Neler yeni
İslami Forum, Dini Forum, islami site, islami sohbet, radyo, islami bilgiler

İslam-tr.org'a hoş geldiniz! Hemen üye olun ve kendi konularınızı, düşüncelerinizi paylaşarak bu platforma katılın. Oturum açtıktan sonra, İslam dini, tarih ve güncel konularla ilgili paylaşımlarda bulunabilirsiniz.

Makale Demokrasi Nedir Biliyor musunuz?

K Çevrimdışı

Kerbela Şehidi

Aktif Üye
İslam-TR Üyesi
Sağlıklı bir hukuk devletinde zaten yargı kurumunun görevi halkı devletten korumaktır temelde. Devletin zulmetmesini önlemek ve tiran rejimleri engellemektir.
Ama ne yazık ki Türkiye de yargı her zaman için devleti halktan korumuştur...

Kafirlerin ulusal parti kurmaları yasaklandığı için bu ihtimal kalkıyor. Yalnız İslami partiler kalıyor. Hukuk da İslami olduğu için onu kimse kaldıramaz.

Şu durumda ideolojik olarak tamamen aynı olan partilerin sayısı neden birden çok olsun ki?
Partileri doğuran temelde görüş ayrılıklarıdır. Bir parti muhafazkardır, diğeri sosyal demokrattır, öbürü liberal beriki milliyetçidir. Yalnız her parti eğer Fundementalist İslamcı olacaksa partileşmenin ne anlamı kaldı :)

عبد الرحمن Çevrimdışı

عبد الرحمن

قُل آمَنتُ بِاللهِ ثُمَّ استَقِم
İslam-TR Üyesi
Sağlıklı bir hukuk devletinde zaten yargı kurumunun görevi halkı devletten korumaktır temelde. Devletin zulmetmesini önlemek ve tiran rejimleri engellemektir.
Ama ne yazık ki Türkiye de yargı her zaman için devleti halktan korumuştur...

Şu durumda ideolojik olarak tamamen aynı olan partilerin sayısı neden birden çok olsun ki?
Partileri doğuran temelde görüş ayrılıklarıdır. Bir parti muhafazkardır, diğeri sosyal demokrattır, öbürü liberal beriki milliyetçidir. Yalnız her parti eğer Fundementalist İslamcı olacaksa partileşmenin ne anlamı kaldı :)

Parti ayrımı her zaman ideolojik değildir. Catch-all partileri var mesela, herkese hitap eden. Farklı programlar sunabilirler. En azından bir değişim ve cezalandırma imkanı sağlarlar. Ayrıca partiler doğal bir gelişmedir, Islamcı da olsa herkes aynı çalışmaz.

K Çevrimdışı

Kerbela Şehidi

Aktif Üye
İslam-TR Üyesi
عبد الرحمن Çevrimdışı

عبد الرحمن

İslam-TR Üyesi
Bu catch all dediğin bizdeki büyük çadır olayı herhalde.

Burayı birazdaha açarmısın?

Ihtilaf tabiidir demek istedim. Farklı yaklaşımlar hareket içerisinde mevcut. Hizbut Tahrir ve Ihvan farklı mesela, HTahrir daha "sağcı" denilebilir.

Sahabe r.anhum arasında da siyasi ihtilaflar vardı. Bilal, Zübreyr ve Abdurrahman Hz Ömer'in Irak'taki toprak siyasetine (savaşçılar arasında taksim etmemek) karşıydı.

Son düzenleme:
Pangea Çevrimdışı

Pangea

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Ihtilaf tabiidir demek istedim. Farklı yaklaşımlar hareket içerisinde mevcut. Hizbut Tahrir ve Ihvan farklı mesela, HTahrir daha "sağcı" denilebilir.

Sahabe r.anhum arasında da siyasi ihtilaflar vardı. Bilal, Zübreyr ve Abdurrahman Hz Ömer'in Irak'taki toprak siyasetine (savaşçılar arasında taksim etmemek) karşıydı.
İyi güzel de bunun demokratik düzende bir hayalden ibaret olduğunu görmüyor musun kardeşim. Bizim ülkede kemalistler o kadar fazla ki illaki islam kisvesi altında bir parti kurup iktidarı ele geçirmeye çalışacaklar ve bir gün başaracaklardır. Yukarıda değinildiği gibi çok partili bir sistem bunu sağlar. Tek partili sistem de demokratik değildir.

Senin düşüncenin (partiler kurulurken islami olmaları gerekecek, mahkeme gayri islami partileri kapatacak) gerçekleşebilmesi için türkiye kökten bir değişim (anayasa mahkemesi üyeleri ve tüm yargıç ve savcılar, askeriye tasfiye edilmeli yoksa bunlar hukuki ve askeri darbe yapar) yaşamalı. Ha hilafet için de kökten değişim yaşanmalı ama madem kökten değişim yaşanacak neden hala demokrasiye takılı kalıyoruz? Darbe yapma ihtimali bulunan cübbeli ve rütbeli kesimin tasfiyesinin ardından 80milyonluk ülkenin ihtiyacını giderecek kadar bu pozisyona atanacak eleman lazım. Bunların önce yetiştirilmesi lazım. (İslam hukukunu kim biliyor ki tam olarak). Tek tük bu sistemde kendini gizlemeyi başarabilmiş müslüman asker hakim savcı bulunsa da bunların fakelerden ayıklanması imkansız gibi. Fetö darbesinden sonra devlet işlerinin nasıl aksadığını görüyoruz. Neden? Çünkü feto onlarca yıldan beri bu ülkede adam yetiştiriyor. Yetiştirdikleri öyle pozisyonlara geldi ki darbe yapabileceklerini düşündüler. Ama sonuç olarak en basit memuriyetlerde bile işi bilen bir amir gerek bunlar tasfiye edilince işler tökezliyor gördük bunu. Dolayısıyla islami yönetim kurulabilmesi için her alanda kalifiye erbab lazım yoksa iki güne çöker devlet işleri. Maslahatçılar gibi konuştuğumu farkettim. Belki de haklılardır. Eğer samimi iseler.

عبد الرحمن Çevrimdışı

عبد الرحمن

İslam-TR Üyesi
İyi güzel de bunun demokratik düzende bir hayalden ibaret olduğunu görmüyor musun kardeşim. Bizim ülkede kemalistler o kadar fazla ki illaki islam kisvesi altında bir parti kurup iktidarı ele geçirmeye çalışacaklar ve bir gün başaracaklardır. Yukarıda değinildiği gibi çok partili bir sistem bunu sağlar. Tek partili sistem de demokratik değildir.

Senin düşüncenin (partiler kurulurken islami olmaları gerekecek, mahkeme gayri islami partileri kapatacak) gerçekleşebilmesi için türkiye kökten bir değişim (anayasa mahkemesi üyeleri ve tüm yargıç ve savcılar, askeriye tasfiye edilmeli yoksa bunlar hukuki ve askeri darbe yapar) yaşamalı. Ha hilafet için de kökten değişim yaşanmalı ama madem kökten değişim yaşanacak neden hala demokrasiye takılı kalıyoruz? Darbe yapma ihtimali bulunan cübbeli ve rütbeli kesimin tasfiyesinin ardından 80milyonluk ülkenin ihtiyacını giderecek kadar bu pozisyona atanacak eleman lazım. Bunların önce yetiştirilmesi lazım. (İslam hukukunu kim biliyor ki tam olarak). Tek tük bu sistemde kendini gizlemeyi başarabilmiş müslüman asker hakim savcı bulunsa da bunların fakelerden ayıklanması imkansız gibi. Fetö darbesinden sonra devlet işlerinin nasıl aksadığını görüyoruz. Neden? Çünkü feto onlarca yıldan beri bu ülkede adam yetiştiriyor. Yetiştirdikleri öyle pozisyonlara geldi ki darbe yapabileceklerini düşündüler. Ama sonuç olarak en basit memuriyetlerde bile işi bilen bir amir gerek bunlar tasfiye edilince işler tökezliyor gördük bunu. Dolayısıyla islami yönetim kurulabilmesi için her alanda kalifiye erbab lazım yoksa iki güne çöker devlet işleri. Maslahatçılar gibi konuştuğumu farkettim. Belki de haklılardır. Eğer samimi iseler.

Ben demokrat-reformist değilim zaten, devrimciyim. Tarif ettiğim sistem köklü bir değişim üzerine kurulmalı.
Şehit Mursi askeriyeyi ve adliyeyi ele geçiremediği için kaybetti.
Bahsettiğin eğitim süreci ise her an görevimiz.

Kemalistlerin sisteme girmeleri mümkün değil. Almanya'da Nazilerin tasfiyesi gibi ortadan kalkıyorlar.

Pangea Çevrimdışı

Pangea

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Ben demokrat-reformist değilim zaten, devrimciyim. Tarif ettiğim sistem köklü bir değişim üzerine kurulmalı.
Şehit Mursi askeriyeyi ve adliyeyi ele geçiremediği için kaybetti.
Bahsettiğin eğitim süreci ise her an görevimiz.

Kemalistlerin sisteme girmeleri mümkün değil. Almanya'da Nazilerin tasfiyesi gibi ortadan kalkıyorlar.
Gel gör ki almanlar salak. İçleri dışları bir kendilerini tutamıyorlar illa ki nazi olduklarını belli ediyorlar. Bizim millet ise tilki suya götürür susuz getirir. Hem nazilerin arkasında foncular amerika ve başka batılılar yok. Bizimkilerin arkasında çok güç var sızmaları gizlenmeleri çok mümkün.

K Çevrimdışı

Kerbela Şehidi

Aktif Üye
İslam-TR Üyesi

Bu ayrım demek sadece solda yokmuş :D
Gel gör ki almanlar salak. İçleri dışları bir kendilerini tutamıyorlar illa ki nazi olduklarını belli ediyorlar. Bizim millet ise tilki suya götürür susuz getirir. Hem nazilerin arkasında foncular amerika ve başka batılılar yok. Bizimkilerin arkasında çok güç var sızmaları gizlenmeleri çok mümkün.

Bu sistemi savunduğumdan değil ama senin dediğin sisteme kemalistlerin yada kafirlerin sızması çok daha kolay.
Kriptoluk ile devlet ele geçmez, hele hele seçim sisteminde.
Ayırca Türkler dangalaklıkta Almanlardan geri kalmazlar :)

عبد الرحمن Çevrimdışı

عبد الرحمن

İslam-TR Üyesi
İlim-devlet münasebeti mevzuunda merhum hemşerimin şu sözü varit olmuş, ki dönem ulemasının genel çizgisini akseder:

28463

Bu temel siyasi bir mesele. Sağda solda her yerde tartışılır. Yeme içmenin insanın bir parçası olduğu gibi, bu da siyasetin temel bir meselesidir.

Son düzenleme:
Pangea Çevrimdışı

Pangea

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi

Bu sistemi savunduğumdan değil ama senin dediğin sisteme kemalistlerin yada kafirlerin sızması çok daha kolay.(1)
Kriptoluk (2)ile devlet ele geçmez, hele hele seçim sisteminde.
Ayırca Türkler dangalaklıkta Almanlardan geri kalmazlar :)(3)
(1) neden böyle düşündün?
(2) ne kastettin?
(3) nereden bu kanıya vardın?

K Çevrimdışı

Kerbela Şehidi

Aktif Üye
İslam-TR Üyesi
(1) neden böyle düşündün?
Seçim sisteminde halkın karşısına vaadleriniz ile çıkarsınız. Her şeyiniz çok daha gözönünde olur.
SP, YRP yada HÜDAPAR kendini de yırtsa M Kemal'e rahmette okusa herkes onların ne halt olduğunu biliyor.
İran istediği kadar vahdet edebiyatı yapsın, akıl sahibi olan herkes ciğerini biliyor.
İslami bir sistemde, rejim muhalifliğinin hükmü irtidada kadar gittiği için seçim yolu tıkanmış olur.
Ha şunu diyorsan bunlar gerçekten dindar izlenimi verirler, bütün söylemleri şeriatçılık üzerine olur, o zaman iki yol var:
1. Tüm parti teşkilatlarına, gençlik kollarına varana kadar bir takiyye ki bu imkansızdır.
2. Sadece lider kadrosunun münafıklık etmesi, buda mümkün değildir. Zira ters bir durumda parti teşkilatları isyan eder. Şu anda kılıçdaroğlu kalksa "Ben Müslüman oldum" dese, Şeriat taraftarlığı yapsa, parti içinde İslami uygulamalara geçse ilk önce kendi partisini karşısında bulmazmı? Buda işte onun gibidir.
Seçim yolu ile dediğin mümkün değil.
Diğer türlüde oturmuş bir sistemde mümkün olmaz ama yargının yada askeriyenin içinde ki bir güruh gerçekten baş ağrıtan bir kanser olur. FETÖ gibi aynen.

(2) ne kastettin?

Az çok yazdım ne kastettiğimi.

(3) nereden bu kanıya vardın?

Deniz Baykalın, çarşaflı kadınlara taktığı rozetin ardından CHP li kadınların otobüste çarşaflı kadınlara attığı dayaktan. Ve pek çok şeyden