmek zor olmuyor ve yahut anne baba yoksa aile yapisi neyse o cocuga sirayet ediyor, ek olarak da çevresel faktörler.

Her bilinçli müslüman ana baba yukardaki verilen orneklerdeki gibi hassasiyet gostermeli fakat dis dunyadan bu kadar soyutlamamali diye düşünüyorum ben
Cocugun bilişsel ve zihinsel gelisimi ile ilgili elbette dis uyaricilardan net tv tablet tel vs mumkun oldugunca uzak durmali ama ayni zamanda bilincli kullanma da ogretilmeli.

Evdeki eğitim disardaki eğitimle ters düşüyorsa bu da her şekilde anlatilmali, yoksa toplum tarafindan red yiyen bireyler yetişmis oluyor
Ama cocuk bu bilinc icinde yetisirse toplumun tarafindan red yese bile bu onu o kadar çok etkilemiyor cunku zaten onceden hazirlanmis oluyor, farkindaligi artiyor.
Tabi bu egitim denilen olayin bir sonu yok.
Okul oncesi ilkorta ogretim ergenlik donemleri vs bitmiyor yani. Armut neyse dibi odur net yani ( genelde) .
Eskiden olsa büyük oranda soyutlamayı savunurdum hem de sonuna kadar ))
Ama hayatı yaşadıkça, şahid oldukça böyle olmadığını ve olmaması gerektiğini anlıyorsun. Çünkü seninde dediğin gibi yaşadığımız toplum ve çevre soyutlamak istediğimiz durumun en dibini yaşıyor ve böylelikle o çocuk ister istemez o çevre ile muhatap olacak.
Maalesef işimiz bataklıkta çiçek bitirmek kadar zor ama imkansız değil elbette. Allah dilerse bataklık kurur, çiçek bahçesine döner hiç şubhesiz.

Y Çevrimdışı

Yusuf Culeybib

İslam-TR Üyesi
Açıkçası çocuklarım için çok endişeliyim. Sistemin için de kaybolup giderler diye cok korkuyorum. Hemen hemen 70 civarı kuzenim var.(bu benim sayabildigim) Özelikle kız olan kuzenlerim çığırından çıkmış. Benimde kız evladım var. 2.5 yaşında şuan. Dernekten de şahid olduğum çok fazla kötü örnek var. Büyüdükçe ve ortam gördükçe ister istemez değişiyorlar. Bu konuyla alakalı makale okuyorum video izliyorum ama hâlâ endişeliyim. Hanımım da bu konuda bilinçli elhamdülillah. İnsan ister istemez çok derin duygulara kapılıyor. Rabbim cümle ummeti muhammedi doğru yoldan ayırmasın. Özellikle kız evlatlarımızı şerden muhafaza etsin. Rabbim evlatlarımıza hidayet versin. Allahumme amin

Nesîbe Lena Çevrimdışı

Nesîbe Lena

Süper Moderatör
Açıkçası çocuklarım için çok endişeliyim. Sistemin için de kaybolup giderler diye cok korkuyorum. Hemen hemen 70 civarı kuzenim var.(bu benim sayabildigim) Özelikle kız olan kuzenlerim çığırından çıkmış. Benimde kız evladım var. 2.5 yaşında şuan. Dernekten de şahid olduğum çok fazla kötü örnek var. Büyüdükçe ve ortam gördükçe ister istemez değişiyorlar. Bu konuyla alakalı makale okuyorum video izliyorum ama hâlâ endişeliyim. Hanımım da bu konuda bilinçli elhamdülillah. İnsan ister istemez çok derin duygulara kapılıyor. Rabbim cümle ummeti muhammedi doğru yoldan ayırmasın. Özellikle kız evlatlarımızı şerden muhafaza etsin. Rabbim evlatlarımıza hidayet versin. Allahumme amin
Allah evladınızı salihalardan kılsın, muttakilere öncülerden kılsın hocam. ne yazık ki oldukça ağır bir çağda yaşam sürüyoruz ama çabadan geri durmayacağız, sonuna kadar ve Allah'a emanet edeceğiz.

Üst Ana Sayfa Alt