Neler yeni
İslami Forum, Dini Forum, islami site, islami sohbet, radyo, islami bilgiler

İslam-tr.org'a hoş geldiniz! Hemen üye olun ve kendi konularınızı, düşüncelerinizi paylaşarak bu platforma katılın. Oturum açtıktan sonra, İslam dini, tarih ve güncel konularla ilgili paylaşımlarda bulunabilirsiniz.

e-sigara ve alkol

K Çevrimdışı

KERVANPOLAT

Yeni Üye
İslam-TR Üyesi
Merhaba,

Bu konu ile ilgili bir soru-cevap bulamadim:

Elektonik sigara icin kullanilan liquidlerin icinde (kutu uzerinda yazmasada) cok zaman alkol varmis. Sarhos yapan icecekler icindeki alkol ile aynimi bu alkol? Degil diyenlerde var. Bu konuda bilgisi veya tecrubesi olan varmi?

Bundan dolayi e-sigara kullanan, birde alkol kullanmis olurmu?

Ebu Tahir Çevrimdışı

Ebu Tahir

لا إله إلا الله
İslam-TR Üyesi
Merhaba,

Bu konu ile ilgili bir soru-cevap bulamadim:

Elektonik sigara icin kullanilan liquidlerin icinde (kutu uzerinda yazmasada) cok zaman alkol varmis. Sarhos yapan icecekler icindeki alkol ile aynimi bu alkol? Degil diyenlerde var. Bu konuda bilgisi veya tecrubesi olan varmi?

Bundan dolayi e-sigara kullanan, birde alkol kullanmis olurmu?
Merhaba

Ebu Tahir Çevrimdışı

Ebu Tahir

لا إله إلا الله
İslam-TR Üyesi
Evet, merhaba.

Chat odası değil burası.

Yukardaki konu ile ilgili bir cevap veya yarum yazman gerekiyor, forum var oluş gayelerenden en önemlilerinden biri bu özellik.
Evet burası bir “chat odası” değil aksine İslami bir forum.biz müslümanlar birbirimize aynı chat odlarındaki gibi “merhaba “ diye selam vermiyoruz..

ez-Zehebî Çevrimdışı

ez-Zehebî

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Evet burası bir “chat odası” değil aksine İslami bir forum.biz müslümanlar birbirimize aynı chat odlarındaki gibi “merhaba “ diye selam vermiyoruz..
Bunu sorun etmeye gerek yok abi/kardeşim. Sünnette var olan bir selamla şekli.

Ömer2 Çevrimdışı

Ömer2

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
PG (propilen glikol) ve VG (bitkisel gliserin) e likit de iki temel nokta unsurlarıdır. Hepsi FDA onaylı ve eşit güvenlidir.
PG genellikle gıda ürünlerinde tatlandırıcı taşıyıcı olarak kullanılandığı berrak, renksiz bir sıvıdır, bitkisel gliserin ana uygulamaları ve kullanım alanları kozmetik ürünleri, gıda üretimi ve e-likitleridr.
VG, bitkisel yağdan yapılan doğal organik sıvıdır Pg ye göre daha tatlı ve kalın bir sıvıdır. Bitkisel gliserin ana uygulamaları kozmetik ürünleri, gıda üretimi ve e-likit gösterilebilir.

ıcınde alkol var dıye duymadım hıc. İlave olarak Sadece nıkotın var.Nıkotinde bıldıgınız uzere bagımlılık yapan zararlı bır maddedır.

harammı helal mi zararlımı kısmını @Abdulmuizz Fida abı ye sormalı.

K Çevrimdışı

KERVANPOLAT

Yeni Üye
İslam-TR Üyesi

Selaminaleykum,
kardes hem Islam diyosun hemde takildigin, sorun yaptigin seye bak.

Illa takilacak biryer ararsan bulursun: "Ebu Tahir" arkadas, chat odasinda gibi selam vermiyoruz diyosun, kendin bir ALLAH selami, kelami etmeden saldiriyosun. Karsidakinde kusur buluyosun, ama kendin bir "merhaba" dahi yazmadan daliyosun. Ben en azindan bir selamla baslamisim. Benim "merhabaya" sadece merhaba ile yanit verince, selamlasmama takildigini anlasilmiyor bile. Niyeti nedir bunun, yeri degil, yurdu degil "chat" yapmakmi istiyor diye geldi ilk aklima.

"Selaminaleykum" daha eftal olmakla beraber, "merhaba" demekle kufur etmis misali davranilmaz insana yani. Islamdada, arapcadada pekagla yeri olan kullanilan bir selamlasma'imis:

Islamda merhaba ne demek?
Bir meclise gelen kimseye “Merhaba” demek, “Hoş geldin, yerin geniş olsun, oturun, rahat olun” demektir. Arapça gramer kaidesine göre erkeğe “merhaben bike”, kadına “merhaben biki” denilmesi icap eder.

"Selaminaleykum kardes, burada merhaba yerine selaminaleykum kullanmayi takdir ederiz" ... diye yazsan... bukadar fuzuli kelama gerek kalmayacakti.

ALLAH rizasi icin ASIL soruma bir cevap verebilecek varmi acaba? Simdiden ALLAH razi olsun.

Ömer2 Çevrimdışı

Ömer2

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Selaminaleykum,
kardes hem Islam diyosun hemde takildigin, sorun yaptigin seye bak.

Illa takilacak biryer ararsan bulursun: "Ebu Tahir" arkadas, chat odasinda gibi selam vermiyoruz diyosun, kendin bir ALLAH selami, kelami etmeden saldiriyosun. Karsidakinde kusur buluyosun, ama kendin bir "merhaba" dahi yazmadan daliyosun. Ben en azindan bir selamla baslamisim. Benim "merhabaya" sadece merhaba ile yanit verince, selamlasmama takildigini anlasilmiyor bile. Niyeti nedir bunun, yeri degil, yurdu degil "chat" yapmakmi istiyor diye geldi ilk aklima.

"Selaminaleykum" daha eftal olmakla beraber, "merhaba" demekle kufur etmis misali davranilmaz insana yani. Islamdada, arapcadada pekagla yeri olan kullanilan bir selamlasma'imis:

Islamda merhaba ne demek?
Bir meclise gelen kimseye “Merhaba” demek, “Hoş geldin, yerin geniş olsun, oturun, rahat olun” demektir. Arapça gramer kaidesine göre erkeğe “merhaben bike”, kadına “merhaben biki” denilmesi icap eder.

"Selaminaleykum kardes, burada merhaba yerine selaminaleykum kullanmayi takdir ederiz" ... diye yazsan... bukadar fuzuli kelama gerek kalmayacakti.

ALLAH rizasi icin ASIL soruma bir cevap verebilecek varmi acaba? Simdiden ALLAH razi olsun.

sorunu avama sorarsan cevap almanda bır o kadar guc olur. Bilenler vardır elbet ama yınede sorman gereken yer

E Çevrimdışı

Ebu Süleyman

Üye
İslam-TR Üyesi
Kardeşler bence bir kelime için bu kadar tartışmaya gerek yok. Kervanpolat'ın selamun aleykum demesi daha güzel olurdu evet ama bunu daha güzel söyleyebilirdiniz. Bu olay yeni islama girmiş birisiyle olsaydı o kişinin kalbi islama soğuyabilirdi Allah muhafaza.

K Çevrimdışı

KERVANPOLAT

Yeni Üye
İslam-TR Üyesi
Selaminalekum,

Yanitindan dolayi ALLAH razi olsun, lakin bu nedemek kesinlikle anlamadim? Türkcemin burda yeterli olmadigi noktaya geldik.

sorunu avama sorarsan cevap almanda bır o kadar guc olur.

Bu önerdigin yerde soru soru sorma yetkim yokmus... baktim sorum ile bir soru/cevap göremedim.
sorman gereken yer

ALLAH rizasi icin bilen varsa cevaplasin diye yazdik. Bilipte, görüpte cevaplamayan varsa, her ne nedenden dolayida olsa ... daha ne diyelim.

cevap almanda bır o kadar guc olur. Bilenler vardır elbet ama...

D Çevrimdışı

dunyadanbirmusluman

Yeni Üye
İslam-TR Üyesi
Selaminalekum,

Yanitindan dolayi ALLAH razi olsun, lakin bu nedemek kesinlikle anlamadim? Türkcemin burda yeterli olmadigi noktaya geldik.

Bu önerdigin yerde soru soru sorma yetkim yokmus... baktim sorum ile bir soru/cevap göremedim.

ALLAH rizasi icin bilen varsa cevaplasin diye yazdik. Bilipte, görüpte cevaplamayan varsa, her ne nedenden dolayida olsa ... daha ne diyelim.

Aleykûm selam.

Bu konu hakkında araştırma yaptım. Evet, içerdikleri alkol sarhoş edebiliyormuş, ama normal şekilde alkol kullanmaktan daha az etkisi oluyormuş. Bir de alkol miktarı elektronik sigaralara göre değişebiliyormuş.

K Çevrimdışı

KERVANPOLAT

Yeni Üye
İslam-TR Üyesi
Aleykûm selam.

Bu konu hakkında araştırma yaptım. Evet, içerdikleri alkol sarhoş edebiliyormuş, ama normal şekilde alkol kullanmaktan daha az etkisi oluyormuş. Bir de alkol miktarı elektronik sigaralara göre değişebiliyormuş.

ALLAH razi olsun kardes. Yani e-sigarada kullanilan sivilar (e-liquids) alkollü, yani ha e-sigara icmissin, ha herhangi bir icki. Ayni alkol, ayni icki, ayni haram diyebiliriz ozaman?

Cünkü bazi kisiler söyle diyor: e-liquidlerdeki alkol meyve aromasi, yani gercek haram olan alkol ile aynisi degil. Bir armut birkac gün fazla durdugu zamanda biraz alkol aromasi andiriyor... halbuki sen onu alkollessinde yeyip sarhos olim diye bekletmiyorsun neticede... bu yorum yanlis degilmi.