Neler yeni
İslami Forum, Dini Forum, islami site, islami sohbet, radyo, islami bilgiler

İslam-tr.org'a hoş geldiniz! Hemen üye olun ve kendi konularınızı, düşüncelerinizi paylaşarak bu platforma katılın. Oturum açtıktan sonra, İslam dini, tarih ve güncel konularla ilgili paylaşımlarda bulunabilirsiniz.

El Kaide'den Husi Saldırıları Hakkında Açıklama

F Çevrimdışı

furkan

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Yemen Cumhurbaşkanlığı'nı kuşatan Şii Husiler, yeniden dünyanın gündemine geldi. Başkent Sana'da Yemen Ordusu ile çatışan Husiler, bazı şehirlerde de Arap Yarımadası El Kaidesi ile çatışıyor.

Şii Husilerin İran'dan silah ve ekonomik destek aldığı biliniyor.

Geçtiğimiz günlerde El Kaide mucahidleri ile Husi milisler arasında şiddetli çatışmalar yaşandı. Bu çatışmalarda Husi milisler çok eğer kayıplar verdi.

Arap Yarımadası El Kaidesi son günlerde meydana gelen Husi saldırıları hakkında bir video yayınladı. Videoda konuşan El Kaide liderlerinden Haris Bin Gazi en Nazari, Husiler hakkında önemli açıklamlar yaptı.

 
eL_Muhacir Çevrimdışı

eL_Muhacir

İlimsiz Mucâhid, kâtil; Cihâdsız âlim, belâm olur
Frm. Yöneticisi
bu şialar pkk ile aynı telden RABBİM,kahru perişan eylesin amin

RABBİM,mücahid ve emirlerimizi kafirlere karşı koru amin amin amin
 
S Çevrimdışı

Süleyman Incek

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Daha önce Başkent Sana'yı kuşatarak 4 gün süren çatışmaların ardından kontrolü ele alan Husiler, kentte güvenlik güçlerinin hakimiyetini tamamen kırdı.

Husilerin bu girişimi Sana ile sınırlı kalmayarak, stratejik liman kentlerini de içine alan bir ilerleyişe dönüştü. Husiler, Sana'nın ardından Kızıldeniz kıyısında iki önemli liman kenti El-Hudeyde ve El-Muha'yı da kontrolü altına aldı. Daha önce hareketin merkezi olan Sa'da ve Amran kentlerine de sahip olan Husiler, ikinci büyük kent Taiz'e ve el-Kaide'nin kontrolünde olan el-Beyda kentine de göz dikti.
Taiz'e girebilmek için kilit konumdaki İbb kentini de kontrolü altına alan Husiler, el-Beyda'daki el-Kaide varlığını da büyük ölçüde bitirdi. Husilerin bu ilerleyişi şimdilik bu kentlerle sınırlı kalırken, son iki günde yaşanan gelişmeler Husilerin yayılımcı politikalarında ''ikinci bir merhaleye geçti'' yorumlarına neden oluyor.
'BAŞKANLIK SARAYINA GİRİLMESİ HADİ İÇİN SON UYARI'
Yemen'de Cumhurbaşkanı Abdurabbu Mansur Hadi'nin Ofis Müdürü Ahmed Avad bin Mübarek'in 17 Ocak'ta kaçırılmasıyla başlayan gerginlik, Husilerin, önceki gün Cumhurbaşkanlığı Sarayı ile Hadi'nin, Sittin Caddesi'ndeki konutuna saldırısıyla ülkeyi yeniden dünya gündemine taşıdı.
Husilerin sarayı kuşatması, ülke medyasında Hadi için ''son uyarı'' yorumlarına neden olurken, Husilerin ülke siyasetinde ele geçirmek istediği konum ve çizdiği yol haritasında "Hadi'nin saf dışı bırakılmasının yer aldığı" belirtiliyor.
Ensarullah Hareketi'nin lideri Abdülmelik el-Husi'nin dün harekete bağlı el-Mesire televizyonunda yaptığı konuşmasında, Hadi'nin 2 yıllık geçiş sürecinde ülke sorunlarının çözülmesinde yetersiz kaldığını ifade etmesi bu yorumları destekler nitelikte.
'HADİ, EL-KAİDE İLE MÜCADELEDEN BİLEREK GERİ DURDU'
Abdülmelik el-Husi'nin konuşmasındaki en önemli noktalardan biri, Paris'teki olaylardan sonra bir anda dünya gündemine giren Arap Yarımadası el-Kaidesi'nin Yemen'deki konumu oldu. Husi, Cumhurbaşkanı Hadi'nin el-Kaide ile mücadeleden bilerek geri durduğunu iddia ederek, Hadi'nin orduya örgüte saldırı emrini vermediğini öne sürdü.
Husi bu iddiası ile dünyaya da mesaj vererek, Hadi'nin el-Kaide ile mücadele etmediğini söylemeye çalıştı. Husi, Ensarullah Hareketi'nin silahlı milislerini de överek, ''Ordunun yapmadığı işi biz yaparak el-Kaide ile mücadele ediyoruz'' mesajı verdi.


SIRADAKİ HEDEF MARİB
Husilerin ilerleyişi ve ülke siyasetinde artık ''tek söz sahibi grup'' olmaya çalışması, Abdülmelik el-Husi'nin konuşmasındaki bir diğer ayrıntı olarak öne çıktı. Husi, hareketin ülke kaderi için ''tek çare'' olduğunu belirterek, Yemen halkına, ''Biz yıkmaya gelmedik. Bizim hedefimiz siz değilsiniz. Bizim hedefimiz yozlaşma ve ülkenin dışa bağımlı hale gelmesine sebep olan siyasilerdir'' şeklinde seslenmesi de dikkati çekti.
Husi'nin konuşmasındaki belki de en önemli ayrıntı, hareketin bir sonraki hedefinin ipuçlarını veren, ''Marib kenti ve buradaki kabilelerle savaş'' kısmı oldu. Sa'da, Amran, Sana, El-Hudeyde, El-Muha, İbb ve el-Beyda'yı kontrolü altına alan Husilerin en önemli hedefi ise şu anda Marib kenti.
Marib, ülkenin sahip olduğu doğalgaz ve petrol yataklarına ulaşabilmek için kritik bir konumda bulunuyor. Marib kenti, Suudi Arabistan tarafından desteklendiği iddia edilen Sünni kabilelerin kontrolünde bulunuyor. Zengin yataklara ve ülkenin elektrik ihtiyacını sağlayan santrallere sahip olabilmek için bu kabileleri saf dışı etmek gerektiği belirtiliyor.
Husilerin karşısında duran ve ellerinde ağır silahlar olan bu kabileler, savaşçı karakterleri ile dikkati çekiyor. Son olarak Marib'teki aşiret liderlerinden Şeyh Hamad Bin Vahid'in, "Cumhurbaşkanı Hadi, Marib'i teslim etmek için Husilerle komplo kuruyor. Hadi, Amran'ı Husilere verdi ancak Marib sakinleri, kenti Husilere teslim etmeyecek" açıklaması bölgede yeni ve büyük bir savaşın yakın olduğu yorumlarına yol açıyor.
İRAN: 'HUSİLERİ DESTEKLİYORUZ'
İran dini lideri Ayetullah Ali Hamaney'in Uluslararası İlişkiler Danışmanı Ali Ekber Velayeti, Yemen'deki "Husileri" desteklediklerini açıkladı.
Velayeti, Hizbullah'ın ülkeye yönelen tehditlere karşı Lübnan ordusunun yanında yer aldığını hatırlatarak, "Hizbullah'ın Lübnan'da üstlendiği rolü, Ensarullah'ın da Yemen'de üstlenmesini umut ediyorum" ifadelerini kullandı.
İRAN'LA AYNI ÇİZGİDE
Husi Ensarullah Hareketi'nin, ideolojik açıdan Yemen'deki Sünni ve Zeydi hareketlerden bağımsızlaşarak, İran yönetimiyle aynı çizgide 12 İmamcı Şii bir siyasal oluşuma dönüştüğü değerlendirmeleri yapılıyor.
BAKANLAR KURULU TOPLANTISI İPTAL EDİLDİ
Alınan bilgiye göre, Yemen hükümeti, her hafta çarşamba günü düzenlediği Bakanlar Kurulu toplantısını iptal etti. İptalin gerekçesi olarak da başkentte Husi militanlar ve Cumhurbaşkanlığı Muhafızları arasında çıkan çatışmalar gösterildi.
Bu arada, Hadramevt'te Ahmed Mübarek Bin Nasr isimli subay kimliği belirsiz kişilerce açılan ateş sonucu hayatını kaybetti.
İçişleri Bakanlığı'na bağlı cezai soruşturma biriminde görevli subayı vuran saldırganların olay yerinden kaçtığı kaydedildi.
ADEN HAVALİMANI'NDA UÇUŞLAR DURDURULDU
Ensarullah Hareketi (Husiler) mensuplarının Cumhurbaşkanlığı Sarayı ile Cumhurbaşkanı Abdurabbu Mansur Hadi'nin Sittin Caddesi'ndeki konutuna düzenlediği saldırılar nedeniyle Uluslararası Aden Havalimanı'nda uçuşlar iptal edildi.
Durumun sakin olduğu Aden'de bu kararın Husilerin Başkent'teki saldırılarına tepki olarak alındığı ifade ediliyor. Cumhurbaşkanı Hadi'nin Aden'e bağlı Abyan kentinde doğduğu biliniyor.

Kaynak: AA
 
A Çevrimdışı

azzam

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Selamun Aleykum,

Muheysini'den Yemen İçin Cihat Çağrısı
incanews / Haber Merkezi
Halen Suriye'de Esed Rejimi ve Şii Hizbullah örgütüne karşı savaşan Suudlu Alim Dr. Abdullah el-Muheysini Yemen'deki Müslümanlara Şii Husi Örgütüne karşı cihat etme çağrısında bulundu. Bu Çağrının Türkçe tercümesini siz değerli Incanews okurlarının ilgisine sunuyoruz.
İSLAM’IN AÇILAN GEDİĞİ SİZ OLMAYIN
Esselamu aleykum ve rahmetullahi ve berekatuh.
Yerkürenin doğusunda ve batısında olan kardeşlerim, Allah için kendilerini sevdiğimiz ve Allah için bizi sevenler… Özellikle de Yemen’in yiğitleri ve aslanları… Bu gün sizlere Şam birliklerinden bahsetmeyeceğim.
Ancak bu gün sizlere San’a’nın düşüşünden bahsedeceğim. Bizlere Şevkani, İbnu’l-Emir San’ani, İbnu’l-Vezir, Muallimi ve başka birçok âlimi çıkaran Sana’dan…
İslam’ın açılan gediği siz olmayın.
San’a, Nebi (sallallahu aleyhi ve sellem)’in Hendek kazarken fethini müjdelediği yerdir. Şöyle buyurmuştur: “Bulunduğum yerden San’a’ın kapılarını görmekteyim.” San’a’nın Persler tarafından işgal edilen Bağdat’a ilhak edilmesi istenmektedir.
İslam’a sizin boşluğunuzdan yaklaşılmasın.
San’a, Nebi (sallallahu aleyhi ve sellem)’in, ileride İslam’ın hâkim olup yayılacağını haber verdiği yerdir. Şöyle buyurmaktadır: “Ta ki bir kimse bineğiyle San’a’dan Hadramut’a kadar gider ve Allah’tan başka hiç kimseden korkmaz. Koyunları için kurttan bile korkmaz.”
İslam’ın açılan gediği siz olmayın.
Nebi (sallallahu aleyhi ve sellem) Yemen ehlinin en ince kalpli ve en yumuşak gönüllüler olduğunu haber vermiş ve şöyle buyurmuştur: “İman Yemen’dir, hikmet Yemenlidir.” Bu gün ise oranın akidesine karşı entrikalar yürütülmektedir.
İslam’ın açılan gediği siz olmayın.
Ey Yemen’de bulunan ehlim ve yakınlarım, bu günlerde Yemeninizde olanlar, neredeyse gökleri yaracak türden entrikalardır. Allah ve müminler sizin ne yapacağınızı görecektir.
İslam’ın açılan gediği siz olmayın.
Allah’a yemin olsun ki, sizi meydanda şiddetli ve düşmanla karşılaşmalarda sabır ehli olarak bildik. % 10 Rafızi Husilerin % 90 Ehli-Sünnet’i hezimete uğratabilmesi nerededir?
Sakın İslam’ın açılan gediği siz olmayın.
İbn Sebe’nin torunları Ebu Bekir ve Ömer’in torunlarını nasıl bozguna uğratabilir? Yemen boynunuzda bir emanettir ve bu gün tarih sizin tutumunuzu kaydedecektir.
Sakın İslam’ın açılan gediği siz olmayın.
Yemen’in aslanları, bizler sizin setliğinizi ve sebatınızı biliyoruz. Demmac’ta Husi ordusunun tümünü püskürttünüz. Allah’a yemin olsun ki, eğer Hadi Mansur ve yandaşlarının yüzüstü bırakmaları ve ihanetleri olmasaydı İbn Sebe’nin tabilerinin San’a’yı kirletmeleri olmazdı.
Ey Yemen ehli, Rafızi mezhebinin kurucusu Abdullah b. Sebe’dir. Abdullah b. Sebe San’a Yahudilerindendi ve fesat çıkartmak için İslam’a girdi. İşte bu gün onun torunları San’a’yı kirletmektedirler.
Bağdat, Rafızi vezir İbnu’l-Alkami’nin desteğiyle Tatarlar tarafından işgal edildi. Bu gün onun torunları işgalci Amerikalıların Irak’a girmelerine imkân sağlamışlardır. Ve şimdi de San’a’nın düşmesini amaçlamaktadırlar.
İbn Teymiye (rahimehullah) şöyle der: “Bu şekilde Yahudilerin Irak veya başka bir yerde bir devletleri olduğunda, Rafıziler onların en büyük yardımcılarından olmuşlardır, onlar daima kâfirleri dost edinmişledir.”
İbn Hazm (rahimehullah) şöyle der: “İslam’ı ifsat etmede ve İslam’a karşı tuzaklar kurmada Rafızilerden daha çok çaba gösteren bir topluluk bilmiyoruz.” Bu gün Rafızilerin fesadı ise hiç kimseye kapalı değildir.
Ey izzet ve şeref ehli, sizin için barışçıl olmayı seçtiler ve Rafıziler gelip San’a’yı işgal etti. Oysaki Allah sizin için cihadı seçmiştir.
Sakın İslam’ın açılan gediği siz olmayın.
Sizin hakkınızda, zilleti kabul etmediğinizi ve zulme boyun eğmediğiniz bildik. Nebi (sallallahu aleyhi ve sellem)’in şu buyruğunu hatırlayın: “Bir topluluk cihadı terk ederse, illaki Allah onları zelil eder.”
İslam’ın açılan gediği siz olmayın.
Ey Yemen’in yiğitleri, Allah için ve akrabalık bağı için; İslam’ın açılan gediği siz olmayın.
Allah’a yemin olsun ki, bizler bu gün olanlarda Allahu teâlâ’nın “Oysa hileli düzen, kendi sahibinden başkasını sarıp-kuşatmaz.” buyruğunu okumaktayız. Kuşkusuz tuzak kurdular Allah’ta tuzak kurdu.
Sakın İslam’ın açılan gediği siz olmayın.
Ey Yemen’in yiğitleri, Allah için ve akrabalık bağı için İslam’ın açılan gediği siz olmayın. Yarın demiyorum, bu gün mücahidlere katılın. Saflarınızı sıklaştırın ayrılmayın.
Ey iman üniversitesinin kahramanları, ey Allah’ın beni ziyaretleriyle şereflendirdikleri, haydi cihad meydanına, neyi bekliyorsunuz?
Ey kıymetli şeyh Ebu Basir Vuhayşi ve kardeşleri, kardeşlerinizi yüzüstü bırakmayın, sizler zorlukların kahramanları ve savaşın kahramanlarısınız. Allah için İslam’ın açılan gediği siz olmayın.
Size katılmak isteyenlere karşılama kampları açın, kardeşlerinizin ellerinden tutun, iyileri de ve kusurlu olanları kabul edin, insanları tekbir safta toplayın, sakın İslam’ın açılan gediği siz olmayın.
Ey Allah’ın süvarisi, atına bin, ey şeriatın Ensarları destek olun.
Savaş şimdi başladı, onları patlayıcılarınızla, mayınlarınızla ve susturucularınızla sarsın. Sakın İslam’ın açılan gediği siz olmayın.
Salih, Hadi ve beraberdekilerin koyun postlarını giydikleri dönemin pisliklerine ulaşmanızla Allah size lütufta bulundu. Şimdi insanlara bunların durumu açığa çıktıktan sonra durum nasıl olacaktır? Sakın İslam’ın açılan gediği siz olmayın.
Ey Yemen’in gençleri, buradan Şam topraklarından size fetva veriyorum, sizin şu anda cihaddan ayrı kalıp oturmanız büyük günahlardan birisidir ve kebairdir. Sakın İslam’ın açılan gediği siz olmayın.
Cihaddan engelleyiciler sizi oturtmasın. Nebi (sallallahu aleyhi ve sellem)’in şöyle buyurduğu rivayet olunmuştur: “İleride insanlara, kurralarının “bu zaman cihad zamanı değildir” diyeceği bir zaman gelecektir. Kim buna erişirse, o zaman cihad ne güzeldir.” Sizi cihaddan engellediklerinde onlara şöyle deyin: Bize âlemlerin rabbinden bir tehdit bulunmaktadır: “Eğer savaşa çıkmazsanız, size elim bir azap ile azap eder.” Sakın İslam’ın açılan gediği siz olmayın.
Neyi bekliyorsunuz… İşte cihad kapıları açılmış, cennet evleri kurulmuş ve güzel huriler süslenmiş bulunmaktadır. Cennetin talipleri nerede, nerede kollarını sıvayanlar.
Ve ey siz Yemen tüccarları, mallarınızla mücahid kardeşlerinizi destekleyin. Bilin ki, Allah mal cihadını birçok yerde önce zikretmiştir. Sakın İslam’ın açılan gediği siz olmayın.
Son olarak… “Bunun sizin için şer olduğunu zannetmeyin, bilakis bu hayırdır.”
Özellikle saray âlimlerin bulunduğu bir zamanda insanların avamını Ali Salih ve beraberindekilerin pisliklerine ikna etmek için ne kadar zamana ihtiyaç duyardık? Onun büyük bir cami yapmasını, yaptığı tüm riddetlerin ve İslam’a karşı giriştiği savaşların örtecek bir iyilik olarak göstermektedirler. İşte Allahu teâlâ adaletiyle onları rezil etmiştir.
Allah’ım, hikmet ve iman Yemen’i mücahidlerine otorite ver, saflarını birleştir, onlarla dinini ve kitabını destekle, onların eliyle nebinin semaya yükseldiği yeri özgürleştir.
Esselamu aleykum ve rahmetullahi ve berekatuh.
Burada Me’reb’in kahramanlarını ve Husi tağutları karşısındaki duruşlarını unutmayacağım.
Bu, oranın erkeklerinin alnına, dini ve iman Yemen’ini özgürleştirmek için gayretli olan her özgürün alnına bir öpücüktür.
Abdullah b. Muhammed el Muheysini
Mütercim: Mehdi Canpolat
 
A Çevrimdışı

azzam

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Ben yemenin ırak veya suriye gibi olmayacağı kanısındayım. Çünkü yemende fitne yok ve aşiretler kaideyi canı gönülden destekliyorlar. Aslında hudsilerin geniş bir alana yayılması da gerilla savaşı yürüten kaide için güzel fırsatlar sunacaktır. İnşaallah tez zamanda güzel haberler alacağız.
 

Benzer konular

Üst Ana Sayfa Alt