Neler yeni
İslami Forum, Dini Forum, islami site, islami sohbet, radyo, islami bilgiler

İslam-tr.org'a hoş geldiniz! Hemen üye olun ve kendi konularınızı, düşüncelerinizi paylaşarak bu platforma katılın. Oturum açtıktan sonra, İslam dini, tarih ve güncel konularla ilgili paylaşımlarda bulunabilirsiniz.

Makale Depremi (7.8 - 7.6) Yaşayış Sürecim

A Çevrimdışı

Ahmed bin Teymiyye (R.H)

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Selamun Aleykum.

Bildiğiniz üzere merkezi Kahramanmaraş-Pazarcık ilçesi olarak açıklanan 7.8 büyüklüğündeki depremin ardından tekrar Kahramanmaraş-Elbistan ilçesi merkezli ilçesinde 7.6 büyüklüğünde -maalesef ki- sarsıcı bir deprem daha yaşandı.

Ben de Gaziantep-Şahinbey ilçesinde kendi evimde bulunuyordum. Deneyimlerimi ve tavsiyelerimi aktarmak istediğim için bu yazıyı yazıyorum.

Depremden evvelki gün akşam saatlerinde abimi başka bir şehire yolcu etmek için otogara bıraktık. Ardından da soğuk hava şartlarından dolayı alışveriş merkezine gittim, kendime soğuktan koruyucu bir bot aldım. Eve gittiğimde zaten geceye yaklaşmıştık. Biraz oyalandıktan sonra yanılmıyorsam saat 22.00 gibi kafamı yastığa koydum ve uykuya daldım.

Babam uzun yol şoförü olduğu için abimi otogara bıraktıktan sonra fabrikaya yük yüklemeye gitti. Evde ben ve annem vardı. Deprem olduğu zaman ev çok yüksek bir dereceyle sallandı ben de uykumdan uyandım. Uyanır uyanmaz annem kapıyı açtı ve yanıma geldi. Görüntüler korkutucuydu. Hemen kendimi korumaya aldım, çöktüm ve ellerimle kafamı kapattım. Deprem yaklaşık 1 dakika sürdü deniliyor... Ben ise o anın heyecanına kapılarak ne kadar sürdüğünü anlayamadım.

7.8 büyüklüğünde olan ilk deprem sona erdiğinde arabanın anahtarını aldık, hızlı adımlarla merdivenlerden aşağıya doğru evi terkettik. Dışarıda insanlar doluşmuş bekliyordu.

Annemle birlikte arabaya geçtim, hemen iş yerinde olan babam aradı ve geleceğini haber verdi. Babam tırıyla evimizin önüne geldi ve araba içerisinde beklemeye başladık (bu arada deprem sonrası sarsıntılar devam ediyor).

Ailemiz aynı yerde arabalarla birlikte toplandı ve saat 4.15'ten öğle vakitlerine kadar arabada beklemeye devam etti.

Öğle vakitlerinde şehir dışına doğru gitmeye başladık, bir aile dostumuzun deprem anında çok kısa sürede bahçeye ulaşılabilecek bir konaklama alanı vardı ve oraya gittik.

Saat 1 civarında o konaklama alanına doğru (çok yaklaşmıştık, belki 15 saniye sonra konaklama alanına giriş yapacaktık) yeğenimle giderken sanırsam arkamdan "deprem!" Diye bir ses geldi. Yeğenimi hemen kucağıma alıp nasıl bir hızla gittiğimi anlamadan arabaya girdim.

Bundan sonrası çok stresliydi. Çünkü büyük bir deprem olmuş, ardından tekrar bir deprem daha olmuştu. Geldiğimiz alandan uzaklaşmak için yola çıktığımızda trafik öylesine yoğundu ki; yolda ilerlememiz çok çok uzun sürüyordu. Yolda giderken istemsizce başka bir arabaya sürttük ve aramızda bir gerginlik yaşandı. Neyse ki olayın etkisiyle karşı tarafla anlaşmaya vardık.

Yolu aştıktan sonra eski bulunduğumuz yere (evin yanına) geldik ve sabah vakitlerinde olduğu gibi zaman geçirmeye çalıştık. Evimizin yakınlarında özel bir okulun spor salonu toplanma alanı olarak belirlenmişti ve babamın isteğiyle gidip oraya baktım. Çok fazla insan vardı. Ardından oraya gitmeme kararı aldık. Ben tek başıma olsam giderdim ancak ailemle birlikte olduğum için bu kararımı uygulayamadım.

Bu süreçte insanlar arabalarında konaklamaya başladılar ve evler boşaldı. Uzun süre böyle devam etti ve hala devam etmekte.

Bu işin benim tarafımdan olan kısmı. Şehir içinde ve şehir dışında yıkılmış çok fazla ev var... Rabbim yardımcıları olsun.

Böyle bir olay yaşarsanız tavsiyem sakin kalmak ve paniklememek. Ayrıca uzman tavsiyelerine de gören herkesin bakmasını tavsiye ederim...

eL_Muhacir Çevrimdışı

eL_Muhacir

İlimsiz Mucâhid, kâtil; Cihâdsız âlim, belâm olur
Frm. Yöneticisi
Aleykumselam
Çok geçmiş olsun

Abdulmuizz Fida Çevrimiçi

Abdulmuizz Fida

فَاسْتَقِمْ كَمَا أُمِرْتَ
Admin
Âleykum selam we rahmetullahi we berakatuh kardeşim
Hem size ve ehlinize ve depremin yaşandığı Türkiye ve Suriye'deki tüm kardeşlerime geçmiş olsun dilerim. Rabb'im içlerinden vefat edenlere de rahmet, yaralı olanlara da şifa eylesin.

A Çevrimdışı

Ahmed bin Teymiyye (R.H)

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Âleykum selam we rahmetullahi we berakatuh kardeşim
Hem size ve ehlinize ve depremin yaşandığı Türkiye ve Suriye'deki tüm kardeşlerime geçmiş olsun dilerim. Rabb'im içlerinden vefat edenlere de rahmet, yaralı olanlara da şifa eylesin.

Allah razi olsun tesekkurler

Üst Ana Sayfa Alt