Neler yeni
İslami Forum, Dini Forum, islami site, islami sohbet, radyo, islami bilgiler

İslam-tr.org'a hoş geldiniz! Hemen üye olun ve kendi konularınızı, düşüncelerinizi paylaşarak bu platforma katılın. Oturum açtıktan sonra, İslam dini, tarih ve güncel konularla ilgili paylaşımlarda bulunabilirsiniz.

Çözüldü Çok Evlilik Hakkında Ne Düşünüyorsunuz?

S Çevrimdışı

salsabeel

Yeni Üye
İslam-TR Üyesi
esselamualeykum

"Eğer (kendileriyle evlendiğiniz takdir de) yetimlerin haklarına riayet edememekten korkarsanız beğendiğiniz (veya size helâl olan) kadınlardan ikişer, üçer, dörder alın. Haksızlık yapmaktan korkarsanız bir tane alın; yahut da sahip olduğunuz (cariyeler) ile yetinin. Bu, adaletten ayrılmamanız için en uygun olanıdır." (Nisa Suresi / 3)

bu ayet hakkindaki düsünceleriniz nelerdir??
kaybolan sünneti tekrar yasatmak adina cok evliligi tekrar hayata gecirmek istemek nasil bir düsünce sizce?
cok evlilik islami yönden normal yani asil olanmidir?yani tavsiye edilen durum cok evlilikmi yoksa tek evlilikmidir kuran ve sünnetde?
eger ilk es bunu kabullenmesede erkegin bir ikinci bayanla evliligi dinen caizmis, peki böyle bir durumda ilk evliligi yaptigi bayan bosanirsa bu caizmidir?
bu durumda örf ve gelenkler dinen gözetilmesi hususunda ne düsünüyorsunuz?örnegin suudi arabistanda cok evlilikler normal yani yaygin ve oradaki bayanlar bunu kaldirabiliyorlar fakat türkiyede yada avrupa yetismis bayanlar icin durum böyle degil...bu konuyla alakali fetwa varmi acaba??

cevaplarinizi delillerle belirtirseniz cok sevinirim ...simdiden cok tesekkür ederim :)

E Çevrimdışı

ebumuhammed

Üye
İslam-TR Üyesi
çomk evlilik derken,meseleyi doğru pencereden incelemek gerekir,o dönemde insanlar 20,30 evliliği aynı anda gerçekleştiriyordu,islam bunun azalttı,hemde çok azalttı,o dönem,20 den aşağı evlenen erkekler ayıplanırdı,islam bunu 4 e indirdi,ve birinin hayırlı olduğunu söyledi,birde bu pencereden bakmak gerek zannediyorum.
selam ve dua ile

S Çevrimdışı

salsabeel

Yeni Üye
İslam-TR Üyesi
evet cevap icin ALLAH razi olsun..bende yavas yavas acaba sorum anlasilmadimi diye düsünmeye baslamıstım...

yani bu soruyu alman forumlarinda yazsaydim rahat 5. sayfayi bulmustu bu konu :D demekki türkiyede cok evlilige pek sicak bakmiyor erkek kardeslerimiz... :)

saka bir tarafa...arkadaslar daha fazla cevaplar bekliyorum..yani kendi düsüncelerinizide yazabilirsiniz elbetde..merak ediyorum.türkiyedeki kardeslerimiz bu konu hakkinda nasil düsünüyorlar??

!sLaM4eVeR Çevrimdışı

!sLaM4eVeR

لا اله الا الله
Admin
Öncelikle siteye hoşgeldiniz.Tartışma amaçlı soruları sormassanız sevinirim.

İslam açıktır dinimiz açıktır.Erkek 4 eşle evlenebilir ve bunu kadınlarına demek zorunda ilk eşi ise buna itiraz edemez.Boşanma konusuna gelince normal şartlarda boşanma sebebi olucak şeyler çok evlilikdede geçerlidir ayrıca bir durum söz konusu değildir.Yani kadın ; bey sen 2.eşi alırsan ben sana boşum diyemez.

Sanırım yurt dışındasınız ve türkiyeyi merak ediyorsunuz size kısaca yanıt verim.Malesef ülkemizde gençlerimizin çoğu işsiz kalmaktadır.Ve insanlar Allah'a tevekkülden öte ihtiyaçlarını başka yerlerden bekler olmuşlar.

Bana göre bunca gencimiz bekarken ikinci ücüncü eş almayı hoş görmüyorum bunun yerine çevremizde bekar olupda maddi sıkıntı çeken gençlerimizi evlendirmek hayrolur inşAllah.Tabi bu benim düşüncem kimseyide bağlamaz.Ülkemizin gerçekleri ortada.Gençlerin durumu ortada.4 evli olana Allah razı olsun derim ama 4.eşi tamamlıyacağı yerde hakkını genç olan kardeşlerine veren onlara destek çıkan müslümanları duamda ismen anarım.Malesef bu zihniyette insanlar azalmış.Onca sünnet dururken nefsani duyguları kabaran insanlar çok eşliliği bir marifet dinde ölçü gibi insanlara isminin lanse edilmesini istercesine aşikare yazmasını ise cahilliklerine bağlıyorum..

Bakın dünyada milyonlarca müslüman kardeşimiz eziliyor.Öldürülüyor.Tecavüze uğruyor.Açlıkdan ölüyor.Bizim sayfalarca tartışacağımız konu çok eşlilik değilde bu kardeşlerimize nasıl yardım ederiz bu olmalıdır.

Sevgiyle..

Üst Ana Sayfa Alt