Neler yeni
İslami Forum, Dini Forum, islami site, islami sohbet, radyo, islami bilgiler

İslam-tr.org'a hoş geldiniz! Hemen üye olun ve kendi konularınızı, düşüncelerinizi paylaşarak bu platforma katılın. Oturum açtıktan sonra, İslam dini, tarih ve güncel konularla ilgili paylaşımlarda bulunabilirsiniz.

Doktordan Ziyade İman Doktorları Lazım Bizlere

T Çevrimdışı

tahkik

Yeni Üye
İslam-TR Üyesi
Kızım başını aç oku Allah affeder okuyup doktor hemşire öğretmen olup insanlara hizmet etmekte ibadettir diyenlere şöyle deyin:
ALLAH c.c “kapat” emrini vermişken… ben bu emre karşılık kendi cüzi irademle “aç” emrini ellerime nasıl veririm. ben fetva makamında değilim?... İslam insanların kendi mantıklarına göre yaşanamayacağına göre?... peki ben bu kararı neye göre veririm. ALLAHIN onlardan gizlenmemi “FARZ” kıldığı saçlarımı kendim açarak nasıl teşhir ederim. allahın rahmeti sonsuz olduğu gibi gazabı da çetindir. Neden allahın hep rahmetine itimat edip güveniliyor da allahın gazabından kimse kaçınmıyor veya hesaba katmıyor. Sıradan bir amirin bile verdiği bir emri yerine getirmeyip küçük bir menfaate satmanın cezasını o amir belki işten atarak veya cezalandırarak verir aynen bunun gibi teşbihte hata olmasın allahı bunca nimetine itimat etmeyip, Kudretini küçümseyip, rahmetini inkâr eder bir tavırla onun emirlerini çiğneyip üç kuruşluk geçici zail menfaatlere satmanın elbette dehşetli ve çetin bir azabı ve cezası olacaktır.
Peygamber efendimiz hazreti Aliye diyor ki ya Ali senin elinle bir insanın imana gelmesi islamı tanıması üzerine güneşin doğduğu her şeyden daha hayırlıdır. Ahir zamanda peygamberinde ihbarıyla dinsizliğin dehşetli bir şekilde arttığı insanın imanın gömlek çıkarır gibi çıkardığı günahların ve küfrün sağanak gibi akıp yağmur gibi ıslanmayanın kalmayacağı bir zamanda yaşarken insanın sabah kâfir çıkıp akşama kâfir olacağı bir zamanda en büyük bir hizmet ve en büyük bir dava acaba milletin dünyasına mı hizmet etmektir yoksa o insanların imanların kurtulmasına ve imanlarının takviyesine çalışmak mı en büyük hizmettir. Şu perişan zamanda avare-i nevi beşer içinde hamisiz ve sahipsiz kalmış yani yani allahı unutmuş ve veya dünyanın cazibedarlığına aldanıp kulluğu unutmuş aciz ve miskin insanlar dünyanın sultanı olsalar kaç para eder.
Hizmet sadece insanların dünyasına mı olmalı herkes doktor olabilir herkes hemşire olabilir veya öğretmen olabilir bu meslekte gidenlerin ve gitmek isteyenlerin sayısı küçümsenmeyecek kadar çoktur insan her an her yerde bu mesleklerde giden insanlardan ihtiyaç sahipleri hakiki manada medet bulabilirler. amma maddeperestliğin dünya mal ve sevgisinin cazibedar hayatın büyüsüne ve ihtişamının artığı küçük lezzet ve menfaatlere imanın ve dinin feda edilebildiği veya satıldığı bu ahir zaman cezbesine nefsi emaresinin önderliğinde kendini kaptırıp benliğini, kişiliğini ve şerefini onurunu, iffetin,i namusunu kaybeden ve kaybetmek üzere olan milyonlarca insanın ve manen hasta olan ve maharetli bir hekime muhtaç olan o maddi doktorların dahi muhtaç olduğu o manevi kuvveti ve hakiki saadeti ve dini tesis edecek ihya edecek kalplerde yeşertecek kalbin ruhun ve aklın müziç yaralarına merhem ve tiryak olacak iman doktorlarına ihtiyacı varken maddi hastalıklar olan ve sadece insanın dünyasına ilişen onu bozacak olan hastalıkların çaresini dağıtıp o insanlara yine allahın izniyle sadece dünyada geçici bir ferahlık ve sürur veren yaptıkları hayırlar sadece küçük bir dairede kalan ve sadece o hasta insanların dünyasına hizmet olan küçük daire dışına çıkmayan bir hayır yapan doktorun mesleği mi daha kutsidir yoksa dinsizlik asrında insanların küfrün ve sefahatin günahların karşısında duramayıp imanın kaybetme tehlikesi geçirdiği ve ebedi bir helakete ebedi bir cehenneme gitmesini sebep olan helaketler ve felaketler asrının sefih medeniyetinin karşısında durup insanın en büyük davası olması gereken kabre imanlı gidip gitmemek davasına hizmet etmek için dini en mükemmel bir şekilde öğrenip imana hizmet ederek o hastalıklı insanların kalb ruh ve nefislerin tezkiye terbiye etme mesleği olan iman doktorluğunu yapma vazifesi nereye bir adamın imanına hakiki manada vesile olup yani onun imanın taklitten kurtarıp tahkik yapıp o insanın imanına vesile olup peygamberimizin sözüyle güneşin üzerine doğduğu her şeyden hayırlıdır diyerek imana hizmetin ne büyük bir hayır olduğunu göstererek bir insanın imanına hizmet ederek ona ebedi bir sürur ve gençlik güzellik saadet kazandırmakla hiç bir şeyin bu hayırdan büyük olmayacağını gösteriyor. İman doktoru olanlar insanlara ebedi ferah kazandırıyor diğeri olan dünyevi doktorluk ise sadece dünyalık küçük bir bir ferahlık veriyor.birinin sevinci ebedi birininki ise sadece dünyevi ve geçici.
Hem Okumanın en mühim gayesi allah rızası olmalı,üniversitelerde okumanın neticesi sadece öğretimdir eğitim yoktur.bir insanın okuduğu bölümle mesleği ile ilgili bilgilerden ibarettir.toplum hayatını düzenleyen ahlak ve din kurallarından mahrumdur üniversitelerdeki bu eğitim..laik sistemin üniversitelerinin kapısı önünde durupta eğitim hakkımızı engellemeyin deminin hiç bir mantığı yoktur.çünkü üniversitelerin profları doçentleri dekanları ahlak ve dinden mahrum olmaları sebebiyle eğitime muhtaç. allah rızasına uymuyan okulda okuyup zalim ve kafirlerin dinsiz kanunlarına boyun eğmeye kendini mecbur görüp,kadiri mutla olan allahın emrine karşı mecburiyet görmeyip emirlerini çiğnemenin insanı şirke küfre götürebileceğini şu ayet ihtar ediyor.allahın ayetleri uccuza satmayın.
Hem imana kurana hizmet etmenin şartı sadece üniversite okumak değilki.öyle imanlı bayanlar varki yüz tane üniversite mezunu bayanı her konuda susturacak ilime sahipler.okuyun ama tefsir,akaid,kelam,fıkıh,ilmihal,hadis ilmi okuyun,bu ilimlere üniversiteye gitmeden sahip olan kadın erkek alimlerle dolu memleketimiz.tebliğin yeri sadece üneversiteler değildir.insan önce tebliğe ailesi ,akrabası komşusu mahallesi şehri gibi dairelerden başlamalıdır.bu daireleri bırakıp üniversite kapılarında sadece tebliğe kendini memur bilmemeli.yok sadece dünyanın üç kuruşluk mevki makam alkış teveccühe para ve yalancı rahatına dini değişip satanlara diyecek bir sözümüz yok kuranın ihtar ve tehditlerine kulak asmadan başını açarak erkeklerle ayını ortamda okuyanlar bizim nasihat ve sözlerimize ne kıymet verebilirlerki.benim yaptığım sadece konuşan hakikate katiplik yapmaktan ibarettir.yazdıklarımın içine nefsim karışmışsa hakkınızı helal edin.M.KAKÇA
 
meyyit Çevrimdışı

meyyit

Aktif Üye
İslam-TR Üyesi
EMEĞİNE SAĞLIK....BENCEDE İMAN DOKTORLARI LAZIM BİZE HZ.EYÜP (A.S) MİSALİ AMA TEKFARK ONUN YARALARI DIŞINDA BİZİMKİLERSE İÇİMİZDE.. DIŞIMIZI İÇİMİZE ÇEVİRSELER ONDAN DAHA HASTA OLDUGUMUZ ORTAYA ÇIKACAK...İMAN DOKTORLARINA İHİYACIMIZ VAR HEMDE ACİLEN..
 
samanpan Çevrimdışı

samanpan

.
Site Emektarı
meyyıt ' Alıntı:
EMEĞİNE SAĞLIK....BENCEDE İMAN DOKTORLARI LAZIM BİZE HZ.EYÜP (A.S) MİSALİ AMA TEKFARK ONUN YARALARI DIŞINDA BİZİMKİLERSE İÇİMİZDE.. DIŞIMIZI İÇİMİZE ÇEVİRSELER ONDAN DAHA HASTA OLDUGUMUZ ORTAYA ÇIKACAK...İMAN DOKTORLARINA İHİYACIMIZ VAR HEMDE ACİLEN..
bulamadın mı kendine bi iman doktoru şimdiye kadar ???
 
meyyit Çevrimdışı

meyyit

Aktif Üye
İslam-TR Üyesi
sAmAnpAn ' Alıntı:
meyyıt ' Alıntı:
EMEĞİNE SAĞLIK....BENCEDE İMAN DOKTORLARI LAZIM BİZE HZ.EYÜP (A.S) MİSALİ AMA TEKFARK ONUN YARALARI DIŞINDA BİZİMKİLERSE İÇİMİZDE.. DIŞIMIZI İÇİMİZE ÇEVİRSELER ONDAN DAHA HASTA OLDUGUMUZ ORTAYA ÇIKACAK...İMAN DOKTORLARINA İHİYACIMIZ VAR HEMDE ACİLEN..
bulamadın mı kendine bi iman doktoru şimdiye kadar ???
:buneya :buneya :buneya :buneya
 
Benzer konular Forum Tarih
A İlmi Munâzaralar 1 2K

Benzer konular

Üst Ana Sayfa Alt