Neler yeni
İslami Forum, Dini Forum, islami site, islami sohbet, radyo, islami bilgiler

İslam-tr.org'a hoş geldiniz! Hemen üye olun ve kendi konularınızı, düşüncelerinizi paylaşarak bu platforma katılın. Oturum açtıktan sonra, İslam dini, tarih ve güncel konularla ilgili paylaşımlarda bulunabilirsiniz.

Depresyon Nedir?...

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
awesome Çevrimdışı

awesome

Aktif Üye
İslam-TR Üyesi
Depresyon duygusal, zihinsel, davranışsal ve bedensel bazı belirtilerle kendisini gösteren bir durumdur. En dikkat çekici belirtisi çökkün ruh hali ile ilgi ve zevk almada belirgin azalmadır. Depresyondaki kişi duygusal açıdan mutsuz, karamsar ve ümitsizdir. Eskiden en severek yaptığı işler bile artık zevk vermez olmuştur. Kişi kendini hüzünlü ve yalnız hisseder. Kendisine ve çevresine ilgisi azalır. Yoğun suçluluk duyguları olabilir. Herkese yük olduğunu düşünüp gereksiz yere sorumluluklarını yerine getirmediğini düşünür. Genellikle iç sıkıntısı, daralma, huzursuzluk ile birliktedir. Bazen kendisinin tüm duygularını yitirmiş gibi hissedebilir.

Depresyon zihinsel faaliyetlerimizi de engeller. En sık görülen belirtiler dikkatini toplayamama ve unutkanlıktır.

Depresyonun davranışlardaki etkisi enerji azalmasına bağlı hareketlerde yavaşlama, aşırı halsizlik şeklinde olur. Basit günlük işler bile kişi için bir yük olmaya başlar. Sosyal ilişkilerden kaçınır, yalnız kalmayı tercih eder, sorunlarını ve sıkıntılarını paylaşmaz.

Bazı bedensel belirtilerde depresyonda ortaya çıkabilir. İştah da belirgin azalma kilo kaybı bazen tam tersi aşırı yeme eğilimi olabilir. Sık görülen belirtilerden biri de uykusuzluktur. Uykuya dalamama, uykunun sık sık bölünmesi veya sabah çok erken uyanma şeklinde sorunlar görülebilir. Bazı kişilerde aşırı uyuma eğilimi olabilir. Bu kişiler çok uyumalarına rağmen dinlenmiş olarak uyanmazlar. Baş, boyun sırt, eklem ağrıları, mide-bağırsak şikayetleri eşlik edebilir.

Tüm bu belirtiler en az iki hafta sürekli olarak devam eder. Kişinin mesleki, ailesel ve kendisi ile ilgili sorumluluklarını yapmasına engel olur.

SÖZÜ EDİLEN BU BELİRTİLERİN HEPSİNİN AYNI KİŞİDE ORTAYA ÇIKMASI GEREKMEZ. Bazen depresyon bu belirtilerin bir kısmıyla kendisini gösterir. Ayrıca belirtiler hafif, orta, ağır şiddette olabilir ve belirtilerin şiddeti kişiden kişiye değişebilir.

TEDAVİ

Kişiler çok farklı sebeplerden dolayı depresyona girebilirler. Bazen bu sorunlar bir yakının kaybı, ayrılık, iş kaybı, aile sorunları, maddi nedenlerden biri olabilir. Bazı durumlarda ise herhangi bir sebep olmaksızın kişi depresyona girer. Bu durumda kişi tam bir şaşkınlık halindedir. Herhangi bir sorunu olmaksızın niçin bu duruma düştüğüne bir anlam veremez. Bu durumlarda sorunun kaynağı diğer hastalıklarda olduğu gibi ( örneğin yüksek tansiyon, şeker gibi ) biyolojik sebeplerdir. Bazı kişilerde de ise ırsi olarak depresyon görülebilir. Yakın akrabalarında depresyon olan kişilerin depresyona girme oranı yapılan araştırmalarda daha yüksek bulunmuştur.

Sorun ne olursa olsun, depresyon ne şekilde ortaya çıkarsa çıksın kişinin depresyondan kurtulamamasının sebebi tedavi olmamasıdır. EN UYGUN DEPRESYON TEDAVİSİ İLAÇ TEDAVİSİ VE PSİKOTERAPİNİN BİRLİKTE YÜRÜTÜLDÜĞÜ TEDAVİDİR. TOPLUMDAKİ YAYGIN İNANCIN AKSİNE DEPRESYON TEDAVİSİ İÇİN KULLANILAN İLAÇLAR KESİNLİKLE BAĞIMLIK YAPMAZLAR VE UYUŞTURUCU DEĞİLDİRLER. Yan etkileri ise son derece azdır ve tehlikeli değildir. İstenildiğinde doktor önerisi ile rahatlıkla kesilebilirler.

İlaç tedavisine ek olarak uygulanan psikoterapi tedavinin etkisini artırmaktadır. psikoterapi ile kişinin olumsuz düşünce ve davranış biçimlerinin değiştirilmesi ve hastalıkla mücadele etmesi için daha aktif olması amaçlanır.

(Mu'min olan bi insan depresyona girer mi öyle saçma şey olurmu demeyin tabiki girebilir .Kuran -ı kerim şifadır bunu unutmamak ve depresyon boyutuna ulaşmadan önce kuran ı kerim le ve Allah ı anmakla kalplerimizde huzuru saglayabiliriz.)

NeZnam Çevrimdışı

NeZnam

Üye
İslam-TR Üyesi
En az iki haftalık süre içerisinde aşağıdaki belirtilerden en az beşi sizde varsa DEPRESYON sorgulanmalıdır.

*Çökkün bir ruh hali, ilgi kaybı ya da yaptıklarından zevk alamama,
*Günlük iş ve gücünü yapamama,günlük işlere karşı isteksizlik,
*Perhiz yapmadığı halde aşırı kilo kaybetme ya da kilo alma (Bir ayda vücut ağırlığının %5 inden fazlasını alma ya da verme) İştah kaybı ya da aşırı iştah.
*Hemen her gün aşırı uyma ya da uykusuzluk,
*Sıkıntı huzursuzluk yerinde duramama,
*Kendini yorgun bitkin halsiz hissetme (enerjisi çekilmiş gibi hissetme)
*Kendini değersiz aşağılık ya da suçlu gibi hissetme
*Dikkatini bir noktaya toplayamama

Halk arasında sıkıntı ile giden bütün hastalıklar depresyon olarak adlandırılmaktadır. Ancak depresyon bunların hepsinin ötesinde özel bir durumdur. Yukarıda saydığımız belirtilerin hepsinin herkeste görülmesi beklenmez. Önemli olan bu belirtilerin kişinin sosyal mesleki ve insani ilişkilerinin ne kadar etkilendiğidir. İş güç yapamayan insani ilişkilerini sürdürmekte zorlanmaya başlayan bir kişi hastalık sınırlarını zorlamaya başlamış birisi demektir. Çünkü depresyonun da kendi içerisinde basamakları vardır. En ağırından Majör depresyonla depressif yakınmaları olan bir kişi arasında dağlar kadar fark vardır. Ancak her ikisi de sonuçta birbirine dönüşebilir.

Sayılan belirtiler içerisinde birbirine zıt görünen belirtiler olmakla birlikte depresyonun farklı alt tiplerinin ayrımı ancak uzman bir gözle ve belirtilerin tümü birlikte değerlendirildiğinde olacak bir iştir. Etrafınızdaki herhangi birinde bu belirtiler varsa ve günlük hayatını etkiliyorsa bu kişi depresyonda olabilir dikkatli olun. Bu belirtiler herkeste zaman zaman olabilir. Dikkat etmek gereken en önemli iki noktayı tekrar hatırlatalım.

1-Belirtilerin süresi
2-Günlük yaşamı ne kadar etkiledikleri.

Tedavide iki ana prensip vardır.

1-İlaç tedavisi
2-Psikoterapi metotları.

Bu iki yöntem birlikte uygulandıklarında eni iyi cevaplar alınır. Bütün hastalık belirtileri geçtikten sonra yapılması gereken şey en az 6 ay daha ilaç kullanımı ve belirli aralarla psikiyatristinizle görüşmektir. Unutmayın bir kez depresyon geçirmek ikincisinin daha kolay gelmesine işarettir.

NeZnam Çevrimdışı

NeZnam

Üye
İslam-TR Üyesi
Depresyonun Tekrarı

Psikiyatrik hastalıklar doğaları gereği zaman zaman tekrarlama riskleri olan hastalıklardır. Ve daha önce depresyon gibi bir hastalık geçirmişseniz tekrarlar mı diye endişenizde haksız sayılmazsınız. Hiç hasta olmayan birinin hastalanması riski nasıl varsa daha önceden hastalanmış biri de hastalanabilir. Ancak risk biraz daha fazladır.

Bunu depresyon için değerlendirelim. Geçirilmiş bir atak varsa ve bu ilk ataksa, ailede hasta kimse yoksa bir daha hiç hastalanmama şansı % 50'dir. Eğer daha önce geçirilmiş hastalık 2 yıldan uzun sürmüşse daha sonra hastalanma riskimiz yüksek demektir. Tekrarlayan her hastalık atağı riskimizi artıracaktır. 1.derece akrabalarda (anne,baba,kardeşler gibi) hastalık varsa daha fazla risk altındasınız demektir.

Psikiyatrik rahatsızlıklar artık eskiye oranla çok daha iyi tedavi edilmektedir. Bu gerek ilaçların gelişmesi gerekse hastalıkların daha iyi öğrenilmesi ile alakalıdır. Yani artık hekimler bazı hastalıkları daha iyi öğrendiler ve daha iyi tedavi etmeyi başarabiliyorlar. Hastalıklar tedavi edilebilir risk altında olanlar daha dikkatli olursa tablo tam oluşmadan başvurduklarında daha kolay tedavi olurlar. Hastalık tekrarı için risk faktörleri:

Ailede başka bireylerde hastalık varlığı
Daha önceki hastalığın uzun sürmesi (2 yıl ve üzeri) ve zor tedavi edilmiş olması.
Daha önce birden fazla kez hastalık geçirmiş olmak.
Hastalık tekrarlamasını önlemenin en iyi yolu önceki atağı iyi tedavi etmektir. Bu yüzden tedavinizi kesmeden önce mutlaka hekiminize danışın.

samanpan Çevrimdışı

samanpan

.
Site Emektarı
çok basit olmus konu müsait bi zamanda bişeyler eklerim inş. çok şekli var manik durumları var çok kapsamlı. kimse burdan okuyup aha da ben depresyondayım deyip kendini kötü hissetmesin :D

samanpan Çevrimdışı

samanpan

.
Site Emektarı
Doktora görünmelisin. Canın her sıkılması ya da için daralması depresyon değildir. standart bi depresyon türünün bile 6 ay civarında takip edilip tanısı konuslması lazım. İnternetten devam etmeyi sıkıntınıza. sıkıntınızı ve kaygınızı arttırırsınız sadece.

Ö Çevrimdışı

önce iman

Üye
İslam-TR Üyesi
selamun aleykum,

sevgili kardeslerim depresyon, stres ve bunun gibi piskolojik hastalaklarin bir kismi bendensel hastaliklarin getirmis oldugu seblerden kaynaklandigi gibi birde yasayan kisilerin ruhi hayatinda bircok eksikliklerde olabiliyor. mesela bagzi minarel ve vitaminler beslenme tarzinda bozukluk olunca bendensel hastaliklar ciktigi gibi ruhunda gidasi mesafesinde olan seylerde var örnegin Allah.cc geregi gibi ibadet etmek kuran zaten kalplerin Allah.cc zikr etmekle mutmain olacigna söyler tabiki buradaki zikr yanliz onun ismine anmak degil onun nizamina hayata hakim kilmak misal hem sonra bir ruh doktoruna yani piskatirist e gittik bu adam size tippin norumlarina bagli kalarak size tedavi edecek sizin ruh yapiniza asil gida veren ibadet etme yönüne biliyormu acaba ? tevhid ehli ayni zamanda doktor olmus ihlasli bir müslüman doktor haric böyle bir doktorda bulmak cok zor. bu gibi durumlarda hem islami ilmi tahsil etmis hemde tip ilmine önem vermis alimlerinde kitaplarina okumada fayda var

selamlarimla

E Çevrimdışı

eslem berire

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Ne doktoruna nede ılacına ınanmıyorum
Kimyasal ilaçlar ınsan ruh saglıgını nasıl duxeltebılır..tamamen sâçma..

S Çevrimdışı

sabrii_27

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
insanı uyuşturuyor hissizleştiriyor.Ağlayamiyosun gülemiyosun.İntihar gibi ağir durumlara kadar giden depresyonlarda belki biraz daha kolay atlatmasina aciyi azaltmasina katkisi olabilir o durumdakine birşey diyemem ama basit can sıkintilarinda falan kullanmak zarar bence.

Alketa Çevrimdışı

Alketa

2024 Resmi Kitap Sponsoru
İslam-TR Üyesi
Nette bu sağlık şeyleri gerçekten pek sağlıkli değil, ayak ağrısı diye bakıyorum,bütün hastaliklari birden geçiriyor, 3 aylik ömrüm kalmış gibi muamele görüyorum gugildan.

Ömer2 Çevrimdışı

Ömer2

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
İnsanların ALLAH tan umudunu kesip Tamamen dunyalıga kapılmalarının bır kerametıdır.O dedıgınız sey.
Bir zamanlar kendımde o durumlardaydım ıcımde ALLAH ın sadece adı var gerısı yok.
İnsanlardan medet beklemeler birilerine görünmek ıcın çırpınmalar sevgılıler vesaireler falan fılan.Dünyalığa kapılmıslıgın akıbetıdır. Bu. Nereden anlıyoruz İNSANLARIN SİKAYET ETTİKLERİ DURUMDAN..!
İnsanın işinin gucunun tamamen dünyalıklardan medet umma ısıdır. bu tarz vakalar.
Depresyonda olanlara bır sorun
Senı bu hale getıren ne dıye ?_

Birisi sevgilim diyecek
ötekisi insanlardan sıkıldım diyecek.
Digeri yasamaktan nefret edıyorum diyecek.
Hiç ALLAH ı dusunupte
Yarabbı ben sensız ne yaparım dıye dusunurken delırenı gormedım ben.
Hal böyle olunca bu ısten para kazanan bır haylı fazla kusura baksınlar maalesef
Muskacılar pskologlar sunlar bunlar
pskolog nedir ya Psikolog bana dünyayı anlatıyor adam onu duyunca zaten kopuyor gıdıyor.
MAdem ALLAH ıcın yasıyoruz Dilinin ucunda zerresınde Nerede ALLAH.
Hocadan daha ıyı Kurandan ALLAH tan Rasulullah tan daha ıyı pskolog mu var kıne

Burası İSLAMİ bir site olduğu için bu açıklamayı yapmak zorundayım.İslamın dışında Kafirlerin hangi metodu olursa olsun.
Hepsi sizi Dunyayı sevdırıp ALLAH tan vazgecırmek.
O verdiği ilacı içenleri gordunmu sen
Ölüm sarhoşu gibiler.Ne yaptıkları da bellı degıl Ha ölmüşler Ha cehenneme düşmüşler ALLAH muhafaza.
Bir İnsanın ıcınde ALLAH yoksa. O insan Zİyandadır. GORULDUGU UZERE...!
kusura baksın herkez maalesef seyle seylerle kafalarınızı bulandırmayın.
İlim 2X2= 4 degıl maalesef RAbbın katında Ey kul AKdenızın bıtkı ortusu nedır demeyecek bana Yada Hayat bılgısınden Mantık da sormayacak BENİM İÇİN NE YAPTIN eyy kul. Kuran ı tatbık ettınmı ? RAsulullah ın yolundan gıttınmı Bu baslı basına bır hayat tır zaten hayat arayana.
E biz ne yaptık KOCAMAN BİR hiç.....
Yapılan ıbadetlerın yeterlı olup bızı kurtarabılecegını dusunuyormusun?
ve sen bu ıbadetlerde ne kadar samımısın.?
Yalan konuşamazsın SEnınle birlikte ALEMLERİN RABBİ de şahit.
İnsanlara Dini anlatmayı becerebılseydık.
Su anda sıfa dıye ilaçlara kapananlara Degil Yarabbı Bu hasleti verdin SEn bana Eyyup ALeyhısselam gıbı Vardır senın bıldıgın dıye
sukreden İNSANLAR olurduk bız.ALLAH nebileri isteseydı melek gıbıde yaratırdı.AMA RAbbımız hep bızden bırılerını gonderdı bızlere. Bak bu kullarım yapıyor sızde yapın dıye Yoksa nasıl ornek alacağız bız onları.
Bunlarla vakıt kaybetmeyeleım de KEndımızın ahiretteki Pskolojılerımıze dıkkat edelım ınsaallah.
Kocaman bir aleve mi dusecegız.
Yoksa ALemlerın Rabbının yanında bır mekana mı

Son düzenleme:
Ömer2 Çevrimdışı

Ömer2

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Bu konuşmayı Gayet kendımden tecrübe edındıgım ıcın soyledım.
Ve karsı çıkacak arkadaşlar ne ıcın karsı çıktıklarını Anlatırlarsa bılgı sahıbı olmuş oluruz
ALLAH a ve rasule Gore mı
Yoksa ALLAH katında hıc bı nasıbı olmayan kullara goremı ?
Konu daha net bır yere varır inşallah.
Yazan arkadaşı veya arkadaşlara kızmıyorum kızamam ben oyle seytana uyup da
Sadece doğru olanı ıstıyorum.. Ve onu eleştirmek ıcınde asla yazmadım.
ALLAH katında bu konunun ehemnıyetı nedır.

S Çevrimdışı

sabrii_27

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
İlaçların yararıda zararıda olabilir.Yarar zarar hesabı iyi yapılmalı.İntihardan bahseden yada ölü gibi bitkin halde hayata küskün bi insana ilaç kullanma zararlı demek intiharına çanak tutmaktır.Ne kadar zararı olsada intihar gibi dünyayı ve ahireti yakan bi durum karşısında ilaçların zararını konuşmak saçmadır.Aynı şekilde 2 gündür canım sıkılıo ilaç kullanıyımda kendime geliyim demekte saçmadır.Yaşamda bazen mutlu olursun bazen mutsuz.Herşey herzaman toz pembe olmaz.Ama bu mutsuzlık sıkıntılar artık katlanılmaz bi hal almaya başladıysa mantıklı düşünmeni engelliosa yada uzun süredir devam ediyosa bi şekilde tedavi olman gerekio.Bu rukye tedavisi olur ilaç tedavisi olur ama en kötüsü tedavi olmamaktır.

Ömer2 Çevrimdışı

Ömer2

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Doktorun ilaçlar harıcınde iyileştirme gucu varmı ?
Kendı aılemde babaannem var mesela yaklaşık 60 senedir. ilaç bağımlısı ve ılacın bır tanesını almadığında yada bıttıgınde ulaşamadığında
Kendınden gecıyor adım atamıyor.Doktora gıtmesse ölecegım dıyor.1 ay ilaç kullandırmadım.Sonuç olarak ne oldu peki ? öldü mü yoo
bana gore gayet ıyı durumda Yaşlılıgın vermiş olduğu yorgunluk hariç.
Babaannem bu duruma alıştı ve ilaçları azalttı. Olmasa da olur dıye gıdıyoruz.
Anlatmak ıstedıgım su bu iş tedaviden ziyade pazar halıne donusmus durumdadır.Mesela miğde ilacını 3 sene kullanan bır adam refluden dolayı degılde ıçtıgı ılacdan dolayı kanser olmuş.Yada bunun gıbı bır suru seyler daha.
Ben Müslümanlara guvenmedıgım halde bu işi tedaviden çıkarıp pazar halıne donusturen ınsanların elınden gelenlere nasıl guvenebılırım?
Ve bunu bana anlatan ınsanlara nasıl guvenebılırım.Basımın ağrısını gecırecek ilacı içerken gözümden neden olayım?
VE diyeceksınız yan etkılerı soyle böyle yahu hayvanlarla sen bırmısın mübarek.
Suramız benziyor buramız benziyor diye diye En son bu ınsanlar maymundan geldıklerıne bıle ınandılar. ALLAH muhafaza.
RASULALLAH BIZE BU KONUDA NASIL TEDAVI OLMAMIZ GEREKTIGINI BILDIRDIGI SEKILLERDE BU IŞE YANAŞMALIYIZ.O NE YAPILMASI KONUSUNDA GEREKLI TALIMATLARI MUTLAKA VERMISTIR.AMA KASTETTİGİ TURKIYEDE 80 MILYON INSAN VAR BUNUN 40 MILYONU HERGUN HASTAHANEDE BOYLE KASTETTIGINI HICDE ZANNETMIYORUM.
ZAten şöyle bir şey var ALLAH c.c. şöyle buyuruyor.Bİz insanın kaderını çabalamasına gore yarattık.?
İster içersin ister katlanır günahlarına kefaret odersın. Bu sana kalmış bırsey tedavı olana edene bır sozum yoktur.Herkezın yasamı kendıne.Herkez yaptıklarının bedelını mutlaka odeyecegı gun. Keşke diye bir cümle ile başlayıp Dunya menfaati için yapmasaydım diye de devam etmez inşallah.!
Tedavi olmayın demiyorum bunun ıcınde ÇAlışmıyorum Bu işin sırrını yanı vücudumuzu rabbın ne kadar mukemmelıyet cercevesınde yarattığını. ve uzvuna değen belaları önleyecek Bu işi anlayacak sırları doktorlar bılıyor. Tabiki de Ama doktorlar bu dünyalık kısmını bılıyorlar.Cogu hastada anlık ıyılesıyor zaten Yok edebilenini gormedım Amelıyat olduğu halde hala aynı hastalığı taşıyan bır dünya ınsan var Tıp kendıne gore gelısıyor elbet
HAstalıkların sebebı de Gene dünyalık :) bu konuya daha fazla gırdıkce en aşağılara gıdıp konuyu daha da derıne yazabılırım lakın dedıgım gıbı.
Bildikleriyle hastalarını ıten kalkan bır adam dan doktor moktor olmaz.Hepsi tanıdıklarına güzel tanıdıklarına ıyı
Aynı muameleyı bende ıstıyorum pasam o zaman
basına gelen onca kardesım vardır mutlaka. iyi olanları da var elbette onlarda ilaç yerıne bunları bunları yeme degıp senı sakındırıyor.ALLAH onlardan razı olsun.
Benı her daim kabul eden her hatamda affeden En buyuk olduğu halde Bana buyuklugunu merhametiyle gösteren ALEMLERİN RABBINE HAMDOLSUN.!

Alketa Çevrimdışı

Alketa

2024 Resmi Kitap Sponsoru
İslam-TR Üyesi
Ruhul kudus kardeş, bazen dediklerinizden bir sey anlamiyorum. Hani nereye koyayim diyorum. Ya da ben yanlis anlıyorum bilemiyorum.

İlaç sektörü olsa konu tamam, fakat psikolog/ psikiyatrist onlari da toptan çöpe atmak ne kadar doğru bilemedim.

Leblebi gibi önüne gelene prozac yazip gönderenlerden bahsetmiyorim lakin bazisi icin gerçekten tedavi şart.

Sadece depresyon diye bir sey yok zibilyon tane hastalık var. Intihari şunu bunu geç kendilerine insanlara zarar verenler var.

Sizofrenleri nasil tedavi ediyorsunuz mesela islami yontemlerle?

Onu geçtim tamam nezle grip olur bitki caylari içersin, ibrahim saracoğlu gilleri takip eder kürleri uygularsin vs ise yaramadığı durumlarda ne yapiyorsunuz ?
Cerrahi müdahale gereken durumlarda kendi kendinizi nasil tedavi ediyorsunuz?

Ben bu sene zatürree oldum. Mesela ne demem gerekiyordu doktora.
Saol kardeş madem zatürre oldum çekilecek bu,katlanacaz artik almayim ilac saolasin mi diyecez.

Anlamadim ben ya hu.

Ömer2 Çevrimdışı

Ömer2

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Oysa gayet acik yazmistim...

E Çevrimdışı

eslem berire

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Alternatif tıpla uğraşıyo olman alternatif olmayan tıpla alakalı garip şeyler söylemeni gerektirmiyor.
Uğraştığın konularla alakalı yorumlar yapman daha mantıklı.
Bende sızın yaptınz yorumdan garıp olan bırsey göremıyorum..
Doktorlarada vede verdıgı ılaclara ınanmıyorum..
Özellıkle depresyon konusunda ne pskologa nede pskıyatrıye
Ve..doktorların uyguladıgı yanlıs tedawı yöntemlerını konusmaya kalkarsak
Konu bıtmez..muhterem sampan

E Çevrimdışı

eslem berire

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Ben tıp okumadım Yanlıs teshıs koyaup
Insan ölduren
Doktorlardan daha ıyı tedavı yontemlerı ogrendım
Hasta kısının sorunlarını sıkayetlerını
Dınledıkten sonra ;
1) rukye , kuran
2) hacamat
3) bal serbetı
4)suluk
5) bıtkılerle
Tedawı uygularım
Ayrıca depresyonada hıc ınanmıyorum
Tamamen cın musallatından kaynaklandını dusunuyorum

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...