Neler yeni
İslami Forum, Dini Forum, islami site, islami sohbet, radyo, islami bilgiler

İslam-tr.org'a hoş geldiniz! Hemen üye olun ve kendi konularınızı, düşüncelerinizi paylaşarak bu platforma katılın. Oturum açtıktan sonra, İslam dini, tarih ve güncel konularla ilgili paylaşımlarda bulunabilirsiniz.

Video <Et-Tarîku ile'l Hilâfeti 'r-Râşide> Cihâdî Hareketin Tarihi

عبد الرحمن Çevrimdışı

عبد الرحمن

قُل آمَنتُ بِاللهِ ثُمَّ استَقِم
İslam-TR Üyesi

Bu yayında Tahriruş Şam liderlerinden Yahya bin Tahir Ebul Feth el-Firağlî, İhvan-i Müslimin ve Hasen el-Bennâ'dan (ş. 1949) rahimehullah başlayarak cihâdi-İslami hareketin tarihini inceliyor. Firağli Mısır'da doğdu, mühendislik okudu ve şeri ilimleri ise ilim halkalarına katılarak tahsilde bulundu. 1994'da el-Cemâ'a el-İslamiyye'ye katıldı. Suriye'de ilk önce Ahraru'ş Şam davet mektebinde görevliyken daha sonra Tahriruş Şam'ın kurulmasıyla 2017'de buraya geçti ve cemaatin şura heyetine yükseldi.

Videolar beş nesil üzere tertip edilmiş. Her nesil dört ile altı arası bölümden oluşuyor. Arşif'de tekrar dahil 50 kadar bölüm yüklü, videonun sağ üst köşesindeki sembole basarak sayfaya geçilebilir. Mısırlı olması ve Suriye'de de Ebu Hâris el-Mısrî gibi Mısır'daki İslami harekette faal bulunmuş şahsiyetlerle görüşmüş olmasına binaen oradaki olaylara dair fazla bilinmeyen malumatlara da yer veriyor. Bunun dışında kitap tavsiyeleri de geçiyor. Bu tür tarihi-fikri çalışmalara fazla rastlanılmadığı için burada paylaşıyorum.
 

Benzer konular

Üst Ana Sayfa Alt