Neler yeni
İslami Forum, Dini Forum, islami site, islami sohbet, radyo, islami bilgiler

İslam-tr.org'a hoş geldiniz! Hemen üye olun ve kendi konularınızı, düşüncelerinizi paylaşarak bu platforma katılın. Oturum açtıktan sonra, İslam dini, tarih ve güncel konularla ilgili paylaşımlarda bulunabilirsiniz.

Ey Iman Edenler! Eğer Siz Allah’a (dinine) Yardım Ederseniz... ( Muhammed Sûresi, 7 )

Devlet-i 'Aliyye Çevrimdışı

Devlet-i 'Aliyye

Aktif Üye
İslam-TR Üyesi
Ey iman edenler! Eğer siz Allah’a (dinine) yardım ederseniz...

Ey iman edenler! Eğer siz Allah’a (dinine) yardım ederseniz O da size yardım eder ve ayaklarınızı sabit kılar. (Muhammed Sûresi, 7)

Bu buyrukla Yüce Allah, mü’minlere dinin gereklerini yerine getirmeyi, ona davet etmeyi, bu dinin düşmanlarına karşı cihad etmeyi ve bütün bunlarla yalnızca Yüce Allah’ın rızasını gözetmeyi emretmektedir. İşte Allah’a yardım budur.

Onlar da bunu yapacak olursa Allah onlara yardım eder ve ayaklarına sebat verir. Yani sabır, huzur, sükûn ve sebatla kalplerine metanet verir. Bedenlerine de buna dayanma gücü verir, düşmanlarına karşı onlara yardım eder.

Bu, pek cömert ve sözünde duranın, söz ve fiillerle kendisine/dinine yardım eden kimseye mevlâsının da yardım edeceğine, sebat gibi yardım ve zaferin sebeplerini ona kolaylaştıracağına dair verdiği ilâhî bir sözdür.

Kaynak: Teysîru'l-Kerîmi'r-Rahmân fı Tefsîri Kelâmi'l-Mennân (Tefsîru's-Sa'dî Özlü Kur'ân Tefsîri), Cilt: 4, Sahife: 650-651.

Son düzenleme:
Üst Ana Sayfa Alt