Neler yeni
İslami Forum, Dini Forum, islami site, islami sohbet, radyo, islami bilgiler

İslam-tr.org'a hoş geldiniz! Hemen üye olun ve kendi konularınızı, düşüncelerinizi paylaşarak bu platforma katılın. Oturum açtıktan sonra, İslam dini, tarih ve güncel konularla ilgili paylaşımlarda bulunabilirsiniz.

Fıkhus-sünne - Sayyid Sabbik Pdf Olarak Mevcut Mu ??

İ Çevrimdışı

İbnAbbas

Üyeliği İptal Edildi
Banned
Hakkını helal et kardeşim, malesef bilmiyorum.

Yardımcı olacak kişiler olsaydı çok iyi olurdu.Çünkü bu işler tek başına olmuyor.Bir hadis kitabını çevirmek kolay iş değil.Çünkü hadis için normal tercüme yapılmıyor.Hadiste başka bir şey anlatılmış olabilir.Bu yüzden her kelime için araştırma yapmak lazım.Bilhassa Şerh kitapları bunu çok iyi sağlıyor.

Said El Ensariyy Çevrimdışı

Said El Ensariyy

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi

Yardımcı olacak kişiler olsaydı çok iyi olurdu.Çünkü bu işler tek başına olmuyor.Bir hadis kitabını çevirmek kolay iş değil.Çünkü hadis için normal tercüme yapılmıyor.Hadiste başka bir şey anlatılmış olabilir.Bu yüzden her kelime için araştırma yapmak lazım.Bilhassa Şerh kitapları bunu çok iyi sağlıyor.

Evet çok kapsamlı ve zor iştir. Allah(Sübhaneu ve Teala) yardımcın olsun, benim öğrenme niyetim vardı hala da var ama nasib olmuyor İnşaAllah hayırlısıyla öğrenirim..

İ Çevrimdışı

İbnAbbas

Üyeliği İptal Edildi
Banned
Evet çok kapsamlı ve zor iştir. Allah(Sübhaneu ve Teala) yardımcın olsun, benim öğrenme niyetim vardı hala da var ama nasib olmuyor İnşaAllah hayırlısıyla öğrenirim..

İnşaAllah Rabbim öğrenmeyi sana nasib eder.Bu işe Peygamberimiz(sav)'in dualarını arapça-türkçe ezberlemekle başlayabilir yahut da kısa ayetlerin arapça-türkçe ezberini yapabilirsin.Fakat Gramer şart ! Yani gramer öğrenmeden bu iş yapılamaz.

Örnek :

Nasara : (geçmişte) Yardım etti
Yensuru : Yardım eder,ediyor
Tensuru : Sen yardım edersin,ediyorsun
Nensuru : Biz yardım ederiz,ediyoruz
Ensuru : Ben yardım ederim,ediyorum
La yensuru : Yardım etmez
La tensuru : Sen yardım etmezsin
La nensuru : Biz yardım etmeyiz
La ensuru : Ben yardım etmem
Lem yensur : Yardım etmedi (Lem yelid : Doğurmadı)
Liyensur: Yardım etsin
Unsur : Yardım et !
La tensur : Yardım etme!

Nusira : Yardım edildi
Yunsaru
: Yardım ediliyor
Ensara : (bir kere) Yardım ettirdi
Nassara : (birçok kere) yardım ettirdi
Ensir : (bir kere) Yardım ettir !
Nassir : (çok kere) Yardım ettir !

Bunun gibi daha bir sürü kalıp var.Bu kalıpları öğrenmem gerekiyor.Bunları gramerin temeli...

Said El Ensariyy Çevrimdışı

Said El Ensariyy

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Aslında arapça öğrenmek için kursa gidecektim ama şartlar elvermiyor, dediğin yöntem ile kendimi geliştirmeye çalışacam İnşaAllah kardeşim; Allah senden ve tüm müslümanlardan razı olsun seni ve biz müslümanları şehadetle rızıklandırsın..

!sLaM4eVeR Çevrimdışı

!sLaM4eVeR

لا اله الا الله
Admin

Kardes tercüme konusu basit degil, bilhassa dedigin hadis kitabi netten cözülecek bir olay degildir, sakli hazine bir kitap varsa bunu yayinevleri ile görüsüp profosyonel sekilde tercüme edilmesi gerek aksi halde netten sanmiyorum ki tercüme edebilecek biri ciksin. Bu isleri yayinevleri meshur kisilere para karsiligi (cok ciddi paralar dönüyor) cevittirirler.

Bilgine.

Üst Ana Sayfa Alt