Neler yeni
İslami Forum, Dini Forum, islami site, islami sohbet, radyo, islami bilgiler

İslam-tr.org'a hoş geldiniz! Hemen üye olun ve kendi konularınızı, düşüncelerinizi paylaşarak bu platforma katılın. Oturum açtıktan sonra, İslam dini, tarih ve güncel konularla ilgili paylaşımlarda bulunabilirsiniz.

Dede'nin Hikayesi

A Çevrimdışı

ahmetmeydani

Üye
İslam-TR Üyesi
Dede baba ayıya dönerek:
--Yapacağımız bazı şeyler var. İlk önce tüm hayvanları toplayıp tanışalım. Daha sonra da bir görev bölümü yapmamız lazım. Burada yaşayan hayvanlara haber verebilir misin?
--Merak etme, kısa sürede hepsini toplarım inşaALLAH.
--Hepsini teker teker çağırman zaman alır ve sen de çok yorulursun. Bu iş için birilerini görevlendirmemiz lazım.
--Bence de böylesi daha iyi olur. Ama kimi görevlendirsek?
--Bu iş için kuş tayafasını görevlendirelim. Bu yakınlarda kim var?
--Bizim komşu güvercin var. Bir de baykuş var.
--Tamam o ikisini çağır hemen.
--Peki
Ayı hemen gidip güvercin ve baykuşu çağırdı. Onlar gelince de:
--Arkadaşlar sizi rahatsız ettik ama acil bir durum var.
--Ne dir o acil durum, diye güvercin sordu.
Dede devreye girdi:
--Orman konseyini kuracağız. Bunun için de bu yörede yaşayan tüm hayvanların burada toplanmaları lazım. Bu işi de siz yapacaksınız.
Baykuş ve güvercin kısa bir şaşkınlık devresi geçirdikten sonra, baykuş:
--İyi fikir. Ben hemen diğer kuşlara da haber verip onları da görevlendiriyim.
--Tamam iyi olur.
Güvercin:
--Ben de bizim güvercin tayfasını harekete geçiriyim inşaALLAH.
--ALLAH sizlerden razı olsun inşaALLAH.
--Amin, ecmain.
Güvercin ve baykuş hemen faaliyete başladı. Kısa sürede tüm kanatlı hayvanlar seferber olmuştu. Bu arada dede ayıya dönerek:

--Bu arada biz de ağaçlara bir göz atalım, kulübe için. Keseceğimiz ağaçları şimdiden belirleyelim ki boş yere ağaç kesip vebale girmeyelim.
--Evet, böylece vaktimizi de değerlendirmiş oluruz.
Dede ve ayı birlikte ağaçları kontrol edip, kesecekleri ağaçları işaretlemeye başladılar. Diğer yandan, haberci olarak gönderilen hayvanlar ormandaki hayvanlara durumu haber verip tüm hayvanların derhal ayının ini önünde toplanmasını söylediler. Cüsse ve güç itibariyle zayıf olan hayvanları bir telaş almıştı. Ayının kendilerine zarar vermelerinden endişe ediyorlardı. Ama her şeye rağmen de oraya gitmek zorundaydılar. Aslan ve kaplanın olmadığı bu ormanda kral ayıydı. Davete icabet etmekten başka da yapacakları bir şey yoktu.
Dede ve ayı işlerini bitirmişler ve mağaranın önünde bekliyorlardı. Hayvanlar da buraya gelmeye başlamıştı. Kısa bir süre de bu bölgede yaşayan ne kadar hayvan varsa hepsi toplanmıştı, sadece kaplumbağa gelmemişti. Gelen hayvanlar Dedeyi görünce önce kısa bir şaşkınlık devresi geçiriyorlardı. Kısa süre içerisinde hepsi Dedeye alışmıştı. Dede:
--Gelmeyen var mı? Kartal:
--Bir tek kaplumbağa kaldı geride. Malumunuz biraz ağır hareket eder.
--Ya kaplumbağayı buraya getirir ya da o gelinceye kadar bekleriz. Kartala dönerek:
--Nerede olduğunu biliyor musun?
--Evet, geldiğim istikametteydi.
--O halde gidip onu hemen getir. Böylece buradaki ahali de beklememiş olur.
--Hay hay, hemen gidiyorum.
Kartal havalandı ve 5 dakika sonra, kaplumbağayı pençeleri arasında almış bir şekilde geri döndü. Kaplumbağa çok korkmuştu. Öyle ya, kartal sadece birisini yemek için pençeleri arasına alırdı. Kartal her ne kadar durumu ona izah etmeye çalışmış ise de onu pek ikna edememişti. Zaten kaplumbağanın da durumunu kabullenmekten başka çaresi yoktu. Kartal kaplumbağayı yere bırakınca, kaplumbağa derin bir nefes almıştı. Dede:
--Kusura bakma, seni böyle aldırdık ama başka da çaremiz yoktu. Aksi halde daha çok bekleyecektik ki herkesin işi gücü var.
Herkes toplanınca, Dede:--....

A Çevrimdışı

ahmetmeydani

Üye
İslam-TR Üyesi
--Hepiniz hoş geldiniz. Sizleri bunca iş güç arasında buraya topladığım için kusura bakmayın. ALLAH (cc) izin verirse bundan böyle sizinle beraber yaşayacağım. Bu nedenle, bazı düzenlemeler yapmamız gerekiyor. Düzenleme derken, sizin hayatınıza müdahale etme gibi bir niyetim yok. Çünkü siz zaten fıtrat üzere yaşıyorsunuz. ALLAH'a (cc) isyan sizde sözkonusu değil. Ama buraya zaman zaman insanlar gelebilir. Ve onların gelmesi sizin için zararlı olabilir. Belki içinizden bazıları: "İyi güzel de sen de insansın" senin bize zararının dokunmayacağı ne malum?" diyebilirsiniz.
Şunu bilmenizi isterim ki, ben insanlardan kaçarak buraya geldim. Ve onların ne düşündüğünü ben sizlerden daha iyi bilirim. Bu nedenle; siznle birlikte onlara karşı mücadele edeceğiz İnşaALLAH.
Şimdi, bu cümleden olmak üzere benim size bir teklifim var. Kartal:
--Nedir önerin?
--Bir Orman Konseyi ve Orman Timi kurulmasını teklif ediyorum. Ayı:
--Çok iyi bir fikir. Yanab kedisi:
--Ne iş yapacak peki bunlar?
--Orman Konseyi, sizin genel işlerinize bakacak. Her türlü problemi bu konsey halledecek İnşaALLAH.
--Ya Orman Timi?
--Orman Timi de gelebilecek tehlikelere karşı savunma görevi görecek. Yaban keçisi:
--Kimler olacak peki bunlarda?
--Orman Knseyinde, her kesimden temsilci bulunacak, Orman Timinde ise tehlikelere karşı koyabilecek kişiler görev yapacak. Mesela, ayı, kurt, vaşak, kartal v.s. Bir de istihbarat görevi görecek elemanlara ihtiyacımız olacak. Ayı:
--Bu kurullar ne zaman oluşturulacak?
--Hemen şimdi. Çünkü hepinizi bir daha bunun için yormak istemiyorum.
--Bize uyar. Bu arada, arkadaşlar, Dede bundan sonra bizimle yaşayacak. Bunun için de ona bir kulübe yapmamız lazım. Ben Dede ile siz gelmeden önce ormanı gezdim ve kesilecek ağaçları belirledik. Kurullarımızı seçtikten sonra, ilk işimiz kulübenin yapımı olacak. Diğer hayvanlar hep birlikte:
--Bu konuda üzerimize düşen ne varsa yapmaya hazırız.
--Ayıya ve size teşekkür ediyorum. Şimdi her bir gurup....
BÖLÜMÜN SONU

hifa Çevrimdışı

hifa

Üye
İslam-TR Üyesi
Bölümün sonu oldu ha,way be Rahman razi olsun insAllah Fiemanillah. +1

A Çevrimdışı

ahmetmeydani

Üye
İslam-TR Üyesi
--Her gurup kendi arasından bir sözcü seçsin. Bundan böyle, toplantılar sözcülerle yapılacak. Ve sözcüleriniz sizin adınıza kararlar alacak ve sizin problemlerinizi bize ileterek, çözüm bulunmasını sağlayacaklar.
Bunun üzerine, her hayvan gurubu aralarında toplanarak kısa bir sürede temsilcilerini seçtiler. Ayıların temsilcisi de Dedenin Mihmandarı olan ayı oldu.
--Temsilcimizi seçtik.
--Güzel. Şimdi ayrıca bir Orman Güvenlik Timi oluşturacağız. Tim komutanlığını ayıların temsilcisi olan, şu andaki ev sahibim olan ayı yürütecek. Gerek Temsilciler Meclisi gerekse Orman Güvenlik Timi doğrudan bana bağlı olacak. Şimdei isterseniz gidebilirsiniz. Ama isteyen de burada kalabilir. İlk oturumumuzu da bugün yapacağız inşaALLAH.
Hayvanların çok az bir kısmı orayı terk etti. Gidenler de işi olanlardı.
--Evet, şimdi ilk oturumumuzu yapıp, Orman Güvenlik Timi elemanlarını seçelim.
--Evet ya iyi olur.
Dede ve temsilciler mağaraya girdiler. Mağaranın zeminine otlar serilmişti. Dede baş köşeye oturdu, temsilciler de karşısında dizildiler.
--BismillahirRahmanirrahim. İlk oturumu açıyorum. İlk önce meclisimiz ormanımıza ve bize hayırlı olsun. ALLAH (cc) bizlerin yâr ve yardımcısı olsun.
--Amiiiiiiiiinnnnnnnnn!
--İlk yapacağımız iş, dışarıda da söylediğim gibi, Orman Güvenlik Timini oluşturmak. Ben teklifimi yapıyorum. Bu iş için önerebileceğim şahıslar. Ayı, kurt, tilki, kartal, güvercin, sansar, sırtlan, çakal, atmaca, şahin, doğan, baykuş. Sizin de önereceğiniz kişiler varsa önerilerinizi bekliyorum.
Ayı söz aldı:
--Yanlış anlaşılmasın ama sadece merakımdan soruyorum. Güvercinin timde yer almasını anlayamadım.
--Özel güvenlik timine haberci lazım değil mi?
--Evet anladım.
--Tilki de ajanımız olacak.
--Yaban sığırını öneriyorum, dedi kartal.
--Evet, uygundur.
Tilki:
--Kokarcadan da faydalanabiliriz.
--Evet, ben de aynı fikirdeyim.
--Peki Özel Güvenlik Timinin görevi ne olacak, dedi kurt?
--Özel Güvenlik Timinin......

BÖLÜMÜN SONU

rucane Çevrimdışı

rucane

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Hayat Sadece Bir Şaka ve Hikayeden İbaret Degil İnş Hayatı Sahebe Bilici ile Mevla Hepimize Nasip Eylesin Hikayelere Gülmek Yerine Nasrettin Hoca Gibi Ders Almayı Nasip Eylesim Mevlamız

C Çevrimdışı

Can Feza

Üye
İslam-TR Üyesi
Allah'ın izni ile bu hikaye sadece mizahi değil aynı zamanda faydalı bilgiler içeren bir hikayedir.Devamını okumak nasib olsun inşaAllah.Hayat şakadan ibaret olmayabilir.Ama ona da gereksinim vardır.Selametle

A Çevrimdışı

ahmetmeydani

Üye
İslam-TR Üyesi
...görevi ormanımıza gelebilecek yabancılara karşı gerekli önlemi almak.
--Nasıl bir metod uygulayacağız?
--Siz buraya, gelenler konusunda gerekli bilgiyi alıp bana haber vereceksiniz, biz de kimseye zarar vermeden gelenleri tesirsiz hale getireceğiz.
--Daha önce de söylediğim gibi, tim komutanı ayı, yardımcısı da kurt olacak. Ve tim de direkt olarak bana bağlı olacak.
--Gündemde başka neler var?
--Şimdilik bunlardan başka, bir de benim kulübe işi var.
--Evet, hemen ağaçları kesmeye başlayalım.
--Tamam, bu andan itibaren, herkes kendi topluluğunun problemlerini ve varsa önerilerini meclisimize getirecek, ve biz de inşaALLAH gereklei çareleri bulmaya çalışacağız. Sorusu olan yoksa kulübe yapım çalışmalarına başlayalım.
--Sanırım sorusu olan yok, dedi ayı.
--O halde hadi bakalım hep beraber, tabi uçan kuşlar bu işin dışındadırlar. Hatta siz hemen gözetleme çalışmalarına başlayın. Sizin de sorumlunuz kartal. Sakın onun sözünden çıkmayın.
--Anlaşıldı tamam.
Dede, ve diğer hayvanlar hemen yanıbaşlarındaki ormana daldılar. Ve daha önce belirledikleri ağaçları kesip, çınar ağacının yanına toplamaya başladılar. O gün akşama kadar yeteri kadar ağaç kesmişlerdi. Akşama doğru Dede...

BÖLMÜN SONU

A Çevrimdışı

ahmetmeydani

Üye
İslam-TR Üyesi
Rucane ' Alıntı:
Hayat Sadece Bir Şaka ve Hikayeden İbaret Degil İnş Hayatı Sahebe Bilici ile Mevla Hepimize Nasip Eylesin Hikayelere Gülmek Yerine Nasrettin Hoca Gibi Ders Almayı Nasip Eylesim Mevlamız

İnşaallah sabredersen, bunun sadece komik bir hikaye olmadığını göreceksin. Sonraki bölümlerde. Bu bölümlerde de satır aralarına bak. Fiemanillah.

A Çevrimdışı

ahmetmeydani

Üye
İslam-TR Üyesi
..--Evet bu kadar yeter. Şimdi bu ağaçları birbirine bağlamak için kendire benzer bir şey lazım.
--Ormanın aşağısında, kalın sarmaşıklar var, dedi tilki.
--Çok uzak mı buraya?
--Hayır, fazla uzak değil.
--İyi o halde, yarın da sarmaşıkları kesip inşaata başlarız inşaALLAH.
--Bu gece yine sizdeyiz, dedi ayıya.
--Başımın üstünde yerin var. Kulübe yapılana kadar burdasın.
--EyvALLAH.
O gün de akşam namazı, yemek, yatsı namazı derken uykuya daldılar. Kısa sürede dede ve orman sakinleri birbirine kaynaşmışlardı.
Ertesi sabah, sabah namazı ve kahvaltıdan sonra tilki geldi.
--Ben hazırım.
--İyi, ayı ile beraber bir kaç kişi daha alalım. Yaban eşeğini bul sen hemen.
--Bu yakınlarda otluyordu. Hemen çağırıyorum.
Tilki gitti, az sonra yanında yaban eşeği ve bir kaç hayvan da alıp geldi.
--Hadi bakalım. Sarmaşıkları getirmeye gidiyoruz. Çok işimiz var bugün çoooooooook.
Dede, yanına sarmaşıkları kesmek için, tahra ve baltayı aldı. Beraber yola çıktılar. Sarmaşıkların olduğu yere varmışlardı ki...

BÖLÜMÜN SONU