Neler yeni
İslami Forum, Dini Forum, islami site, islami sohbet, radyo, islami bilgiler

This is a sample guest message. Register a free account today to become a member! Once signed in, you'll be able to participate on this site by adding your own topics and posts, as well as connect with other members through your own private inbox!

Duyuru Ebû Musab es-Sûrî - Küresel Îslâmî Direniş Çağrısı (El Mukaveme) PDF!

J Çevrimdışı

justicelight

Üye
İslam-TR Üyesi
Selamünaleyküm

El Mukaveme (PDF)

Ebû Musab es-Sûrî - Küresel Îslâmî Direniş Çağrısı (El Mukaveme)
Hakkında Avrupa ve Amerika'da onlarca yüksek lisans ve doktora tezi yazılan, binlerce makale ve onlarca kitaba konu olan eserin yazarı Ebû Mus'ab es-Sûrî Küresel Cihad'ın Mimarı olarak tanımlanmaktadır. 20 yıllık siyasi ve askeri tecrübelerini 1700 sayfalık El Mukaveme (Küresel İslami Direniş Çağrısı) isimli kitabında yayınlayan Ebu Mus'ab El Suri ABD ve Rusya'ya karşı yıllarca savaşmış ve hareket üzerinde ciddi etki bırakmıştır.
Ebu Mus'ab El Suri'nin kitabı El Mukavame Amerikan askeri kolejlerinde okutulan başyapıtlardan biridir. Yayınlandıktan kısa süre sonra bizzat CIA tarafından kısa sürede İngilizceye çevrilen eser Batı ittifakı tarafından Küresel Cihad Düşüncesini ve Dünya görüşlerini anlamada en önemli kaynak olarak kullanılmaktadır.
Anlatı Yayınları tarafından 2 yıl süren kütüphane çalışmaları sonucu yoğun dipnotlamalar, tahriçler, tarih güncellemeleri ile renkli haritalar Türkçeleştirilerek hazırlanan El Mukaveme isimli kitap Arapça, Farsça, Zazaca, Kürtçe, İngilizce ve Osmanlıca'yı etkin bir biçimde kullanan alanında uzman bir tercüman tarafından özenle tercüme edildi.

Ebû Musab es-Sûrî Kimdir?
Küresel Cihad düşüncesinin oluşmasında oldukça kritik bir rol oynayan stratejistlerden biri Ebu Mus'ab El Suri'dir. Asıl adı Mustafa bin Abdulkadir Sit Meryem Nasardır. Halep'te doğan Suri Halep Üniversitesi Mekanik Mühendislik bölümü mezunudur. 1980 yılında İhvanı Müslimin hareketine katılmış, 1982 Hama isyanında rol almıştır.
Hama katliamı esnasında kurtulmayı başaran Suri İspanya'ya iltica etmiş burada İspanyol bir bayanla evlenmiştir. 1987 yılında Afgan Rus harbine katılan Suri 2001 yılında da ABD işgaline karşı savaşmıştır .Suri'nin 11 Eylül saldırılarında etkin rol aldığı düşünülmektedir. 1997 yılında bir çok Avrupa ülkesini gezen Suri, bir dönem İslami Çatışmalar Araştırmaları Birimi isimli bir kurum açıp yönetmiştir.
Yazar, Beşşar Esed'in bilinmeyen bir cezaevinde bulunmakta olup, kendisinden hiçbir haber alınamamaktadır.
 
Üst