Neler yeni
İslami Forum, Dini Forum, islami site, islami sohbet, radyo, islami bilgiler

İslam-tr.org'a hoş geldiniz! Hemen üye olun ve kendi konularınızı, düşüncelerinizi paylaşarak bu platforma katılın. Oturum açtıktan sonra, İslam dini, tarih ve güncel konularla ilgili paylaşımlarda bulunabilirsiniz.

Eşimi tevhide nasıl davet etmeliyim

E Çevrimdışı

Ebuu Talha

Yeni Üye
İslam-TR Üyesi
Selamun aleykum tevhid le tanışalı 1 yil kadar oldu hayatımı tevhid üzerine yasamaya gayret ediyorum öğrendiklerimi hayatımda uygulamaya calisiyorum
Aileminde tevhidle tanismasi icin elimden geleni yapiyorum ama eşime anlatamiyorum benim anlattiklarimi ters anlıyor ve bu yüzden anlaşmazlıklar oluyor böylece evde huzursuzluklar başlıyor
Tevhidi eşime sevdirmek için nasil bir yol izlemeliyim
18 yıllık evliyim ve boşanma safhasına kadar geldi
Ben bir yerde yanlış anlatim mi yapiyorum ilk hangi konularla baslamaliyim ve kendimde bilgilerden yoksun birisiyim

eL_Muhacir Çevrimdışı

eL_Muhacir

İlimsiz Mucâhid, kâtil; Cihâdsız âlim, belâm olur
Frm. Yöneticisi
aleykumselam kardeşim bulunduğunuz çevrede kardeşler varsa,misafir edin o vesile ile faydalı olur inş...

A Çevrimdışı

AhmedElTurki

Üye
İslam-TR Üyesi
Kardeşim eşinin ideolojik ve dini durumuna göre tebliğ etmen daha iyidir.Eşin kemalist mi sufi mi laik mi muhafazakar mı modernist mi demokrat mı nedir ona göre bir yol tutman ve tebliğ etmen gerekir.Yoksa üstünde herhangi bir etki bırakamazsın.Yani İslamda kabul etmediği veya etmek istemediği konular nedir? Eşinin ideolojik ve dini durumunuda bildir ki kardeşler ona göre tavsiyede bulunsunlar.

ez-Zehebî Çevrimdışı

ez-Zehebî

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Eşiniz müşrik miydi? Allah, Peygamber inancı yok muydu? Eşiniz Allah'ın birliğine inanmıyor mu? Öyleyse siz karı koca değilsinizdir artık. Tevhid derken oy meselesini kastediyorsanız tevhid oy meselesine indirgenemeyecek kadar yücedir. Eşiniz yukarıda saydıklarımı ikrar ediyorsa zaten tevhid ehlidir.

E Çevrimdışı

Ebu SILA

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Şayet eşiniz kitap okumayı seviyorsa ona tevhide ilgili kitaplar okumasını tavsiye edin.
Siz anlatmayın. Eşinizin tasavvuf ve tarikat bağlılığı yoksa zamanla kolayca öğrenecektir.
Son olarakta eşiniz için dua edin.

E Çevrimdışı

Ebuu Talha

Yeni Üye
İslam-TR Üyesi
Eşiniz müşrik miydi? Allah, Peygamber inancı yok muydu? Eşiniz Allah'ın birliğine inanmıyor mu? Öyleyse siz karı koca değilsinizdir artık. Tevhid derken oy meselesini kastediyorsanız tevhid oy meselesine indirgenemeyecek kadar yücedir. Eşiniz yukarıda saydıklarımı ikrar ediyorsa zaten tevhid ehlidir.
Şayet eşiniz kitap okumayı seviyorsa ona tevhide ilgili kitaplar okumasını tavsiye edin.
Siz anlatmayın. Eşinizin tasavvuf ve tarikat bağlılığı yoksa zamanla kolayca öğrenecektir.
Son olarakta eşiniz için dua edin.
Evde tevhid kitaplari var günlük ara arada olsa aileyi toplayip okuyorum

E Çevrimdışı

Ebuu Talha

Yeni Üye
İslam-TR Üyesi
Lailaheillallah demekle müslüman olunuyormuydu şartları yerine getirmeden
Bu sözünüze gore herkes tevhid ehli
Oy meselesine niye indirgenmiyor sonucta laik bir sisteme oy verilecek
Yanlis bir seyler yazdiysam kusura bakmayın

ez-Zehebî Çevrimdışı

ez-Zehebî

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Karını Müslüman görmüyorsan senin onla beraber yanyana durmam dahi haram kardeşim. Senin eşin en fazla cahil bir Müslümandır. Tevhid ehli olmaktan çıkmıyor oy kullanmakla vs. Kitap okut ama ev içinde de huzursuzluk çıkmamasına çalış. Eşinle tartışmaya girme.

عبد الرحمن Çevrimdışı

عبد الرحمن

قُل آمَنتُ بِاللهِ ثُمَّ استَقِم
İslam-TR Üyesi

Allah Resulü'nün (s.a.v.) getirdiğine iman eden mümindir. Bunu ifade etmek için bilinen imanın altı şartı vardır.
Laik sistemin küfür olmasından kasıt ise esasında ilahi şeriatın reddedilmesi, hâşâ bu zamana uygun olmadığının savunulmasıdır. Çünkü bu Allah teala'nın hükmünü beğenmemek, Allah'a isyan etmektir. Ayrıca tüm partiler zorunlu olarak laiklik ve Atatürk devrimciliğine imza attıklarından ve mecliste şeriata muhalif kanunlar çıkarıldığından, oy verme zahirde küfre rıza ifade eder, ancak bir çok kimse bu meseleyi bilmediklerinden (cehaleten) veya çeşitli teviller (Müslümanlara daha iyi davranan parti gelsin vs.) öne sürerek yine de oy vermektedir. Bu kimseler laikliğe iman etmedikleri, yani işlenen haramlar ve açığa vurulan küfürden kalben razı olmadıkları için mümindirler ama yaptıklarında hatalıdırlar.
Mesele oy vermek ise forumda bu konuda bir çok yazı bulabilirsin ve eşine oy vermenin anlamını ve haram olduğunu anlatabilirsin.

A Çevrimdışı

Alkâme

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Aleykum selam kardeşim islamı henüz yeni tanımaya başladığınızdan dolayı heyecan ve acele ile bir şeyler yapmaya çalıştığınızı zannediyorum bu yüzden sert çıkışlar yaparak tartışmaya girmeyiniz bunun kimseye faydası olmaz zararı ise pek çoktur Allah svt al-i imran suresi 159. Ayetinde "Sen onlara sırf Allah’ın lutfu sayesinde yumuşak davrandın. Eğer kaba, katı kalpli olsaydın, hiç şüphesiz etrafından dağılır giderlerdi." Buyuruyor yani demem o ki iyiliği emredin kötülükten sakındırın sözünüzü dinlerlerse ne ala dinlemezler ise de "Biz seni onların üzerine bir bekçi kılmadık" enam 107