Neler yeni
İslami Forum, Dini Forum, islami site, islami sohbet, radyo, islami bilgiler

İslam-tr.org'a hoş geldiniz! Hemen üye olun ve kendi konularınızı, düşüncelerinizi paylaşarak bu platforma katılın. Oturum açtıktan sonra, İslam dini, tarih ve güncel konularla ilgili paylaşımlarda bulunabilirsiniz.

Haber El Ezher Şeyhi Tayyib: Çok Eşlilik Adil Değil

M.S Çevrimdışı

M.S

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Mısır'da bulunan El Ezher Enstitüsü'nün şeyhi Ahmed et-Tayyib, çok eşliliğin "kadınlar ve çocuklar için adaletsizlik yaratabildiğini" söyledi.

Mısır'da Sünni İslamın başlıca referans merkezi olarak görülen El Ezher Üniversitesi'nin rektörü Şeyh Ahmed El Tayyib, evliliklerde çok eşliliğin "kadınlar ve çocuklar için adaletsizlik yaratabildiği" uyarısında bulundu.

Şeyh, çok eşliliğin İslam'da bir norm olarak kabul edilmemesi gerektiğini, Kuran'da belirtilen eşitlik ilkesine uyulmadığı durumda bunun 'adaletsiz' olacağını ifade etti.

Et-Tayyib'in sözleri Mısır'da tartışmalara neden olurken, Mısır Milli Kadın Konseyi açıklamayı desteklediklerini belirtti. Ancak tartışmaların özellikle sosyal medyada önemli bir boyut kazanmasının ardından El Ezher Enstitüsü, "El Ezher İmamı çok eşliliğin yasak olduğunu ima etmemiştir." açıklamasında bulundu.

"Adalet yoksa çok eşlilik yasak"
Şeyh Tayyib daha sonra ifadelerine açıklık getirerek, kadına ilişkin konularda reforma ihtiyaç duyulduğunu söyledi. İmam, "Kadınlar toplumun yarısını teşkil etmektedir, onlara önem vermemek tek ayak üzerinde yürümeye çalışmak gibidir." şeklinde konuştu.

Çok eşlilik sonucunda genelde kadınlara ve çocuklara yönelik haksızlıkların ortaya çıktığına dikkat çeken et-Tayyib, çok eşlilik için bazı şartların yerine getirilmesi gerektiğine ve bunların başında eşitlik ilkesinin geldiğine değindi. Kuran'da geçen "Eğer onlara karşı adaletli olamamaktan korkuyorsanız sadece biriyle nikahlanın" ayetini hatırlatan İmam, adalet ve eşitliğin olmadığı durumlarda çok eşliliğin yasak olduğunu belirtti.

Çok eşlilik, Orta Doğu'daki çoğu Arap ülkesinin yanı sıra Kuzey Afrika ve bazı Orta Afrika ülkelerinde yasal olarak uygulanıyor. Türkiye ve tüm Avrupa'da ise yasak olan çok eşliliğe cezai yaptırım da ön görülüyor.


Kaynak: MEPA NEWS
 
f471h Çevrimdışı

f471h

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Parası olan ikişer üçer alsın fakirlerde avcunu yalasın. Gayrimenkul piyasasına döndü bu mesele.
 
Usuli Çevrimdışı

Usuli

ےے مِلَّةُ إِبْرَاهِيمَ ےے
İslam-TR Üyesi
FB_IMG_1551629504755.jpg
 
eL_Muhacir Çevrimdışı

eL_Muhacir

İlimsiz Mucâhid, kâtil; Cihâdsız âlim, belâm olur
Frm. Yöneticisi
Adam doğru demiş,adaletsizlige sevk edecekse....
 
Abdullah el Hanbeli Çevrimdışı

Abdullah el Hanbeli

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Adam doğru demiş,adaletsizlige sevk edecekse....

Aynen akhi, başta yazıyı hızlı bir şekilde gözden geçirdim, reform ve eşitlik kelimelerini görünce tipik bir modernist fetvası zannettim ama öyle değilmiş. Şeyh, çok eşliliğe karşı değil, adalete dikkat edilmesi gerektiğine vurgu yapmış, bu da islamın emrettiği bir şey zaten.
 
Tevhid38 Çevrimdışı

Tevhid38

Aktif Üye
İslam-TR Üyesi
Parayla alakalı degil aslında demek istedigi bence manevi adaletten bahsediyor.

Cok parasi olup 2. Es alan birsine sahit oldum eski huzuru kalmamıştı
 

Benzer konular

Üst Ana Sayfa Alt