Neler yeni
İslami Forum, Dini Forum, islami site, islami sohbet, radyo, islami bilgiler

İslam-tr.org'a hoş geldiniz! Hemen üye olun ve kendi konularınızı, düşüncelerinizi paylaşarak bu platforma katılın. Oturum açtıktan sonra, İslam dini, tarih ve güncel konularla ilgili paylaşımlarda bulunabilirsiniz.

Makale Cumhuriyet ilk dönemler Çarşaf ve Peçe

A Çevrimdışı

Ahmed bin Teymiyye (R.H)

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
27333

İlgili yasağı çiğneyenlere, 5 liradan 25 liraya kadar ceza uygulaması yapılır.

Pangea Çevrimdışı

Pangea

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Ne kadar kandırıldı bu memleket, yazık. Peçeyi yasaklayınca modern yenilikçi ve hatta özgürlükçü olunacağı yalanı yüzünden günümüzde hala peçe geri kafalılık olarak kodlanmış zihinlere. Halbuki yasaklarla özgürlük sağlanamaz. Zaten kavramlar tamamen birbirine zıt. Ne peçeli bacılar tanıdım en güzel eğitimleri almış, üniversite mezunu ve islamı yobazlıklardan arındırılmış şekilde yaşayan. Keşke herkes peçeli bi kız kadar özgür olabilse, çünkü bu devirde zor olan açılıp saçılmak değil sözümona tesettür modasıyla şıkıdım şıkıdım örtünmek de değil. Asıl zor olan, asıl cesaret ve düzene baş kaldırı ruhu (devrimcilik) gerektiren peçe takmaktır. Zaten peçe tam manasıyla özgürlüktür. Benim vücudumdan benim istediğim kadarını görebilirsin demektir. Güzelliğime saçıma başıma bakmadan fikirlerimle muhattap olmak zorundasın demektir. Peçe aslında bir fikrin yansımasıdır. Çok güzel bir fikrin yansıması.

عبد الرحمن Çevrimdışı

عبد الرحمن

قُل آمَنتُ بِاللهِ ثُمَّ استَقِم
İslam-TR Üyesi
Bugün dünyada dini kılık kıyafeti yasaklayan kısıtlamalar, seküler kıyafetleri/açılmayı yasaklayan kısıtlamalardan hala daha çok.

"In 42 of the 56 countries where sources indicated that social harassment took place between 2016 and 2018, women were targeted for violating secular dress norms, such as by wearing a hijab or other religious garb. In 19 countries, women were harassed for notadhering to religious dress codes, such as by not wearing head coverings or dressing in other ways deemed offensive to religious norms. (In five countries in the study — Germany, India, Indonesia, Israel and Russia — women experienced both types of harassment.)" Women in many countries face harassment for clothing

Üst Ana Sayfa Alt