Düşündürücü & Güzel & Sözler

Bilge Yılmaz

Üye
İslam-TR Üyesi
Dövüş ustası olanlar öfkelenmezler, kazanma ustası olanlar korkmazlar, akıllılar dövüşmeden kazanır, cahiller kazanmak için dövüşürler.


Savaş için en güçlü olduğunuzda, kendinizi güçsüz gösterin; kuvvetlerinizi harekete geçirirken, hareketsizmiş gibi durun; düşmana yaklaştığınızda uzakta olduğunuz izlenimi verin; uzakta oğlunuzda da burnunun dibinde olduğunuz izlenimi verin. Tüm savaşlar aldatmacadır.

Size zafer getiren bir taktiği bir daha tekrarlamayın. Ancak, metotlarınızı koşullara göre gerekli değişiklikleri yaparak sürdürebilirsiniz.

Belirgin bir anlaşma ile birlikte gelmeyen barış önerileri tuzak belirtisidir.

İnsan doğası gereği zora düşmedikçe yeteneklerini sonuna kadar kullanmaz.

Düşman ordusunu kuşattığında bir açık nokta bırak, bunalmış düşmanı fazla zorlama.

Zafer sizin ne yaptığınızı anlayamayan düşmanın hatalı taktikleri sayesinde gelecektir.

Savaş sanatının en faydalı kavramı, düşman ülkesini tümüyle, zarara uğratmadan ele geçirmektir. Yıkıp yakmanın kimseye faydası yoktur.

Üstün başarı düşmanın direncini savaşmadan kırmaktır.

Düşman cimriyse sen cömert ol, düşman sert ise sen yumuşak ol.

Savaşın ülke ve halkın üzerindeki maliyeti azaltmak için, öz kaynakların kullanılması yerine olanaklar ölçüsünde, akın edilen ülkenin kaynaklarının kullanılması gerekir.

Kan dökücülükten çok toplum psikolojisini anlamaya yönelmelidir. İnsanların hangi duygularla yönlendirilebileceğini anlama bu gücü kullanmayı arzulayanlar kadar bu güçten kaçınmak isteyenlere de büyük yarar sağlar.

Sun Tzu
 

Bilge Yılmaz

Üye
İslam-TR Üyesi
Modern toplumlarda insan, hasta olmaya, doktor kontrolüne, ilaç kullanmaya istekli kılınmaktadır. Gazetelerin magazin sayfalarında tıp, şarlatanlıklarla ortaya serilip durmakta, bu sayfaların tiryakisi haline gelen insanlar her gün kendilerinde yeni yeni hastalıklar keşfetmektedirler. Ve böylece hastalık olmadığı halde sürü halinde hasta insanlar imal edilmektedir. Bunun çok tabi sonuçlarından biri olarak insanlar akın akın sihirli küçük maddeciklere saldırmaktadırlar:

"Yani ilaçlara."

Cahit Zarifoğlu
 

Hakka-Davet

Üye
İslam-TR Üyesi
İlminle övünme, Şeytan'a bak!
Konumunla övünme, Firavun'a bak!
Malınla övünme, Kârun'a bak!
Rütbenle övünme, Hâmân'a bak!
Soyunla övünme, Ebû Leheb'e bak!
Allah katında üstünlük ve seçkinlik takvadadır!
 

Ahıskalı

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Hayr ve şer, fayda ve zarar Allah'a racidir, bu konuda Allah kimseyi kendisine ortak etmez.* (fi'l-haqiqa) kendisinden başka fail de yoktur.* Allah haber veriyor ki; zararın ve menfaatin maliki O'dur.*
 

Şu an bu konuyu görüntüleyenler (Kullanıcı: 0, Ziyaretçi: 1)

Üst Alt