Neler yeni
İslami Forum, Dini Forum, islami site, islami sohbet, radyo, islami bilgiler

İslam-tr.org'a hoş geldiniz! Hemen üye olun ve kendi konularınızı, düşüncelerinizi paylaşarak bu platforma katılın. Oturum açtıktan sonra, İslam dini, tarih ve güncel konularla ilgili paylaşımlarda bulunabilirsiniz.

Dergiye Yapılan Baskını Kınayan Kufre Girer

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
E Çevrimdışı

Ebu Musenna Tanzim

☆Ahmed İbn Taymiyyah~Hamoud al-Aqla al-Shuebi☆
Banned
böyle bir başlığın açılması abes.... aman kınama kafir olursun.... hikmetten uzak sözler..... haberi alınca bizde gururlandık elhamdulillah dedik... kınayanlara da elbet lafımız vardır lakin ... böyle garip başlıklar bizim ahlakımız olmamalı

E Çevrimdışı

Ebu Musenna Tanzim

Banned
Nevâkidu'l-İslâm Metni ve Şerhi
(Kişiyi Dinden Çıkaran İnanç Söz ve Ameller)

Her müslümanın bilmesi ve sakınması gereken söz ve ameller...

Nevâkidu'l-İslâm isimli bu risale, Muhammed b. Abdilvehhab en-Necdi'ye ait küçük bir risaledir. Şeyh bu risalede, İslâm'dan çıkaran şeylerden on tanesini söz konusu etmiş ve onu "İslâm'ı Bozan Şeyler" anlamında. Nevâkidu'l-islâm ismiyle isimlendirmiştir.

İslâm'ı Bozan Şeyler: Müslümanlıktan sonra küfrü/kâfir olmayı gerektiren şeylerdir. Kulun islâmını bozar ve onu mürtede dönüştürürler İlim ehli yanında fıkhın bölümlerinden biri de adı. Mürtedin Hükmü olan bölümdür.

Şeyh'İn bu risaledeki ifâdeleri, oldukça güzel ve özenlidir. Risalesini "Nevâkidu'l-İslâm/İslâm'ı Bozan Şeyler" olarak isimlendirmiştir. Bu da fıkıh kitaplarındaki "Nevâkidu'l-Vudu/Abdesti Bozan Şeyler yani temizlik hâlini yok eden şeyler bölümüne benzemektedir, islâm da bir yönden, kul ile rabbi arasındaki akit olması i'tibâriyle temizlik gibidir. İnsan şehâdet kelimelerini söylediğinde, O'nu tevhîd edeceğine. O'na ibâdet edeceğine. Rasûlü sallallahu aleyhi ve sellem'e tâbi' olacağına dâir rabbi ile akitleşmiştir.
Bu da akitlerin en büyüğüdür. İşte dînden çıkaran sebebler de tıpkı abdesti bozan şeylerin tehâret hâlini bozması gibi bu akdi bozmaktadırlar. Sözü edilecek nevâkid. hakîki ve" ma'nevî temizliği içeren İslâm'ı yok etmektedir.

Kitabın Özelliği ve İçeriği

Metin: Şeyhulislam Müceddid İmam Muhammed b. Abdilvehhab en-Necdi
Çeviri: Hüseyin Cinisli
Şerh: Salih b. fevzan el-fevzan
Abdurrahman el-Berrak
Abdulaziz er-Racihi

Kaç Sayfa : 174 - Yayınevi: :Tevhid ve Sünnet Yayınevi

NEVAKİDUL İSLAM METNİ

1. İbâdette Allah’a ortak koşmak.
Nitekim Allah Teâlâ bu konuda şöyle buyurmaktadır:
“Hiç şüphe yok ki Allah, kendisine ortak koşulmasını asla bağışlamaz, bunun dışındaki günahları dilediği kimse için bağışlar.Her kim, Allah’a ortak koşarsa, hiç şüphe yok ki büyük bir günah ile iftirâ etmiştir.”
(Nisâ Sûresi: 48)
2. Her kim, kendisiyle Allah arasına aracılar koyar, onlara yalvarır, onlardan şefaat ister veya onlara tevekkül ederse, icmâ ile kâfir olur.
3. Her kim, müşrikleri kâfir saymaz, onların kâfir olduklarından şüphe eder veya onların izledikleri yolun da doğru olduğunu söylerse, kâfir olur.
4. Tâğutların hükmünü, Peygamberin hükmüne tercih edenler gibi, her kim başkasının yolunun Peygamber-sallallâhu aleyhi ve sellem-’in yolundan daha mükemmel olduğuna veya başkasının hükmünün Peygamberin hükmünden daha iyi olduğuna inanırsa, kâfir olur.
5. Rasûlullah-sallallâhu aleyhi ve sellem-’in getirmiş olduğu şeylerden birisini çirkin görüp sevmeyen kimse, o fiili yapsa dahi kâfir olur.
6. Her kim, Rasûlullah-sallallâhu aleyhi ve sellem-’in getirmiş olduğu İslâm dîniyle veya sevap ve cezâ ile ilgili bir şeyle alay ederse, kâfir olur.

(Muhammed’e) indirdiği Kur’an’dan hoşlanmayıp onu yalanla-dılar.Bundan dolayı Allah,onların amellerini boşa çıkardı.”(Muhammed Sûresi: 9)
“(Ey Muhammed! Onlara) de ki: Siz, Allah ile, âyetleri ile ve elçisiyle mi alay ediyordunuz? Hiç özür dilemeyin.Çünkü siz, alay ettiğiniz bu sözünüzle îmân ettikten sonra kâfir oldunuz.” (Tevbe Sûresi: 65-66)
7. Büyü yapmak. Kocasını seven kadını, büyü yoluyla kocasından nefret ettirerek arasını açmak veya birtakım şeytânî yollarla insana sevmediği bir şeyi sever ve ister hale getirmek de büyü çeşitlerindendir. Her kim, bunu yapar veya yapılmasına râzı olursa, kâfir olur.
Bakara 102

8. Müslümanlara karşı müşrik ve kâfirleri desteklemek ve onlara yardım etmek.
“Sizden her kim, onları (yahûdî ve hıristiyanları)dost edinirse, o da onlardandır. Şüphesiz ki Allah, (kâfirleri dost edinen) zâlimleri asla doğru yola iletmez.”(Mâide Sûresi: 51)
9. Her kim, baz insanların Muhammed-sallallâhu aleyhi ve sellem-’in şeriatının dışına çıkabileceklerine (yani O’nun dîninden başka bir dîne tâbi olabileceklerine) inanırsa, kâfir olur:
“Oysa o iki melek, (Hârût ve Mârût) insanlara (nasihat ederek sihri öğrenmemeyi îkâz eder ve): ‘Biz ancak imtihan için gönderildik, sakın sihri öğrenerek şeytanlara itaat edip kâfir olma» demedikçe de hiç kimseye sihir ilmini öğretmezlerdi” (Bakara Sûresi: 102)

“Her kim, İslâm’dan başka bir dîn ararsa, o dîn ondan asla kabul olunmayacaktır.Ve o, âhirette hüsrana uğrayanlardan olacaktır.” (Âl-i İmrân Sûresi: 85)
10. İslâm dînini öğrenmemekte inat etmek veya bildiğiyle amel etmemek sûretiyle Allah’ın dîninden yüz çevirmek.
“Kendisine Rabbinin âyetleri hatırlatıldığı halde, onlardan yüz çevirerek öğüt almayıp kibirlenen kimseden daha zâlim kim olabilir.Şüphesiz ki biz, (âyetlerimizden yüz çevirerek onlardan faydalanmayan) günahkârlardan intikam alacağız.” (Secde Sûresi: 22)

5 ve 6. Maddeler !!!!

hebbit kerrih Çevrimdışı

hebbit kerrih

İyi Bilinen Üye
Site Emektarı
Abdulmuiz hoca gelsin kinamak kufur mu değil mi ne diyecek bakalim. Kufur demek sonsuza dek cehennem demek.

hebbit kerrih Çevrimdışı

hebbit kerrih

İyi Bilinen Üye
Site Emektarı
Yoksa biz de biliyoruz Allah ve rasulu.bir hukum verince hic bir mumin itiraz etmez ama bu durum farkli. Neyse daha fazla yazmaya gerek yok. Hocadan cvp beklicez.

A Çevrimdışı

ahmet ömer

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
akhi bunları geberttiği için kınayana dersen haklısın ama sözde maslahat için diyenleri de tekfir mi edecez

AbdulFettah Çevrimdışı

AbdulFettah

94.7 - Öyleyse, bir işi bitirince diğerine koyul.
İslam-TR Üyesi
Selamun Aleykum we Rahmetullah, kardeşler bu cehalet meselesi çok karışık bir mesele ben daha işin içinden çıkamadım , meseleyi konuyu bilenlere bırakmak gerek, lütfen biraz sabredelim, kesin birşey söylemeyelim.

hebbit kerrih Çevrimdışı

hebbit kerrih

İyi Bilinen Üye
Site Emektarı
Maslahat igrenc bir sey bence bu hususta. Cahil olan bilmeyene yazik. Maslahat mantiksiz bence eger olayin ne oldugunu bilen bir adamsa.

E Çevrimdışı

Ebu Musenna Tanzim

Banned
akhi bunları geberttiği için kınayana dersen haklısın ama sözde maslahat için diyenleri de tekfir mi edecez
Allah rasulunun emrini yapanlara bugz etmek nasıl bi maslahat
Abdulmuiz hoca gelsin kinamak kufur mu değil mi ne diyecek bakalim. Kufur demek sonsuza dek cehennem demek.
Ortada bu kadar delil varken kimsenin sözü ile hakk batıl olmaz ! Ibn teymiyye Allah ve Rasûlu nu bırakıp ta fulan söyle dedi diye delil getiren ne büyük günah islemistir

hebbit kerrih Çevrimdışı

hebbit kerrih

İyi Bilinen Üye
Site Emektarı

Ortada bu kadar delil varken kimsenin sözü ile hakk batıl olmaz ! Ibn teymiyye Allah ve Rasûlu nu bırakıp ta fulan söyle dedi diye delil getiren ne büyük günah islemistir
Akhi abdulmuiz hoca hevasindan mi konusacak? Neden boyle diyorsun.

E Çevrimdışı

Ebu Musenna Tanzim

Banned
Selamun Aleykum we Rahmetullah, kardeşler bu cehalet meselesi çok karışık bir mesele ben daha işin içinden çıkamadım , meseleyi konuyu bilenlere bırakmak gerek, lütfen biraz sabredelim, kesin birşey söylemeyelim.
Axi cehalet meselesi gayet açık sehitruhu kanalına gir youtube da veya selef01 âlimlee anlatıyor

İ Çevrimdışı

İbn Muhammed

الله اكبر و العزة الله
İslam-TR Üyesi
Axi cehalet meselesi gayet açık sehitruhu kanalına gir youtube da veya selef01 âlimlee anlatıyor
Bahsedilen durum bu zaten kardeşim. Yani Bazı ortamlarda müslüman olduğunu söyleyen zatların 'Bunun islamda yeri yoktur. Her terör saldırısı gibi bunu da kınıyoruz.' vb. gibi yorum getirmeleri, vesselam. Konu bilmeyen için çetrefilli bilenlere sorduk bir kardeşimiz delillerini getirdi Abdulmuizz Hoca ne diyecek bakalım. Birbirimizi kırmayalım hepimiz müslümanız elhamdülillah.

A Çevrimdışı

ahmet ömer

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi

yok yok o manada söylemedim bana görede maslhat önemli değil iyi yapmışlar ama böyle düşünen cahillerde var onlar saldırıdan dolayı değil baskıdan dolayı eylemi hatalı gören bazı cahiller var onlar için dedimki bana görede çok yanlış bir görüş bu cahillerin görüşü tekrar diyorum bende seninle aynı görüşteyim bu kafirler geberttiği için kınayan küfre düşer Mazallah

E Çevrimdışı

Ebu Musenna Tanzim

Banned
Ben bunu dedim mi kardeşim zan in cogu haramdır hakk olan alimlerin sozune ters konusan kimsenin sözüne itibar etmeyiz nefis yapmaya gerek yok deliller birçok ve açıktır kişi dinini ogrenmiyorsa mazeret i yoktur yukarda deliller sıralı

E Çevrimdışı

Ebu Musenna Tanzim

Banned
yok yok o manada söylemedim bana görede maslhat önemli değil iyi yapmışlar ama böyle düşünen cahillerde var onlar saldırıdan dolayı değil baskıdan dolayı eylemi hatalı gören bazı cahiller var onlar için dedimki bana görede çok yanlış bir görüş bu cahillerin görüşü tekrar diyorum bende seninle aynı görüşteyim bu kafirler geberttiği için kınayan küfre düşer Mazallah
Bunun hükmünü bilmiyorum axi ama baskı vardı hep olacak Allah svt onlardan olmadıkça razi olmazlar diyor bu konu da curuyor Allahualem

hebbit kerrih Çevrimdışı

hebbit kerrih

İyi Bilinen Üye
Site Emektarı
Üyeleri karşı karşıya getirmeyin hebbit akhi ... abdulmuiz hocaya söylenen bir laf yok
Ben abdulmuizz hoca gelsin cvp versin dedim. Rasulullahi birakip falan soyle dedi filan boyle dedi dennez dedi kardes bana. Ben de abdulmuiz hoca da delille.konusacaktir dedim hevesinden konusacak degil dedim. Bu uyeleri karsi karsiya getirmek olarak algilandiysa k.bakmayin.

E Çevrimdışı

Ebu Musenna Tanzim

Banned
Ben abdulmuizz hoca gelsin cvp versin dedim. Rasulullahi birakip falan soyle dedi filan boyle dedi dennez dedi kardes bana. Ben de abdulmuiz hoca da delille.konusacaktir dedim hevesinden konusacak degil dedim. Bu uyeleri karsi karsiya getirmek olarak algilandiysa k.bakmayin.
Axi sorun yok in sa Allah bu kadar çok delil varken karşıtı birsey yoktur önce hükmünü sonra hükmü yapanlar ile alay etmenin hükmünü verdim yukarda oku in sa Allah

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
Üst Ana Sayfa Alt