Neler yeni
İslami Forum, Dini Forum, islami site, islami sohbet, radyo, islami bilgiler

İslam-tr.org'a hoş geldiniz! Hemen üye olun ve kendi konularınızı, düşüncelerinizi paylaşarak bu platforma katılın. Oturum açtıktan sonra, İslam dini, tarih ve güncel konularla ilgili paylaşımlarda bulunabilirsiniz.

Eskiden Mi Yoksa Şimdi Mi Mu'min Olmak Daha Zor...?

Eskiden mi yoksa şimdi mi mu'min olmak daha zor...?

• Kullanılan toplam oy
    3
Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
ruveyda Çevrimdışı

ruveyda

İyi Bilinen Üye
Site Emektarı

selamu aleykum

Hassas bir konu
Özellikle geniş düşünmenizi tavsiye ediyorum..

Bugunun ve o gunun şartlarını da göz onunde tutabilirsek

Netice itibari ile bizleri fikir doğrultusunda daha doğruya ulaştıracaktır diye düşünüyorum..

selametle..!

deli Çevrimdışı

deli

İyi Bilinen Üye
Site Emektarı
zor zamanda müslüman olmak tabirini hangi zaman için kullanabiliyorsak... işte o zamanda mümin olmak daha zor :: bu yüzden bence her ikisindede... eskiden kasıt eğer cahiliye dönemiyse.... ozamanlarda müslümanım demek canını ortaya koymak demekti. büyük işkenceler,zulüm, açlık yokluk, en sevdiklerinizden ayrılma gibi hasletlerle imtihan ediliyordunuz... buzamanda ise bence en zor yan nebi ve resul olan peygamberin yokluğuna rağmen onun öğretileri üzerine islamı yaşamaya çalışmakla imtihan ediliyoruz. :üzgünüm

eylemzayi Çevrimdışı

eylemzayi

Aktif Üye
İslam-TR Üyesi
ALLAH yanlışa düşmekten korusun hatalarım olursa düzeltiniz, ben şöyle düşünüyorum;

insanların zorluklara karşı koyabilme, imanını koruyabilme yetisi yaşadığı zamana,şartlara göre değişir. dolayısıyla şartlar ne kadar zor olursa olsun insan içinde bulunduğu şartlara ayak uydurabilecek şekilde yaratılmıştır.ALLAH(c.c.) kimseye çekemeyeceği yükü yüklemez ve üstesinden gelinmesini istediği işlerin üstesinden gelenlerin ecrini fazlasıyla verir.

dolayısıyla şöyle diyebilirim ki belki geçmiş zamanın insanı ahir zamanda yaşasa idi içinde bulunduğu durum ona zor gelebilirdi, altından kalkılması zor olabilirdi.veya tam tersi...

ALLAH mutlak adil olandır...

ruveyda Çevrimdışı

ruveyda

İyi Bilinen Üye
Site Emektarı
teşekkürler kardeşlerim diğer üyelerimiz nerde onlarda oylamaya katılsalar

:)sümeyye:) Çevrimdışı

:)sümeyye:)

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
yorum yapmak istememiştim sadece :üzgünüm o zamanın zorluklarıyla bu zamanın zorlukları çok farklı ama her ikisindede mü'min olmak zor........... Rabbim Onun yolunda geçen bi ömür ve imanlı bir ölüm nasip etsin inş :üzgünüm

Y Çevrimdışı

Yesevi

Yeni Üye
İslam-TR Üyesi
Namaz kılsan irticacı kılmasan dinsiz komünist.Selam versen dinci şeriatçı vermesen dinsiz.

Ama bugüne gelmemizde aracı olan başta Atatürk sonra tüm padişah paşa ve askerlerimize Allah rahmet eylesin.Onlar olmasaydı bugün ezan okunmaz olurdu.Ananmız babamız belirsiz olurdu.Bugün çok şükür ezan okunuyor bir sürü camimiz var.En önemlisi vatanımız var.Şimdi müslümanolmakzor ama eskidende kolay değildi.Halimiza şükredip daha güzel günlere çıkmak için çalışmalıyız.

DAVA Çevrimdışı

DAVA

İyi Bilinen Üye
Site Emektarı
deli ' Alıntı:
zor zamanda müslüman olmak tabirini hangi zaman için kullanabiliyorsak... işte o zamanda mümin olmak daha zor :: bu yüzden bence her ikisindede... eskiden kasıt eğer cahiliye dönemiyse.... ozamanlarda müslümanım demek canını ortaya koymak demekti. büyük işkenceler,zulüm, açlık yokluk, en sevdiklerinizden ayrılma gibi hasletlerle imtihan ediliyordunuz... buzamanda ise bence en zor yan nebi ve resul olan peygamberin yokluğuna rağmen onun öğretileri üzerine islamı yaşamaya çalışmakla imtihan ediliyoruz. :üzgünüm

aynen katiliyorum size :güldüm

F Çevrimdışı

fecrislam

Üye
İslam-TR Üyesi
iki ZAMANDA şuan aynı eskiden islamın yayılması için yaymak için tanıtmak için zorluk zulüm işkence ......
şimdi ise dinler kavgası iman kavgası ve kaygısı.....
ceza evlerinde veya işkence yapan başka bir yerlerde bilali habeş gibi işkence gören kardeşlerimiz var.bize şöyle demek düşer zoru ve kolayı bilen ALLAH 'a sığınmaktan başka çaremiz yok birkere çare aramak yanlış zaten ALLAH azze ve celle varken

C Çevrimdışı

Can Feza

Üye
İslam-TR Üyesi
bence de iki zamanda da zor.Çünkü İslamiyeti yaşamak olağandan beri engellenmek isteniyo_O zamanlar fiziksel işkenceler bu zamanda zihinsel.Yani aslında yine fiziksel işkenceler de var.Şimdi görmeden itaat var sünnetlere.Yani mükafat daha büyük değil mi :huhuuhuu

Enfal.571 Çevrimdışı

Enfal.571

İyi Bilinen Üye
Site Emektarı
hicbir yorumu okumadim yinede yorum yapiyorum:
eskiden müslümanlik daha zordu, eskiden derken Efendimiz (s.a.v.) in ve Onun güzide ashabinin zamanindan bahs ediyorum. Onlar ki yeryüzünde esi benzeri olmayan cileler cekmisler, iskence- zulmün en alasini görmüsler, sehid düsmüsler, evladlarini yetim birakmislardir. kalkip mal mülklerinden vaz gecip dogup büyüdükleri yurtlarindan kovulmuslar veya hicret etmisler.
üc- bes adim yürümek istedikleri vakit taslanmis ve hatta öldüresiye dövülmüslerdir.
Kaabede Resulullah (s.a.v.) acikca namaz kilarken Elleri kirilasica Ebu leheb(l.a.) ve cehennem odunu tasiyasica karisinin zulmlerine maruz kalmisdir. simdi söyleyin namaz kildigimizda hangimizin boynuna iskembe koyuluyor. hangimizin camiiye giderken yoluna dikenler koyuluyor?
biz ahir zaman ümmeti, keyfimize öyle düskünüzki, surdan suraya teblig etmek icin gitmiyoruz ki nerde kaldi hicret?!
mide doldurma, uyku, para- mal- mülk, bizmiyiz eziyet ceken (vah vah acisinlar bize)...

bi söz vardir: "namaz kilmaktan ayaklari $i$en Bir Peygamberin, uyumaktan gözleri $i$en Ümmetiyiz" diye.
elimizde hertürlü imkanlar var lakin kullanmasini bilemiyoruz. o hesap gününde ne yapacagiz bilemiyorum :(

bunun kiyasi bile yapilamaz bence

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
Üst Ana Sayfa Alt