Neler yeni
İslami Forum, Dini Forum, islami site, islami sohbet, radyo, islami bilgiler

İslam-tr.org'a hoş geldiniz! Hemen üye olun ve kendi konularınızı, düşüncelerinizi paylaşarak bu platforma katılın. Oturum açtıktan sonra, İslam dini, tarih ve güncel konularla ilgili paylaşımlarda bulunabilirsiniz.

el-müsned

!sLaM4eVeR Çevrimdışı

!sLaM4eVeR

لا اله الا الله
Admin
musned_small.jpgTükçe’ye ilk Defa Kazandırılan En Büyük Hadis Külliyatı
Ahmed b. Hanbel’in el - Müsned Adlı Eserinin Özellikleri

- el - Müsned’te 30 bin civarında hadis bulunmaktadır. Bu civarda hadis-i şerifin bulunması demek, hadis eserleri içerisinde en çok hadisi ihtiva edeni anlamına gelir.
- el - Müsned, hadis kaynaklarının en kapsamlısı olup en meşhur hadis kitabı Buhari ile kıyas edilecek olursa 5 kat daha fazla hadis ihtiva ediyor demektir.
- el - Müsned’in Türkçeye ilkdefa çevrilmesi demek, toplumumuzun ilk defa Türkçeden okuyacak ve karşılaşacak olduğumuz hadis demetleri anlamını taşır.
- Ümmeti Muhammedin hadis kitabı denince aklına gelen 6 temel hadis kitabları olan kütüb-ü sittenin kaynağıdır. Dolayısıyla Ahmed b. Hanbel’dir.
- İmam Buhari, imam Müslim, Ebu Davut ve benzeri muhaddislerin hocasıdır.
- el müsned konularına göre tasnif edilmiş el fethurrabbani tertibinden Türkçemize kazandırılarak okuma, öğrenme kolaylığını sağlayacaktır.
- En yüksek miktarda hadis barındıran bu eserin toplumumuza kazandırılması demek, bu günkü insanımız ve gelecek nesiller için büyük bir hadis kültürüne sahip olması demektir ki bu hiç te azımsanacak bir kültür değildir.
- Periyodik olarak hadis ciltlerinin sunulması okuma kolaylığını sağlaması açısından önemlidir.
- Ahmed b. Hanbel’in müsnedine sahip olan bir okuyucu kütüb-ü sitte içersinde bulunan – Buhari – Müslim – Tirmizi – Ebu Davud – Nesai – İbni Mace, imam Malik’in muvatta ve Darimi’de bulunan ekseri hadisleri büyük ölçüde kütüphanesine kazandıracak, aynı zamanda bu eserlerin içersinde olmayan diğer hadis-i şeriflerede Ahmed b. Hanbel’in Müsnedi ile ulaşmış olacaktır.
- Eserdeki her hadisin, kaynaklarının belirtilerek bilimsel olarakta sağlamlığının ortaya konması geçmiş muarızlara karşı cevap, günümüz insanın ise takvasını artırıp, ayrıca gelecek nesillerin korunup
aydınlanmasını sağlayacaktır.
- Bu hususta hadis kaynaklarının tek tek belirtilmesi, yani tahric çalışması saygın ilim adamlarımızdan Dr. Nurettin Boyacılar hocaefendi ve Öğrt. elemanı Süleyman Sarı beyefendi tarafından titizlikle kontrol edilmekte olup eserin bir kat daha kıymetini ve okuyucuların esere olan güvenini artırmaktadır.
- Arapça metinden çeviri esnasında toplumumuzun kullandığı günümüz Türkçesi eserin anlaşılma
kolaylığını artırmış ve şu ana kadar çıkan ciltlerdeki tercüme, ilim adamlarımızın ve okuyucularımızın beğenisini kazanmıştır. Bu hususta Öğrt. elemanlarından Rıfat Oral beyin titiz ve ince uslubu
tercümedeki kaliteyi zenginleştirmiştir.
- Değerli edebiyatçı, şair, yazar, İbrahim Demirci beyin Türk dili redaksiyonu eserin sıhhatini artırmakla kalmayıp okuyucuların eserle olan okuma kolaylığını daha sıhhatli noktaya taşımıştır.
- Okuyucularımızın araştırma çalışmalarını daha pratik hale getirebilmek için indeks çalışmalarına azami gayret sarfeden ve tekrar eserin tashih çalışmasını ele alan, ilahiyatçı Ahmet Çelik beylede çalışmanın tekrar tekrar kontrol edilmesi esere verilen titizliğin, ehemmiyetin bir ifadesidir.
- Eserin bu kadar elden ele kontrolu neticesinde son olarak, genel redaksiyonunu Prof. Dr. Orhan Çeker hocaefendinin dikkatli titiz kontrolu ile hem okuyucumuza, hem de eserin ehemmiyetine binaen, sorumluluklarımızı yerine getirdiğimiz kanatindeyiz. Tabii ki mükemmellik Allaha mahsustur.
- Eserin müellifi Ahmed b. Hanbel hicri 2. asrın sonlarında yaşamıştır. O dönemden bu zamana kadar Türkçeye ilk defa eserin tercüme edilmesi Ensar yayıncılık olarak bir iftihar kaynağımızdır.
- Ahmed b. Hanbelin iki yönü önem arzetmektedir. Birincisi hadis alimi olma ikincisi ise fıkıh alimi olmasıdır. Bundan dolayı İslam kültürünün hadis ve fıkıh tarihinin de çok önemli bir ismidir.
- Diğer alimlerden göze çarpan bir özelliği ise imkansızlıklar içersinde ilmi faaliyetler yapması, zühd ve takvaya değer vermesi, ibadete düşkün olması, hadis toplama ve bilgi sahibi olma noktasında diyar diyar gezmeyi göze alması dikkat çeken noktalardandır.
- Ahmed b. Hanbel Hadis külliyatı içerisinde, rivayetlere göre bir milyon hadis senedleriyle birlikte ezbere bilen bir hadisci olarak bizlere anlatıla gelmiştir. Hatta söz olarak nakledilen herhangi bir cümlenin hadis olup olmadığını öğrenmek için Ahmed b. Hanbel’e soracaksın demişler, eğer onun kafasında hadis olarak yer alıyorsa, hadis vardır. Eğer onda öyle bir cümle yoksa hadis değildir gibi bir fikir yayılmıştır.
- Ahmed b. Hanbel’i biz ilimde ve hadiste böyle yüksek bir yerde seviyede görmekteyiz. Kendisiyle gurur duyduğumuz, iftihar ettiğimiz, hürmet duyduğumuz bir şahsiyet olarak karşımıza çıkmaktadır.
- el Müsned, adlı en büyük hadis külliyatı, İslam diye ileri sürülen yanlış fikirlerin karşında, bu fikirleri elden süzgeçten geçiren, İslamla ne derece uyuştuğunu ortaya koyan bir mihenk taşı vazifesini görecektir.
- İslamiyetten önceki dinleri bozan insan aklı, İslam geldikten sonra boş durmamış İslamıda bozuk din haline getirmeyi hedef edinmiştir. Bu şeytani akıl halâ hayatiyetini sürdürmekte ve en ufak bir imkan olarak İslamın bozulabilmesi için hadis ve sünnetin devre dışı bırakılmasını tesbit etmişlerdir.
- İslami koruyan hadis ve sünnetin ta kendisi olup İslam şimdiye kadar bozulmadan geldiyse, ortada sünnet ve hadis sapasağlam durduğu için bozulmadan günümüze kadar gelmiştir.
- İslamın bozulmaması noktasında hadisin bu öneminden dolayı el müsned adlı en büyük hadis külliyati bu hususta büyük bir hizmette bulunacaktır.
- Ahmed b. Hanbel el - Müsned adlı eseriyle ilgili olarak “bu kitabı bir rehber / hadisler fihristi olarak hazırladım ki, Hz. Peygamberin sünnetinde ihtilafa düşenler, bu esere müracaat etsinler” diyor.
- Şeyhü-l islam ibn hacer ise şöyle demiş “eğer bir hadis Ahmed b. Hanbel’in müsnedinde varsa başka yerlerde aramayız.”
- Yayıncı olarak böyle bir eseri siz okuyucularımıza kazandırmaktan dolayı hamd eder, eserin yayılması noktasında desteklerinizi istirham ederiz.
- Peygamber efendimiz, kendisinden sonra sünnetini ihya ederek halka öğretenleri (Gureba) olarak nitelendirmiş; gariplere ne mutlu demiştir. Yine aynı görevi yerine getirenlere (hulefa) diye nitelendirmiş, Allahım, halifelerine rahmet et diyerek onlara dua etmiştir.
- Peygamber efendimizin, bizden bir hadis duyupta onu tıpkı duyduğu gibi rivayet edenin Allah yüzünü nurlandırsın duasına mazhar olmamızı ve siz değerli okuyucularımıza dünya ve ahirette hayırlarla karşılaşmanızı, hayırla yaşamanızı Allah-u Teala’dan niyaz ederiz.
 
S Çevrimdışı

sessizlik2500

Misafir
nerden okuyabilir yada intirebilirim hangi site
 
A Çevrimdışı

Ahmed1

Üyeliği İptal Edildi
Banned
nerden okuyabilir yada intirebilirim hangi site

Buradan eserin Tercümesini okuyabilirsin.6 cilttir.Yaklaşık 1792 hadis vardır.Burada asıl eserin tekrarları atılmıştır.Yani bu eser Müsnedin muhtasar(kısaltılmış) şeklidir.

http://www.vesiletunnecat.com/vesiletun/arsiv-kitap-oku/hadis/musnediahmed/

Fakat Arapçasını yani kitabın aslını okumak istersen orada 30.000 hadis var.

PDF OLARAK İNDİRMEK İÇİN LİNKTEN İNDİR...
http://www.waqfeya.com/book.php?bid=619
 
Benzer konular Forum Tarih
H Musned - İmam Ahmed Bin Hanbel 0 3K

Benzer konular

Üst Ana Sayfa Alt