Neler yeni
İslami Forum, Dini Forum, islami site, islami sohbet, radyo, islami bilgiler

İslam-tr.org'a hoş geldiniz! Hemen üye olun ve kendi konularınızı, düşüncelerinizi paylaşarak bu platforma katılın. Oturum açtıktan sonra, İslam dini, tarih ve güncel konularla ilgili paylaşımlarda bulunabilirsiniz.

Cok Özür Diliyorum!!!

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
E Çevrimdışı

ehl_i sünnet

Üye
İslam-TR Üyesi
GERCEKTEN OZUR DILERIM ANLAYAMADIGIM BIR KONU VAR SORMAYA VE TEKRAR GUNDEME GETIRMEYE COK UTANIYORUM!AMA OGRENMEKTE COK ISTIYORUM...
BEN EBU HANZALANIN SOHBETLERINI GEREK NET UZERINDEN GEREK BILGISAYARIMDAKI SES KAYITLARINDAN DINLIYORDUM VE DEMEK KI BILINCSIZ BIR MUSLUMANIM KI SELEFI OLDUGUNU SOYLEDIGI ICIN HIC ELESTIRMEDEN DINLEMISTIM...YANI HER SOYLEDIGINE HAK VEREREK..NE BILEYIM BANA COK TEKFIRCI GELMEMISTI...TIPKI BIZIM GIBI DUSUNUYOR DEDIM...AMA MURAT GEZENLERLE EBU ZERKANIN TARTISMASI YAYIMLANMIS BU SITEDE EBU HANZALAYI DA ELESTIRENLER OLMUS...BEN O KAYITTAN VE ONUN UZERINE YAZILANLARDAN PEK ANLAYAMADIM:kafaçakma AMA HEPSINI OKUDUM GERCEKTEN.. SORUM SU ISIN ASLI NEDR?HANZALAYI DINLEMEYE DEVAM EDEMEZ MIYIM.. SINIR OLUYORUM YA NEDEN BIR SEFERDE TUM MUSLUMANLAR BI KONUDA AYNI DUSUNEMIYOR? HELE DE ISLAMIN EN ONEMLI SIARLARINDAN BIRI UZERINDE.. MAIDE 44..ALLAHIM NE ZORMUS...KAFAM KARMAKARISIK...:kafaçakmaHEM HANZALAYI HEM EBU ZERKAYI DINLEYEBILEN BIRI ICIN DAHA DA ZOR... ACIL CEVAP BEKLIYORUM LUTFEN KIZMAYIN!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! ha bırde gercekten anlayamadıgım ıcın soruyorum tekrar edeyım de.. aldırma gec gıt mı demek lazım yoksa ya...kım ne dersın... !herkes anladıgını mı yasasın ıslamda' demek lazım acaba...

İ Çevrimdışı

İbn_Talha

Üye
İslam-TR Üyesi
ben murat gezenlerin kitaplarını okurum gerçi şehadet yayınlarının her kitabını okurum,ebu zerkayıda dinlerim.Kalbim rahat bu konuda ama iş tekfir meselesine geldimi bu hususta bunların sözünden çok ehli sünnet alimleri nasıl yanaşmış ona bakarım. ebu hanzala hakkında pek bilgim yok

E Çevrimdışı

Ehli_Hadis

Aktif Üye
İslam-TR Üyesi
Sana Tavsiyem Kur'an ve Sünneti' oku ve bu konuda sahabe'nin anlayışına ve Ümmetin selef alimlerinin bu konuda yazmış oldukları kitaplara bakman.....Maide 44 ayeti hakkında Tefsirlere bakabilirsin.......

https://www.islam-tr.org/islami-kav...i-hukumlerden-baska-hukumlerle-hukmetmek.html

Üstte linkini vermiş olduğum yazıyı baştan sona okursan bu konuda sana faydalı olacağını düşünüyorum Maide 44 ayeti hakkında bunu uzun olduğu için 3 parça olarak koydum orada ayetler ve selef alimlerinden nakiller zikrettim....hepsini okursan bu konu anlaşılır inş....bu ayetten anlaşılması gerekenin şu olduğunu göreceksindir:

1-İbn Abbas der ki: Bu zannettikleri küfür değildir.Bu küfür dinden çıkaran küfür değildir Yine der ki: O küfrün altında bir küfürdür.

2-Allah'ın indirdiğiyle hükmetmeme konusunda sahih olanı şudur ki, bu, iki tür küfrü içerir. Birisi küçük küfür, diğeri de büyük küfürdür.

3-İbn Teymiyye rahımullah Ahmed b Hanbele bunun hakkında sorulan bir cevabı nakleder ve şöyle ki: Peki burada sözü geçen küfür ne demektir diye sordum Ahmed b Hanbel bana şöyle dedi: Bu küfür kişiyi İslam dininin dışına çıkarmaz.

E Çevrimdışı

ehl_i sünnet

Üye
İslam-TR Üyesi
OKUDUM VE HEPSINI BILDIGIMI GOZLEMLEDIM..MADEM BENBILE ANLAYABILIYORUM O ZAMAN BU KOCA KOCA ADAMLAR NESINI TARTISIO BU AYETIN?VEYA ALIMLERIMIZ?GAYET ACIK VE NET..BENIM ŞOKUM SUNDAN DOLAYI ARKADASLAR..EN BASTAKI YAZDIGIM KONUYA DONERSEK...ISLAMI KENDILERINDEN OGRENMEYE CALISTIGIM BIR KAC KISI VAR..NE BILEYIM YAZILARI VIDEOLARI VS...DIYORUM BUNLAR BIZLERDEN..E SONRA BAKIYORUM ONLAR DA KENDI ARALARINDA BOLUNMUS...BEN ZATEN ONLARI BASKALARINA TERCIH EDP DINLIYORUM.SONRA BIR DAHA BI SECIM YAP..TEKFIRCSI MI OTEKI MI..HAYDAAA...BAKINCA HEPSININ KENDINE GRE DELILLERI DE VAR..İSLAM TR YE BAKIP CEVAP ARIYORUM BURDA DA HERKES BIRBIRINDEN KOPUK.. KIME INANALIM!!!MESELA YANLIS OLAN BIRININ PESINDEN DE GITMEK ISTEMEM ACIKCASI.. OYUZDEN SORGULADIM HANZALAYI AMA HALA KAFAMDA NET BIR SEKILDE COZULMUS DEGIL..KESINLIKLE ETRAFLICA ARASTIRACAGIM..HANGI TEFSIRLERI OKUYAYIM NE DERSNZ?

E Çevrimdışı

Ebu Katade

Guest
Taberi nin tefsirine bir bak istersen.....

maxsimilyan70 Çevrimdışı

maxsimilyan70

Üye
İslam-TR Üyesi
Kardeşim, Kuranı Kerimin Mealini okumayı, herşeyden elzem tutun..

Ama sizde, günümüz kimselerin kurana gelişi-güzel yaklaştıkları gibi yaklaşmayın..

Kurana bütünsel yaklaşmalısınız.. Çünki bazen kurandan aldığınız bir ayet ile vardığınız sonuç, kurana bütünsel yaklaşıldığında, kuranın teyit etmediği bir sonuç olabiliyor.
Misal verirsem daha iyi anlıyacaksınız..

mesala hidayet kavramı ile bir hüküm vereceksiniz..

Ve kurana gelişi-güzel bir yaklaşım göstererek sayfaları çevirmeye başlıyorsunuz..

Ve onunla ilgili bir ayet buldunuz oda ;
''Allah kime hidayet ederse, o hidayet bulmuştur kimide saptırırsa sen ona bir yol bulamassın''

bakara suresinden aldığım bu ayet ile varabileceğiniz sonuç şudur;

Allah kime isterse ona hidayet eder insanların eğilimleri ve fiileri söz konusu değildir..

Ayete göre makul bir sonuç gibi görünen bu sonuç, kuranı kerime bütünsel yaklaşıldığında hiçte makbul olunmadığı görünen bir sonuçtur.

Nitekim, kuranı kerime bütünsel yaklaşıldığında ''hidayet'' kavramı ile ilgili 100 küsür ayet olunduğu görülmekte..
bunlardan bazıları;

''allah zalimlere hidayet etmez''

bir diğer ayet,

''allah çok yalancı ve fasık kimseyi hidayete eriştirmez''

bir diğer ayet,

''kim hidayete erişmek isterse Allah o kimseye hidayet eder kimde azarsa allah onun azgınlığını artırır''

Kurana bütünsel yaklaşıldığında ise varılan sonuç;

Hidayet kişinin istemesi ve fiileri ile ilgili bir meseledir..

İşte bu şekilde kurana bütünsel yaklaşarak makul sonuçlar elde edebileceksiniz..

Günümüzdeki bir çok kimsede bu örnekteki gibi ''kital'' ayetlerine gelişi-güzel yaklaşmakta ve çok büyük hatalara duçar olmakta..

Sizde bu örnekteki gibi kafanıza takılan meseleleri kurana bütünsel yaklaşarak; daha iyi, pek daha iyi sonuçlar alabilecek ve içinde bulunduğunuz grift durumdan kurtulabileceksiniz. İnşAllah.

E Çevrimdışı

ehl_i sünnet

Üye
İslam-TR Üyesi
bende olan tefsırler seyyıd kutup mevdudı ve elmalılının kı vardı.onlar ayrıntılı ve farklı seyler yazmamıslar

!sLaM4eVeR Çevrimdışı

!sLaM4eVeR

لا اله الا الله
Admin
kardeş neden eleştirdiğimiz açık hepsini okudum diyorsun ancak okumadığını anlıyorum, bu kardeşlerin tevhidi duruşları ile alakalı bir sorun var demedik zaten ancak siz de o kadar araştırmanıza rağmen hala gelip burada bu konuyu anlayamadım diyorsunuz ve günümüz insanları bu dediğiniz kişilerin vesilesiyle müslümanları bazı cahaletlerinden ötürü tekfir etmektedir sorunda burada zaten.

hanzala ile alakalı sitedeki tartışmaları tam okuyun kimleri tekfir edip etmediği konusunda.

Konuyu kilitliyorum, bu konuda açılmış konuları tekrar okumanızı tavsiye ediyorum.

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
Üst Ana Sayfa Alt