Neler yeni
İslami Forum, Dini Forum, islami site, islami sohbet, radyo, islami bilgiler

İslam-tr.org'a hoş geldiniz! Hemen üye olun ve kendi konularınızı, düşüncelerinizi paylaşarak bu platforma katılın. Oturum açtıktan sonra, İslam dini, tarih ve güncel konularla ilgili paylaşımlarda bulunabilirsiniz.

Forum Gibi Kadın-erkek Karışık Ortamlarda Konuşmalarımıza Dikkat Edelim

N Çevrimdışı

nasihat

Yeni Üye
İslam-TR Üyesi
بِسۡمِ ٱللهِ ٱلرَّحۡمَـٰنِ ٱلرَّحِيمِ

Alhamdulillahi Rabbil Alemin,wassalatu wassalamu ala sayidina Muhammadinwa ala alihi wa sahbihi ecmain, Amma baad..

Assalamualaikum wa Rahmatullahi wa Barakatuh
Degerli din kardeslerim..Benim sizlere önemli bir nasihatim olacak..Sanirim bunu her musluman din kardeslerine yapmalidir..Allah rizasi icin sonuna kadar okuyalim InshaAllah..

Öncelikle siteniz deki hayirli niyetle islediginiz amellerinizi Allah u te3ala kabul buyursun InshaAllah..Ve emeginiz icin Allah sizlerden razi olsun..
Konuya gelince..ben sitenizi disaridan takib eden biriyim surekli degil ancak ara ara yazilari okuyan bir kardesinizim..uye olmama sebebime gelecegim..sunudan bastan belirteyim buraya suan uye olmamin nedeni bu nasihati size ilete bilmek..ilk ve son olarak giris yapmis olacagim..

Uye olmama nedenim Allahin izniyle verecegim nasihat ile alakalidir..ben bu erkek ve bayanlarin karisik oldugu forumlara uye olmam..Ben bir bay miyim yoksa bayan mi bunu söylemek istemiyorum cunki benim bayan yada bay olup olmadigim muhim degil..Sizler den sadece yazimi okurken bayanlarin beni bayan olarak dusunmeleri baylarin ise beni bay olarak dusunmeleri dir..Cunki vericegim nasihat her iki cins icinde gecerlidir..Cok uzatmak istemiyorum lutfen cok özur diliyorum..Gercekten niyetim sizin icin hayirlisini istemek tir..

Ben forumlarda erkek ler ve hanimlar ayni ortamda bulunduklari zaman bu ortamin fitneye zemin hazirladigini sizlere hatirlatmak istiyorum..Yani Bir sekilde bayanlar burda kendilrini belli ediyorlar bayan olduklarini haliyle isimlerinden konusurken belli oluyor dogal olarak..bu birinci hata zaten..amacimiz ilim ögrenmek ise bayan sada bayan oldugunu söylemek mecburiyetinde olmamali ki.. bir suru sirf bayanlarin bulundugu forumlar var Allah bilir tabi kim olur kim olmaz icerde zaten musluman bir hanim bunu dusunerek tedbirini alir..Ki sitelere ilim almak icin uye olmaya bile gerek yok nasil ki ben mesela disaridan okuyorsam herkes de okuyabilir ve ögrenecegini ögrenebilir..

Lutfen sakin beni yalnis anlamayin siz bacilarim ve abilerimsiniz..Allah hidayetinizi arttirsin..niyetim kimseyi assagilamak degil veya kötulemek..aksine ben iyilik icin söyluyorum..Biliyorumki hicbirimizin niyeti kötu degil..Allah korusun elbette degil..Ancak simdi nedemek istedigimi daha dogrusu neden böyle olmamasi grektigini size örnekliyerek acicagim..
Burada yazilari takip ederken..bazi konular da misal "Su an canin ne cekiyor" gibi konular da bayanlarin sohbetine sahit oldum..daha dogrusu bacilarin akhiler ile olan sohbetlerine..ve inanki siteyi bilmesem veya burasinin nasil bi yer oldugunu bilmesem inaninki baska sey dusunurdum o yazilardan dolayi..kötu birsey denmis demiyorum..sadece nekadar cok ister istemez fitneye sebebiyet verecek sohbetler ortaya cikiyor..

smiller yani gulme uzumle degisik haraketli smiller bile yetebilir fitnenin olusmasi icin..özellikle zaten bayan dedigin zaman bi ilgi ceker..sonra isime bakarsiniz..oda daha ayri bir guzel gelir..sonra bide resim olur tabiki kus cicek böcek resimleri degil basörtulu resimleri hatta pece bile ap ayri bir dikkat ceker..ve bunlar adim adim fitneye göturur..sakin dusunmeyinki ama bizim niyetimiz de yok biz sözumuze dikkat ediyoruz..öyle sey asla olamaz imkani yok..demeyin..cunki seytan bizleri hemen gunaha sokmaz adim adim yaklastirir..Nitekim Kuran-i Kerim de Allah u te3ala buyuruyorki:

Ey iman edenler! Şeytanın adımlarını takip etmeyin. Kim şeytanın adımlarını takip ederse, muhakkak ki o, edepsizliği (yüzkızartıcı suçları) ve kötülüğü emreder. (Nur suresi, 21.ayet)

Elbette soru sormak isteyen olur kimse olmaz bazen etrafta internetten ilim sahibi birini görursunuz bay olsun bayan olsun ilminden faydalanmak ta zarar gelmez..ama sohbet ortaminda karisik olmak muminlere uygun degildir..Bir akhi bir bacinin veya bir baci bir akhi nin ne yemek istedigi ile yada hayatin da neler yapmak istedigi ile ilgilenmemeli..cunki bunlar amaci asar..sohbet baska yerlere gider..hele ayyyy uyyyyy gibi baslayan cumeler hic yakismiyor..

kimse kizmasin darilmasin lutfen biliyorumki niyetiniz de yok kötu dusunce ama ben olabileceklere zemin hazirlamaktan söz ediyorum..burasi bir islami forum ise amac ilim edinmek ise veya paylasmak bunun disinda özel hayat ile ilgili sohbet edilmemeli..bunlara dikkat cekmek istedim..göruntu yok ses yok ayni yerde oturmuyorsunuz ama bunlarin disinda da cok da fark yok..Erkegin fitrati kadindan etkilenmeye hep hazirdir Allah cunki erkekleri böyle yaratmistir..kadinlari etkileyici veya cekici yaratmistir.. ve bu hepimiz icin bir imtihandir..

o yuzden erkegin durumu böyle iken net ortami da olsa hazirdir kendisi istemez ama dedigim gibi bir anda olu verir..farkinda olmassiniz..bunun sonucu husran ile bitebilir..bu yuzden böyle seylerin meydana gelmemesi icin seytana hic bir sekilde acik kapi birakmamak gerekir..ben sabirliyim ben yapmam Allahtan korkarim deriz..Ama bu yinede seytana kapilmayacagimizin garantisi oldugu anlamina gelmez..

en iyisi bastan tedbirli olmak ve böyle fitneye dusmemek icin bu gibi sohbet ortamlarinda fitneye zemin hazirlamamak tir..Allah rizasi icin bunu dusunun ve önleminizi alin..Allahtan korkalim..Ona göre hareket edelim..Allaha siginalim...Bacilarima tavsiyem bu konuda dikkatli olsunlar Allah rizasi icin bunu yapsinlar....wa InshaAllah biidniAllah seytanin oyunlarina gelmemis oluruz..

Inanki bu yaziyi size neredeyse aslinda 1 sene önce yazicaktim..seytan beni okadar cok oyaladiki unuttum hatta dedim bisi olmaz herhalde ya nolacak dedim..ve karar verdim yazmaya..gecenin 12 si suan ve benim bundan hic bir cikarim yok..Allahin rizasindan baska..unutmayin ki bana bunu yaptiran da Allah..ve belkide bu vesile ile Yukarida hatirlattigim Nur suresinin 21. ayetinin devamina nail olacagiz:

Eğer üstünüzde Allah`ın lütuf ve merhameti olmasaydı, içinizden hiçbir kimse asla temize çıkamazdı. Fakat Allah dilediğini arındırır. Allah işitir ve bilir.

Lutfen kardeslerim beni yanlis anlamayin..eger istemeden yalnis cumleler kurduysam affedin ben ne alimim nede cok ilim sahibi biriyim..ben sade,aciz bir kardesinizim..sadece sizin iyliginizi dusundugum icin yazdim lutfen kirilan olursa affetsin beni..butun saygimla söyluyorum..ALLAH icin sizleri seviyorum..Yolunuzu daim acik etsin guzel Rabbim ve firdevsi ala da bulustursun bizleri..Allahumma Amin..

(not: Lutfen bu forumda yetkili olan kardesim kimse ondan Allah rizasi icin..kötu yada yalnis anlamaya göturecek yorumlar olursa konuya kilit vurmasini ve ayrica uyeligimi iptal etmesini rica ediyorum..)

BarakAllahufeekom wa JazakumAllahu khairan..

Wassalamualaikum wa Rahmatullahi Wa Barakatuh..

Muhammed Yusuf Çevrimdışı

Muhammed Yusuf

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Nasihat için Allah razı olsun kardeşim kendi payıma düşeni aldım inşeallah....

ibnikayyim Çevrimdışı

ibnikayyim

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Allah razı olsun akhi.....sebepleri yaratan Allah azze ve celledir khayrı ve şerride bilen o ...rabbim bizleri bağışla dünyanın fitnesinden sana kaçanlardan eyle....

A Çevrimdışı

Abdullah Yusuf

İyi Bilinen Üye
Site Emektarı
we aleykum selam we rahmetullahi we beraketuh

kardeşim nasihatinden dolayı Allah razı olsun , Rabbım fitneye düşürecek her amelden bizleri korusun , böyle kardeşlerimiz sayısını artırsın , inşaAllah ibret alanlardan oluruz

Üst Ana Sayfa Alt