Neler yeni
İslami Forum, Dini Forum, islami site, islami sohbet, radyo, islami bilgiler

İslam-tr.org'a hoş geldiniz! Hemen üye olun ve kendi konularınızı, düşüncelerinizi paylaşarak bu platforma katılın. Oturum açtıktan sonra, İslam dini, tarih ve güncel konularla ilgili paylaşımlarda bulunabilirsiniz.

Devlet-i Âliyye

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
C Çevrimdışı

cihad_38

Üye
İslam-TR Üyesi
Müşrik dediğin (estağfirullah) 623 sene küffarla çarpıştı. Sen ne yaptın klavye mücahidi?
siteden edindiğim kanaate göre yazdım.internet ortamında en çok bu sitede gördüm klavye mücahidlerini.
klavye başından cihad çok kolay,istediğin gibi kılıç sallayabiliyorsun.''sen ne yaptın klavye mücahidi?'' ne güzel bir soru; evet, hiç bir şey yapmadım,ama hiç birşey yapmayan 96632 kişiden biriyim.

A Çevrimdışı

asrinsirri

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
kısaca şöyle diyebiliriz,Şeyh Edebâli, Ahmet Yesevî Hazretleri'nin Uzakşark'ta yetiştirip, mürşid, muallim, mübelliğ olarak Batı Türklüğüne gönderdiği Horasan erenleri zincirindendir. Osman Bey, Şeyh Edebâli Hazretleri'ni sık sık ziyaret eder, onun tatlı sohbetlerini dinlemekten çok zevk alırdı.mürşidine sıkıca bağlı bir sufi idi.
Edebâli Hazretleri, Allah'ın kendisine bildirmesiyle biliyordu ki; Osman Bey'in kuracağı devlet, teslim dînini tüm dünyaya yaymak için yaşayacak, âleme nizam verecek, Allah için savaşacaktı. Bu devletin temelini atma vakti geldiği zaman, Edebâli Hazretleri mübarek eliyle bizzat Osman Bey'e kılıç kuşattı ve Osman Bey adına okunan ilk hutbenin besmelesini de kendisi çekti.
şöyle de denebilir;osmanlının kurucusu bir mürşide bağlı ve tasavvuf ehli idi.tasavvufcuların hepsi himmete,rabıtaya,tevessüle itibar ettiği için bir müşrikin kurduğu imparatorluk kuruluştan hatalıdır.
yanlış mıyım?

Yuhh ! Biraz insaf yahu, nasıl müşrik kuruyor Osmanlıyı ? Allahtan Kork ! sen istanbulu feth eden Fatih Sultan Mehmed 'e müşrik demiş oluyorsun, hadis-i şerif e layık olan komutana... Konuşmalarınızı düşünerek yapın... Selamun Aleykum...

Islam85 Çevrimdışı

Islam85

Yeni Üye
İslam-TR Üyesi
bu tarz bir soru ile konu açanın lafı nereye getireceği belli idi.... sizleri bu şahsı adam yerine koyup cevap yazmama konusunda uyarmıştım da neyse... o senin söylediğin lafa çok güzel bir cevap var ama islamımın verdiği trbiye buna müsade etmiyor....

Bak ben seni adam yerine koymadığım halde cevap yazıyorum.Demek ki bazen gerekiyormuş.Hangi lafıma çok güzel bir cevabın var?

ibnikayyim Çevrimdışı

ibnikayyim

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
bu arada şunu da belirtmek isterim ben osmanlıya baştan sona karşı olan biri değilim... Konunun ASABİYET ci bir uslupla açıldığını ve Asabiyetin şeytanın bir sünneti olduğunu bildiğim için kardeşlerimi uyardım...

Islam85 Çevrimdışı

Islam85

Yeni Üye
İslam-TR Üyesi
Mübarek ceddime karşı duracaksın kızınca ben şeytana uymuş olacağım?!

C Çevrimdışı

cihad_38

Üye
İslam-TR Üyesi
Yuhh ! Biraz insaf yahu, nasıl müşrik kuruyor Osmanlıyı ? Allahtan Kork ! sen istanbulu feth eden Fatih Sultan Mehmed 'e müşrik demiş oluyorsun, hadis-i şerif e layık olan komutana... Konuşmalarınızı düşünerek yapın
o zaman ben yanlış bilgilendirildim öyle mi ? bir mürşide intisab edip ona bağlanmak,o mürşidden himmet istemek,rabıta yapmak şirk değil miydi? en azından sitede böyle yazıyor.
Şeyh Edebâli, Ahmet Yesevî Hazretleri'nin Uzakşark'ta yetiştirip, mürşid, muallim, mübelliğ olarak Batı Türklüğüne gönderdiği Horasan erenleri zincirindendir. Osman Bey, Şeyh Edebâli Hazretleri'ni sık sık ziyaret eder, onun tatlı sohbetlerini dinlemekten çok zevk alırdı.mürşidine sıkıca bağlı bir sufi idi.
osmanlının kurucusu osman bey ise kendisi sağlam bir tasavvuf ehlidir,
şeyh edebali ahmet yesevinin halifesidir,ahmed yesevi yusuf hamedaninin talbesi ve abdulhaliki gücdüvaninin talebesidir. daha uzatmaya gerek yok,
hepside rabıta yapmış, hatme-i hacegan yapmış,hepside kalb zikri yapmıştır.
sitede rabıta şirk,hatme-i hacegana reddiye mevcuttur okuyunuz.siteden edindiğim bilgilere dayanarak
şöyle de denebilir;osmanlının kurucusu bir mürşide bağlı ve tasavvuf ehli idi.tasavvufcuların hepsi himmete,rabıtaya,tevessüle itibar ettiği için bir müşrikin kurduğu imparatorluk kuruluştan hatalıdır.
yazmış bulunmaktayım.saygılar

Islam85 Çevrimdışı

Islam85

Yeni Üye
İslam-TR Üyesi
o zaman ben yanlış bilgilendirildim öyle mi ? bir mürşide intisab edip ona bağlanmak,o mürşidden himmet istemek,rabıta yapmak şirk değil miydi? en azından sitede böyle yazıyor. osmanlının kurucusu osman bey ise kendisi sağlam bir tasavvuf ehlidir,
şeyh edebali ahmet yesevinin halifesidir,ahmed yesevi yusuf hamedaninin talbesi ve abdulhaliki gücdüvaninin talebesidir. daha uzatmaya gerek yok,
sitede rabıta şirk,hatme-i hacegana reddiye mevcuttur okuyunuz.siteden edindiğim bilgilere dayanarak yazmış bulunmaktayım.saygılar

Senin itikadının temeli bu site mi?

A Çevrimdışı

asrinsirri

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
o zaman ben yanlış bilgilendirildim öyle mi ? bir mürşide intisab edip ona bağlanmak,o mürşidden himmet istemek,rabıta yapmak şirk değil miydi? en azından sitede böyle yazıyor. osmanlının kurucusu osman bey ise kendisi sağlam bir tasavvuf ehlidir,
sitede rabıta şirk,hatme-i hacegana reddiye mevcuttur okuyunuz.siteden edindiğim bilgilere dayanarak yazmış bulunmaktayım.saygılar
Senin yaşın kaçtır kardeşim ? ayrıca bir sorum olacak; sen tekfirci zihniyetinde misin ? nedir bu müşrik, kafir sözünün havada uçuşması ? OSMANLI'dan bahsediyoruz ve senin dediklerine bir bak, kurucusu müşrikmiş... o zaman osmanlıyı savunan şeyh zevahiri ya da osmanlıyı ecdadı olarak görenlerde müşrik ? Bu din işi anlaşılmadıkça, çoluk çocuğun önüne düştükçe biz biryere gelemeyiz... selamun aleykum...

C Çevrimdışı

cihad_38

Üye
İslam-TR Üyesi
Senin itikadının temeli bu site mi?
itikadımın temeli ehli sünnet vel cemaattir.sitede yazılan bilgilere aykırı birşey yazmış değilim.

Senin yaşın kaçtır kardeşim ? ayrıca bir sorum olacak; sen tekfirci zihniyetinde misin ? nedir bu müşrik, kafir sözünün havada uçuşması ? OSMANLI'dan bahsediyoruz ve senin dediklerine bir bak, kurucusu müşrikmiş... o zaman osmanlıyı savunan şeyh zevahiri ya da osmanlıyı ecdadı olarak görenlerde müşrik ? Bu din işi anlaşılmadıkça, çoluk çocuğun önüne düştükçe biz biryere gelemeyiz... selamun aleykum...
özür dilerim ama sitenin her yanında tasavufculara karşı reddiyeler mevcut değilmi?
rabıtanın şirk olduğunun kanıtları sitede bolca var?
her tasavvuf ehli bir mürşide bağlıdır? osmanlı padişahlarıda tasavvuf ehlidir.yanlış mıyım,
bana neden sardınız anlamadım. tasavvufa reddiye yazan paylaşımın altında kimsede osmanlı padişahlarıda tasavvuf ehlidir dememiş; osman beyin şeyhi şeyh edebali dir,fatihin şeyhi ak şemseddindir diyen olmamış. külliyen tasavvuf ehilleri şirk ile suçlanmış.şirk işleyene müşrik denmez mi?

S Çevrimdışı

seeartos

Üye
İslam-TR Üyesi
Osmanlı'nın temeli rabıta ile mi kuruldu,buna delilimiz yok.
Edebali rabıtaya inanıyormuydu, yada Osman bey.Kesin bir delil yok.
Osman Bey ve Edebali'yi temel alarak koca imparatorluğu müşrik devlet sayamayız.
Padişahların yanlışları? Tabiki vardır.
Ancak şu bir gerçektir, Osmanlı yüzyıllarca İslam'ın sancaktarlığını yapmıştır.
Cihaddan cihada koşan bir devleti kökten müşrikler cemiyeti ilan etmek kusurdur,hatadır.
Osmanlı'nın yanlışları (yada bireysel olarak padişahların yanlışları denmeli) ayrıca tartışılır ama benim kanaatimce hayırları hatalarından çoktur.

Islam85 Çevrimdışı

Islam85

Yeni Üye
İslam-TR Üyesi
Doğru ya,müşrik sevilmez.Bu ne tas bu ne hamam forum üyeleri.Bakın arkadaş nasıl arada kaldı.Açıklayın şimdi.Benim de aklımı kurcaladı.

A Çevrimdışı

asrinsirri

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
itikadımın temeli ehli sünnet vel cemaattir.sitede yazılan bilgilere aykırı birşey yazmış değilim.

özür dilerim ama sitenin her yanında tasavufculara karşı reddiyeler mevcut değilmi?
rabıtanın şirk olduğunun kanıtları sitede bolca var?
her tasavvuf ehli bir mürşide bağlıdır? osmanlı padişahlarıda tasavvuf ehlidir.yanlış mıyım,
bana neden sardınız anlamadım. tasavvufa reddiye yazan paylaşımın altında kimsede osmanlı padişahlarıda tasavvuf ehlidir dememiş; osman beyin şeyhi şeyh edebali dir,fatihin şeyhi ak şemseddindir diyen olmamış. külliyen tasavvuf ehilleri şirk ile suçlanmış.şirk işleyene müşrik denmez mi?
Fatih'in şeyhi, alimi, akıl hocası akşemsettindi evet, ve fatih şirk işledi öyle mi ? ALLAH SENİ İSLAH ETSİN... birbirimizle uğraşmaya devam edelim aynen böyle devam, hiç şaşmadan...

Islam85 Çevrimdışı

Islam85

Yeni Üye
İslam-TR Üyesi
Osmanlı'nın temeli rabıta ile mi kuruldu,buna delilimiz yok.
Edebali rabıtaya inanıyormuydu, yada Osman bey.Kesin bir delil yok.
Osman Bey ve Edebali'yi temel alarak koca imparatorluğu müşrik devlet sayamayız.
Padişahların yanlışları? Tabiki vardır.
Ancak şu bir gerçektir, Osmanlı yüzyıllarca İslam'ın sancaktarlığını yapmıştır.
Cihaddan cihada koşan bir devleti kökten müşrikler cemiyeti ilan etmek kusurdur,hatadır.
Osmanlı'nın yanlışları (yada bireysel olarak padişahların yanlışları denmeli) ayrıca tartışılır ama benim kanaatimce hayırları hatalarından çoktur.

Tarikatta rabıta vardır.

J Çevrimdışı

jihat fisabilillah

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
bir kere rabıta osmanlı zamanın da ne gezerdi.İkincisi gören de zannedecek ki bu tasavvuf denen şey islam gibi sistemdi düzenli tek parça bir şey.Yüz çeşit tasavvufçu var .Bir yerde okumuştum osmanlının kestiği tasavvufçunun haddi hesabı yok.Mesela bugünün tasavvufçuları yunus emre der dururlar ama şeyhülislam Ebu Suud yunus un şiirini yasaklar.

şunu acayip merak ediyorum tasavvufçular tarafından bu kadar önemli görülen rabıta ile ilgili bunun baş düşmanı olması gereken ibn teymiyye bu konuda bir satır yazmışmıdır

Islam85 Çevrimdışı

Islam85

Yeni Üye
İslam-TR Üyesi
Tek bir sözüm var.

Osmanlı denince ağız bükene
Tarihi karartıp fitne ekene
Yüz beden büyüktür boldur Osmanlı
Müslüman âleme yoldur Osmanlı .

C Çevrimdışı

cihad_38

Üye
İslam-TR Üyesi
bakın ben demiştim arıyorum diye,ilk mesajlarımda geçiyor bu sözüm;
tasavvuf ehli bir mürşide intisab etmişşe mürşidinin terbiye sistemine bağlanmış oluyormuş, ve terbiye edilebilmek için mürşide tam bağlanmak gerekiyormuş. dolayısıyle mürid tam manasıyle istifade için tam manasıyla itaat etmeli imiş.
okuduğum kadarıyla taa abdulhaliki gucduvani ve şahı nakşibendden beri yolun kaideleri belirlenmiş. ve eğerki bir padişah bir mürşide intisab etti ise kesinlikle rabıtada yapmıştır,hatme-i hacegan da yapmıştır,vird de yapmıştır.yolun olmazsa olmazıdır bunlar, şüphe etmeye padişahlar yapmış mı kanıt hani demeye lüzum bile yoktur.
kimse beni suçlamasın. şirk işleyene ne denir biri bana bunun cevabını yazsın.?

!sLaM4eVeR Çevrimdışı

!sLaM4eVeR

لا اله الا الله
Admin
Arkadaşlar bilip bilmeden, sözlerinizin nereye gittiğini hesap etmeden lütfen yorum yapmayın. Hesabını veremeyeceğiniz cümleleri söylememeniz hususunda uyarırım.

Islam85 adlı üye 3 gün süre ile uzaklaştırılmıştır.

Rabıta, tevessül konularımıza bakmak isteyen orada bakabilir, tüm linkler açık herhangibi sorunu olan linklerden devam etsin, osmanlı hakkında diyecek sözü olan kardeş islamı edebi musait olmayan lütfen diyeceğini edep dairesi içerisinde o linkden ya da özelden bana yaz.

Hala usûlu ile tartışmayı öğrenemedik, konu kilitlenmiştir.

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...