Neler yeni
İslami Forum, Dini Forum, islami site, islami sohbet, radyo, islami bilgiler

İslam-tr.org'a hoş geldiniz! Hemen üye olun ve kendi konularınızı, düşüncelerinizi paylaşarak bu platforma katılın. Oturum açtıktan sonra, İslam dini, tarih ve güncel konularla ilgili paylaşımlarda bulunabilirsiniz.

Çözüldü Dübür (makata) Pamuk Koymak Abdesti Bozar mı?

E Çevrimdışı

erczz

Üye
İslam-TR Üyesi
Esselamu aleykum. Allah haktan haya etmez, karışık cevaplar bulduğum bir sorum var inşaAllah cevaplarsınız.

1) Kadınların günlük beyaz akıntısı abdesti bozmaz diyen alimler var. Peki devamlı ilaç kullandığı için sarı renkte akıntısı gelen bir bayanında abdesti bozulmaz mı yoksa necis midir? Korunması vacip midir?

2) Asım Uysal aşağıdaki paylaşacağım yazıda dübüre pamuk koymanın abdesti bozacağını mı söylemiş yoksa koyulan pamuk ancak çıkarsa bozar mı demiş anlayamadım. Özetle ; ben akıntımı önlemek için büyükçe pamuk koyamam mı yani? Öne koyuluyorda arkaya fıkıhta koyulmuyor mu? Akıntı çoksa ne yapılacak? Şu sorularıma delillerle bir cevap versen çok mutlu olacağım abiiiii. Ne yapmam gerek işin içinden çıkamadım.

Ekli dosyalar

• Screenshot_2018-05-25-21-45-46-1.png
    Screenshot_2018-05-25-21-45-46-1.png
    126.9 KB · Görüntüleme: 521
Abdulmuizz Fida Çevrimdışı

Abdulmuizz Fida

فَاسْتَقِمْ كَمَا أُمِرْتَ
Admin
Âleykum selam we rahmetullah ;

C 1- "Kadınların cinsel organlarından gelen devamlı akıntı, kan olmadığı sürece ay hali ile ilgili olamaz. Beyaz, sarı vb. renklerdeki akıntılar, organın dışına çıktığı, kilota bulaştığı zaman abdest bozulur. Eğer organın çıkışını tıkayan bir nesne kullanılırsa, gelen akıntı veya bunun ıslaklığı tamponun, tüpün, pamuk yumrusunun dışına çıkmadıkça, dışardan bakıldığında görülmedikçe abdest de bozulmaz. Eğer akıntı bir namaz vaktinin tamamında (abdest alp namaz kılmaya yetecek bir sürede kesilmeksizin), diğer vakitlerin de bir kısmında bulunmak suretiyle hep devam ediyorsa kadın özürlü sayılır ve bu durumda, her namaz vaktinde bir kere abdest alır ve bu vakit içinde akıntı -dışarı çıksa bile- abdesti bozmaz, onunla -akıntı bulaşmış giysi çıkarılarak- istendiği kadar namaz kılınır; sonraki namazın vakti girince abdest bozulmuş olur ve yeniden alınır."

Hayız Kanının Başlaması ve Kesilmesi:

1. Hayız Kanının Başlaması:
Hayız görmenin mümkün olduğu zamanda, siyah renkli, koyu ve pis kokulu ilk kanın çıkmasıyla anlaşılır.

2. Hayız Kanının Kesilmesi:
Hayzın bitmesidir. Bu, kanın, sarı ve bulanıklığın kesilmesiyle anlaşılır. Bu iki şekilde gerçekleşir;

a) Kuruluk: Rahîme konan hayız bezinin veya petin kuru çıkmasıdır.

b) Beyaz Kireç Gibi Lekesizlik: Hayzın kesilmesiyle birlikte rahimden çıkan beyaz sudur.

Aişe (radıyallahu anhâ)'nın mevlâsı/azatlısı anlatıyor; 'Hanımlar, Mûminlerin annesi Aişe'ye, hayız kanından sarılık bulunan durulmuş pamuk gönderir ve 'o halde iken namaz hakkında sorarlardı.
Aişe (radıyallahu anhâ) onlara; 'hayız bezinizi kireç gibi lekesiz görünceye kadar acele etmeyiniz' derdi.
Bu sözüyle hayızdan temizlenmeye kastederdi.
(Mâlik, 59; Buhârî, tâ'lik yaparak rivayet etmiştir Feth, 1/420; Abdurrazzâk, 1/302; senedinde zayıflık vardır. Ancak Dârimî'de şahid'i vardır. 1/214; Beyhakî, 1/337. Böylelikle sahih derecesine ulaşmaktadır. -Allah en iyi bilendir-.)

Hayızdan Temizlendikten Sonra Görülen Sarılığın ve Bulanıklığın Hükmü:

Sarılık ve bulanıklık, kadının gördüğü akıntıdır. İrin gibi sarılık üzerine çıkmıştır. Hayız kanının kesilmesinden veya kuruluktan sonra görülen sarı veya bulanık akıntı hayız sayılmaz. Bu durumda kadın temizlenmiştir, namaz kılabilir, oruç tutabilir ve eşiyle ilişkiye girebilir.
Ummu Atiye (radıyallahu anhâ) anlatıyor; '(temizlendikten sonraki) bulanıklığı ve sarılığı hayızdan saymazdık.
(Ebû Dâvûd, 307; Nesâî, 1/186; İbni Mâce, 647; vdğ. Hadiste parantez arasında zikredilen fazlalık, hadisin metnine ait değildir. Bilakis hadisin içeriğinden anlaşılan manadır. Bu fazlalık olmadığı halde İmam Buhâri rahimehullah bab/konu başlığı olarak zikretmiştir.)

C 2- Makata / dübüre sokulan pamuk gibi harici bir madde dışarı çıkmasa da yahud dışarı çıktığında pislenmemiş olsa bile abdest bozulmuştur. Çünkü makata yerleştirilen pamuk bağırsağa ulaşmıştır, bağırsağa ulaşması sebebiyle bağırsak da pislik yuvası olduğundan otomatikmen abdest bozulmuş olur velev ki madde dışarı çıkmamış olsun.

İlgili Konu:

Kadından Gelen Beyaz Akıntı Abdesti Bozar mı?
https://www.islam-tr.org/konu/kadindan-gelen-beyaz-akinti-abdesti-bozar-mi.45100/

E Çevrimdışı

erczz

Üye
İslam-TR Üyesi
Subhanallah , demek istediğim pamuğu daha uzun tutup ön ve arkayı kaplayacak şekilde korumaktan bahsetmiştim. Bu şekilde olan dahi de mi bozuyor ? Ve eğer bozuyorsa ben bunu öğrenmeden önce inanılmaz çok namaz kıldım o halde. O kitabı okuyunca gördüm ve sadece ferce koymaya başladım fakat akıntı çok olduğu için iyi koruyamıyor. Böyle bile olsa sadece ön tarafa koymaya devam mı etmeliyim? Ve diğer sürüyle namazlarım , subhanallah , kaza mı etmeliyim? Rabbim seni korusun , senden razı olsun abi , Allahumme amin.

Abdulmuizz Fida Çevrimdışı

Abdulmuizz Fida

فَاسْتَقِمْ كَمَا أُمِرْتَ
Admin
Subhanallah , demek istediğim pamuğu daha uzun tutup ön ve arkayı kaplayacak şekilde korumaktan bahsetmiştim. Bu şekilde olan dahi de mi bozuyor ?
Sadece cildin üstünü kapatıyorsa bir sakınca yoktur. Benim yukarıdaki cevabım ise duburun içine bir (bez, pamuk) madde koyulması durumundadır. Sizin ilk sualinizde "paylaşacağım yazıda dübüre pamuk koymanın abdesti bozacağını mı söylemiş yoksa koyulan pamuk ancak çıkarsa bozar mı demiş anlayamadım" demenize binaen eğer içine konuluyorsa durum budur.
Paylaştığınız yazıda dübürün içine pamuk sokulmasından (batırılması) ve çıkmasından bahsedilmektedir. Bu yazıya binaen yazdım. Sizin tatbikiniz, içine değil de üstüne konulması durumunda sıkıntı yoktur.