Neler yeni
İslami Forum, Dini Forum, islami site, islami sohbet, radyo, islami bilgiler

İslam-tr.org'a hoş geldiniz! Hemen üye olun ve kendi konularınızı, düşüncelerinizi paylaşarak bu platforma katılın. Oturum açtıktan sonra, İslam dini, tarih ve güncel konularla ilgili paylaşımlarda bulunabilirsiniz.

Çözüldü Ezan Okunurken Uyumak, Yatakta Uzanmak Doğru mu?

Hicret Vakti Çevrimdışı

Hicret Vakti

Üye
İslam-TR Üyesi
Esselamu Aleykum, ben sabah namazını erken kılıp yatağa giriyorum. Henüz uyumamışken ezanı işitiyorum ama yatakta doğrulmuyorum. Bu sakıncalı mıdır?
İşitince doğrulmak gerekir mi?
Allah razı olsun...

Abdulmuizz Fida Çevrimdışı

Abdulmuizz Fida

فَاسْتَقِمْ كَمَا أُمِرْتَ
Admin
Âleykum selam we rahmetullahi we berakatuh;

Sakıncalı değil fakat doğrulman edebdendir. Ezan okunurken muezzine icabet (ezan duası) edebilmen sunnettir. (Neseî, Ezân: 33; (Muslim, Salat 7)
Musait olanın bu sunneti yerine getirmelidir.
“Ezan okunurken muezzinin söylediklerini tekrar etmekten başka bir şeyle meşgul olmak, konuşmak uygun değildir.”

“Hattâ, Kur’ân okunurken bile olsa, durup ezanı dinlemek, icâbet etmek daha faziletli olur.” (Alâuddîn Ebû Bekr b. Mes‘ûd b. Ahmed el-Kâsânî, Bedâʾiʿu’ṣ-ṣanâʾiʿ fî tertîbi’ş-şerâʾiʿ, C. I, Sf: 155; el Fetâva’l-Hindiyye)

Acil olan bir iş veya meşrû meşguliyetlerde bulunan bir kimsenin, ezan okunurken işine devam etmesi onu günaha sokmaz. Yatıldığı yerde ezanı dinlemenin de bir sakıncası yoktur. Niyetinde ezana karşı bir hürmetsizlik bulunmadığı muddetçe bir mesuliyet getirmez. Zaten insanın yatarken zikir, tesbih, tekbir getirmesi, hatta Kur’ân âyet ve sûrelerini okuması bile câizdir. Rasulullah (a.s.) yatağa girdikten sonra tesbihat ve duâ âyetleri okurdu. Kişi ezanı yatakta iken de dinleyebilir. Ancak imkân nisbetinde kalkıp oturarak dinleyip icâbet etmek daha uygundur.

Üst Ana Sayfa Alt