Neler yeni
İslami Forum, Dini Forum, islami site, islami sohbet, radyo, islami bilgiler

İslam-tr.org'a hoş geldiniz! Hemen üye olun ve kendi konularınızı, düşüncelerinizi paylaşarak bu platforma katılın. Oturum açtıktan sonra, İslam dini, tarih ve güncel konularla ilgili paylaşımlarda bulunabilirsiniz.

Forum Günlüğü...

Hawkeye Çevrimdışı

Hawkeye

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Bu ara meshur olan 5 kuruş para vermeden dünya turu yapanlar var.otostopla deli cesareti
Ne cesaretse. Bir kere otostop çektim diye neredeyse ecel teri döküyordum korkudan. Üstelik gecenin 3'üydü D400 karayolundan Tarsus'tan Mersin'e doğru yürüyerek gitmek zorunda kalmıştım, sonra da yolun ortasında otostop çektim mecburen. Bu da böyle anımdır.

Son düzenleme:
Hawkeye Çevrimdışı

Hawkeye

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Tesla ile kutuplara oradan afrika ve avrupayi mi gezeyim.o yol cekilmez yav oyle.
almisken uzay mekiği alayim bari anca gider gelirim.
Bana acil sivi hidrojen lazim kimde var ?
Bilmiyorum ama Elon Musk'ta çok olduğunu duydum. Ondan biraz istemelisin, muhtemelen bolca vardır. SpaceX'e mail atarsın sen.

Son düzenleme:
Hawkeye Çevrimdışı

Hawkeye

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Windows'u yıllardır kullanıyorum ve tüm virüslerden ve güvenlik açıklarından bıktım. Şimdi OpenCore Hackintosh kurulumunu manuel olarak hazılıyorum. Manuel kurulum gerektirir, ancak güvenlik avantajları için buna değer. İnşaallah Windows'tan tamamen kurtulup OpenCore Hackintosh'a geçebileceğim. Biraz zaman ve sabır gerektirebilir, ancak sonunda buna değeceğine eminim.

kâtib Çevrimdışı

kâtib

لَا إِلَٰهَ إِلَّا ٱللَّٰهُ
İslam-TR Üyesi
SubhanALLAH Şeyh Salih el-Muneccid'in (ALLAH Subhanahu we Teâlâ esaretini çözsün) sitesinden bir fetva;
Kısaca deniliyor ki; Müslüman kardeşinden dini bir sebep yokken, sırf görüş ayrılıkları, bakış açısı farklılıkları olduğu için terk etmesi (uzak durulması, konuşmayıp görüşülmemesi) câiz değildir. Eğer ki Müslüman kardeşi günah ve bid'at işliyor ve ısrar ediyorsa anca bu zaman câiz olur.

Acaba günümüzde bunu ne kadar uyguluyoruz?

Alketa Çevrimdışı

Alketa

2024 Resmi Kitap Sponsoru
İslam-TR Üyesi
SubhanALLAH Şeyh Salih el-Muneccid'in (ALLAH Subhanahu we Teâlâ esaretini çözsün) sitesinden bir fetva;
Kısaca deniliyor ki; Müslüman kardeşinden dini bir sebep yokken, sırf görüş ayrılıkları, bakış açısı farklılıkları olduğu için terk etmesi (uzak durulması, konuşmayıp görüşülmemesi) câiz değildir. Eğer ki Müslüman kardeşi günah ve bid'at işliyor ve ısrar ediyorsa anca bu zaman câiz olur.

Acaba günümüzde bunu ne kadar uyguluyoruz?

Ben çok oldugunu dusunmuyorum bunun. Yani uzak durulduğunun
Dini bir sebep dahi olsa, tabi sebebin ne oldugu da muhim bence çoğu hoşgörülü.

Bilinçli kötü insandan uzak durmak lazım ( fitne fesatci dedikoducu kucuk hesaplar yapan enerji emen vb.)

Alketa Çevrimdışı

Alketa

İslam-TR Üyesi
Buharda havuç pişirdim bugun
Neden derseniz zerre fikrim yok
Bir aksiyon olsun diye
Tencerenin ustune suzgec ustune kapak oldu bitti.
Lakin havuç mu lezzetliydi, ben mi hayvan gibi açtım, buharin mi etkisi bilmem.
Yani kucumsemek istemem havuc yani bu
Ne kadar aromali bi tadi olabilir
Ama arkadas baya iyiydi be.
5 bin kilo yedigime gore
Bu gece gozlerimden superman gibi ışık saçabilirim. Telaş etmeyin diye yazdim
Minnak bir a vitamini fışkırması olabilir.

Elveravelbera Çevrimdışı

Elveravelbera

السلام عليكم
İslam-TR Üyesi
Bu gidişle 2023 ü biraz zor göreceğiz gibi soguk savaş yerini artık sıcak bir savaşa bırakacak gibi

Herkez biryerlere birşeyler yıgıyor bence hepsi anladığıma gore turkıyenın operasyonu ıle başlayacak.ırak iran yunanıstan kuduruyor şu an. Bakalım ilerleyen aylar bilhassa kış biraz çetin geçecek. Çünkü her savaşın ılk evresi yıpratmadır. Dunyada enerji kesintisinden bahsedilmeye başlandı bile gıda stoklarının yetersizliğinden de ayrıca söz ediliyor. Olsa ne olacak alamadıktan sonra ve Yakılan bugday tarlalarıda buna dahil. Elektrik için tavsiyem guneş panelleri alın şimdiden 2 adet 235 wat ve 100 amper 2 aku sizi bir muddet idare edecektir. Gıda için patates ve un mısır makarna dursun kenarda varken alın bence bunun adı da tedbirdir...
it iti ısırmaz.
komplo teorisi şirktir.

Alketa Çevrimdışı

Alketa

İslam-TR Üyesi
Inşa erken cocukluk egitimi sertifikami da aldim.
Milyarder olup araziler alip
hayalimdeki egitim kurumumu actigimda odama boyle boydan boya dizicem diplomalari sertifikalari gormemisler gibi.
Cift dil eğitim
Ve son kur orman egitimini de aldim mi
Uzerine de mufettişlik sinavlarina girdim mi
Mezara diploma/ sertifika / belge filan gotururum artik

Bi de iş makinasi kepçe kullanmayi ogrenir
Kamyon kullanir
Marangozluk yapar
Laz müteahit oldum mu
Benden paşa kimse yok.

10 sene de bunlari halletsem 38 olurum
20 senede insaati bitirsem 58
Kurumsal isler desek izinler mizinler 1 sene 59
Kayit mayit vs okul baslangic 60

Ilk 5 sene de otursa, anca yeni kurum cunku
65
15 sene de cocuklarla oynasam guzel masalci nine olsam 80

Yarinin garantisi olmadan yapilan yapay planlamalar cok garip degil mi yav.

Ama cocuklar dunyanin en guzel varlıkları yahu..

Hafta sonu arkadasimin cocuklari bende kaldi.
Hatira olarak biraktiklari detay
Sakizlarini yatak basligina koymuslar :love:

Gulumseten, insanin yuregini ferahlatan detayları çok seviyorum.

20220829_231646.jpg

Hawkeye Çevrimdışı

Hawkeye

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Bugün fecr vaktinin açısı, güneş doğuş, batış açısı, saatleri ve namaz vaktinin hesaplanmasıyla ilgili araştırmalarımı yaptım. İnşaAllah bugün öğlen devam edeceğim. Araştırmamı bitirdiğim vakit inşaAllah doğruluğunu da teyit ettikten sonra, bununla ilgili genel maksatta makale konusu açacağım Allah beni muvaffak kılarsa.

Son düzenleme:
Hawkeye Çevrimdışı

Hawkeye

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Araştırmalarım bitmek üzere sadece formüllerin doğruluğuyla birlikte teyit edilmesi kaldı. İnşaAllah teyit ettikten sonra makale yazacağım. Allah'a hamd olsun sigarayı bırakmak için duama icabet etti ve Allah beni bu necis sigaradan kurtulmama muvaffak kıldı Elhamdülillah, şimdilik Nikotin bandı kullanıyorum. Ve bol bol istiğfarda bulunuyorum.

فَقُلْتُ اسْتَغْفِرُوا رَبَّكُمْ إِنَّهُ كَانَ غَفَّارًا يُرْسِلِ السَّمَاءَ عَلَيْكُمْ مِدْرَارًا وَيُمْدِدْكُمْ بِأَمْوَالٍ وَبَنِينَ وَيَجْعَلْ لَكُمْ جَنَّاتٍ وَيَجْعَلْ لَكُمْ أَنْهَارًا

Dedim ki (Nûh): “Rabbinize istiğfâr edin, çünkü O çok mağfiret edicidir. (İstiğfâr edin ki) üzerinize bol bol yağmur indirsin. Mallarınızı ve oğullarınızı çoğaltsın, size bağlar/bahçeler versin ve sizin için nehirler akıtsın.” (Nûh 10-12)

Allah Teâlâ şöyle buyurmuştur:

وَأَنِ اسْتَغْفِرُوا رَبَّكُمْ ثُمَّ تُوبُوا إِلَيْهِ يُمَتِّعْكُمْ مَتَاعًا حَسَنًا إِلَى أَجَلٍ مُسَمًّى وَيُؤْتِ كُلَّ ذِي فَضْلٍ فَضْلَهُ

“Rabbinize istiğfâr edin, sonra da (taatle) O’na tevbe edin (dönün) ki sizi belli bir süreye (ölüm vaktinize) kadar güzel bir faydayla (bol rızık ve mutlu bir yaşamla) faydalandırsın ve (ahirette) her fazilet (salih amel) sahibine fazlını (lütfunu) versin.”
(Hûd 3)

وَيَا قَوْمِ اسْتَغْفِرُوا رَبَّكُمْ ثُمَّ تُوبُوا إِلَيْهِ يُرْسِلِ السَّمَاءَ عَلَيْكُمْ مِدْرَارًا وَيَزِدْكُمْ قُوَّةً إِلَى قُوَّتِكُمْ

“(Hûd): “Ey kavmim! Rabbinize istiğfâr edin, sonra da (taatle) O’na tevbe edin (dönün) ki üzerinize bol bol yağmur indirsin ve kuvvetinize kuvvet katsın.”
(Hûd 52)

@eL_Muhacir abimin bu makalesine de bakın.

Son düzenleme:
Hawkeye Çevrimdışı

Hawkeye

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Bir Lut kavmi olan eski arkadaş'ı tam satanizm denen rezil dininden kurtarıp İslam'a teşvik ettikten sonra şunu demesi tam iman edecekken;
"Eşcinsellik konusundaki düşüncelerini anlıyorum ama birisini seviyorsam buna dinim (İslam) engel olmamalı" demesi. Gerisini siz düşünün.

Alketa Çevrimdışı

Alketa

İslam-TR Üyesi
Bir Lut kavmi olan eski arkadaş'ı tam satanizm denen rezil dininden kurtarıp İslam'a teşvik ettikten sonra şunu demesi tam iman edecekken;
"Eşcinsellik konusundaki düşüncelerini anlıyorum ama birisini seviyorsam buna dinim (İslam) engel olmamalı" demesi. Gerisini siz düşünün.

Arkadaşın lut kavmi mi :D

Eşcinsel biri mi yoksa yoksa lgbt haklari savunucularından biri mi

Eşcinsel ise psiko yardim almadan davet olayini anlamasi zor.
Savunucusu ise tam olarak tanimlama yapmak gerekir. Öze inmek lazim.
Degisim o kadar kolay bir durum değil

Hawkeye Çevrimdışı

Hawkeye

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Arkadaşın lut kavmi mi :D

Eşcinsel biri mi yoksa yoksa lgbt haklari savunucularından biri mi

Eşcinsel ise psiko yardim almadan davet olayini anlamasi zor.
Savunucusu ise tam olarak tanimlama yapmak gerekir. Öze inmek lazim.
Degisim o kadar kolay bir durum değil
Eski arkadaş abla, artık değil. Nihilist takılıyo zaten. İnsanı yoldan çıkaracak cürümlerden bir tanesi de felsefe işte. Abla onu ben de söyledim, conversion therapy çok etkili bu konuda ama bu LPG'ler kendilerine bu durumu da ayıktırıp, uyarıyorlar bu terapi konusunda. Gelelim soruya, Evet abla savunucularından da, neye inanacağını şaşırmıştı çok üzüldüm Discord biosundan görünce davet edeyim dedim. Aslında lezbiyen kendisi ama bu Lut kavmi olduğu gerçeğini değiştirmiyor. Dinlemiyorsa yapacak bir şey yok. Allah'a bıraktım ben. NOT: Discord kanser, çoğunlukla kriminaller dolaşıyor Allah muhafaza sildim zaten.

Son düzenleme:
Ümmü Yasir Çevrimdışı

Ümmü Yasir

İşlerimizin hepsini düzelt Allah’ım...
İslam-TR Üyesi
Konuya nerden gireyim, söze nasıl başlayım, yanlış anlaşılmadan söylemek istediklerimi nasıl izah edeyim bilemedim…hatta bu konunun buraya yazılıp yazılmayacağını dahi bilmiyorum, umarım yanlış yapmıyorumdur.

Konu şu: Özelden mesaj atıp soru soran kardeşlerim var Allah biliyor ki yanlış bişeylerini de görmedim, lakin benim çevremde öyle olaylar oldu ki fitneye düşmez dediğim çok yakın akrabalarım bile öyle zor imtihanlardan geçti ki anlatamam…Hem kendim hemde siz kardeşlerim için inanın çok korkuyorum. Rabbim bizi korusun (amin)

Bu nedenle Allah’a bir söz verdim. Konu ne olursa olsun kimseye özel mesaj atmıycam ve gelenlere de cevap vermiycem. Allah şahittir, ‘bayan hesap’ diye yazanlara bile çok temkinli davranıyorum, bayan hesaplar da bilirler temkinli olduğumu,
çünkü kimsenin ne vaktini benimle zayi etmesine ne de benim vesilemle kardeşlerimin ayağının kayma fitnesinden Allah’a sığınırım…

Hepinizi Allah için seviyorum ve paylaşımlarınızı beğenerek takip ediyorum. Bu kararıma da saygı duyacağınıza da eminim. Allah şahit bunu kibirli olduğum için ve yardıma ihtiyacı olanlara yardım etmekten kaçtığım için yapmıyorum. Sadece şurda yazmama sebebimi kimseyi kırmadan izah edeyim, bunları herkes görsün ve bir daha açıklamak zorunda kalmayayım diye buradan yazmayı uygun buldum.

Rabbim hepimizin ayaklarını sabit kılsın ve hesapsız ve öncesinde azap olmadan Firdevs cennetine layık bir hayat yaşatıp, sevdiklerimizle birlikte Firdevsine alsın. Allahumme amin amin amin….

Hawkeye Çevrimdışı

Hawkeye

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Konuya nerden gireyim, söze nasıl başlayım, yanlış anlaşılmadan söylemek istediklerimi nasıl izah edeyim bilemedim…hatta bu konunun buraya yazılıp yazılmayacağını dahi bilmiyorum, umarım yanlış yapmıyorumdur.

Konu şu: Özelden mesaj atıp soru soran kardeşlerim var Allah biliyor ki yanlış bişeylerini de görmedim, lakin benim çevremde öyle olaylar oldu ki fitneye düşmez dediğim çok yakın akrabalarım bile öyle zor imtihanlardan geçti ki anlatamam…Hem kendim hemde siz kardeşlerim için inanın çok korkuyorum. Rabbim bizi korusun (amin)

Bu nedenle Allah’a bir söz verdim. Konu ne olursa olsun kimseye özel mesaj atmıycam ve gelenlere de cevap vermiycem. Allah şahittir, ‘bayan hesap’ diye yazanlara bile çok temkinli davranıyorum, bayan hesaplar da bilirler temkinli olduğumu,
çünkü kimsenin ne vaktini benimle zayi etmesine ne de benim vesilemle kardeşlerimin ayağının kayma fitnesinden Allah’a sığınırım…

Hepinizi Allah için seviyorum ve paylaşımlarınızı beğenerek takip ediyorum. Bu kararıma da saygı duyacağınıza da eminim. Allah şahit bunu kibirli olduğum için ve yardıma ihtiyacı olanlara yardım etmekten kaçtığım için yapmıyorum. Sadece şurda yazmama sebebimi kimseyi kırmadan izah edeyim, bunları herkes görsün ve bir daha açıklamak zorunda kalmayayım diye buradan yazmayı uygun buldum.

Rabbim hepimizin ayaklarını sabit kılsın ve hesapsız ve öncesinde azap olmadan Firdevs cennetine layık bir hayat yaşatıp, sevdiklerimizle birlikte Firdevsine alsın. Allahumme amin amin amin….
Allahumme amin abla. Empati de budur. Allah sizi bu konuda sabit kılsın. Rabbim sizi sırat-ı müstakim olan yoluna iletsin ve hiçbirimizi bu konuda şaşırtmasın. Belki de ibretlerimizi idrak edebildiğimiz kadarıyla alabiliriz. Aynı şekilde ben de düşünüyorum.

Son düzenleme:
Hawkeye Çevrimdışı

Hawkeye

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Şimdi sıra bende ve konuya nasıl başlayacağımı ve kendimi nasıl izah edebileceğimi bile bilemiyorum.
Kardeşlerim ve ablalarım. Hepinizi Allah için seviyorum ve Allah'a şükürler olsun ki bizim kalplerimizi dini üzerine hepimizi bir araya getirdi elhamdülillah.
Kendimden bahsedecek olursam, Asperger sendromlu bir otistik insanım, aynı zamanda da duygudurumlarımda aşırı dengesizlik var ilaç içsem bile fayda etmedi ve Allah'tan sabır bekliyorum çünkü Allah sabredenlerle beraberdir. Hocama sordum, cevablarını verdi Allah onlardan razı olsun. ve kendime en çok yakın da gördüğüm @eL_Muhacir abime de kendimden bahsettim (Allah abimden de razı olsun) ve size de bahsetmekte bir sakınca olmadığımı düşünüyorum.

Çoğunlukla davranışlarımda olağanüstü dengesizlik var ve ben bunun hiç farkında bile değilim. Geçmişimde çoğu insanlar alabildiğince beni kullandılar çünkü benim saf ve aklı başında insan olmadığımdan yararlanarak. Sadece idrak edebildiğimi yapabiliyorum. Sizleri eğer incittiysem hakkınızı lütfen helal edin. Hocam @Abdulmuizz Fida ve @eL_Muhacir abim dışında kimseyle konuşmamayı düşünüyorum belki de bu daha hayırlısıdır. Onlar bana çok yardım ettiler ve benim meselemi kendi meseleleri gibi ilgilendiler. Cahiliyedeyken kime kendimi dürüst bir şekilde izah etsem iyimser yaklaştılar fakat yollarım ayrılıp hak din olan İslam'a geri geçince ve onları da bu dine davet edince alay ettiler sırf Asperger ve bipolar olduğum için, onlara halbuki hiç zararım bile olmamıştı. Ben onları affettim ne kadar kafir de olsalar, ve Allah'tan onlar için de hidayet vermesini istiyorum. Ve fark ettim ki kimseye çok fazla da samimi davranmamak gerekiyormuş çünkü bu da fitne sebebi. Bundan Allah'a sığınıyorum. Allah'a söz verdim ve çok fazla samimi olmayacağım, Abdulmuizz hocam ve el muhacir abim dışında çünkü onlara danışarak hareket ediyorum. Daha iyisi de bu olacaktır.
Kendim için çok endişeleniyorum. Allah'ı ve kardeşlerimi hoşnut etmeyecek bir şey yapmak istemiyorum. Cennete gidemeyeceğimden de endişeleniyorum çünkü iyi bir karaktere sahip olmadığımı biliyorum ve hastayım. Umarım Allah beni affeder ve beni hak olana yönlendirir. Ve artık susmak istiyorum.

Ayrıca kırdığım herkesten özür dilemek istiyorum. Bunu kasıtlı olarak yapmadım. Daha doğrusu ne yapabildiğimin bile farkında değilim. Birçok kusurum olduğunu biliyorum ve kendimi geliştirmek için çalışıyorum. Lütfen Allah'ın bana rehberlik etmesi ve daha iyi bir Müslüman olmama yardım etmesi için benim için dua edin.

Son düzenleme:
Üst Ana Sayfa Alt