Neler yeni
İslami Forum, Dini Forum, islami site, islami sohbet, radyo, islami bilgiler

İslam-tr.org'a hoş geldiniz! Hemen üye olun ve kendi konularınızı, düşüncelerinizi paylaşarak bu platforma katılın. Oturum açtıktan sonra, İslam dini, tarih ve güncel konularla ilgili paylaşımlarda bulunabilirsiniz.

Çözüldü Devlete Ait Ormandan Meyve (Kestane, Armut, Elma , Ihlamur vb.) Toplamak Gulül Suçuna Girer mi ?

Ruh-ul Furkan Çevrimdışı

Ruh-ul Furkan

Üyeliği İptal Edildi
Banned
Selamün Aleyküm ;

Sık sık köyüme giden birisiyim. Köyümüzün neredeyse %80'i devlete ait (kamu malı). Yazın pikniğe gittiğimizde bu ormanlardan kurumuş odun toplayıp mangal yapıyoruz. Elmalarından ,armutlarından , kestanelerinden ,ıhlamurlarından vs. toplayıp tüketiyoruz. (Ticaretini yapmıyoruz, ihtiyacımız kadar toplayıp yiyoruz). Lakin bu araziler kamuya ait olduğundan 75 milyon vatandaşın hakkı var.

Bilindiği üzere gulül (kamu malını talan yada suistimal etme , kamuya ait maldan izinsiz bir şeyler alma) kebair günahlardandır ve kul hakkıdır. Vebali çok büyüktür.

Benim zihmini bulandıran , ruhumu daraltan konu ise ormanlardaki bu ürünlerden faydalandığımızda gulül suçu işlemiş olurmuyuz. Birkaç kişiye danıştım fakat ihtilaflı cevaplar aldım. Daha ehil birine danışmak şart oldu.

Abdulmuizz Fida Çevrimdışı

Abdulmuizz Fida

فَاسْتَقِمْ كَمَا أُمِرْتَ
Admin
Âleykum selam we rahmetullah;

Ormandan meyve toplamak, ganimetten çalmak / Gulûl suçu işlemek değildir. birbirinden farklı, alakasız konulardır.

Üst Ana Sayfa Alt