Neler yeni
İslami Forum, Dini Forum, islami site, islami sohbet, radyo, islami bilgiler

İslam-tr.org'a hoş geldiniz! Hemen üye olun ve kendi konularınızı, düşüncelerinizi paylaşarak bu platforma katılın. Oturum açtıktan sonra, İslam dini, tarih ve güncel konularla ilgili paylaşımlarda bulunabilirsiniz.

Haber El Kaide'den Kassam Tugayları'na Taziye

عبد الرحمن Çevrimdışı

عبد الرحمن

قُل آمَنتُ بِاللهِ ثُمَّ استَقِم
İslam-TR Üyesi

HAMAS tarafından gerçekleştiği söylenen Husi ziyareti/övgüsüne Dr. Nefisi'den eleştiri. Siyasetten öteye gittiğini savunuyor. (Önceki yazdığım genel yoruma karşi bir denge olarak paylaşıyorum)

İmam Malik Çevrimdışı

İmam Malik

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
bana söylesene makdisiden selamette olan grup yok demişsin hangi grupları tekfir ediyor makdisi hamas hariç(muayyene indirmiyor)
IŞİD'e karşı yaptığı beyanatlar ortada htş ye karşı yaptığı beyanatlar ortada yada talibana karşı yaptığı beyanatlar ortada hangisini tekfir etmiş.
Zarar vermesi için illaki tekfir etmesimi lazım!
ayrıca meseleyi dallanıp budaklandırıyorsun herseferinde daha öncede dediğim gibi cihad alimide olsa bu insanlarda ismet sıfatı yok hata edebilirler abdullah azzam v.b alimler hepsi başımızın tacıdır. onların bastığı toprak olamam fakat sen her seferinde abdullah azzam üzerinden kalkıp sıkıştığında bana ondan örnek veriyorsun. yahu bu insanlar peygamberde benmi bilmiyorum. ayrıca alimdir. illaki onun dediğini kabul edeceğim diye bir kaide yok
O zaman bende Makdisi'nin fetvalarını kabul etmiyorum. Daha dün Tanzim'e verdiği destek sayesinde meşhur olan Makdisi'nin bu gün Tanzim'in akidesi hakkındaki fetvalarının ne derece geçerli olduğu ise ayrı bir mesele.
senin dediğini daha önce rahat yaşamak için şeytanın vesvese verdiği ve abdullah azzamın verdiği fetva üzerinden tayyibi ulul'emr yapan insanlarıda gördüm fakat gittiğin yol çok sıkıntılı sana söyleyeyim şeyhin fetvaları ile tayyibe de müslüman diyen mürcieyede şahid oldum.
subhanAllah
Son olaylara kadar IŞİD, Makdisi'nin fetvlarını geçerli sayıyordu. Kimin gittiği yol sıkıntılı peki?
Mesele açık ve net, her alimin söylediği istismar edilebilir. İmam Maturidi'den feminizm çıkaran zihniyet, RTE'yede ulul emr diyebilir. Bir başkasıda Yusuf Suresi 40. ayetten hareketle bir raşid halifeyi tekfir edebilir.
RTE'ye gelirsek, akıl sahibi olan İhvancılar dahi bu gün ona ulul emr demez ve demiyor. Ahmaklık ile hareket edenlerede ne dersen boş!

Abdulafuv Çevrimdışı

Abdulafuv

Hak Ehli Susarsa Batıl Ehli Kendini Hak Zanneder
İslam-TR Üyesi
Zarar vermesi için illaki tekfir etmesimi lazım!

O zaman bende Makdisi'nin fetvalarını kabul etmiyorum. Daha dün Tanzim'e verdiği destek sayesinde meşhur olan Makdisi'nin bu gün Tanzim'in akidesi hakkındaki fetvalarının ne derece geçerli olduğu ise ayrı bir mesele.

Son olaylara kadar IŞİD, Makdisi'nin fetvlarını geçerli sayıyordu. Kimin gittiği yol sıkıntılı peki?
Mesele açık ve net, her alimin söylediği istismar edilebilir. İmam Maturidi'den feminizm çıkaran zihniyet, RTE'yede ulul emr diyebilir. Bir başkasıda Yusuf Suresi 40. ayetten hareketle bir raşid halifeyi tekfir edebilir.
RTE'ye gelirsek, akıl sahibi olan İhvancılar dahi bu gün ona ulul emr demez ve demiyor. Ahmaklık ile hareket edenlerede ne dersen boş!

Zarar Vermesi için Tekfir Etmiyor Fakat Yaptıkları yanlışları insaf ölçüsünde eleştiriyor. ki bu konuda haklıdır.

mesela işid konusunda da tutarlı bir fetva vermesi bile yetiyor
talibana nasihat ediyor ki yaptıkları hataları gözden geçirmelerini istiyor
htş hakkında yaptığı beyanatlar türk askerinin idlibe girmesinin sahayı ifsad edeceğini yaptığı açıklamaların ve türkiyeye yakın durmasının yanlışlığıdan bahsediyor ayrıca heyenin emnilerinin arap said bölgesinde binnişte muhacirlere karşı yaptığı zulümleri dile getiriyor. uyarıyor.
kaideye karşı ters bir beyanatını görmedim varsa buraya atarmısın.

rte konusunda ise ben bir çok cemaat gördüm bunlar başta ihlas ile yola çıkarken maalsef türkiyedeki selefiye müntesipleri onun süslü kelimelerinin tuzaklarına düşerek menhecten saptılar maalesef bizler fert fert kazanıp cemaat cemaat kaybediyoruz.

bunun tehlikelerini iyi bir menhec ve siyasi kafa ile yola çıkanlar dışında çözebilecek pek camia maalesef türkiyede kalmadı. anlatamadık anlaşılamadık.

İmam Malik Çevrimdışı

İmam Malik

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Zarar Vermesi için Tekfir Etmiyor Fakat Yaptıkları yanlışları insaf ölçüsünde eleştiriyor. ki bu konuda haklıdır.

mesela işid konusunda da tutarlı bir fetva vermesi bile yetiyor
talibana nasihat ediyor ki yaptıkları hataları gözden geçirmelerini istiyor
htş hakkında yaptığı beyanatlar türk askerinin idlibe girmesinin sahayı ifsad edeceğini yaptığı açıklamaların ve türkiyeye yakın durmasının yanlışlığıdan bahsediyor ayrıca heyenin emnilerinin arap said bölgesinde binnişte muhacirlere karşı yaptığı zulümleri dile getiriyor. uyarıyor.

rte konusunda ise ben bir çok cemaat gördüm bunlar başta ihlas ile yola çıkarken maalsef türkiyedeki selefiye müntesipleri onun süslü kelimelerinin tuzaklarına düşerek menhecten saptılar maalesef bizler fert fert kazanıp cemaat cemaat kaybediyoruz.

bunun tehlikelerini iyi bir menhec ve siyasi kafa ile yola çıkanlar dışında çözebilecek pek camia maalesef türkiyede kalmadı. anlatamadık anlaşılamadık.
Daha evvelde böyle bir mesele olmuştu. Cedele gitmesin diye daha fazla konuşmamıştık. Yine aynı şeyi yapmak istiyorum ama müsaaden ile ikim eselye deyineceğim, birisini kendin istediğin için birisinide "tehlikeli" gördüğün fikirlerim hakkında.

Şu meselede:

Ben onu yazdığım zamanlar twitter'den yayılan bir fetva idi. Ama sonra kendisine ait olmadığı ortaya çıktı.
Bununla beraber husuen tanzim hakkında olmamak ile beraber aşırı pek çok fetvası bulunmaktadır, "Tağutları tekfir etmemek irca'dır" deyip ondan sonra mevcud tağut tanımı ile hareket ettiğiniz zaman Taliban'ı, Abdullah Azzam'ı dolayısı ile el Kaide'yide kabul edin yada etmeyin mürcielik ile suçlarsınız. Bir dönem IŞİD'ciler bunu bir adım ileri götürerek, tekfir etmek için bahane bulamadıkları insanları "Mursi'yi, Müslüman görüyormusun" diye imtihan ederlerdi, ve iste(me)dikleri cevabı duyunca tekfir ederlerdi.
Keza, Makdisi yandaşı pek çok kimse yukarıdaki beyanattan dolayı El Kaide'yi "Sefih akıllı" olmakla suçlamış bazılarıda örnekte olduğu gibi akidesinden şübhe etmişlerdir.
Günümüzde Sosyal Medyanın gücü ortada iken ve zaten Müslümanlar zayıf iken Makdisi'nin bu sessizliğinin hayırlı olmayacağı ortadadır!

Mürcie zihniyeti bir hükmü istismar ediyor diye bu fetvayı reddedersek eğer medhalilerin kullandığı "Aranızda namazı kıldığı müddetçe yöneticilerinize itaat edin" vb bizzat Peygambere(S.A.V) ait olan fetvalardan başlayabiliriz!
Mesele zarar vermek ise dediğim gibi IŞİD, on sene evveline kadar Makdisi'nin fetvalarını esas alıyordu, onların geldikleri noktayı ne ypacağız peki?
Sapıtanlar ayet ilede sapıtır, bizim veya Makdisi'nin benimsediği görüş ile sapıtmış çokmu?
Vesselam

Abdulafuv Çevrimdışı

Abdulafuv

Hak Ehli Susarsa Batıl Ehli Kendini Hak Zanneder
İslam-TR Üyesi
demekki öfken ile hareket ediyorsun makdisiye karşı kendin itiraf ediyorsun makdiside her insan gibi hata edebilir. ki neticede bende bazı konularda görüşlerini benimsemiyorum fakat bu bizi adaletten alıkoymaması gerekiyor tağut tanımını çok iyi çözdüğü için genellikle yayınladığı fetvalar 30 risale ve diğer yazdığı eserlerde fikirlere saldırıyor.

sen hiç 30 risaleyi okudunmu ? ki bu kadar öfke dolu açıklamalar yapıyorsun makdisiye karşı vallahi onun kitabı ilim kokuyor. günümüzde akide ve menhec konusunda bu kadar detaylı ve anlaşılır bir kitap yazmak her babayiğidin harcı değil.