Neler yeni
İslami Forum, Dini Forum, islami site, islami sohbet, radyo, islami bilgiler

İslam-tr.org'a hoş geldiniz! Hemen üye olun ve kendi konularınızı, düşüncelerinizi paylaşarak bu platforma katılın. Oturum açtıktan sonra, İslam dini, tarih ve güncel konularla ilgili paylaşımlarda bulunabilirsiniz.

Çözüldü Ebu Hanife Rabıta Yapmış mıdır ?

M Çevrimdışı

morueqq

لا إله إلا الله
İslam-TR Üyesi
selamun aleykum böyle bir delil getirdiler

İmam-ı Azam (Radıyallahu Anh), Rasullullah (Sallahu Aleyhi ve sellem( in Ravza-i Mutahhara'sında yapmış olduğu münacat (Yalvarış ) ında şöyle demiştir

''Ey Efendim! Sana karşı kalbim çok tutkun,
senin aşkınla ruh kalıntım bile dopdolgun''

''Tüm sükutum , seninledir, sustuğumda,
Yüceliğini methederim, Konuştuğumda! ''

''Her zaman işitirim, hoş sözü ancak senden
Baktığımda ise, Görmem başkasını senden! ''

(Ebu hanife , ed- dürru'l-meknun, Beyit No : 43-45 İbrahim ibni Muhammed el Yelevaci , el-Mece'atü'l - Kübra , Sh :63 )

Abdulmuizz Fida Çevrimiçi

Abdulmuizz Fida

فَاسْتَقِمْ كَمَا أُمِرْتَ
Admin
(Ebu hanife , ed- dürru'l-meknun, Beyit No : 43-45 İbrahim ibni Muhammed el Yelevaci , el-Mece'atü'l - Kübra , Sh :63 )

Evvela cevaba aktardığın uydurmanın kaynağını göstererek başlayalım.

durru-meknun-jpg.668
pr_01_18_max-jpg.669

Diğer bir mesele ise, bir kişinin "baktığımda senden başka bir şeyi görmüyorum" demesi mecazendir. Aksi taktirde Sofiyye ehli, heryerde olan Allah (c.c.) derken, burada ise peygamberi heryerde görünür kılmıştır. Yoksa böyle bir ifade sahabe-i kiramda bile duyulmamıştır.
Bu sözü Ebu Hanife'den ve doğru sayacak olursak(peygambere hadis uyduranlar, Ebu Hanifeye uydurup kitap basmaları mesele değildir.), Peygamberimizi (ahlak, karakter vb.) her durumda düşüncesine gelmesi olarak anlayabiliriz. Ebu Hanife, Rasulullah(s.a.v.)ı görmemiştir ki, şeklen görmüş olsun.
Bir diğer mesele, Bir kişinin başka birini, hocasını, hanımını, çocuğunu, işini düşünmesi, Tasavvuftaki Rabıta adı altında şeyh ve muridin karşılıklı yardımlaşması değildir!
Tasavvuf ehlinin kitablarında Rabıtanın tarihi olarak Ebu Hanife'den Yüzlerce yıl sonrasını vermektedirler!

durru-meknun.jpg

pr_01_18_max.jpg

Üst Ana Sayfa Alt