Neler yeni
İslami Forum, Dini Forum, islami site, islami sohbet, radyo, islami bilgiler

İslam-tr.org'a hoş geldiniz! Hemen üye olun ve kendi konularınızı, düşüncelerinizi paylaşarak bu platforma katılın. Oturum açtıktan sonra, İslam dini, tarih ve güncel konularla ilgili paylaşımlarda bulunabilirsiniz.

Çözüldü Fıskiye Altında Gusul Abdesti Alırken, Su Dökme Sayısının Belirlenmesi?

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
E Çevrimdışı

esSabr

Üyeliği İptal Edildi
Banned
esselamu aleykum. benim merak ettiğim şey şu. gusul abdesti alırken hatırladıgım kadarıyla misal önce basta aşağı su dökülüor. sonra sağ omuzdan aşağı. sonra sol omuz vs... bunun yapılması icin belli ki kovada su olup onu bi maşrabayla dökmek gerekiyor.

şimdi hemen herkesin banyosunda duş başlıkları var suyun ısısı ayarlandığında onu duvarda yukardaki asılı aparatına takıp istenildiği gibi yıkanıyor altında. ve ben gusul abdestimi duş başlığından akan su ile alıyorum. yani önce başıma sonra sağ sonra sol omzuma olucak şekilde tek tek bi maşrabadan su doldurup dökmüyorum vücuduma.

sorumu kısaltayım. duş başlığı ile alınan gusul abdestinin hükmü nedir? 1400 yıl önce böyle bi icat yoktu ve ozamanlar kovalara doldurulmuş sularla alınıyordu gusul abdesti. ama şimdi herşey öyle çok gelişti ki. bu şekilde gusletmenin herhangi bi günahı haramlılığı varmı. delillendirerek cvp verirseniz memnun olurum...

Abdulmuizz Fida Çevrimdışı

Abdulmuizz Fida

فَاسْتَقِمْ كَمَا أُمِرْتَ
Admin
E Çevrimdışı

esSabr

Üyeliği İptal Edildi
Banned
daha net cevap verebilicek olan varsa cevap verebilir mi. fıskiye veya duş başlığı bunla belli sayı olmaksızın duşun altında gusul almak caizmidir.
verilen linkteki yerleri daha öncede okudum ama net bişey yazmıyor.
daha anlaşılır şekilde cevap veren olursa sevinirim...

Abdulmuizz Fida Çevrimdışı

Abdulmuizz Fida

فَاسْتَقِمْ كَمَا أُمِرْتَ
Admin
Kardeşim önce kendin sorunu net yazacaksın. Sonra kendi gusul zanlarını, guslun farzlarıymış gibi kabullenerek sormak yerine, Guslun farzları , sunnetleri nedir onu evveliyatla bilmelisin ya da onu sormalısın.
Gusulde bütün bedene suyu ulaştırarak yıkamak farz, bu suyu üçer kez (baş, sağ sol omuz) dökmek sünnettir.
Teknolojik gelişmeyle, banyoda suyu maşrapayla tek tek dökmek yerine kullanılan fıskıye yardımıyla su otomatik olarak devamlı akmaktadır.
Böyle bir durumda guslederken, sunnete uyarak üçer kez suyu uzuvlara dökmek isteyen, fiskiyenin altına girip, uzva yeteri miktarda su ulaştırdıktan sonra kenara çekilerek, bu işlemi üç kere yapıncaya kadar tamamlayabilir.

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
Üst Ana Sayfa Alt