Neler yeni
İslami Forum, Dini Forum, islami site, islami sohbet, radyo, islami bilgiler

İslam-tr.org'a hoş geldiniz! Hemen üye olun ve kendi konularınızı, düşüncelerinizi paylaşarak bu platforma katılın. Oturum açtıktan sonra, İslam dini, tarih ve güncel konularla ilgili paylaşımlarda bulunabilirsiniz.

Ebu Süfyan Bin Hâris (r.a)

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
B Çevrimdışı

burak_

Üye
İslam-TR Üyesi
EBU SÜFYAN BİN HÂRİS
flower29hd.gif

Ebu Süfyan bin Hâris, Peygamberimiz davete başlamadan önce, Peygamberimizi pek çok severdi. Resulullah efendimiz davete başlayınca, önce çok düşman olmuştu. Peygamberimizi ve Müslümanları hicveden şiirler söyledi. Bunun üzerine Peygamber efendimiz, görüldüğü yerde öldürülmesini emrettiler.

Nasıl izin verebilirim?

Ebu Süfyan, Kureyş müşriklerinin, Peygamberimizle yaptıkları çarpışmaların hiçbirinden geri kalmadı. Müslümanlar, Şair Hassan bin Sabit’e, “Sen de onu hiciv ve tahkir et” demişlerdi. Hassan bin Sabit de demişti ki:

- Resulullah efendimiz izin vermedikçe, yapamam!

Peygamberimiz, kendilerinden izin istendiğinde buyurmuştu ki:

- Ben, “Babamın kardeşi olan amcamın oğlunu hiciv ve tahkir et” diye, sana nasıl izin verebilirim?

Hassan bin Sabit de demişti ki:

- Ben, ondan, sizi, sizin soyunuzu, hamurun içinden kıl çeker gibi kolayca çekip ayırt eder, sonra onu hiciv ve tahkir ederim!

Hz. Aişe der ki:

"Resulullah efendimiz, (Siz de Kureyşlileri hiciv ve tahkir ediniz! Çünkü, hiciv, onlara ok yağdırmaktan daha ağır gelir!) buyurdu ve Abdullah bin Revaha’ya, (Onları, hicvet) diye haber gönderdi.

Abdullah bin Revaha, Kureyşlileri hicvetti. Resulullah efendimiz daha sonra, Kab bin Malik’e, sonra da Hassan bin Sabit’e, Kureyşlileri hicvetmeleri için haber gönderdi.

Hassan bin Sabit, Resulullah efendimizin huzuruna girince, dedi ki:

- Demek, kükrediği zaman, kuyruğunu iki yanına çarpan bu arslana, haber salmanın zamanı geldi! Seni, hak dinle Peygamber olarak gönderen Allaha yemin ederim ki; ben, onların şahsiyet ve şereflerini dilimle, deri parçalar gibi parçalayacağım!

Resulullah efendimiz buyurdu ki:

- Acele etme! Ebu Bekir, Kureyşlilerin soyunu, sopunu en iyi bilendir. Elbette, benim soyum da onların içindedir. Ebu Bekir, benim soyumu, sana iyice açıklasın!

Hassan, hemen Ebu Bekir’e gitti. Sonra, dönüp gelince dedi ki:

- Ya Resulallah! Senin soyun bana iyice açıklandı. Seni, hak dinle Peygamber olarak gönderen Allaha yemin ederim ki; hiç süphesiz, seni, onların arasından, hamurdan kıl çeker gibi, kolayca çeker, çıkarırım!”

Hem ferahlattı, hem de ferahladı

Hz. Aişe buyurdu ki:

"Peygamber efendimizin Hassan’a, (Hiç süphe yok ki, sen, Allah ve Resulü tarafından müdafaa yaptığın müddetçe, Cebrail seni destekleyip duracaktır) ve yine, (Hassan, onları hicvedip susturmakla, hem Müslümanları ferahlatti, hem de, kendisi ferahladı) buyurduğunu, kendisinden işitmişimdir.

Hassan bin Sabit, Sair Ebu Süfyan bin Hâris’e hitaben çesitli hicivlerde bulundu. Neticede Ebu Süfyan bin Hâris’in kalbine İslâm sevgisi düştü.

Ebu Süfyan bin Hâris, bir gün, Rum Kayserinin huzuruna çıktığında, Kayser, ona sordu:

- Sen kimlerdensin?

- Ben, Ebu Süfyan bin Hâris bin Abdülmuttalib’im!

- Sen, Muhammed bin Abdullah bin Abdülmuttalib’in amcasının oğlu musun!

- Evet! Ben, Onun amcasının oğluyum.

Batıl olduğunu anladım

Ebu Süfyan der ki:

“Rum Kayserinin yanında, ne İslâmiyetten kaçıldığını, ne de Muhammed’den başkasının tanındığını gördüm! Bunun üzerine, kalbime, İslâmiyet sevgisi girdi. İçinde bulunduğum müşrikliğin batıl ve boş olduğunu anladım.

Ne çare ki; biz, akılları başlarında bir kavimle birlikte bulunuyorduk. İnsanların, akıllarına ve görüşlerine göre yaşadıklarını sanıyordum. Onlar, bir yol tutup gittiler. Biz de, o yolu tutup gittik.

Şerefli ve yaşlı kişiler, putlarından yardım dileyerek Muhammed’e karşı ayaklandıkları ve ataları yüzünden ona kızdıkları zaman, onlara uyduk!

Bir gün, kendi kendime; (Ben, kimlerle arkadaş oluyorum? Kimlerin yanında bulunuyorum? İslâm yolu, belli olmuş ve kararlaşmış bulunuyor) dedim. Zevcemle oğlumun yanına vardım. Onlara dedim ki:

- Yola çıkmak için hazırlanınız! Muhammed’in yanınıza gelmesi, çok yaklaşmıştır!

Karım ve oğlum dediler ki:

- Canımız sana feda olsun! Arapların ve Arap olmayanların Muhammed’e tabi olduğunu görüyorsun da, hâlâ, ona karşı düşmanlık mevkiinde bulunuyor, düşmanlıkta direnip duruyorsun!?

Hâlbuki, Ona yardım etmek, herkesten çok sana düşerdi. Ona yardım edenlerin ilki, sen olmalı idin!

Uşağım Mezkur’a dedim ki:

- Bir deve ile atımı, acele yanıma getir!

Resulullah ile buluşmak maksadıyle Mekke’den yola çıktık. Yanımızda Abdullah bin Ebi Ümeyye de vardı. Ebva’ya varıp indiğimiz zaman, Resulullah efendimizin öncü birliği oraya gelmiş ve Mekke’ye yönelmişti.

Yüzünü çevirdi

Resulullah efendimiz, görüldüğüm yerde öldürülmemi emretmişti. Bunun için, öldürülmekten korktum ve gizlendim.

Oğlum Cafer’in elinden tutup, yaya olarak bir mil kadar gittik. Sabahleyin Resulullah efendimizin yanına vardık. Halk, takım takım geliyordu. Peygamberimiz, hayvanına bineceği zaman, kendisiyle görüşmek istedim. Yüzünü, bizden başka tarafa çevirdi. Yüzünü çevirdiği tarafa geçtim. Tekrar tekrar benden yüzünü çevirdi.
Biraz düşüneyim...

Bütün yakın uzak her şey beni tuttu, sıktı! Ona erişemedikçe bir ölü olduğumu, Onun iyiliğini, merhametini ve bana olan yakınlığını düşündükçe “Beni tutar” diye ummuştum.

Resulullah Aleyhisselamın akrabası olduğum için, benim Müslüman olmama, Resulullah efendimizin de, eshabının da son derecede sevineceklerini sanıyor ve şüphe etmiyordum.

Resulullah efendimizin, benden yüz çevirdiğini görünce, bütün Müslümanlar da, benden yüz çevirdiler. Hz. Ebu Bekir, bana rastladı ve benden yüzünü çevirdi.

Resulullahı inciten sen misin?

Ensardan birisi beni Hz. Ömer’in yanına yanaştırdı. Ona bakınca, bana dedi ki:

- Ey Allahın düşmanı! Resulullah efendimizi ve eshabını inciten sensin ha! Ona düşmanlığını, yeryüzünün doğularına, batılarına kadar ulaştırdın ha!

Hemen amcam Abbas’in yanına vardım. Ona dedim ki:

- Ey Abbas! Ben, Resulullahın yakını ve asaletli oluşum sebebiyle Müslümanlığımın, Resulullahı sevindireceğini ummuştum. Kendisinden umduğum iltifatı göremedim. Beni kabul etmesi için Onunla konuş!

- Hayır! Vallahi, Onun, senden yüz çevirdiğini gördükten sonra, Onunla bir tek kelime bile konuşamam! Resulullah efendimizi üzmüş olmaktan korkarım!

- Ey Amca! Bâri, gidip başvuracağım bir kimseyi bana söyle?

Bunun üzerine Hz. Abbas, (İste, o!) diye Hz. Ali’yi gösterdi. Hz. Ali ile buluşup konuştum. O da, bana Abbas’ın sözlerinin tıpkısını söyledi."

Ebu Süfyan bin Hâris ile Abdullah bin Ebi Ümeyye, Peygamberimizin huzuruna girme çarelerini araştırdıkları ve kendilerinden yüz çevrildiği sırada, Peygamberimizin zevcesi Hz. Ümmü Seleme de, onlar hakkında Peygamberimizle konuşarak dedi ki:

- Ya Resulallah! Biri amcanın oğlu ve süt kardeşindir. Diğeri de, halanın oğludur ve hısmındır. Allahü teâlâ, bunları, sana Müslüman olarak gönderdi. Bunlar, senin katında halkın en yaramazı olamazlar!

Peygamberimiz buyurdu ki:

- Bana, onların ikisi de gerekmez. Amcamın oğlu, benim haysiyet ve şerefimi, dili ile lekelemek istedi! Halamın oğlu ve hısmım olan kişi ise, Mekke’de bana söylememesi gereken sözleri söylemiştir!

Gerçekten de, Peygamberimiz Mekke’de iken, bir gün, Kureyş müşriklerinin azılıları toplanıp, Peygamberimize ileri geri tekliflerde bulunduktan sonra, Peygamberimizin Peygamberliğini reddetmişlerdi. Peygamberimiz, onların yanlarından çok üzgün olarak ayrılmışlardı.

Yine inanmam

Abdullah bin Ebi Ümeyye ise, Peygamberimizin peşini bırakmamış, yolda Ona demişti ki:

- Ey Muhammed! Kavmin sana yapacakları teklifleri yaptılar. Sen, onların tekliflerinden hiçbirini kabul etmedin! Sonra, dediğin gibi, Allah katındaki mevkiini anlamak, sana inanmak, uymak üzere kendileri için istedikleri şeyleri de yapmadın!

Vallahi ben, sana bakıp dururken, sen, göğe bir merdiven kurarak tırmanıp göğe çıkmadıkça ve oradan, yanında senin dediğin gibi Peygamber olduğuna tanıklık edecek dört melek getirmedikçe, sana hiçbir zaman inanmam!

Yemin ederim ki, sen, bunu yapmış olsan bile, yine seni tasdik edeceğimi sanmıyorum!

Abdullah bin Ebi Ümeyye, bunları dedikten sonra Peygamberimizin yanından ayrılmıştı.

Peygamberimiz, Hz. Ümm-i Seleme’ye, Abdullah bin Ebi Ümeyye ve süt kardeşi hakkında nazil olan ayet-i kerimeyi de (Isra 93) okudu. Hz. Ümm-i Seleme dedi ki:

- Ya Resulallah! Bu kişi, senin kavmindendir. Onların söylediği şeyi, bütün Kureyş müşrikleri de, söylemişler ve haklarında onun gibi ayetler de inmiştir. Sen, onun suçundan daha ağırını da affetmiştin. O, Amcanın oğludur ve onun sana akrabalığı vardır. Sen de, onun suçunu bagışlamaya halkın en layıkısın!

Bana ilk bakışı idi

Ebu Süfyan bin Hâris der ki: “Cuhfe’ye varıncaya kadar, ne Resulullah efendimiz, ne de Müslümanlardan hiçbiri benimle konuşmadı.

Her konaklanılan yerde, kendim Resulullahın kapısında duruyor, oğlum Cafer de ayakta dikiliyordu. Resulullah beni gördükçe, yüzünü benden çeviriyordu.

Ezahir yokuşundan Mekke’nin Ebtah vadisine inince, Resulullahın çadırının kapısına yaklaştım. Bana baktı. Bu bakış, Onun, bana ilk yumuşak bakışı idi. Kendisinin gülümseyeceğini de ummaya başladım.”

Hz. Ali, Ebu Süfyan bin Hâris’e dedi ki:

- Resulullah efendimize, arka tarafindan var! Yusuf aleyhisselamin kardeşlerinin, Yusuf aleyhisselama söylediği şu sözü söyle: (Allaha yemin ederiz ki, Allahü teâlâ, seni, gerçekten bizden üstün kılmıştır! Biz, doğrusu, sana karşı yaptıklarımızda suçlu idik, dediler.) [Yusuf 91]

Bundan daha güzel bir söz bulunabileceği kabul edilemez. Ebu Süfyan bin Hâris böyle yapınca, Peygamberimiz, Hz. Yusuf’un kardeşlerine söylediğini bildiren, (Size, bugün hiçbir başa kakma ve ayıplama yoktur! Allahü teâlâ, sizi bağışlasın. O, merhametlilerin en merhametlisidir) [Yusuf 92] mealindeki ayet-i kerimeyi okudu.

Ebu Süfyan bin Hâris, Peygamberimizin, "Bana, onların ikisi de gerekmez” buyurduğunu haber aldığı zaman demişti ki:

“- Vallahi, ya yanına girmeme izin verecektir, ya da su oğlumun elinden tutup yeryüzünde açlıktan, susuzluktan ölünceye kadar çekip gideceğiz! Sen ki benim hem akrabam, hem de halkın en uslusu, yumuşak huylusu, en iyilikseveri ve cömerdi bulunuyorsun.”

Peygamberimiz, Ebu Süfyan’ın bu sözlerini işitince, her ikisine de acıdı ve kendilerinin huzurlarına girmelerine izin verdi. Girdiler ve Müslüman oldular.

Yüzüne bakamazdı

Ebu Süfyan bin Hâris, Müslüman olduktan sonra, utancından, başını kaldırıp Peygamberimizin yüzüne bakamazdı. Geçmişteki tutum ve davranışlarından dolayı özür diledi.

Ebu Süfyan, Mekke-i mükerremenin fethinde bulunmuştur. Huneyn muharebesinde gösterdiği fevkalade kahramanlığı dolayısıyla, Resulullahın iltifatlarına mazhar oldu.

Miladi 644 senesinde, hacdan dönerken vefat etti. Namazını Hz. Ömer kıldırdı. Medine’deki Bakî kabristanına defnedildi. Hadis-i şerifte, “Ebu Süfyan cennet yiğitlerindendir” buyurularak, Resulullahın methine mazhar oldu. Siması Resulullaha benzeyen yedi kişiden biri de bu idi.
 
H Çevrimdışı

hüseyin1980

Yeni Üye
İslam-TR Üyesi
kıymetli burak kardeşim
ebu sufyan hindin kocası muaviyenin babası olan ebu süfyansa o peygamberimizin haşimoğullarından amcası harisin oğlu olan ebu süfyan değil ümeyye oğullarından harbin oğlu ebu sufyandır.
 
H Çevrimdışı

hüseyin1980

Yeni Üye
İslam-TR Üyesi
helal olsun kardeş size haşimoğullarını kan davalısı olan harbin oğlu mekkeli putpereslerin kıralı hz.hamzanın ciğerini yiyen hindin kocası islam halifesi hz.aliye isyan eden muaviyenin babası ve hz. hüseyini ve yakınlarını kerbelada şehit eden yezidin dedesi ebu sufyanı peygamberimizin amcası oğlu ebu sufyan bin haris yaptığınız için allah sizi ebu sufyan bin harp ile haşr etsin inşallah.
 
EBU NİDA Çevrimdışı

EBU NİDA

Üye
İslam-TR Üyesi
ALLAH beni ebu süfyan r.a ile beraber olmamı nasip etsin senide ıslahı mümkünse ıslah etsin.
 
H Çevrimdışı

hüseyin1980

Yeni Üye
İslam-TR Üyesi
amin inşallah allah senin ahirette ebu sufyan bin harp ile birlikte olmanı nasip eder allah beni değil siz peygamberin ailesine düşman emevileri sevenleri ıslah etsin ıslahı mümkünse diye birşey yok allahın gücü herşeye yeter sizide inşallah ıslah ve ebu sufyan bin harp ile haşr eder.
amin.
 
H Çevrimdışı

hüseyin1980

Yeni Üye
İslam-TR Üyesi
ben yalan mı söylemişimki sizin ebu sufyanı peygamberin amcası harisin oğlu ettiğiniz gibi hindin hz.hamzanın ciğerini yediğimi yalan muaviyenin islamın meşru halifesine isyan ettiğimi yalan yoksa yezidin peygamberimizin torunu hüseyini kerbelada şehit ettiğimi yalan allah beni değil peygamberin ehli beytine kast etmiş bir sülaleyi beygamberin amcasının oğluydu vahiy katibi idi peygamberin kayınbabası idi diyerek sempatik göstermeye çalışan sizleri şu cuma günü bildiği gibi etsin birde kendi yalancılığınıza bakmadan millete allah seni ıslah etsin demeyin utanın tabi utanmanız varsa...
 
eL_Muhacir Çevrimdışı

eL_Muhacir

İlimsiz Mucâhid, kâtil; Cihâdsız âlim, belâm olur
Frm. Yöneticisi
eL_Muhacir Çevrimdışı

eL_Muhacir

İlimsiz Mucâhid, kâtil; Cihâdsız âlim, belâm olur
Frm. Yöneticisi
ALLAH kendisinden önce işlenmiş bütün günahları affeder.Ebu süfyan (r.a) ve hanımı Hind (r.a) ve kiralık katil Vahşi (r.a) bile müslüman oldu.onlar hakkında ileri geri konuşmak imani bir problemin vardır.

ben yalan mı söylemişimki sizin ebu sufyanı peygamberin amcası harisin oğlu ettiğiniz gibi hindin hz.hamzanın ciğerini yediğimi yalan muaviyenin islamın meşru halifesine isyan ettiğimi yalan yoksa yezidin peygamberimizin torunu hüseyini kerbelada şehit ettiğimi yalan allah beni değil peygamberin ehli beytine kast etmiş bir sülaleyi beygamberin amcasının oğluydu vahiy katibi idi peygamberin kayınbabası idi diyerek sempatik göstermeye çalışan sizleri şu cuma günü bildiği gibi etsin birde kendi yalancılığınıza bakmadan millete allah seni ıslah etsin demeyin utanın tabi utanmanız varsa...
 
H Çevrimdışı

hüseyin1980

Yeni Üye
İslam-TR Üyesi
kardeş imanın şartları arasında ebu sufyanı ve ailesini sevmek varmı islamdan önce yaptıkları mekkenin fethinden sonra müslüman olduklarında af edildi ise muaviyenin islamın halifesi imam aliye isyanı ve yezidin hz. hüseyini şehit etmesi konusunda düşüncen nedir birde ebu sufyan harbin mi oğlu yoksa sizin yazdığınız gibi resuli ekremin amcasının oğlumudur ?
 
H Çevrimdışı

hüseyin1980

Yeni Üye
İslam-TR Üyesi
ben ebu sufyanı bin harbi, hint bint utbeyi, muaviyeyi ,yeziti ve vahşiyi sevmiyorum sevmediğim için imanımı sorguladığın için sana hakkımı helal etmiyorum ve ebu sufyan harbin oğlu iken sırf onu sempatik göstermek için peygamberimizin amcası harisin oğlu olarak takdim edip yalan söyleyen burak kardeşimin yalanını ortaya koyduğum için ıslahım gerektiğini düşünen la rumuzlu kardeşimede hakkımı helal etmiyorum...
 
H Çevrimdışı

hüseyin1980

Yeni Üye
İslam-TR Üyesi
birde paylaşımında kula kullukla ilgili şeyler var kardeş kuran hakkı için islamda saltanat varmı yok ise muaviyenin saltanatı getirmesi hakkında ne düşünüyorsun?
 
eL_Muhacir Çevrimdışı

eL_Muhacir

İlimsiz Mucâhid, kâtil; Cihâdsız âlim, belâm olur
Frm. Yöneticisi
kardeş ben İslamdan öncesini kastetmiyorum.İslam olduktan sonra Onlarda sahabe vasfına ermişlerdir.Sahabeyi sövmek veya onlar hakkında art niyet beslemenin hükmü bildiğim kadar ile öldürülmeleridir.Ebu cehilin oğlu İkrime ve oğlu bir savaşta şehid düşmüştür.daha önce Hz.Ömer r.a bir sözü olarak ebu cehilin evinden müslüm mı çıkmaz diye bi söz vardı galiba ikrime ve oğlu şehid edilince hz.Ömer r.a çok üzülmüştü.
5 parmağın beşi bir değildir.Torunlarının yapmış oldukları zulüm ve günahları babalarını bağlamaz.Muaviye hakkında kesin bir bilgim yok ihtilaflı bir mesele lakin yezid hakkında hüküm kesindir kardeşim.
 
H Çevrimdışı

hüseyin1980

Yeni Üye
İslam-TR Üyesi
bizim sevmekle bağlı kalmakla yükümlü olduğumuz muhammed mustafa(sav) ve onun ehli beytidir. şura suresi 23.ayet (ben size yapmış olduğum bu tebliğe karşılık sizden sadece ehli beytimi sevmenizi istiyorum.) müminler kardeştir ve ben siz kardeşlerimden ehli beyt düşmanlarına iyi gözle bakmadığım için beni tenkit etmemenizi ve imanımı sorgulamamanızı diliyorum...sahabeyi elbette seviyoruz ve sevmekle yükümlüyüz ama sahabeden kasıt uhut,hendek ve bedir savaşlarında kafirlerin komutanlığını yapmış ebu sufyan bin harp,hz. hamzanın ciğerini yiyen hind bint utbe,islam halifesi hz. aliye isyan etmiş muaviye bin ebu sufyan olmasa gerek... hz.ammar bin yasir ve hz.ebu zerde sahabe onları seviyoruz ve sayıyoruz çünkü onlar islama karşı savaşmamış ve islama herhangi bir zorlamaya gerek olmaksızın tabi olmuşlar öyle mekke düştükten sonra can korkusuna müslüman olmamışlar...
 
H Çevrimdışı

hüseyin1980

Yeni Üye
İslam-TR Üyesi
bak aç tarih oku ben hakaret etmiyorum tevbe ettikten sonra oğlu muavive hz .aliye karşı ayaklanıp isyan etmedimi torunu yezit hz. hüseyini şehit etmedimi allah yalancılara ve ehli beyt düşmanlarına lanet etsin ben amin diyorum sizde deyinsenize ben küfürmü ettim yoksa bu ailenin yapmadığınımı yazdım harbin oğlunu harisin oğlu yapan yalan söyleyen kim allah yalancılara ve ehli beyt düşmanlarına ve onları hazret diye ananlara lanet etsin.
amin
 
Abdulmuizz Fida Çevrimdışı

Abdulmuizz Fida

فَاسْتَقِمْ كَمَا أُمِرْتَ
Admin
bak aç tarih oku ben hakaret etmiyorum tevbe ettikten sonra oğlu muavive hz .aliye karşı ayaklanıp isyan etmedimi torunu yezit hz. hüseyini şehit etmedimi allah yalancılara ve ehli beyt düşmanlarına lanet etsin ben amin diyorum sizde deyinsenize ben küfürmü ettim yoksa bu ailenin yapmadığınımı yazdım harbin oğlunu harisin oğlu yapan yalan söyleyen kim allah yalancılara ve ehli beyt düşmanlarına ve onları hazret diye ananlara lanet etsin.
amin
Şia, edebli konuş ve sapık düşüncelerini burada müslümanlara aktaramazsın.

Ehli sünnet ehli beyti de sever sahabeyi de . Sizin gibi faşistlik taslamaz. Ebu Talibi cennetlik gören sapık akide sahibi. Atılmak istemiyorsan edebinle otur
 
Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
Üst Ana Sayfa Alt