Neler yeni
İslami Forum, Dini Forum, islami site, islami sohbet, radyo, islami bilgiler

İslam-tr.org'a hoş geldiniz! Hemen üye olun ve kendi konularınızı, düşüncelerinizi paylaşarak bu platforma katılın. Oturum açtıktan sonra, İslam dini, tarih ve güncel konularla ilgili paylaşımlarda bulunabilirsiniz.

Dr Hani es Sibai: IŞİD Haçlı Devleti Mi?

Ö Çevrimdışı

Ömer Hattab

Üyeliği İptal Edildi
Banned
hani-es-sibai-isid-hacli-devleti-mi.jpg

IŞİD'a yönelik bölge istihbaratlarının ve Suud güdümündeki İslami grupların yönlendirilerek girdiği tasfiye operasyonuna Makrizi Tarihi Araştırmalar Merkezi Müdürü ve Mısır Sünni Hareket Genel Sekreteri Dr. Hani Es Sibai tepki gösterdi. Sibai Irak Şam İslam Devleti hakkındaki eleştirilere maddeler halinde cevap vererek, ihtilaf çıkmasının önüne geçilmesi gerektiğini belirtti.

Makrizi Merkezi Müdürü ve Mısır Sünni Hareket Genel Sekreteri Dr. Hani Es Sibai, Irak Şam İslam Devleti'ne destek verdi.

Londra'da bir mescitte verdiği hutbede konuşan Dr. Es Sibai, eleştirilerin yersiz olduğu ve mesnetsiz eleştirilerin fitne çıkardığını belirtti. Ayrıca İslami medyaya da çeşitli mesajlar verdi.

İşte Dr. Hani Es Sibai'nin açıklamaları ve video kaydı:

Bazıları öyle tasavvur oluşturuyor ki sanki Devle (IŞİD) bir haçlı devletidir! Sanki onlar haç sancağı kaldırmışlar. Bu kin neden? Bu nefret neden? Ebu Fatih Muhammed Cevlani sağolsun, bütün bunlara nokta koyacak bir konuşma yaptı. (Nursa'nın emirinin el Cezire'ye verdiği röportajı kastediyor.)

Allah'tan da dilediğimiz budur zaten.

Bazı yazarlar var; onlar oturup beklerler ki, Delve (İslam Devleti) yanlış bir şey yapsın da hemen aleyhlerine kullansınlar! Bu yazarların çoğu Irak ve Suriye dışında oturan yazarlardır.

Özellikle onları kastederek şöyle söylüyorum: Büyüyen bu cihad konusunda Allah'tan korkun! Bu gençler konusunda da Allah'tan korkun.

Bu yazarları okuyunca görüyorsun ki, açıkca başka bir cemaate meylediyorlar. Sanki onların avukatlarıymış gibi. (Burada Allahu a'lem, Nusra , Ahraruş Şam ve diger İslamcılık iddiasındaki grupları savunup Devle'ye saldıranları kastediyor.)

Cevlani şöyle diyor: "Biz bir aileyiz." Sizse öyle konuşuyorsunuz ki, sanki onlar düşman. Bir ailede, o aile üyeleri arasinda sorunlar oluşabiliyor. Problemsiz aile yoktur. Ortamı yatıştırmaktan varken iyice kızıştırmayın zira her iki tarafta kafirlere karşı sürekli çatışma meydanlarındalar. Sizler ortalığı kızıştırırsanız, bazıları birbirini öldürebilir.

Ey yazarlar! Öyleyse neden ateşi alevlendiriyorsunuz? Ey Irak ve Suriye dışındaki yazarlar! Bu cihad cemaatlerine konusunda Allah'tan korkun. Ey yazar kardeşim! Onlara nasihat et, insaflı ol ve onlar uygun birşey yapmazlarsa sabırlı ol. (Burada Allahu a'lem, İslamcı siteleri ve diğer haber organlarını da kastediyor.)

Bazı Şeyhler (alimler) var. Bir görüyorsun ki herhangi bir cihad cemaati ismi vererek konuşuyor, tartışıyor ve hemen celalleniyorlar... Ya şeyh (tüm alimlere sesleniyor) hemen celallenme, belki senin zan yaptığın olay düşündüğün gibi değildir, belki meseleyi tafsilatlı incelediğince bilmediğin konuları öğreneceksin. Öyleyse bu aceleniz nedendir?

İşin aslını araştırınca göreceksiniz ki abartılan meselelerin altında hep şahsi meseleler var. Yani, cemaatte ki bir şahsın yaptığı işi genele maletmek, hele ki o cemaatin emirine maletmek... Bunu neden yapıyorsunuz?!

Ey kardeşlerim! Bu cihad öyle kolay bir iş değil. Allah (Subhanehu ve Teala) diyor ki: "Sevmediğiniz halde cihad size farz kılındı." Kolay değil tabi, nefisler zorlanıyor ve yoruluyor... Tüm bunları dikkate alacaksın. Yani adam Amerika'da, İngiltere'de, Arabistan'da veya Avrupa'da rahat ortamda yaşıyor. Sonra aniden cihada geliyor. Hemen ortama alışamıyor. Biraz ortama uyum sağlamasını bekleyeceksin. Öyle hemen olmaz...

Havadan bomba yağıyor, mermiler havada uçuşuyor, şurada uyu, şuraya git, şuna dikkat et, şu saatte uyu, şu saatte uyan vesaire... Öyle kolay mı sanıyorsun? İnsan nefsi buna hemen alışamıyor tabi. Belirli bir zamana ve nefsin terbiyesine ihtiyaç var.

Irak Şam İslam Devleti hakkında Allah'tan korkun. Size susmak düşer. Hepiniz susun ve sabredin. Devle'ye bu nefret neden? Biri gelmiş bana diyor ki, hocam Devle'den biri bana sosyal paylaşım sitelerinin birinde küfür etti. Ona dedim ki: bak kardeşim, sana küfür eden ve senin söven kişi Şeyh Ebu Bekir Bağdadi mi? Yoksa Ebu Muhammed Adnani mi? Yoksa Devle'nin mes'ul emirlerinden biri mi?

Sana söven belki de bir ajan yada bir fitnecidir! Kendini Devle'ye nispet ederek sana sövüyordur nerden biliyorsun? Belki o adam mücahidler arasında fitne oluşturmak istiyordur. İşte bu durumda yapmamız gereken böyle kardeşlerimizin arasını ıslah etmektir.

Hergün onları birbirine düşüren haberler yaparar kimse ıslah edilmez. Nereden biliyorsunuz, belki onlar yeniden birleşecek? Savaş rahatlayınca onlar bu meseleyi iyice gözden geçirir inşallah. İşte o zaman biz size diğeceğiz ki: kininizden ölün, geberin. (IŞİD'e düşmanlık edenleri ve fitnecileri kastediyor.)

Ayrıca şeytana bile biat edecek olan ama asla mücahidlere destek vermeyecek olan iki yüzlü medya ortalığı kızıştırmaya çalışıyor. Onlara çok dikkat edin.

yusuf Çevrimdışı

yusuf

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Ekli dosyayı görüntüle 3459

Irak Şam İslam Devleti hakkında Allah'tan korkun. Size susmak düşer. Hepiniz susun ve sabredin. Devle'ye bu nefret neden? Biri gelmiş bana diyor ki, hocam Devle'den biri bana sosyal paylaşım sitelerinin birinde küfür etti. Ona dedim ki: bak kardeşim, sana küfür eden ve senin söven kişi Şeyh Ebu Bekir Bağdadi mi? Yoksa Ebu Muhammed Adnani mi? Yoksa Devle'nin mes'ul emirlerinden biri mi?

Sana söven belki de bir ajan yada bir fitnecidir! Kendini Devle'ye nispet ederek sana sövüyordur nerden biliyorsun? Belki o adam mücahidler arasında fitne oluşturmak istiyordur. İşte bu durumda yapmamız gereken böyle kardeşlerimizin arasını ıslah etmektir.

Hergün onları birbirine düşüren haberler yaparar kimse ıslah edilmez. Nereden biliyorsunuz, belki onlar yeniden birleşecek? Savaş rahatlayınca onlar bu meseleyi iyice gözden geçirir inşallah. İşte o zaman biz size diğeceğiz ki: kininizden ölün, geberin.

Ayrıca şeytana bile biat edecek olan ama asla mücahidlere destek vermeyecek olan iki yüzlü medya ortalığı kızıştırmaya çalışıyor. Onlara çok dikkat edin.

....................................... Nereden biliyorsunuz, belki onlar yeniden birleşecek? Savaş rahatlayınca onlar bu meseleyi iyice gözden geçirir inşallah. İşte o zaman biz size diğeceğiz ki: kininizden ölün, geberin.

vallahi ben umutla bunu demeyi bekliyorum ...

bu ummet neleri gordu Allah swt Aise annemizi (Ali ra ile olan sorunlardan dolayi) bize fitne kildi diyen sahabeleride biliyorum ...

vallahi bu kendine muslumanim diyen her sahsin sinavidir ...

HAMAS Çevrimdışı

HAMAS

İyi Bilinen Üye
Site Emektarı
DEVLE şuan sadece kendisinin olduğu bölgelerde var.Geçen yıl olduğu bütün bölgeleri terk etmiş durumda.Birlikte operasyona çıktığı Nusret,Ahrar,Ensar,Şukur vs. gruplarının olduğu hiçbir yerde artık yoklar.Benim öngörülerim ise DEVLE herkesin kendisine gelmesini bekliyor.Fakat hiçbir grup ona biat etmez.Bu sadece boşa bir beklenti olur.Kendisi de cemaat olarak kimseye gidip katılmaz.Sadece fert bazında kopmalar oluyor ve olmalar devam edecektir.Çünkü DEVLE'nin tekfir düşüncesi hariç vaad ettiği bütün islami değerleri diğer gruplar içlerinde barındırıyor.

İnşaallah müslümanlar desteklerini artırdıkça Suriye'den daha güzel haberler duyacağız.

Üst Ana Sayfa Alt