Neler yeni
İslami Forum, Dini Forum, islami site, islami sohbet, radyo, islami bilgiler

İslam-tr.org'a hoş geldiniz! Hemen üye olun ve kendi konularınızı, düşüncelerinizi paylaşarak bu platforma katılın. Oturum açtıktan sonra, İslam dini, tarih ve güncel konularla ilgili paylaşımlarda bulunabilirsiniz.

En Mükemmel Yaşam Düzeni

C Çevrimdışı

cendel

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Bera b. Azib (r.a)'den şöyle rivayet edilmiştir: «Rasulullah (s.a.s) yatağına vardığı zaman sağ tarafına uzanıp:

«İlahi! Kendimi sana teslim ettim, sana yöneldim, işimi sana bıraktım, arkamı sana dayandım. Çünkü ümidim de sendedir, korkum da sendedir. Senden sığınacak yer varsa o da sensin. Senden kurtulacak yer varsa, yine sensin, İlahi! indirdiğin kitabına, gönderdiğin nebine iman ettim» derdi.»

(Buhari)

HADİSTEN NE İSTİFADE EDERİZ

- Mükemmel dinimiz, hiçbir konu bırakmaksızın insan hayatını her yönüyle bir hükme bağlamıştır. Bu dinin bildirdiği her emir ve yasakta insanlar için mutlaka bir fayda vardır. Hiçbir hayır yoktur ki, bu din onu emretmiş olmasın. Yine hiçbir şer yoktur ki bu din onu da yasaklamış olmasın. Bu genel kural dahilinde olmak üzere yukarıdaki hadiste de mü'min için en hayırlı yatış şekli tarif ediliyor. Abdestli olarak, sağ taraf üzerine yatıp Rasulullah tarafından bidirilen yukarıdaki duayı okumak... Bu şekilde yatışın faydası iki yönlüdür: Rasulullah'ın bir sünneti olduğu için kazandırdığı sevabı ve sağlık açısından vereceği fayda. Zira sağ tarafa yaslanarak yatmak kalb ve dalak gibi hayati öneme sahip organların işlevlerini daha rahat yapmalarını sağlayacak, böylelikle de kişi daha çabuk uykuya dalıp rahat bir uyku sonunda zinde olarak uyanacaktır. Ayrıca, yapılan dua sayesinde kul Rabbi tarafından muhafaza edilecek ve psikolojik açıdan duyabileceği sıkıntı ve stres bertaraf edilecektir.

hümeyra__ Çevrimdışı

hümeyra__

Aktif Üye
İslam-TR Üyesi
«İlahi! Kendimi sana teslim ettim, sana yöneldim, işimi sana bıraktım, arkamı sana dayandım. Çünkü ümidim de sendedir, korkum da sendedir. Senden sığınacak yer varsa o da sensin. Senden kurtulacak yer varsa, yine sensin, İlahi! indirdiğin kitabına, gönderdiğin nebine iman ettim» derdi.»

AMİN ESSELAMÜNALEYKÜM ALLAH RAZI OLSUN YÜREĞİMİ SERİNLETEN Bİ DUA

H Çevrimdışı

Habibullah

İyi Bilinen Üye
Site Emektarı
Bera b. Azib (r.a)'den şöyle rivayet edilmiştir: «Rasulullah (s.a.s) yatağına vardığı zaman sağ tarafına uzanıp:

«İlahi! Kendimi sana teslim ettim, sana yöneldim, işimi sana bıraktım, arkamı sana dayandım. Çünkü ümidim de sendedir, korkum da sendedir. Senden sığınacak yer varsa o da sensin. Senden kurtulacak yer varsa, yine sensin, İlahi! indirdiğin kitabına, gönderdiğin nebine iman ettim» derdi.» buhari

bu hadisi serif hic ibadet yapmadan dogrudurust inanmadan ISLAM i yasadigini sanan ve gidip mezarlardan minnet umanlaraki (ALLAH c.c onlra hidayet nasip etsin ) bir nebze hic olmaz ise dusunmelerine tefekkurlerine vesile olur...

Üst Ana Sayfa Alt